"Puqeville"

Erind

Forumium maestatis
"Puqeville"

Po e hap ketu kete teme ngaqe eshte nje fragment historie. Thjesht info.. qe nuk dua te zgjerohet ne shkrime te tjera.
Do ti lutesha disa "moderatoreve" ne vecanti qe ta mbyllnin mbas postimit tim. /pf/images/graemlins/smile.gif
thnx ersi.


Lexoni :book:

Shekuj me pas, [qb]"Puqeville"[/qb] i cili do te qendronte dhe njihte nga afer Shqiperine dhe popullsine e krahinave te saj, tiparet e vecante te karakterit, moralit, zakonet, etj do te shkruante.

[qb]Geget[/qb] jane me te egrit.. atlete ne paraqitje, me sy te zes hunde te rregullt, me dhembe te vegjel por te forte, mjeker te shkurter plot force dhe shendet... jane te nxire nga dhuna pastorale dhe lufta, te cilat i detyrojne ata te jetojne ne natyre te hapur, nen ajrin e lire.

[qb]Tosket[/qb] jane me te qete.. syte e tyre jane te kalter, balli i vogel, floket i kane geshtenje me ngjyre te verdhe, hunda romake pa hark. jane me temperament te ndezur, me gjak qe u vlon. Eshte raca me e bukur nder tere shqiptaret. Mbajne qylaf ne koke dhe nje tip kemishe qe ju varet deri mbi gjunje.

[qb]Laberit[/qb] qe banojne ne krahinen e Akrokerauneve dhe brigjeve te egra te adriatikut, dallohen nga karakteri i tyre i ashper. Jane sedimenti i Shqiperise... dhe i takojne nje grupi te vecante. Te pameshirshem, hajdute dhe jetojne vetem duke plackitur....

[qb]Camet[/qb] dallohen para kujt do nga floket bjond dhe geshtenje, nga gjalleria dhe levizjet e tyre, melankolia e syve, ndjeshmeria e lekures dhe do ti vleresonim si nder me te bukurit.... te dhene pas tregetise dhe te lindur per perplasje politike. Banesat e tyre te rregullta e te pastra. Fshatrat jne ngritur ne rreze te pllajave romantike. Ata duke qene pergjithesisht te armatosur bien perpara kujtdo pamjen e nje jete patriarkale, te lire dhe pa ligje, te çveshur nga taksat.
 

jula

Primus registratum
Re: "Puqeville"

Fillimisht postuar nga ErSI:
[qb]
[qb]Laberit[/qb] qe banojne ne krahinen e Akrokerauneve dhe brigjeve te egra te adriatikut, dallohen nga karakteri i tyre i ashper. Jane sedimenti i Shqiperise... dhe i takojne nje grupi te vecante. Te pameshirshem, hajdute dhe jetojne vetem duke plackitur....
[/qb]
Tek pjesa kur flet per himariotet /pf/images/graemlins/wink.gif ka me c'krenohet lexuesja, por ka nje problem te vockel: nuk besoj ne asnje lloj pergjithsimi dhe aq me teper ne pershtypje personale ne forme ditari.
Flmnd per infon Ersi. :book:
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: "Puqeville"

Nese behet fjale per nje liber qe ma citonte nje dite im ate, i cili bente nje perkufizim gati banal per grate labe, ky autor ( qe une refuzova ta degjoj deri ne fund) nese mund te perkufizohej realist, atehere eshte nje realist i felliqur.Grate labe do e kishin shkuar ne hell pa meshire...

P.s.Do e kontrolloj librin dhe do u them nese behet fjale per te njejtin.
 

olti

Neo
Re: "Puqeville"

Me sa di une camet dhe leberit, toske jane, ndersa ky i ndaka! :shrug:
 

Ema

Goddes
Re: "Puqeville"

Hahaha!

