Receta Gatimi Shqiptare

Diavolessa

Valoris scriptorum
Re: Receta Gatimi Shqiptare

Flmnd. Ke ne i thojne Dollma. Dashkan pune me i bo /pf/images/graemlins/frown.gif Ximi do i kisha ble te gatshme, po hajde e gjij ketu.

:wave:
 

AnaBlue

Forumium maestatis
Re: Receta Gatimi Shqiptare

Fillimisht postuar nga Kordelja:
[qb] Anablue nuk e coka qumshtin dem psh si puna ime /pf/images/graemlins/laugh.gif

[/qb]
Kam hall qe mos bej shume ene palare /pf/images/graemlins/laugh.gif keshtu i perziej te gjitha ne nje vend.
 

Isabelle

Valoris scriptorum
Re: Receta Gatimi Shqiptare

Fillimisht postuar nga ximi:
[qb] pas nja 4 ore pune do vetem nja 10-15 min per tu ngrene..... /pf/images/graemlins/tongue.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif

[/qb]
:lol: :lol: :lol:

:thumbsup:
 

Isabelle

Valoris scriptorum
Re: Receta Gatimi Shqiptare

Dhe meqe rra llafi /pf/images/graemlins/laugh.gif ketu ku jam une nuk ka gjize. Me ka shku men'ja per gjize, per gjalp te bardhe me kripe, domate zemerkau/dose /pf/images/graemlins/laugh.gif dhe mos harroj manat ... sa kam hall se eshte men'ja tu me shku 'keq' e mos me mu kthy mo mrapsht /pf/images/graemlins/laugh.gif ...

Gjize-crisis hesapi - çe pyt !!!

/pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Receta Gatimi Shqiptare

Zabelle do t'them si bohet gjiza ri /pf/images/graemlins/laugh.gif se kollaj esht' /pf/images/graemlins/laugh.gif

M'thuj po ke interes, per domotet s'ke sherim, per gjizen po /pf/images/graemlins/tongue.gif , ene te lynin ta tregoj si bohet po duhet kos deleje qe te bosh te lyn te bardhe dhe me krype, edhe krype guri ka ajo e trasha qe e zishim nji sahat me i nxjerre pislliqet /pf/images/graemlins/laugh.gif

AnaBlue une tenxheret ia lej ndihmesit /pf/images/graemlins/laugh.gif t'i mshije mire e mire se po s'e mshini s'ka pastice mo /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

gezim lame

Primus registratum
Re: Receta Gatimi Shqiptare

Kordele na e trego ate punen e gjizes, une te them te drejten sajoj dicka.. /pf/images/graemlins/tongue.gif po s'jam i sigurte se eshe rruga e drejte....

zabelja do vra se me ka kujtu manat... /pf/images/graemlins/frown.gif
ehhhhhhhhhhh tani ishte koha e manave te zi..... /pf/images/graemlins/frown.gif
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Receta Gatimi Shqiptare

Gjiza....do marresh kosin e do e tundesh mire e mire ne frrulator (thon ekta ne mixer them une) dhe do e besh dhalle te trashe.Me pas do marresh nje tenxhere dhe kete dhallen do e vesh ne zjarr te zieje deri sa te behet si qumesht i prishur, pra fillon e ndahet masa nga uji dhe behet si ...s'di si ta pershkruaj si alge ne uje te themi.Kur te jete ndare masa dhe te kete mbetur hierra (kete e mban mend besoj se pihet edhe per veshkat) do marresh nje nape apo cope te holle qe ta kesh qepur ne forme thesi te vogel ne fillim.Hidhe masen aty ne lavaman dhe me pas lidhe gryken dhe vare mbi nje vend ku te kulloje per nje dite dhe ke perftuar gjizen e njome dhe pa kripe.Me pas shtohet kripa sipas deshires /pf/images/graemlins/smile.gif .

U befte mire /pf/images/graemlins/smile.gif ...me thoni si u doli /pf/images/graemlins/smile.gif
 

gezim lame

Primus registratum
Re: Receta Gatimi Shqiptare

eh se dija ate detajin e tundjes ....... /pf/images/graemlins/smile.gif

do e provoj patjeter se s'me dilte dhe aq e
mire........ /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Anana

Primus registratum
Re: Receta Gatimi Shqiptare

Fillimisht postuar nga Kordelja:
[qb] Gjiza....do marresh kosin e do e tundesh mire e mire ne frrulator (thon ekta ne mixer them une) dhe do e besh dhalle te trashe.Me pas do marresh nje tenxhere dhe kete dhallen do e vesh ne zjarr te zieje deri sa te behet si qumesht i prishur, pra fillon e ndahet masa nga uji dhe behet si ...s'di si ta pershkruaj si alge ne uje te themi.Kur te jete ndare masa dhe te kete mbetur hierra (kete e mban mend besoj se pihet edhe per veshkat) do marresh nje nape apo cope te holle qe ta kesh qepur ne forme thesi te vogel ne fillim.Hidhe masen aty ne lavaman dhe me pas lidhe gryken dhe vare mbi nje vend ku te kulloje per nje dite dhe ke perftuar gjizen e njome dhe pa kripe.Me pas shtohet kripa sipas deshires /pf/images/graemlins/smile.gif .

