Pyetje, kerkoj mendimin tuaj!

Airbourne

Papirus rex
ABRASHET nga vllora nuk e dine qe NJEREZIT me semundjen BIPOLARE jane KREATIVE,qe jetojne ne nje bote te ....selam musait....SOT....apo gunevenesit qe bien ere BAGETI.
 

Artin

Papirus rex
Kerkoj ndihme per mbiemrin ....ABRASH/E.
E dua ne SHQIP???

ABRASH mb. bised.
1. Që ka flokë, vetulla e qerpikë të verdhë më të
bardhë ose që ka preka në fytyrë (për njerëzit);
që ka njolla të bardha ose qime të zbardhëta në
trup e në turi (për kuajt); i larmë, laraman. Njeri
abrash. Kalë abrash. Vezë abrashe.
2. fig. Që është pak i prapë, i vrazhdë e jo i
shkueshëm; që besohet se sjell prapësi,
këmbëters. Djalë abrash. Kalë abrash.
3. Perd. em. sipas kuptimeve të mbiemrit
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Epilepsia eshte konvulsion trupor.

Kjo eshte karakteristike e njerezve te cilet kalojne ne shok trupor per arsye te mungeses se nje ingredienti te nevojshem qe siguron mbijetesen e trupit.

Diabetiket qe kane nevoje per insuline si dhe alkalinet, qe jane njerez shume bazik kalojne kollaj ne gjendje te tilla.

Ne pergjithesi simptomat jane te ngaterrueshme. Mjeket nuk mund te ndihmojne ne pjesen me te madhe te rasteve edhe pse deshira eshte e madhe. Kjo per arsye se jo te gjithe kemi lindur njesoj.

Nje femije i sapo lindur filloi te ushqehej me murin e gelqerte te dhomes se gjumit i cili ishte perbri djepit te tij. Kjo ishte shenje e nevojes se tij trupore per kalcium.

Kalciumi eshte baza e kockes qe eshte edhe baza e jetes. Ne siperfaqen e tokes do te gjeni shkembinj te bardhe te cilet kane qene gure gelqerore. Koralet ne det jane gjithashtu shkembinj te gurezuar. Me perpara ato kane qene qenie biologjike me jete.

Njerezit qe nuk alternojne ushqimin e tyre jane ne rrezik.

Kolesteroli ose vajrat ne gjak mund te shkaktojne mbylljen e venave te gjakut POR kjo nuk eshte vdekjeprurese per njerezit e zjarrte te cilet jane ne gjendje te shkrijne vajrat e teperta. Vaji apo vajosja e pjeseve te makines eshte domosdoshmeri per mbarevajtjen e saj.

Perkundrazi konsumimi i ujrave minerale te rende eshte shume i rrezikshem. Ky uje eshte uje me kalkare te larte. Nxehtesia nuk i ben absolutisht asnje gje per t'a hequr qafe. Me qenese eshte baze ky fenomen duhet te luftohet me acid. Acidi eshte i nevojshem per tretjen e ushqimit.

Tubat mund te bllokohen nga vajrat POR ato mund te bllokohen edhe nga kalkaret.

Keto te fundit kerkojne elemente korrosive per t'i hequr qafe.

Babi im lindi pas vdekjes se nje vellai me emrin Konstandin dhe te nje motre me emrin Viktoria. Sipas gjyshes time atyre u ra damllaja, ose plasja ose murtaja. Ka mundesi qe ne Europe kjo te njihet si vdekja e zeze.

Babi im ishte duke dhene shpirt dhe kur gjyshi e mori ne krahe, nderkohe qe po thithte nje cigare, im ate u rikthye ne jete. Babin e mbajten per dyzete dite ne nje ambjent me tym duhani dhe me tym vatre zjarri.

Asnje nuk e di me siguri origjinen e shpirtit te vet. Ne jemi nder te tjera edhe qenie zjarri dhe nuk jetojme dot pa te.

Niacina apo vitamina K mund te njihet edhe si nikotine. Nqs lindim pa te, ne kemi nevoje t'a marrim artificialisht.


El
 
Top