Rumi

Gysi

Primus registratum
Re: Rumi

Lule per çdo nate
Çelin lart ne qiell
Paqe atje lart
Dhe une ne paqe ndihem


Psheretima zemra thote
Nga thelle shperthejne ato;
Zemer e erret e ftohte,
Me psheretima gjallon.

........

Shihe dashurine
Si behet nje me te dashuruarin

Shihe shpirtin si shkrihet me token
Dhe ngjiz nje jete te re
Pse harrohesh me ate e kete
A se sheh si shkrihen ne dashuri gjerat ne njera tjetren

Pse flet per te njohuren dhe per te fshehten
Nuk e sheh si bashkohet e njohura me te fshehten

Pse mendon ndarazi
Per kete e ate jete
Kur njera lind nga tjetra

Kthe syte nga zemra dhe gjuha
Njera ndihet e shurdhet dhe memece
Tjetra flet me fjale e me shenja

Shiko ujin e zjarrin
Token dhe eren
Armiq e miq te gjith njeheresh

Ujku e qengji
Luani e dreri
Larg e prap sa prane

Shiko njeshmerine e gjithe kesaj
Pranvere e dimer
Te shfaqura ne ekuinoks

Edhe ti duhet te shkrihesh miku im
Se toka e qielli
Jane shkrire vetem per ty dhe mua

Beju si ene sheqeri
i embel por i heshtur
Mos u perziej me fjalet e hidhura

Dashuria ime rritet
E rrenjet i ka thelle ne zemren time
E ç`bashkim me te madh se ky mund te kete.

.........

Nje jete pa dashuri eshte e pa vlere
Dashuria eshte uji i jetes
Pije me zemer e me shpirt!

Divan-i-Shams 11909
 

salampo

Primus registratum
Re: Rumi

THROUGH LOVE all that is bitter will sweet
Through Love all that is copper will be gold.
Through Love all dregs will turn to purest wine
Through Love all pain will turn to medicine.
Through Love the dead will all become alive.
Through Love the king will turn into a slave!


:rolleyes:
 

arun

Primus registratum
Re: Rumi

Xhelaludin Rumiu

Dëshira
Dashnori din vetëm për përulje ngase zgjidhje tjetër nuk ka
Në mbrëmje përvidhet në oborin tënd ngase zgjidhje tjetër nuk ka
Tretet të puth çdo kaçurelë të flokut tënd, mos u kërcno ngase zgjidhje tjetër nuk ka
Me zjarrin e dashurisë ndaj teje ai digjet të thej grilat e shpirtit të vet
Ngase zgjidhje tjetër nuk ka.

Dashuria pyeti të dashurin, “Mos vallë e do vetën më shumë ngaqë më do mua?”
I dashuruari u përgjigj: “Unë kam vdekur në veten time tani jetoj për ty
Jam zhdukur nga vetja dhe atributet e mia jam i pranishëm vetëm për ty
I pata harruar dituritë e mia por duke të njohur, u bëra dijetar
E kam humbur gjithë forcën time ndërsa tani, jam nga fuqia yte.
E dua veten, ah sa të dua, sa të dua, veten e dua.

Jam dashuria yte, ri në vështrimin tim, se do të hap portën e shkëlqimit
Eja pusho me mua le të bëhemi fqinj, si yjet.
Ti je fshehur aq gjatë duke u endur pafundësisht në detin e dashurisë sime
Megjithatë, ti gjithmonë ke qenë i lidhur për mua
I fshehur, zbuluar në të dukshmen dhe të padukshmen

Jam jeta vet, ti ishe i epuri pas një pellgu të vogël
Jam Oqeani dhe shqetësimi i trazuar i tij
Eja zhytu me mua, braktise këtë botë të erësirës
Qëndro me mua se do të hap portën e dashurisë

Të dëshiron më shumë se haja e pija
Trupi im, ndjenjat e mia mendja uria ndaj shijes tënde,
Mund ta ndjej praninë tënde në zemrën time ndonëse ti i takon të gjitha botërave
Do të pres me ëndje të heshtur vetëm për një gjest, një shkëndijë prej teje


-------------------------------------------------
 

arun

Primus registratum
Re: Rumi

XHELAUDIN RUMI

Kenga e fyellit

Degjoje ti zerin pse valle po qan e vajton
Per dertet e ndarjeve tona,lendimet e kohes qe shkon

