Re: Sa nacionalista jemi ne Shqipetaret?

genti

Primus registratum
Re: Re: Sa nacionalista jemi ne Shqipetaret?

Mendoj se e ngaterroni Nazjonalizmin me Atdhedashurine.

Shnderrimi i popujve ne nacjone ndodhi vone, gati 1000 vjete me pare ne France dhe aty u formua kombi (nacioni) i pare ku shume popuj te vegjel qe gjendeshin prane njeri-tjetrit u shnderruan ne nje te vetem dhe kjo gje zgjati qindra vite deri sa ata humben identitetin e tyre fillestar (gjuhe, kulture,zakone etj) dhe ketu prape kemi nje dominim te shumices sepse identiteti i ri qe u krijua s'ish gje tjeter vec se identteti i vjeter i shumices qe dominoi mbi pakicat rreth saj.Dhe u hodh ideja Liri, Barazi,Vllazerim qe u ndoq dhe u zbatua nga popujt e tjere.

Dhe ishin shtet ato qe formuan kombet (nacjonet) dhe jo anasjelltas, Iliret si populli me i vjeter ne Ballkan nuk ka qene kurre nje komb i bashkuar por nje bashkesi fisesh me te njejten origjine, gjuhe,zakone etj. dhe kur kane egzistuar keta nuk ka egzistuar fjala "nacjon" dhe kane mundur te egzistoje pa qene nevoja e formimit te nje nacjoni.

Me pak fjale sa me i vjeter te jete nje popull aq me larg fjales Nacjon eshte.
Dhe shnderrimi i popujve ne nacjone u be per shkak te rritjes se popullsise Boterore dhe te gjithe popujt te cilet humben identitetin tyre vazhduan te pesonin humbje te njepasnjeshme te identiteteve rrishtas fituar.

Ndersa ata qe arriten te ruanin identitetin por nuk munden te formonin ne kohe nacjonin u neperkemben dhe ngelen pa shtet ame si psh. ciganet, indjanet e Amerikes dhe deri dje Cifutet.

Fatkeqsia jone ka qene se u afirmuam me vonese si komb (nacion) dmth u "penguam" nga fqinjet tane te cilet e ben para nesh nje gje te tille dhe ariten te formojne aleanca dhe miqesi te cilat i perdoren per ato "qellme" te cilat i djme te gjithe.
Une mendoj se duhet ta kultivojme atdhedashurine dhe ta percjellim ate ne menyre qe te ruajme identitetin dhe ato pak vlera qe na kane ngelur...

Te rrojne gjithe shqiparet kudo jane /pf/images/graemlins/smile.gif
 

Ela_001

Primus registratum
Re: Re: Sa nacionalista jemi ne Shqipetaret?

Jam dhe e terbuar fare madje. Perse mos jemi, vet fakti qe egzistojme si popull pas tere peripecive qe kemi kaluar per mijera vjet. Per faktin qe kemi rrenje nder me te lashtat te popullimit Europian. Fakti qe kemi zakone e tradita kaq te bukura dhe nje flamur qe nuk ka te krahasuar. Fakti qe ai flamur eshte lare me gjak nder shekuj.

Jemi, kemi qene, dhe do te jemi, dhe per me teper DUHET te jemi!!
 

Archi

Forumium praecox
Re: Re: Sa nacionalista jemi ne Shqipetaret?

Faith-No-More, me vjen keq per ty, por argumentimi yt eshte shume trashanik. Pse?
Ti je krenar per nje popull, i cili ka kaluar po aq peripeci sac kane kaluar edhe fiset tutsi dhe hutu ne Ruanda dhe eshte aq i vjeter ne Europe, sa nuk e di akoma se ku i ka rrenjet.
Je krenar per nje popull me tradita dhe zakone te huazuara as me pak e as me shume por nga Anadolli. Silli neper mend traditat dhe zakonet "shqiptare" dhe do te kthjellohesh.
Je krenar per nje flamur qe nuk ka te krahasuar? Po kush eshte ai flamur qe ka te krahasuar dhe nuk eshte lare ne gjak nder shekull dhe a perben kjo ndonje arsye krenarie? Sa per dijeni shqiponja me dy koke nuk eshte ekskluzivitet shqiptar, por ate e kane edhe Rusia, ish-Jugosllavia dhe tani Serbia dhe Mali i Zi. Mos more, a mos valle shemba shtyllat e nacionalizmit tend?!

