Poezi për të qeshur.

shefki

Papirus rex
Re: Poezi per te qeshur.

PLAKA

U plaka dhe une e ngrata
Floketore ,me bej derman!
E kam koken porsi rrodhe;
Shaleregjur si patllexhan.

Ne kohen e Baba Qemos
Cunat merrja neper kembe.
Ne rini kisha oreks;
S'ha me sallam :s'kam dhembe!

Kur me fliste im ate mua
e qepja e s'nxirrja ze;
Prasi ishte fjale e ndyre
vetem kur hipje ne te!

Me zbiruat anembane
ah more burra, c'ma hodhet,
se kur qeshem urinohem,
kur perkulem s'mbaj dot pordhet.
 

shefki

Papirus rex
Re: Poezi per te qeshur.

ROMANCE E CASTIT

Te keqen e dites s'rroges,
ne shtepi s'me gjen shume sot:
Nje te rruar,breke te pastra...
Bordellot jane mbushur plot!

Pagova qimet e kokes
me kete syzeze te luaja
u dystova mbi gjoksmadhen
kur ne dhome mbiu gruaja.

U xhindos si luaneshe
me gervishi,u lendova
edhe nuk u tunda fare
parate kot s'i harxhova!

Aaaa te mbaroj me qafsh!
Kjo gje qejfi pa zarar
eshte thjeshte romance e castit,
te betohem s'jam kurvar!
 

makuciko

Forumium praecox
Re: Poezi per te qeshur.

Paqartësi

Fëmijë - ndryshe dukej bota.
Kishte plot fjalë që s'i kuptoja.
Ja; thoshte nëna e Muratit:
"Im bir njeh dhe b...n e djallit".
Tani e di (si e gjith' lagjia) -
Murati s'kishte qejf me vajza...

Diçka dhe sot s'e kam të qartë:
Ishte ashtu dhe djalli, vallë!?
 
L

liki

Guest
Re: Poezi per te qeshur.

te tera vargjet e Kandarit te cajupit s'i mbaj mend por strofa me e famshme eshte:

Grua moj u prish kandari
s'eshte me ai i pari
kur sulej si trimi ne valle
e zinte zockezen me halle.

Titulli i kesaj teme eshte jashtezakonisht shprehes. Rrezaton nje eksperience e nje elokuence gjigande ne fushen e dashurise duke i dhene erotizmit nje dimension te papare. :tipsy:

Po ca thoni se na shkrite. Ku ka poezi dashurie per te qeshur ne kete dynja? Nese doni dicka humoristike me nuanca erotike vini nje titull si "Bejte erotike", apo " bejte roze" ...
M'u kujtua nje episod i vertete me nje grua qe mundohej tu tregonte shoqeve qe kish pare nje filem me skena pornografike po nuk e thoshte dot e dha e dha e u tha "pashe nje filem ... ja me ashtu koreografi dadacllek" :rolleyes:
 
B

bleona

Guest
Re: Poezi per te qeshur.

Paqartësi

Fëmijë - ndryshe dukej bota.
Kishte plot fjalë që s'i kuptoja.
Ja; thoshte nëna e Muratit:
"Im bir njeh dhe b...n e djallit".
Tani e di (si e gjith' lagjia) -
Murati s'kishte qejf me vajza...

Diçka dhe sot s'e kam të qartë:
Ishte ashtu dhe djalli, vallë!?
 
B

bleona

Guest
u nis pula per gutbet pershendet zojt e vet pershendet knusin plak me ka marr malli me hi ne kaqak :dolfi:bang::hidhu::skip::kartonikuq::engjell::wub::kerce::lojacak::dashuri::hot::duhan::kaka:
ju pershendes me pulen edhe me knusin aaaahhh
 

Drogba

Forumium maestatis
O goce me fal nje minut
mos kujto se jam hajdut
jam pirat me edukat
shpin e kam dy kace
posht kam nje pellgace
babin e kam oficer
kam lavatrice frigorifer

(kur goca se pranon ky labi ja kthen )

Kam dhen e dhi
mut qe te hash dhe ti
 

Shkrimtari

Forumium maestatis
C'do dite mijera vete vdesin nga sida,
dhe dielli lind,
cdo dite mijera gra perdhunohen,
dhe dielli lind,
cdo dite dhjetra femije punojne si skllever,
dhe dielli lind,
lum si dielli...as e rrun hic

Imagjinoj nje dore qe afrohet tek une,e lehte,e
bute,eksperte.Ka
Rrezik qe keshtu ma futen kur me vodhen portofolin.