U befte mire /pf/images/graemlins/smile.gif ...me thoni si u doli /pf/images/graemlins/smile.gif [/qb]
Ho sa telashe qe paska.
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Receta Gatimi Shqiptare

/pf/images/graemlins/laugh.gif
Ca ke mer :angel: do ndonje recete ti apo t'ka shku menja per petlla :rolleyes: /pf/images/graemlins/tongue.gif

P.s......edhe mu :cool:
 

AnaBlue

Forumium maestatis
Re: Receta Gatimi Shqiptare

Fillimisht postuar nga Isabelle:
[qb] Dhe meqe rra llafi /pf/images/graemlins/laugh.gif ketu ku jam une nuk ka gjize. Me ka shku men'ja per gjize, per gjalp te bardhe me kripe, domate zemerkau/dose /pf/images/graemlins/laugh.gif dhe mos harroj manat ... sa kam hall se eshte men'ja tu me shku 'keq' e mos me mu kthy mo mrapsht /pf/images/graemlins/laugh.gif ...

Gjize-crisis hesapi - çe pyt !!!

/pf/images/graemlins/laugh.gif [/qb]
Si e ke hallin me gjithe kete neps? /pf/images/graemlins/laugh.gif

Kordele, une kam bere dicka te tille por me doli salce kosi. Mos ka ndonje sekret tjeter per gjizen?
 

Isabelle

Valoris scriptorum
Re: Receta Gatimi Shqiptare

Fillimisht postuar nga AnaBlue:
[qb]
Si e ke hallin me gjithe kete neps? /pf/images/graemlins/laugh.gif [/qb]
:lol:

Nuk eshte DHL-ja akoma aq efikase :tipsy: :lol:

... dhe riccota me te cilen robt ketu mashtrojn' veten dhe grate mashtrojn' burrat /pf/images/graemlins/laugh.gif dhe ua servirin per gjize nuk eshte gjize hic !!!

A dini me i gatu kokoshkat ???? /pf/images/graemlins/laugh.gif Nga AnaBluja kam nigju qe jane grenx per darke /pf/images/graemlins/laugh.gif !!!
 

Isabelle

Valoris scriptorum
Re: Receta Gatimi Shqiptare

Ok, vazhdojme !!!

Lengje fruta/perimesh

Lëng rrushi

Zgjidhet rrushi i superpjek dhe i embel; merren kokrrat lahen, shpelahen me uje te nxehte, shtrydhen dhe kullohen ne napë. Hidhi sheqer po pati nevoje, domethene cdo gje mbetet ne dore te rrushit /pf/images/graemlins/laugh.gif !!!

Leng karrote

Karrotat lahen mire, shpelahen me uje te nxehte, grihen me rende, kalohen ne napë me dysh. lengu jepet sic eshte ose mund te bashkohet me shurup sheqeri, atehre kur karrotat nuk kane sheqerin e duhur. Prape sheqi /pf/images/graemlins/laugh.gif ne dore te karotes !!!

Leng molle

Mollet zgjidhen te pademtuara, lahen, shpelahen me uje te nxehte, grihen me rende te pa qeruara, shtrydhen ne nape me dysh, vihen ne gote ose ene porcelani (mazallah alumini /pf/images/graemlins/laugh.gif ), i hidhet shurup sheqeri dhe konsumohet ne CAST - ska dengla !!!!


Falenderimet qe ju pastrova zorret /pf/images/graemlins/laugh.gif mund ti nisni privatisht. Kini parasysh qe gatimet e keshilluara nga une nuk arrijne te zhvillohen pa disponuar napë ose nga halli tyl !!!

GudnAJT !!!
 

Ema

Goddes
Re: Receta Gatimi Shqiptare

Kordele ene Izzy c'eshte ky zell shtepiakeje qe ju paska hyp kshu? :eek:
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Receta Gatimi Shqiptare

Une kam qene gatuse mire mi, tjeter gje se ti tani po e zbulon /pf/images/graemlins/tongue.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif :cool:
 

Ema

Goddes
Re: Receta Gatimi Shqiptare

Fillimisht postuar nga Kordelja:
[qb] Une kam qene gatuse mire mi, tjeter gje se ti tani po e zbulon /pf/images/graemlins/tongue.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif :cool: [/qb]
Pranej e ke mcef me duket,me vu ne pune te tjeret!
Puc,ke pm!
 
Top