Nuk e fsheh dot. "Gerricja" me keta "nacionalistet" e terbuar, qe te nxjerrin syte me vullnetin e tyre per ti treguar dynjase se jane nacionaliste, per mua eshte argetimi kryesor. Jo per gje, por keta jane nacionalistet me fallco. Dhe shumica e tyre gjendet nder ata, qe me njemije perpjekje, biles edhe duke paguar mijerat e dollareve u arratisen nga Shqiperia. Them u arratisen, sepse nuk i perzuri njeri. Jane po keta nacionaliste, qe shajne italianet, sepse mbysin gomonet e mbushura me nacionaliste te tjere shqiptare, te cilet arratisen prej Shqiperise.
Jane keta nacionaliste, qe te argumentojne me bindjen e plote, qe Shqiperine me mire ta drejtoje i huaji, italiani, greku apo amerikani.
E ne mos qofshin keta nacionaliste jashte Shqiperie, jane ata brenda Shqiperie, te cilet jane gati te vetefshikullohen me kamzhike, sepse greku kerkon te vendose tabela rrugesh pergjate rruges Kakavije-Gjirokaster, nderkohe qe ne televizionin kombetar shfaqen reklamat greke te produkteve greke, te cilat blihen me paret e shqiptareve. Dhe ne intervalin e ketyre reklamave ke "kenaqesine" te degjosh mjaullimen dhe vajtimin e folkut grek ose turk, ose ndonje "kengetar i suksesshem" pothuaj analfabet te shurdhon veshet me kete qelbesirllik, por kete rradhe ne gjuhen gjysem shqip e gjysem turqisht.

Nacionalizmi eshte me zemer dhe jo me llafe!
 

pippo

Primus registratum
Re: Re: Sa nacionalista jemi ne Shqipetaret?

Mahhhhhhhh une jam per melting pot
sa me shume po shkojme perpar aq me shume po perzihen razat gjuhet etj etj, une jame per atdhe dashurine d.m.th dua token ku kam lindur thjesht sepse aty kam shume te njohur e shume kujtime, sa per gjerat e tjera me duken pak te kaluara, nderkohe qe pak nga pak Europa po bashkohet ........... ku ka me mire nje gjerman nje frances nje shqiptare etj etj te bashkojne forzat per t ekrijuar diçka se bashku, mos harroni se jemi te gjithe qytetar te ketij globi, dhe thjesht mund te kishim lindur ne shume vende te ndryshme te botes .........
ps. edhe une ka ca % greke po nuk e di se ku e kam harruar :rolleyes: mahhhhh do me kete rene nga xhepi .........
 

balforum

Primus registratum
Re: Re: Sa nacionalista jemi ne Shqipetaret?

Ome majkellxheks ca bo mir e..ok...gud...modernizim gjith anej mor burr....jemi qe t'gjith te i dore mer jahu....mahhhhhhhhhhhhhhhhhh.
Avash or mik se tu shtremberua goja me ate civilizimin tend ,maaaaah,muhhhhhh,ku jeton ti or mik i supermodernizum multietnik....ne mars :eek:
 

genti

Primus registratum
Re: Re: Sa nacionalista jemi ne Shqipetaret?

Jane njerez si ky qe bejne te humbasi gjuha dhe identiteti, u duket vetja te perparuar dhe te sofistikuar kur perdorin nje gjuhe "bastarde" qe s'eshte gje tjeter vecse nje shqipe e thyer dhe e perzier me terma te huazuar (e keqja eshte se kete gje e bejne edhe politikanet tane dhe mediat) qe ngjan me ate gjuhen e sklleverve ne Afrike qe eshte gjysem Zuahili dhe gjysem Anglisht.

Dhe sa per Evropen e bashkuar, ky nuk eshte gje tjeter vecse nje "bashkim" tjeter i detyruar nga kushtet te cilat i permenda me lart dhe varet nga ne se sa do jemi ne te pregatitur per ndryshimet qe do te ndodhin se me sa po shikoj une edhe pse nuk u jemi bashkangjitur kombeve evropjane cuditerisht kemi filluar "transformimin" dhe kete rradhe e filluam me gjuhen dhe jo me kulturen (sic ndodh ne te shumten e resteve).

Me qe ra fjala te kultura, ai qe permendi pak me lart se ne kemi kulture "anadolli", une do te thoja se kemi pasur nje te tille dhe ajo eshte duke vdekur ne Turqi dhe nuk ka se si te vazhdoje te ekzistoje tek ne.

Kultura eshte relative dhe nuk duhet mbrojtur ma aq fanatizem sa vlerat e tjera.Ate jane kombet e fuqishem te cilet e perzgjedhin nder popujt e vegjel dhe me pas per ta kultivuar dhe jane popujt e vegjel me pas qe inportojne ate nga popujt e medhenj, me pak fjale qarkullon si uji ne natyre
 

Ela_001

Primus registratum
Re: Re: Sa nacionalista jemi ne Shqipetaret?

Fillimisht postuar nga Archi:
[qb] [/qb]
Mos te vije keq per mua. Trashesia e dikujt eshte pasioni apo ideali dikujt tjeter. Pa hyre ne te thella, per te ardhur keq eshte fakti qe nuk debatohet dot pa kaluar ne ofendime, ky eshte tipari me acarues i ketij forumi. Mundesh shume mire te shprehesh ate qe mendon pa ofenduar dike tjeter.

Ne mangesi te shrehjes me zemer ne nje vend ku gjerat shprehen ma "llafe" nuk me mbetet vecse te perdor keto te fundit, pertej kesaj duhet shprehur madje jo vetem me zemer por me vepra.

Une zgjedh te jem krenare per ate qe jam dhe per rrenjet e mia. Me vjen keq qe ti nuk ndihesh ashtu.
 
Top