Cdo mengjes nje zog cohet dhe fillon te fluturoje,
Cdo mengjes nje kanarine cohet dhe kendon,
Cdo mengjes nje pellumb cohet dhe fillon te ciceroje,
S'ka rendesi se si e ke zogun,rendesi ka te "cohet"

Ne ate feste kishte burra te fuqishem dhe te
pasur,por ti me shikoje mua,
Ne ate feste kishte burra te bukur dhe te pashem,por
ti me shikoje mua,
Ne ate feste kishte te rinj te shkathet dhe elegante
por ti me shikoje mua,
Ja dhjefsha racen,nje here qe me bie nje femer yll ne
dore...eshte miope

Nje djale theu kemben se ra nga molla,
Nje makine u shkaterrua se u perplas me nje qershi,
Nje burre plak u var tek thana e tij,
...dhe pastaj thone qe frutat bejne mire...

Fli,e dashur,fli,ndersa dielli ledhaton me rrezet e
tij agimin,
Fli,e dashur,fli,ndersa pellumbat e ndrojtur fillojne
fluturimin,
Fli,e dashur,fli,ndersa vesa e mengjesit rreshqet
neper lulet qe lulezojne,
Fli,e dashur,fli,se loqja qe shkon per te punuar jam
gjithmone une.


Ti,prani e embel e te tashmes,ku je?Nuk je ketu.
Ti,fllad i embel i mengjesit,ku je?Nuk je ketu.
Ti,freskia e nates,ku je?Nuk je ketu.
Ti,drita e jetes time,ku je?Nuk je ketu.
U pa puna,edhe sot po shkoj me kurvat.


Neqoftese te eshte rritur mendja,se nuk ndoqe
udhezimet e celularit.
Neqoftese miqte e tu ta futen,te lane ne balte,por ti
nuk kishe
arritur ne maje
Neqoftese je vetem ne nje dhome,numeron loqet dhe
zbulon se jane tre,
Neqoftese beson se Fatosi eshte nje cerr i mire,
Neqoftese ajo ka nje fytyre engjelli,por Engjell quhet
yt ate,
Neqoftese jeta eshte nje rrote qe rrotullohet,por ti e
ndjen veten rrote,
Neqoftese jeta eshte rrote,por tek rrota jote
rrotullohet nje mi,
Neqoftese i vetmi yll qe ke pare eshte arusha e madhe
dhe babi te tha qe
ashtu eshte gjyshja jote,
Neqoftese ne makine marshin se fut dot nga prapa,por
nga prapa te hyn,
Neqoftese jeta te rezervon gjera te tilla,miku im,dije
qe cdo njeri
eshte i njejte perpara fatit,por kur fati te kthen
krahet,Blej
telebingon.....

Te ndiej ne fytyre
te ndiej ne krahe
te ndiej ne kembe
te ndiej kudo
ah mushkonja e mutit,cdo te te punoj...

Te kerkova ne kuzhine,por s'te gjeta
te kerkova ne dhome,por s'te gjeta
te kerkova poshte krevatit,por s'te gjeta
ah mi shkerdhat,po s'te kapa...

mezi te thashe te dua,
mezi te thashe bejme dashuri,
mezi te thashe lamtumire,
kjo kinezcja paska qene gjuhe muti...

te mesova qe dy drejteza jane paralele po s'u preken,
te mesova qe trekendeshi ka tre brinje,
te mesova qe LaGranzhi qe matematikan,
tani meso si te perkulesh 90 grade.

