PSE U KRIJU NJERIU

klevis2000

Primus registratum
PSE U KRIJU NJERIU

shiko si thote dikush
kur ti linde ti qaje ndersa te tjeret qeshnin me ty jeto me besim qe kur te vdesesh ti te shkosh duke qeshur e te tjeret te qajne per ty
Do deshiroja te tregoja dicka per tiu dhene nje pergjigje pyetjeve tuaja. shiko pak cdo gje qe egziston i sherben njeriut uji ajri kafshet toka pemet dielli pra megjithese kane lidhje midis tyre qellimi i nderlidhjes se tyre eshte qe ti sherbejne njeriut.pra kur gjithe keto krijesa madheshtore dielli yjet toka ajri i sherbeken njeriut !!njeriu paska nje mision te madh ne kete toke kush eshte ky mision .Une kam arritur ta gjeje pergjigjen per vete .Ta falenderoje dhe ta adhuroje ZOTIN per gjithe keto te mira qe ai ka dhene.....
 

klevis2000

Primus registratum
Re: PSE U KRIJU NJERIU

THOTE ALLHU NE KURAN:"NUK I KAM KRIJUAR PER TJETER GJE XHINET DHE NJERZIT VETEM QE ATO TE ME ADHUROJNE"
 

Vis Elbasani

Forumium praecox
Re: PSE U KRIJU NJERIU

Kush tha, njehere, qe njeriu u kriju' nga zoti? Ne as nuk e kemi perfunduar debatin nese krijoi njeriu zotin apo zoti njeriun...

Megjithate, sipas mendimit tim, njeriu u krijua per te jetuar jeten e vetme , kete jete qe po na merrni, sidoqofte, me meskinitetin e nje doktrine shkaterrimtare per njeriun , doktrinen hebraike, e cila ju ka verbuar dhe zor se mund ta gjeni veten mes njerezve te vertete.

Jeni tashme kope, jo njerez. Pyetja jote do te bente me efekt sikur te ishte formuluar: "Pse u krijua kopeja?"
 

Turing

Primus registratum
Re: PSE U KRIJU NJERIU

C'fare i ke be vetes more derebardhe...Tashme je i kategorikuar ne listen e zeze te Bin Ladenit.

Te keshilloj te fillosh kerkimet per aleate, sidomos midis atyre qe jane duke luftuar "aksin e te keqes" se i vetem ...
 

Futbollisti

Forumium maestatis
Re: PSE U KRIJU NJERIU

Fillimisht postuar nga Vis Elbasani:
[qb]...
Megjithate, sipas mendimit tim, njeriu u krijua per te jetuar jeten e vetme , ....
[/qb]
Perse u krijuar makina? Per te ecur! Hmmmm, dakort kjo eshte ajo qe ben, por cili qe qellimi?!?!?! Pse duhet te ishte nje makine?!!!
Seç ka dicka qe nuk shkon ketu....
Une

ps: Mendoj qe kjo teme duhet mbyllur, mund te vazhdohet diskutimi per te shume mire tek qellimi i jetes.
 

Vis Elbasani

Forumium praecox
Re: PSE U KRIJU NJERIU

Ne fakt, edhe mua me ka shkuar ne mendje, kur kam pare se ka faqe edhe politika, edhe filozofia. Nuk e di se sa prej jush mund ta dine qe politika eshte nje nga pese deget e filozofise. Me nje arsyetim te ngjashem si nje me siper, mund edhe te shfaqim mendimin tone per te perfshire politiken ne faqen e filozofise...

por...
 

klevis2000

Primus registratum
Re: PSE U KRIJU NJERIU

ti i quan njezit kope e kafshe po pse shkon ne xhungel te jetosh me kushurite martohu me ndonje gorille e jeto i lumtur .si se kupton qe kafshet i sherbejne njeriut dhe intiligjenca jone eshte dicka qe na dallon nga kafshetsepse ato i bejne gjera pa arsye .po ske faj hape adresen me poshte per dyshimet qe ke te betohem se do marresh shume prej pergjigjeve te tua
www.harunyahya.com
 

iliria e para

Primus registratum
Re: PSE U KRIJU NJERIU

Pse????
E c'rendesi ka?
Ta jetojme kete jete ne lumturi e dashuri me njerzit dhe natyren.Mos humbasni kohe duke bindur njeri tjetrin per arsyet, jeta po kalon dhe nuk kthehet.Kta te fese te merren me teza te ndryshme dhe te presin nje jete tjeter, une po e jetoj kete.
Nese ka tjeter do te shofim?
Une nuk di se pse u krijuam e as kush e beri kete.
Rrofte njeriu, poshte vdekja!
 

Turing

Primus registratum
Re: PSE U KRIJU NJERIU

ti i quan njezit kope e kafshe po pse shkon ne xhungel te jetosh me kushurite martohu me ndonje gorille e jeto i lumtur
Ne xhungel jemi qe te gjithe, panveresisht se ti nuk arrin ta shofesh ngaqe permasat jane te ndryshme dhe ngaqe mjegulla qe te rrethon nuk te le ta shofesh qarte horizontin qe ke perpara.
Sa per ate punen e Gorilles, nuk e di nese ajo do te pranonte dhe do ishte e lumtur me mua?Po pse jo,le ta provojme njehere!!!
si se kupton qe kafshet i sherbejne njeriut dhe intiligjenca jone eshte dicka qe na dallon nga kafshetsepse ato i bejne gjera pa arsye
Ne fakt une mendoj qe njerezit jane aq meskin dhe hipokrite, dhe kjo vertetohet nga ato qe shkruajne, sa qe i duket vetja qenia me racionale e natyres.
A, ka mundesi te na thuash cfare bejne kafshet pa arsye ashtu thjesht kot vetem se eshte ora 8:00 dhe se ka diell?
po ske faj hape adresen me poshte per dyshimet qe ke te betohem se do marresh shume prej pergjigjeve te tua
Sa per propagande fetare mos ca shume derrasat se nuk kemi nevoje.Une e respektoj mendimin dhe besimin tend por jam po aq i evoluar sa ty(te pakten) dhe nuk kam nevoje qe te me cosh ti ne rrugen e Zotit. N.q.s ke ndonje gje interesante(fakte!!!) je i mirepritur perndryshe mund te gjesh degjues te zellshem tek temat e teologjise.
 

klevis2000

Primus registratum
Re: PSE U KRIJU NJERIU

me siqeritet po te them shiko se kush shfrytezon gjithcka a nuk eshte njeriu atehere si qekemi njesoj me kafshet kur ne i shfrytrezojme ato.por ne jemi krijuar qe te madherojme ta falenderojme e ta adhurojme Zotin krijuesin e gjithsise
 

joetisti_

Locus omnem
nganjehere per pyetjen e gabuar, ose nuk gjendet pergjigjja, ose gjendet gabim.
Por po ta marrim sikur pyetja eshte e sakte: sepse s'kishte mundesi te mos krijohej. Do ta them nje here tjeter se cfare nenkuptoj me kete.
 

joetisti_

Locus omnem
Le ta ndryshojme pyetjen per nje cast dhe te themi se pse u krijua uji. Disave me te drejte do t'u vere ne mendje se uji nuk eshte krijuar. Se ka qene gjithmone dhe se me krijimin e kushteve dhe bashkimin e duhur te elementeve, edhe kur eshte ne gjendje te avullt etj, ai kthehet ne uje.

Pak a shume kjo eshte pegjigjja edhe per njeriun. [personal mendim]
 
Top