Kur i hyri bariu kallamishtes dhe preu ne mes drurin tim
Psheretimat dhe lotet u derdhen dhe brenda u fsheh nje deshperim

Me buze te dredhur nga malli ,plot zjarr do ti bie gjithmone
Qe afshin pa fund dashuror ne zemra te ndez me jehone

Merguar ne dheun e larget ,te vater e huaj po rri
Njeriu i debuar fatzi ,pas naets pret diten qe po gdhin

Fatzinj e te lumtur degjojne si bie me gaz e trishtim
Ky fyelli im ndane vatres me tinguj plot mall e pergjerim

Kushdo qe degjoi zerin tim fatkeq a i lumtur njeri
Ne shpirtin e fshehte e te shejte ska hyre dot gjer me tani

Si trupi me shpirtin eshte shkrire kuptimi qe mbaj une ne gji
Po prape njeriu zemer ngrire , te fshehtat e shpirtit nuk i di

Rendimi i fyellit eshte flake ,nuk eshte ere e lehte pranverore
Kush mbetet i ftohte ndaj flakes se ndjen kete kenge te bukur madheshtore

E ndezur nga afshi i flakes ne shpirt dashuria kendon
Si zjarri qe ngrihet prej veres se shejte kur vlon dhe lodron
 

arun

Primus registratum
Re: Rumi

Skifter i shkathet

Skifter i shkathet –fluturova –prej dores se madherishme
Ne lartesi ku me dergonte nje fjale e perendishme

Shtate planete i pershkova ,nente sfera qiellore
Arrita majen e saturnit ,zbrita te tok e dhimbshme

Ende adami skishte dale ,kur ruaja parajsen
Ne mes hyrive prehje gjeta ne boten e cuditshme

Ne fronin mbreteror u ngjita ,me vule dhe unaze
Dhe para sulejmanit zbuta gjithe shpirtrat e perbindshme

I hyra zjarrit plot me flake qe trendafile u bene
Mes lulesh shkova ,permes zjarresh me purpur ,te magjishme

Dhe kur u bera perle rashe permei lendinen –toke
Ne u ngritsha prape qiellit lart ,me pret kuror e hijshme

Cdo kohe qe erdhi pas shamsiut vijoi kete kenge
Po une i pari e kendova me zera te mahnitshme


xheladin rumi
 

arun

Primus registratum
Re: Rumi

I ETUR JAM

Zbuloma fytyren : per kopshte trendafilash- i etur jam
Cilma gojen. Per malte prej vese te embel- i etur jam
Dhe cadren e reve largoje ,o diell tregoje fytyren
Gezim le te sjelle kjo rreze e ndritur –i etur jam
Ky zeri im me grish per larg te fluturoj
Nga dor e mbretit si skifter ,drejt enderrimesh shkoj
Me zemerim me pate thene : ik prej meje !
Per zerin tend ,dhe kercenues qofte –i etur jam
Drejt meje qe nga kopsht i aferm,fry moj ere
Arome vese mengjezore te nuhas – i etur jam
Nje njomesi lart qielli hedh si fryme e befte
Per kaltersi ,furtune deti –i etur jam
Si ritma qe leshon JAKUPI . “oh cme gjeti” kjo thirrja ime
Te shoh JUSUFIN te me rritet – i etur jam
Pa ty dhe ky qytet plot zhurme –porsi burg
Kerkoj nje shkemb ne shkretetire – i etur jam
Me kupen mbushur sheshit shkoj ,me krelat prane
Nga pjergulla nje leng shijoj dhe valle hedh
Mes njerzish shpirterisht te varfer dot nuk rri !
Me prufte fati miqesi –Aliu, Rustemi-etje kam
Nje bukuri ne duar njerzish-pluhur i imte
Per prurje te begata tokes thelle –etje kam
I varfer jam,po sdua gureza te ngjyrta
Per gure te medhenj ,si shkemb me drite –i etur jam
Kur shoh perreth trishtime njerzish ,hidherohem
Gezimin qe sjell lengu I rrushit deshiroj
Nen egjiptiane heq ky popull –zemra nxin
Per nje moisi ,te birin e imramit –etje kam
Do thone: kerkuam e se gjetem!
Kuroren e endrrave te mija kerkoj-I etur jam
Plot sharje turmash te pamend ma mbyllen gojen
Ne vend te kenges ,lot te hidhur po gelltis
Vertitej sheiku rreth qytetit me kandil
Qe shtegu i njerzve te mos mbyllet – i etur jam
Po shpirti im lakmi synimesh pat me kohe
Perjetesia ne themel te botes qofte- i etur jam
Prej botes i fshehur rri ai ,po ne cdo pamje gjendet
Drejt fshehtesise qe ze fill ,shpirti shkofte – i etur jam
Rrefimin e besimit bej – mu deh kjo zemer !
Si pije vjeshte per besim u shndrofsha –i etur jam
Lahute dashurie tingellofsha –jehon e saj
Si tingull i hazretit ne parajse,kur dergoi-i etur jam
Per dashuri te flakte ja merr kenges kjo lahute
Se lote dhembshurie enderroj prej zoterijsh te larte
O shams ti krenari tibrizi ,na ndiz agimin e zjarrte
Dhe per ballkizin sihariq dergo –arome fjalesh –i etur jam

