Re: Janines c'i pane syte

alinos

Forumium maestatis
Re: Janines c'i pane syte

Ka te beje me nje lufte te pergjakshme, nje kasaphane te vertete, por nuk mbaj mend detaje. Ndoshta dikush tjeter ne forum di me shume :idea:
 

DriniS

Ecejak
Re: Re: Janines c'i pane syte

Kenga ka lindur per shkak te nje ngjarjeje te rralle e te vecante ku tre shqiptare, duke qene se ishin te bllokuar nga ushtria osmane, u versulen permes ushtrise dhe arriten te dalin nga ana tjeter, te tre kunder nje ushtrie te tere. Ne fjalet e kenges eshte vete historia. Permenden emrat e personave dhe thuhet qe "çanin mes për mes taborë".
Degjo kengen dhe them se do kuptosh nga ka lindur. Shqiptaret i kane bere shpesh kenget duke u bazuar ne ngjarje te verteta qe ngelin si gojedhena.
 

Guest
Re: Re: Janines c'i pane syte

NUK E DI SE SI KA LINDUR KJO KENGE DHE DUA TA MESOJE. KUSH NGA JU E DI TE NA E SHKRUAJ KENGEN.
 

book of dreams

Primus registratum
Re: Re: Janines c'i pane syte

Janinës ç'i panë sytë
Ja-Janino
Ish e prëmte ajo ditë.
Te Pesë puset në grykë
Zenel Çelua vet i dytë.
Zeneli me të Velçionë
Dhe trimi Jaçe Mavrone.
Çau mespërmes taborë
E shtriu pashanë e gjore.
 

Guest
Re: Re: Janines c'i pane syte

tani qe ma shkruajte dicka me kujtohet por nuk mund ta shpjegoj se si ka dale . te faleminderit per mundimin :wave:
 
Top