Hallall Erso!
Kujdes shpinen! /pf/images/graemlins/tongue.gif
 

Erind

Forumium maestatis
Re: "Puqeville"

Fillimisht postuar nga 'Neo':
[qb] Me sa di une camet dhe leberit, toske jane, ndersa ky i ndaka! :shrug: [/qb]
Tani i konsiderojne te pergjithesuar, por ne histori kane qene gjithmon krahina me vete.
Kete e shikojme dhe tek kanunet, shmb:kanuni L.D , kanuni lumes, kanuni pukes, kanuni laberise.

ps. kisha kerkuar disa moderatoreve, mundesisht, qe ta mbyllnin temen. :angel:
 

orikum

Primus registratum
Re: "Puqeville"

ti ishe lutur ersi po se di ti qe kemi hedhur poshte ca euro dhe kemi koruptuar administraten dhe ja tema do qendroje hapur te degjojme mendimin e te gjitheve :goofy: ne vecanti do mendimin tim apo e di ca do te them?dicka e kam ,po flas per ngjarje te rendesishme te kombit shqiptar ,me duket se jane bere ne toskeri apo gabohem?pastaj sic dhe te thane me lart te pergjithesosh deri ne kete pike me duket shume.kjo vlen si per geget si per tosket ,dhe per ........ camet. :eek: ja kalofsh mire. /pf/images/graemlins/smile.gif
 

dordi1

Primus registratum
Re: "Puqeville"

ERSI!!!


lomsh i ke bo gjonat ene ti ene PUQEVILLI jot.
ku ke pa geg me sy te zi ene tosk me sy bojeqiell.
 

arbi

Primus registratum
Re: "Puqeville"

Fillimisht postuar nga dordi1:
ERSI!!!


lomsh i ke bo gjonat ene ti ene PUQEVILLI jot.
ku ke pa [qb] geg me sy te zi [/qb]ene tosk me sy bojeqiell.
ja ku me ke mos ja beni dhe ju si keta italianet ketu qe kur moren vesh qe jam shqiptar thane po si ka mundesi shqiptaret jane te shkurter bjond e me sy blu
 

gezim lame

Primus registratum
Re: "Puqeville"

sipas Puqeville une i bika te jem jasht standarti(joshqiptar) sepse kam sy te gjelber :idea: :confused:
 

AnaBlue

Forumium maestatis
Re: "Puqeville"

Kurse une kam lexuar (mos me pyesni ku se nuk e mbaj mend) qe ne malsite e veriut, banoret kane ruajtur jo vetem fene e tyre katolike por dhe tiparet e ilireve (tip bjoindash me sy te jeshilte ose blue) ndryshe nga pjesa fushore qe u shkartis me turqit. Nga raca e babait tim jane nga veriu dhe te gjithe jane sy blu ose jeshil, dhe jo tipare brune. Kjo hedh poshte teorine e hapesit te temes. :shrug:
 

orikum

Primus registratum
Re: "Puqeville"

ersiiiiiiiiii /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif se mos thuash qe ju thashe une te gjitheve te marrin te njejtin qendrim.lutem qe kjo teme te mbyllet per te miren e autorit. :goofy: :goofy: /pf/images/graemlins/wink.gif
 

AnaBlue

Forumium maestatis
Re: "Puqeville"

Ne forum temat hapen per diskutim dhe jo tip parulle apo njoftimi. Nuk mund te presesh qe te thuash dicka dhe askush mos te kete te drejte te komentoje apo japi mendimin e tij, apo nuk jemi ne kongreset e Dulles qe te gjithe duartrokisinin ne miratim /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

dordi1

Primus registratum
Re: "Puqeville"

mire e ke ti ANABLUE per punen e veriut po mos i ngatarro punet me fene katolike se ka edhe "myslimon" me sy blu a te gjelber.
jo per gjo po te ruajm trashegimine e fese asiatikeqe po na qit avash-avash ne selamet...


me respekt :wave: :wave: :wave:
 

Klinton

Primus registratum
Re: "Puqeville"