XHELAUDIN RUMI- 1207-1272
 

arun

Primus registratum
Re: Rumi

O JU QE BUKURIA JU VERBON

O ju qe bukuria ju verbon ! prej kohesh zemra ime dashuron
Ne gjume dashuror ky shpirt po lengon ! prej kohesh zemra ime dashuron

Kudo perreth ishte nje tymnaje dhe bota zinte fill
Qe atehere nis kjo ndjenje dhe zemra dashuron

Dhe vit per vit ne mijera vjet u gdhend fytyra ime
Qe se kur lindi dhe gjallon ,kjo zemer dashuron

Qe kur zoti pyeti njerzit :a jam une zot mbi ju?
Gjeta kuptimin qe kerkon! Kjo zemer dashuron

O engjej,ju qe botet mbani pezull !
Ngrijeni lart diturine ne fron !kjo zemer dashuron

I beni fjale diellit tim: rumiu erdhi ne tibriz
Rumine dashuria e pervelon ! prej kohesh zemra dashuron

Kush eshte ai qe e quaj diell tibrizi??
Pishtar qe te verteten na tregon ! prej kohesh zemra ime dashuron

xhelaudin rumi
 

arun

Primus registratum
Re: Rumi

RANISHTE ,SHKRETETIRE PA KUFI

Ranishte shkretetire pa kufi
Pa fund rrefimi im dhe shpirti i tij
Nje bote –shembellim kerkon te mare
Mes saj fytyra ime valle ku rri ??
Nese te del perpara koke e prere
Qe tatepjeten mer e sndalet dot
Ta pyesesh per te fshehtat qe ajo di
E fshehta del ne shesh me siguri
Cdo ndodhte valle veshi po te kapte
Si flasin zogjte me kenge e cicerime ?
Cdo ndodhte kur prej tyre te kuptoje
Te sulejmanit perla e gjithesi –fshehtesi
Si rob i gjithesise cte rrefej?
Cna thote qielli valle ,ne lartesi?
S rri dot i fshehur kur cdo cast me shtohet
Tronditje te tille qe se ndjeu njeri!
Thelleza dhe skifteri qe ngrihen lart
Ne mjegull kane fole ,ne lartesi
Ku ngrihet qiell i shtate ,te saturni
Ky yll i botes ndrit me farfuri
Tej shtate qiejsh a nuk ka mbi kupe
Te tjera vende tej ne largesi ?
Po kupat qiellore ne c i duam ?
Kur token kemi cak e dashuri
Qe shkumberon dhe e vetmuar rri
Se perralla jone pa shpirt po hesht ne zi
Salah-ed –dini kendoi bukurine
Kjo ngrihet mbi cdo mbret e mbreteri

Xhelaudin rumi
 

arun

Primus registratum
Re: Rumi

E PASHE SOT MIKESHEN TIME

E pashe sot mikeshen time,me turbanine praruar
Shtepise rreth e rrotull vinte me capin e nxituar

Dhe harku i saj kumbim te embel perhapte me laute
Ashtu sic shkrep nje gur sterralli kur ndez eshken e bute

E dehur ,e dalldisur fort ca vargje po kendonte
Sakine therriste qe ti vije,tek kenga e trazonte

Pa vjen sakiu,pa nje pa dy ,me broken e kerkuar
Dhe ne ate kupe qe shndrit hedh veren e bekuar

Ne leng te thjeshte a ke pare ,ke pare ndonjehere
Se si del nga flaka-gjarperushe nga gota plot me vere?

