"Puqeville"

Ema

Goddes
Re: "Puqeville"

Ej tema nuk do myllet se eshte interesante.Ersi nuk ka thone menimin e vet po te nje tjetri.

Ana ka ishe me origjine ti?
 

Erind

Forumium maestatis
Re: "Puqeville"

Fillimisht postuar nga AnaBlue:
[qb] Kurse une kam lexuar (mos me pyesni ku se nuk e mbaj mend) qe ne malsite e veriut, banoret kane ruajtur jo vetem fene e tyre katolike por dhe tiparet e ilireve (tip bjoindash me sy te jeshilte ose blue) ndryshe nga pjesa fushore qe u shkartis me turqit. Nga raca e babait tim jane nga veriu dhe te gjithe jane sy blu ose jeshil, dhe jo tipare brune. Kjo hedh poshte teorine e hapesit te temes. :shrug: [/qb]
Anna duhet te kuptosh, qe autori ka ber pershkrimin e nje udhetari dhe jo nje studim te thelle fizionomie te popullit shqiptar, pastaj rruget zagonisht ne pjesen me te madhe jane fushore pasi evitohet tja marrin malit me tatepjet dhe ky "puqevilli" jone ka pare vetem keta fushoret qe thua ti dhe ata te malit "qe ju shkonte vetem ariu per qoke" ska pasur nderin ti shikoj dhe ti pershkruaj.
Pra teoria mund te vlej.
ps. mesa di une shqiptaret sjane shkartisur ndonjeher me turq dhe se ne shqiperi nuk ekziston ndonje pakice turke.
 

Erind

Forumium maestatis
Re: "Puqeville"

Fillimisht postuar nga dordi1:
[qb] ERSI!!!


lomsh i ke bo gjonat ene ti ene PUQEVILLI jot.
ku ke pa geg me sy te zi ene tosk me sy bojeqiell. [/qb]
shikoje "mire" :book: ate teorine e evolucionit se mos te ka kalu nonji faqe si pa dashje.
:thumbsup:
 

Erind

Forumium maestatis
Re: "Puqeville"

Fillimisht postuar nga Klinton:
[qb] Albinosi nxori teorine e testimit fetar dhe deri ketu nuk kishte ndonje problem sepse feja nuk eshte shqiptare.
Por te besh "shaka" me tiparet e shqiptareve, kjo eshte e padurueshme.
Gega i eger dhe Tosku i bute, labi keshtu e laluci ashtu.
Shume keq Ersi
Shqiptaret kane nje kulture te perbashket dhe tiparet e tyre nuk kane shume dallim, pavaresisht se Geget kane dicka me te rendomte se Tosket dhe anasjelltas, Tosket kane dicka me te rendomte se Geget <ul type="square">
[*](flasim per te keqijat qe na solle per diskutim)
[/list]
.
Te lutem heren tjeter, vetem greqisht mos na fol ketu.
Une jam Klintoni dhe kam pernder te jem shqiptar, kurse ju filluat ta shtremberoni prapanicen perpara kompjuterit. [/qb]
Tranazh i boni ketij nacionalizmi juve, ja moret shpirtin. amon mer jahu si kur ky me lart ka thon qe ne shqiptaret jena grek a serb, ka dhene vetem ca tipare prej udhetari. Mesa shof une, mir ka fol ky, ka dhene vetem ca detaje per vlonjatet qe sdo ju behej shume qefi, per pjesen tjeter ai na ka majt ne konsideracion te larte, ca ka ketu me var buzet e me fol per nazionalizem?!
 

AnaBlue

Forumium maestatis
Re: "Puqeville"

Fillimisht postuar nga ErSI:
[qb] ps. mesa di une shqiptaret sjane shkartisur ndonjeher me turq dhe se ne shqiperi nuk ekziston ndonje pakice turke. [/qb]
Atehere si shpjegohet qe iliret ishin trupgjate, bjonde me sy jeshil apo boje qielli, kurse nje pjese e popullates se sotme eshte bruna me sy kafe?
Nese njihni shkrimtarin dhe historianin Noel Malcom (profesor tek univeristeti Oxford) qe ka shkuar "Kosovo the short History" dhe qe eshte studiues i historise se Ballkanit, e kam pyetur kete gje, me teper per fene myslymane dhe me ka thene qe ne zonat fushore ka qene shume me e kollajte qe shqipetaret te adopotoheshin ne fene myslymane sepse kane pasur me shume kontakt me turqit, po ashtu qendrat kulturore te kohes se pushtimit otoman ishin ne qytetete dhe zona fushore. Kete ceshtje nuk dua te kthej me ton fetar, me teper dua te dal ne teorine e geneve tona, pse ne malet e parrahura te malsise jane me shume bjonde me sy te kalter dhe shtatgjate... thjesht nje teori e degjuar, jo cpikja ime.