Fshati qe duket,nuk do kallauz
do drita nga Keshi..

Isha une ai qe u skuqa,
isha une ai qe bertisja,
isha une ai dridhej,
isha une ai qe theu gishtin...

Te ndjeja tek perpeliteshe ne krevat,
te degjoja tek klithje e eksituar,
te deshiroja kur doje me shume,
gjynah qe isha nga ana tjeter e murit...

Ishim si nata dhe dita,
si gjalpi dhe margarina,
si grosha dhe pilafi,
cmutin pata qe u lidha me ty?!?

E ndienim qiellin qe bubullinte siper nesh,
furtunen qe merrte gjithcka rrotull nesh,
toka qe rreshqiste nen kembet tona,
ik pirdhu ti me gjithe piknikun tat...

Ishte i lumtur,
ishte i gezuar,
ishte i qeshur,
ishte gei...

Qesh mire kush qesh i fundit...
i pari qaka atehere...

i zoti e di mire ku i pikon catia,
komshiu ku i pikon gruas...Te ndiej tek me ledhaton gjoksin,
te ndiej tek me ferkon kembet,
te ndiej tek me prek loqet,
te ndiej tek ben zhurme...
bobo,cmu shqepen prape bizhamet...

I vajta afer buzeve te tua,
i vajta afer kraheve te tu,
i vajta afer kerthizes tende,
cfare nishan muti qe kam...

Degjoj yjet qe me flasin,
shoh henen qe ma ben me sy,
ndiej ajrin qe me ledhaton,
s'duhet te pi me marijuane...

Disa here te ndiej afer,
disa here te ndiej larg,
cfare celulari muti qe kam...

Nuhas floket e tu,
dhe ndiej eren e fushave te grurit,
prek buzet e tua,
dhe ndiej shijen e mesdheut,
fryj lehte mbi lekuren tende,
dhe ndiej aromen e pyjeve,
po lahu mi vrrome lahu...

Erdhi vera,dhe na gjeti ketu,
pastaj erdhi vjeshta,dhe na gjeti ketu,
...erdhi dimri,...prape ketu,
na myten grevat.

Naten eci vetem,
dhe nje plak me keshillon te shkoj ne shtepi,
nje grua me sheh dhe me bekon,
nje femije me fal lepiresen,
s'ka njeri te shohi punen e vet...

Kalojne minutat,por ti nuk vjen,
kalojne oret,por ti nuk vjen,
kalojne muajt,por ti nuk vjen,
...sa mire qe jam fshehur

E di,ka embelsi te veshtrimi i nje femije,
po,ashtu eshte,nje plak te rrengjeth mishin,
sigurisht,nje qen eshte ilac kunder stresit,
por meqe shtepia eshte 40 metra katror,
pirdhuni te gjithe...

E dashur,e sheh henen,
me te do te te beja nje medaljon,
e dashur,i sheh yjet,
me to do te te beja nje varese,
do ma lesh apo te shkaterroj universin...

Pashe njerez qe jetonin neper barraka,
pashe femije qe lypnin rruges,
pashe prinder te deshperuar,
cpushime muti qe bera...

Speciale per Grupin.

Kur kthehem ne shtepi jam i gezuar
Kur hap e-mailin jam i lumtur
Kur shoh New Mail gati sa s’fluturoj
Kur hap Inbox c’do gje duket e kote
C’me hengri b... qe hyra ne Info_IV.
 

gurax

Pan ignoramus
@shefki ka humbur fare nga keto ane. Eja shefki, kthehu se ja c'ben konkurenca :D

Re: Poezi per te qeshur.

Paqartësi

Fëmijë - ndryshe dukej bota.
Kishte plot fjalë që s'i kuptoja.
Ja; thoshte nëna e Muratit:
"Im bir njeh dhe b...n e djallit".
Tani e di (si e gjith' lagjia) -
Murati s'kishte qejf me vajza...

