Shpendet.

Diavolessa

Valoris scriptorum
Shpendet.

Po ja filloj me Shqiponjen me qe na perfaqeson si popull /pf/images/graemlins/smile.gif


aquila.gifAquila chrysaetos Shqiponja

Gjatesia 79-86 cm.
Hapja e kraheve 190 - 240 cm.
Peshe 3,5 - 6 kg.

Ne 4-5 vitet e para te jetes, duke e shikuar nga poshte ka disa njolla te bardha
ne krahe e ne bisht. Kurse te medhenjte kane ne koke pupla ngjyre floriri.
Femra gati ne te gjithe shpendet eshte me e madhe se mashkulli.
Nga hapja e kraheve shume te medha eshte nder fluturuesit me te mire.

Rralle here bejne zhurme kur kalojne. Kjo ndodh nga nje here vetem ne fazen kur jane te dashuruar,
ne Shkurt dhe ne Mars.
Jetojne zakonisht ne ambient te hapur e ne lartesi shume te medha ku mund te gjuajne mire.
Ushqehet gjate veres me marmote, e rralle here me gjitar te vegjel. Lepura, e zogj te medhenj.
Gjate kohes se dimrit, ushqet me cfare te gjej...nga qe ushiqmi eshte me i paket.
Rrin edhe shume dite pa ngrene.

Interesante kur shqiponja mashkull dhe femra, bashkengjiten..Nuk jane sic kafshet e tjera qe e bejne
per tu shumuar, por eshte nje here dhe pergjithmone. (Dmth nuk nderrojne partner/e deri sa vdesin)
Bejne si tip dasme, cicerima , akrobaci e te dy kapin njeri tjetrin me kthetra.
 

Raif

Primus registratum
Re: Shpendet.

Thuhet se Shqiperia ishte vendi qe kishte shume shqiponja: Si eshte tani dhe ne cilen pjese te tokave shqiptare gjendet kjo shpeze qe e kemi simbol kombtar?
 

gezim lame

Primus registratum
Re: Shpendet.

Aquila chrysaetos shqiponja e flamurit tone..
harta e shperndarjes se ketij shpendi:
30196.jpg

aquila-chrysaetos-1.jpg
me duket se italisht i thone aquila reale dhe ang golden eagle...
 

gezim lame

Primus registratum
Re: Shpendet.

nje lloj tjeter shqiponje qe gjendet ne vendin tone eshte edhe Haliaeetus albicilla shqiponja bisht-bardhe..

harta e vendodhjes se ketij shpendi:

30039.jpg


pamje:
db_orn_flug.jpg

EAGWTL-1.jpg

X
 

Wii

Grupi i të moçmëve!
Re: Shpendet.

shqipinja filipineve
GES002856_proc.jpg

mbreteria: Animalia
Phylum: Chordata
klasa: Aves
rendi: Falconiformes
Familja: Accipitridae
tipi: Pithecophaga (1)

parmasat:
gjatesia: 91 cm (4)
shtrirja e kraheve: 2 m (4)

eshte cilesuar qenie ne rrezik.
pesha: 6.5 kg (4)
 

Diavolessa

Valoris scriptorum
Re: Shpendet.

Shqiponja me koke te bardhe. Simboli i SHBA qe nga 1782. Bashkohet me grupin e shqiponjave te detit.

9.jpg


Shqiponja nipalensis ne Azi e Siberi, kalon shumicen e kohes se saj ne toke.
Gjuan me shume ketrat, insektet e ne se ka shume uri han edhe kafshe te vdekura.
80 cm gjatesi , 2 meter hapja e kraheve.
 

Wii

Grupi i të moçmëve!
Re: Shpendet.

ej une nuk po limitohem vetem te shqiponjat.
GES001042_proc.jpg

kondor kalifornian (Gymnogyps californianus)
mbreteria :Animalia
Phylum: Chordata
klasa: Aves
rendi: Falconiformes
Familja: Cathartidae
tipi: Gymnogyps

permasat: gjatesia: 117 - 134 cm
hapja e kraheve: deri ne 275 cm
pesha: 9 kg
i lezetshem ee!!!
 

Diavolessa

Valoris scriptorum
Re: Shpendet.

Korbi Imperial (Corvus corax)

Raaf_Corvus-corax-th.jpg


Mund te arrije deri ne 70 cm gjatesi. Hapja e kraheve mund te arrije deri ne 1 meter e 40 cm.
Ka kembeza e thonje shume te forte. Sqep te gjate dhe te forte. Puplat e zeza me rriflekse.
Eshte nje zog i pa besueshem dhe shume inteligjent (imiton shume shume mire fershellimat )
Han shume e ushqimi nuk i mjafton kurre. Gjuan lepuj,veze te kafsheve te tjera qe ja u vjedh ne fluturim.
Ecen pas shqiponjave e ushqehet jo vetem me mbeturinat e kafsheve qe kane gjuajtur ata, por arrin duke luftuar
me ane te sqepit e u vjedh ushqimin nga goja. Ne fluturim nuk ka frike asnje.
Friksohet nga shqiponjate disa kafshe te tjera kur jane ne toke. Han edhe kafshe te gjalla sic mij, zhapike,bretkoca etj etj. Ne alpe jeton ne pikat me te larta. Ne kopje dhe e isoluar.
Gjate muajit Janar & Shkurt (Periudha e bashkangjitjes) bejne akrobacira te bukura, e ngrejne folete e tyre.
Te vegjelit lindin nga Marsi. Ushqehen me gjithcka, por edhe me ndihmen e nenes. Te pakten per 40 dite.
Ne Maj te vegjelit jane ne gjendje te kerkojne ushqim e gjithcka vete.
 

Raif

Primus registratum
Re: Shpendet.