Sakiu me fytyren hene ,ve kupen mbi cardak
Perkulet lehtazi dhe ulet te puthe ate prag

Sakaq me gaz e shtrejta ime merr kupen e lartuar
E pi, gelltit nga lengu i saj me etje te pashuar

Te artat floke u shkendijuan me nje shkelqim te befte
Kujtoi kohen se si ish dhe neser si do te jete

Nje diell i se vertetes jam! Jam dashuria vete !
Ne shpirtin e dremitur hedh mahnitje,lumturi dhe jete1

Xhelaudin rumi
 

arun

Primus registratum
Re: Rumi

PIKTOR UN JAM

Piktor une jam dhe rikrijoj cdo cast fytyren tende
Nuk harroj as dite as nate ,gjithmone e kam ne mende

Portrete shume vizatoj ,me shpirt i gjalleroj
Por mu ne zjarr i hedh kur shikoj fytyren tende

Oh kush je ti moj bukuroshe ,qe sjell nje afsh prej pranvere?
Si ere e ngrohte shkretetire prej endrrash me permende

Me hyre thelle mu ne shpirt ,me afshin tend u deha
Binjaku yt u be ky shpirt ,me mall edhe me endje

Cdo pike gjak ne dejet e mi bucet vetem per ty
Dhe balte e pluhur kam zili ,kur shkel ti ne ato vende

Ky trupi im i brishte mbet ,prej balte dhe prej uji
Po kur je ti une vetetij –buroj nje drite argjende

Xhelaudin rumiu
 

arun

Primus registratum
Re: Rumi

CNA SHOHIN SYTE :SHEMBELLIM…..

Cna shohin syte shembellim ,brendia thelle mbetet
Ajo nuk vdes ,po vetem vdes cfare syrit tone I shfaqet

Mos u anko per driten qe iku,mos qa per tingellimin
Se syri yt nuk shihte tjeter,pervecse pasqyrimin

Po cjemi ne ,cberthame kemi,kur vijme ne kete jete?
Metaformoza behet shkalle ** i ngjitemi perpjete

Dhe lart ne efir u bere gur ,pastaj nje bar mbi dhe
Ne kafshe u ktheve ,te ky shnderrim nje e fshehte qe se njeh

Po ja tani je njeri,me mend dhe dituri
Fytyre balta sec na mori ,po balte gjithsesi

Do behesh engjell pasi kreve nje udhe fort te gjate
Edhe si cak sdo kesh me token por majen me te larte

O shams ti zhytu ne humneren dhe zbrit nga lartesite
Ne nje pike uji pasqyro te deteve kufijte

Xhelaudin rumi
 

arun

Primus registratum
Re: Rumi

JU QE ZOTIN PO KERKONI

Ju qe zotin po kerkoni ne qiellin plot kaltersi
Lerini keto kerkime: AI -JU-e JU –AI1

Te derguarit e zotit ,ju qe sollet nje profet
Jeni shpirt e shkronj e ligjit ,dhe spiritualitetit madheshti

Shembellime perendie qendisni kryq e terthor
Po ne thelb ju nuk kuptoni se ceshte kjo perendi

Si burim pavdekesie ,ju shperberje sdo te keni
Jeni shtroje e te madhenushmit, ne hyjnorin fron te tij

Po perse valle kerkoni cka ska humbur ndonjehere
Qe nga koka gjer te kembet,hidh nje sy je vete ti

Doni qe ta shihni zotin drejtperdrejt e sy nder sy?
Hiqni nga pasqyre e shpirtit ,nam,ego,e pluhurin e zi

Dhe pastaj porsi rumiu ,me ndricim vertetesie
Shihni veten ne pasqyre,si me e larta madheshti

Xhelaudin rumiu
 

Gysi

Primus registratum
Re: Rumi

O Aruno!
Pse se ke cu deri n'fund pjesen "Kenga e fyellit"? Gjynaf qe e ke lone pergjysem se mbylljen e ka fantastike.
 

ezhderha

Primus registratum
Re: Rumi

Fjalet Rumit perfshijne cdo gja. Ka kene ai - kur ne kohen e kryqezatave, inkuizicionit, kohen kur mistiku Mensur Hallaxh u var nga disa fanatike hoxhallare mendjengushte se e konsideruen heretik - qe ka thane qe sa here qe ka vizituar ndonji xhami, kishe apo sinagoge shihte vetem nji altar.