Ema, Po nga im ate jam nga veriu i Shqiperise megjithese familja e tij ka ardhur ne Tirane qe ne 1918 /pf/images/graemlins/smile.gif
 

Erind

Forumium maestatis
Re: "Puqeville"

Fillimisht postuar nga AnaBlue:
[qb]
Fillimisht postuar nga ErSI:
[qb] ps. mesa di une shqiptaret sjane shkartisur ndonjeher me turq dhe se ne shqiperi nuk ekziston ndonje pakice turke. [/qb]
Atehere si shpjegohet qe iliret ishin trupgjate, bjonde me sy jeshil apo boje qielli, kurse nje pjese e popullates se sotme eshte bruna me sy kafe?
Nese njihni shkrimtarin dhe historianin Noel Malcom (profesor tek univeristeti Oxford) qe ka shkuar "Kosovo the short History" dhe qe eshte studiues i historise se Ballkanit, e kam pyetur kete gje, me teper per fene myslymane dhe me ka thene qe ne zonat fushore ka qene shume me e kollajte qe shqipetaret te adopotoheshin ne fene myslymane sepse kane pasur me shume kontakt me turqit, po ashtu qendrat kulturore te kohes se pushtimit otoman ishin ne qytetete dhe zona fushore. Kete ceshtje nuk dua te kthej me ton fetar, me teper dua te dal ne teorine e geneve tona, pse ne malet e parrahura te malsise jane me shume bjonde me sy te kalter dhe shtatgjate... thjesht nje teori e degjuar, jo cpikja ime.

Ema, Po nga im ate jam nga veriu i Shqiperise megjithese familja e tij ka ardhur ne Tirane qe ne 1918 /pf/images/graemlins/smile.gif [/qb]
Anna je tu i bo nje corbe te madhe, je duke folur me bindje dhe jo me arsyetim.
Nisu me faktin qe su bente martese, nese nuk ishe i te njejte origjine ose i dy fshatrave me matan, metod e cila ushtrohet akoma ne shume zona, packa nga levizja demografike qe ka pasur vendi jone 10 vjecarin e fundit, e ti me thua qe ne jemi shkartisur ne mase te gjere me turqit dhe qe ne [qb]DNA[/qb]tone ka gene nga azia ....kulmi..
Pra me keto qe po thua, del qe turku paska ber kolonizime ne shqiperi, qe historikisht nuk di te kete ndodhur nje gje e tille.
Tek mesazhi me larte, te shpjegoja qe rruget synoheshin te beheshin fushafe pasi nuk ishte e llogjikeshme tja merrje malit. pra, prane rrugeve kryesore ngriheshin qytetet, qe jetonin me ane te tregetise dhe tregetia conte ne shume mardhenie sociale tregetare te kohes. (e gjen tek libri historise se klases se peste fillore).

ps. goce, kaloji nje te lexume teorise se evolucionit.
 

orikum

Primus registratum
Re: "Puqeville"

) [/qb][/QUOTE]Anna je tu i bo nje corbe te madhe, je duke folur me bindje dhe jo me arsyetim.
ersi si neper gjume qe jam,mendoj se dhe ai autori i ketij tregimi imagjinar ,ska pasur ndonje bindje mbi ato qe shkruante sepse te flasesh vetem per ata "qe banojne ne fushe" /pf/images/graemlins/wink.gif dhe te pergjithesosh dhe ata te malit sikur ska by... te rrije do thoshin andej nga vlora.vecanerisht kur me flet per ata nga vlora si kusare dhe qe thote qe jetojne brigjeve te thella te adriatikut duket sikur forcon bindjen time si nje imagjinate e nje autori qe kishte degjuar dicka mbi shqiptaret.te kujtohet ajo me luanin dhe femijen ne kopshtin zoologjik? :rolleyes: pastaj ku i ke ne vlore ato brigje te thella ?ahhhhh po e ka pasur fjalen per andej nga himara po ka ngaterruar detin "jon" me ate adriatik. /pf/images/graemlins/smile.gif
 

AnaBlue

Forumium maestatis
Re: "Puqeville"

Fillimisht postuar nga ErSI:
[qb]
ps. goce, kaloji nje te lexume teorise se evolucionit. [/qb]
Kur e kam lexu une teoria e evolucionit fliste per prejardhjen e njeriut nga majmuni... mos ka ndryshu gje dhe flet per prejardhejn e shqipetareve? /pf/images/graemlins/laugh.gif

p.s. te lutem me kupto se ato qe kam shkruar jane te degjuara apo lexuara dhe nuk kam bere kerkime e zbulime personale qe te insistoj aq shume.
 

gezim lame

Primus registratum
Re: "Puqeville"

ndofta duke iu kthyer dhe nje here se c'ka shkruar Puqeville ka mundesi qe ai i shkreti te kete "ngaterruar" lumin shkumbin me vjose si kufi te zonave gege dhe toske
pertej vjoses ka pare ndofta banoret e beratit-permetit-libohoves dhe ka bere ate pershkrimin e mesiperm /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
 
Top