Albinosi nxori teorine e testimit fetar dhe deri ketu nuk kishte ndonje problem sepse feja nuk eshte shqiptare.
Por te besh "shaka" me tiparet e shqiptareve, kjo eshte e padurueshme.
Gega i eger dhe Tosku i bute, labi keshtu e laluci ashtu.
Shume keq Ersi
Shqiptaret kane nje kulture te perbashket dhe tiparet e tyre nuk kane shume dallim, pavaresisht se Geget kane dicka me te rendomte se Tosket dhe anasjelltas, Tosket kane dicka me te rendomte se Geget <ul type="square">
[*](flasim per te keqijat qe na solle per diskutim)
[/list]
.
Te lutem heren tjeter, vetem greqisht mos na fol ketu.
Une jam Klintoni dhe kam pernder te jem shqiptar, kurse ju filluat ta shtremberoni prapanicen perpara kompjuterit.
 

dordi1

Primus registratum
Re: "Puqeville"

o Klintono mos u zemero pse cuni i huj deshi me hape teme per muhabet.
ne sna ulen vlerat kur veme ne dukje ndryshimet qi kena mes vedit,perkundrazi larmia na bon ene mo interesant.
apo mos deshe zotnia jote qe ne shqiptaret te ishim i lloj me kinezet qe duken si dy pika uji?
problemi qendro se ke ai libri i atij francezit ne nuk jena paraqit sic jena ne realitet; se un kom qellu qe e kom lexu ka i cik dreqin, se helbete duhet me dite robi se ca menojne te tjeret per te.apo e kom gabim plako?
nji eshte e verteta; afer detit njerezit jane mo te zeshket, e ne male jon nji cik mo te bardhe.kjo vjen si konkluzion i evolimit te DARWINIT e un vec jom duke e permend ka nji cik se kot sja kena lexu librat...
kshtu mer amon ene mos u nxehni kot nasi koti se edhe sikur te jena perzi me turq a ku di se ca, vec per mire ka per tna dal shkartisja.


p.s. greket qe ti thu mos me fol greqisht, vdiqen qe te shkartisen me ne se na i kan pa vlerat me kohe.kshtu edhe ne duhet me u bo nji cik me te zgjute se nuk jone te shemtuta gocat e ELLADES. :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
 

Erind

Forumium maestatis
Re: "Puqeville"

Ato qe lexuat ne shkrimin e pare, nuk jane fjale te miat, por te nje udhetari, qe i ka rene, te pershkonte shqiperine. Une nuk kam studiuar fizionomi dhe tipare te jashtme, qe tju jap pergjigje, pyetjeve te juaja, e hapa ketu kete teme per info... lidhur disa vetave, me te cilet kisha diskutuar, reth ketij shkrimi.
Pra mundohuni te kuptoni keto dhe pastaj flisni lidhur autorit dhe ndaj meje qe hodha shkrimin.

Ps. nuk besoj se keni per ta pasur ndonjeher kenaqesine te me degjoni ne greqisht. /pf/images/graemlins/wink.gif
 

AnaBlue

Forumium maestatis
Re: "Puqeville"

Fillimisht postuar nga dordi1:
[qb] mire e ke ti ANABLUE per punen e veriut po mos i ngatarro punet me fene katolike se ka edhe "myslimon" me sy blu a te gjelber.
jo per gjo po te ruajm trashegimine e fese asiatikeqe po na qit avash-avash ne selamet...
[/qb]
Nuk e kisha per fene aspak, por dicka te tille kisha lexuar dhe tani qe me kujtohet degjuar nga historiani Noel Malcom (ceshtjen e fese).
 

u74

Primus registratum
Re: "Puqeville"

Fillimisht postuar nga AnaBlue:
[qb] Kurse une kam lexuar (mos me pyesni ku se nuk e mbaj mend) qe ne malsite e veriut, banoret kane ruajtur jo vetem fene e tyre katolike por dhe tiparet e ilireve (tip bjoindash me sy te jeshilte ose blue) ndryshe nga pjesa fushore qe u shkartis me turqit. Nga raca e babait tim jane nga veriu dhe te gjithe jane sy blu ose jeshil, dhe jo tipare brune. Kjo hedh poshte teorine e hapesit te temes. :shrug: [/qb]
Ti Ana Blue duhet te jeshe krenare per origjinen e babait tend.


Te gjithe shqipetaret jemi te mire !
Ai Paqueville kushedi se c'fare numri i ka pasur "lentet",ne fund te fundit ai ka shprehur opinionin e tije personale!
 
Top