Por ma teper se aq ai del jashte cdo kufinit, ideologjijet a fejet. Per te bukurija e shenjterija e jetes njerezore asht shume e madhe per me u burgose ne dhomeza te ngushta.

Nderkohe kjo s'do te thote se Rumi s'ishte nji besimtar i devotshem. Perkundrazi, ai e larteson pranine e njesine hyjnore. Sidoqofte, edhe pse tane jeten nji mysliman i devotshem qe ka besue ne Njesine e Zotit, ne Profetin Muhamed si Vulen e Profeteve, e Kuranin si fjalen e Zotit, Rumi te fton me dale jashte kufijeve te besimit a ideologjive, te fton me pa se dashnija asht cilesija e Hyjnores. Ai e shef boten si nji taverne kur njerezit duhet te dehen ne kete dashni e miresi hyjnore.

Ndoshta asht kjo arsyeja qe Rumi sot asht poeti ma i lexuem ne SHBA. Fakti asht pak ironik duke pase parasysh se ai asht nji poet mistik mysliman, i nji fejet qe s'ka kene ndonjihere ma negativisht e reklamueme a keqkuptueme ne historine e vet se pas 11 shtatorit. E per ma teper koha kur "The Essential Rumi" nga C. Barks doli ne treg ka kene shtatori i 2001-shit.


Muhammad rode his horse through the nightsky. The day is for work. The night for love.
Don't let someone bewitch you. Some people sleep at night.
But not lovers.
They sit in the dark and talk to God, who told David,
Those who sleep all night every night And claim to be connected to us, they lie.
 

arun

Primus registratum
Re: Rumi

Fillimisht postuar nga Gysi:
[qb] O Aruno!
Pse se ke cu deri n'fund pjesen "Kenga e fyellit"? Gjynaf qe e ke lone pergjysem se mbylljen e ka fantastike. [/qb]
o gyso do ta shof ne italisht ,se keto qe jane te sjella ketu nga une jan te perkthyera nga rusishtja,

faleminderit sepse nuk e dija qe ishte e pa plote kjo poezi
 

Gysi

Primus registratum
Re: Rumi

Perkthimi qe t'i ke permendur me siper eshte nje perkthim nga i ndjeri poeti Dalan Shapllo qe vdiq para pak kohesh, dhe vazhdon akoma. Perkthimet e tua te gjitha jane nga ky liber i perkthyer nga Dalani.
Kenga e fyellit eshte vjersha hapese me te cilin hapet "Methnewi", nje nga veprat me madheshtore te Rumiut, si dhe te letersise boterore. Eshte nje sinfoni e dashurise, e cila po ta lexosh duket se eshte shkruar e tera si ne jerm, ne dehje te plote. Une kam vetem disa pjese ne shtepi te perkthyera nda nje emer i panjohur, por qe gjithsesi, i permbush nevojat e mija.

Ne fund te "kenga e fyelli", me sa i mbaj mend per mendesh, Rumiu thote keshtu:

Afrohu ketu ndane meje, ti rrofsh c'menduri dashurie
Dhe krahet e tua t'i shtrihi, ne shpirtin qe ndrin ngrohtesie
Ne preksha dot buzet e tua, ashtu si dhe fyellin tim
Do te derdh tere jeten dhe shpirtin, ne kenget e mi pa mbarim.