Falemnderit per fotografit dhe pakez tekst (per korbin ma shume) , por a per shqiponjen ska per tu treguar asgje?
 

Diavolessa

Valoris scriptorum
Re: Shpendet.

Skifteri

falpere.jpg


(Falco peregrinus) Gjuan me teper kur eshte ne fluturim me nje shpejtesi te mahe
edhe me teper se 300 km/h. Vret zogj me kthetrat e tij te forte bashke me sqepin.

Ngjyre gri dhe bojqiell nga lart, me koke ngjyre kafe. Kembeza ngjyre te verdha.
Femrat jane me te medha se meshkujt , mund ti tekjalojne edhe 500 cm gjatesi e gati
nje meter ne hapjen e kraheve. Nuk ben fole sic zogjt e tjere vendosin vezet e tyre
ne nje ambjet plot gure.

(Falko innunculus) Sfifter i vogel. Gati 35 cm gjatesi. Eshte komplet ngjyre kafe,
disa njolla ne femra (si gjithmone femra eshte me e madhe) dhe ka koken e bishin ngjyre gri e bojdeti.
Bishti i gjate dhe i ngjyshte. Si habitat jeton neper fusha e male, por ka edhe raste te rrala qe jeton edhe ne qytete.
Vendos 4-6 veze ne Mars - Prill qe hapen pas nje muaji.
Han me teper gjitar te vegjel, zhapik, insekte.
 

Diavolessa

Valoris scriptorum
Re: Shpendet.

Fillimisht postuar nga Mjeku Popullor:
[qb] Falemnderit per fotografit dhe pakez tekst (per korbin ma shume) , por a per shqiponjen ska per tu treguar asgje? [/qb]
Shqiponjat kane sqep dhe kthetra shume te forta, por edhe perse jane kaq te forta nuk mund te cajne guasken e breshkave psh. Atehere per tu ushqyer e marrin me vete duke e kapur me kthetra fluturojne ne lartesi te medha e e hedhin poshte. Keshtu guaska cahet dhe han ushqimin.

Me teper per shqiponjen nuck di /pf/images/graemlins/frown.gif
 

Wii

Grupi i të moçmëve!
Re: Shpendet.

baldeagle_zoom.jpg

Haliaeetus leucocephalus
e vetmja shqiponje qe ndodhet vetem ne ameriken e veriut.
hapja e kraheve shkon deri ne 225 cm.
 
Re: Shpendet.

Rastesisht dje me lindi mendimi perse Gjeli i detit ben guru guru kur i feshkellejme,ka ndonje shpiegim apo edhe thjesht instikt i shpendit sipuna e maces kur ja bejme pis pis qe vjen?!
 

doktoresha

Primus registratum
Re: Shpendet.

kjo pyetje e jotja i perket biologeve etologe, pra ata qe merren me sjelljen e kafsheve e shpendeve....
megjithate mendoj se eshte nje refleks i pakushtezuar ndaj nje tingulli apo zhurme te zaktuar...si puna gjelit te detit kur i fishkellen...
 

Pinky

Forumium maestatis
E dini pse shpendët fluturojnë në formë V?
Një nga arsyet kryesor se pse shpendët fluturojnë në formë V-je, është kursimi i energjisë!
Mënyra se si era kalon nga krahët e shpendëve, krijon një forcë ngritëse aerodinamike pas çdo shpendi, duke i lehtësuar në aftësitë e fluturimit. Ndaj dhe çdo shpend fluturon paksa më lartë se nga ai që e i paraprinë.
Një shpend i cili do të shkëputet nga formacioni, do të ndeshet me rezistenca shumë të forta të ajrit. Hapësira që gjendet ndërmjet dy anëve, të V-së, konsiderohet si një vend privilegj, po grupi i formacionit, ose tufa e shpendëve nuk i fal dhe nuk i duron shpendët që do tentojnë të hyjnë aty.
Brohoritjet e vazhdueshme dhe shkëmbimi i sinjaleve me cicërima apo klithma nga shpendët që ndodhen pas atij që i paraprinë, duhet të interpretohet edhe si një nevojë për largimin e shpendëve “kusar”. Një arsye tjetër është dhe kontrolli me njëri-tjetrin, pasi pozicioni i çdo shpendi në formacion përcakton dhe pozitën e tij hierarkike në tufë!
Në vitin 2001, studiuesit francezë matet rrahjet e zemrës tek pelikanët të cilët ishin trajnuar për të fluturuar pas një ballone apo një aeroplani. Matjet treguan se zogjtë në formimin V konsumojnë më pak energji. Siç dhe u vërtetua, shpendët rrihnin shumë herë më pak krahët e tyre, duke shijuar më shumë kohë që fitonin plot gjallëri.
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Fjala shqiponje e ka origjinen nga fjala Pisces. Peshqit.

Per cdo kafshe te detit ka nje ekuivalent ne Toke.

Tokesoret mbyten ne det. Peshqit nuk marrin dot fryme ne toke.

Ajri i vertete i botes se vertete eshte ajer shume i ngjeshur. Sic mbytet nje njeri ne det ashtu do te mbytej edhe nje njeri ne se do te arrinte ne boten tjeter fizike i pa veshur.


Zogu eshte simbol i shpirtit. Por ai (zogu) nuk mund te jetoje dot nqs ai nuk ve kembet ne toke.

Qe shpirti edhe te vdese edhe te jetoje do t'i duhet te shkeputet komplet nga trupi.

Kjo nuk eshte arritur para meje.

Ju mund te jetoni me shpirtin mbi veten tuaj dhe ai do te perngjasonte me nje ballone apo sanxhak te cilin e ngrejme ne qiell nepermje nje spangoje.


El
 
Top