Fantastike. Imagjino dashuria e ndezur ne momentet e veta me te c'mendura, te shtrije krahet e perqafimit, ne shpirtin qe ndrit dhe shkelqen nga ngrohtesia. Cfare fantazie. Dhe me pas vazhdon duke shtuar se, ne qofte se do te prek buzet e dashruise, sic prek fyellin me te cilin sjell muziken e embel, do te rrjedhin prej andej kenge pa mbarim qe do te kene brenda tere jeten dhe shpirtin e poetit.
Per mua eshte poeti me i zjarrte i dashurise. Eshte sa i zjarrte, aq edhe mistik, aq edhe filozofik, po aq edhe i pasur ne ndjenja, figuracion, shperthime, simbolike etj. Eshte i madh ne shume dimesione, dhe pse jo, eshte nga poetet me te medhenj qe ka pare njerezimi. Per mua eshte me i madhi.
 

arun

Primus registratum
Re: Rumi

po po ai liber eshte dhe titullohet "poezi klasike persiane"

poezite e poetit rumi te cilat po i rilexoj jane te ndara ne tre kategori

kategoria e pare ku hyn edhe "kenga e fyellit"
eshte nje kategori ku ky poet ja kushton dashurise se zotit dhe aty ka shume devocion

kategoria e dyte i kushtohet dashurise njerzore ku hyn dashuria midis djalit dhe vajzes

kategoria e trete i kushtohet jetes se zakonshme ne shoqeri

te pakten keshtu me duken mua
 

Gysi

Primus registratum
Re: Rumi

Ajo qe vihet re tek Rumiu eshte se nuk ben dallim midis dashurise mindis njerezve, dashurise se djalit dhe vajzes si dhe dashurise ndaj Zotit. Ai e merr dashurine si unike. Ne fakt nga dashuria e Zotit rrjedhin te tera. Keshtu duke lexuar "Methnewin", nuk arrin te kuptosh se ku autori fillon ti kendoje Zotit, ku gruas, ku shokut, ku nenes etj. Gjerat perzihen dhe duket sikur te gjitha jane shkrire ne nje qenie te vetme. Ne fakt shpirti i njeriut nuk mund te ndahet. Ai funksionon si nje e tere dhe smund t'a parcelizosh.
 

arun

Primus registratum
Re: Rumi

Fillimisht postuar nga Gysi:
[qb] Ajo qe vihet re tek Rumiu eshte se nuk ben dallim midis dashurise mindis njerezve, dashurise se djalit dhe vajzes si dhe dashurise ndaj Zotit. Ai e merr dashurine si unike. Ne fakt nga dashuria e Zotit rrjedhin te tera. Keshtu duke lexuar "Methnewin", nuk arrin te kuptosh se ku autori fillon ti kendoje Zotit, ku gruas, ku shokut, ku nenes etj. Gjerat perzihen dhe duket sikur te gjitha jane shkrire ne nje qenie te vetme. Ne fakt shpirti i njeriut nuk mund te ndahet. Ai funksionon si nje e tere dhe smund t'a parcelizosh. [/qb]
gyso

ehh .... sikur ti kuptonin te gjithe keshtu si ju gjerat ,bota do ishte ndryshe

po pikerisht per kete arsye kam vendosur ne plan te pare dashurine e zotit(universale) ,dashurite e tjera jane sekondare
 

arun

Primus registratum
Re: Rumi

ME DUAN NJEHERE……

Me duan njehere ,me urrejne pastaj perseri
Nje zemer me falin ,po timen ma vrasin ne gji

Pushtet kam njehere ,sundoj mbi mendimet e mi
Po ndodh qe mendimi me mban nen peshen e tij

Jusufit i ngjaj ,leshoj sot nje drite hijeshi
Po neser -Jakupit ,kur therret i helmuar ne zi

Ashtu porsi Zeusi ,mendohem ,duroj,edhe hesht
Po perde e durimit me digjet nga prushi ne gji

Sot-plot e perplot ,po neser jam bosh si kallam
Sot ndjenjat shperthejne ,po neser une rresht edhe nxij

Sot turrem mbi ar, i dredhur kerkoj mu ne zjarr
Po neser edhe arin e flak ,dhe sdua tja di

I tmerrshem sot ngjaj ,perzitur nga flaket e ferrit
Po neser shkellqej,perballem me cdo bukuri

Besimi i shejte me sjell sot dhe paqe , urtesi
Po neser besimin e shkel me plot neveri

Sot behem luan,dhe ujk i terbuar ,asllan
I embel jam neser si dita qe bie freski

I lik e nopran shfaqem sot, i rende sa sbehet
Po neser un zbutem dhe zemra kumbon ciltersi

Dhe ja pra fytyrat: sot ndrisin me nur ,pasterti
Po neser damkosen nga turpi i vesit te zi

rumi
 
Top