Diçka dhe sot s'e kam të qartë:
Ishte ashtu dhe djalli, vallë!?
 

katsune

cherry blossom
poezi (ne italisht) mazokiste e kohes se Mesjetes, nga Jacopone da Todi. e lut zotin t'i jape semundjet me te keqija, lebren, infarktin, cermen, verberine, cirrozen,malarien, hemorroidet, disenterine, torturat me cnjerezore...te gjitha keto vetem per te lare mekatin e kryqezimit te krishtit, e prape nuk mjaftojne. ehh c'te ben lavazhi i trurit :d

O Segnor, per cortesia,
manname la malsania,

A me la freve quartana,
la contina e la terzana,
la doppia cotidïana5
co la granne etropesia.

A me venga mal de denti,
mal de capo e mal de ventre,
a lo stomaco dolor pognenti,
e ’n canna la squinanzia.10

Mal degli occhi e doglia de fianco
e l’apostema dal canto manco;
tiseco ma ionga en alco
e d’onne tempo la fernosia.

Aia ’l fecato rescaldato,15
la milza grossa, el ventre enfiato,
lo polmone sia piagato
con gran tossa e parlasia.

A me vegna le fistelle
con migliaia de carvoncigli,20
e li granchi siano quilli
che tutto repien ne sia.

A me vegna la podagra,
mal de ciglio sì m’agrava;
la disenteria sia piaga25
e le morroite a me se dia.

A me venga el mal de l’asmo,
iongasece quel del pasmo,
como al can me venga el rasmo
ed en bocca la grancìa.30

A me lo morbo caduco
de cadere en acqua e ’n fuoco,
e ià mai non trovi luoco
che io affritto non ce sia.

A me venga cechetate,35
mutezza e sordetate,
la miseria e povertate,
e d’onne tempo en trapparia.

Tanto sia el fetor fetente,
che non sia null’om vivente40
che non fugga da me dolente,
posto ’n tanta ipocondria.

En terrebele fossato,
ca Riguerci è nomenato,
loco sia abandonato45
da onne bona compagnia.

Gelo, granden, tempestate,
fulgur, troni, oscuritate,
e non sia nulla avversitate
che me non aia en sua bailia.50

La demonia enfernali
sì me sian dati a ministrali,
che m’essercitin li mali
c’aio guadagnati a mia follia.

Enfin del mondo a la finita55
sì me duri questa vita,
e poi, a la scivirita,
dura morte me se dia.

Aleggome en sepoltura
un ventre de lupo en voratura,60
e l’arliquie en cacatura
en espineta e rogaria.

Li miracul’ po’ la morte:
chi ce viene aia le scorte
e le vessazione forte65
con terrebel fantasia.

Onn’om che m’ode mentovare
sì se deia stupefare
e co la croce signare,
che rio scuntro no i sia en via.70

Signor mio, non è vendetta
tutta la pena c’ho ditta:
ché me creasti en tua diletta
e io t’ho morto a villania.
 

guest17

Forumium maestatis
Një turiste gjermane në bunker
E futa,i hoqa dhe fustanë
Dëgjuam fëmijët që loznin:
"para partizanë"!
 

gurax

Pan ignoramus
'They told me you had been to her,
And mentioned me to him:
She gave me a good character,
But said I could not swim.

He sent them word I had not gone
(We know it to be true):
If she should push the matter on,
What would become of you?

I gave her one, they gave him two,
You gave us three or more;
They all returned from him to you,
Though they were mine before.

If I or she should chance to be
Involved in this affair,
He trusts to you to set them free,
Exactly as we were.

My notion was that you had been
(Before she had this fit)
An obstacle that came between
Him, and ourselves, and it.

Don't let him know she liked them best,
For this must ever be
A secret, kept from all the rest,
Between yourself and me.'


* * *

Me thane qe tek ajo ke qene,
dhe mua me permende tek ai:
Ajo me dha goxha karakter,
Por tha qe notin une s'e di.

Ju nisi lajm se une s'u nisa
(E dime qe vertet eshte keshtu):
Nese ajo do kishte insistuar
C'do te ndodhte me pas me ty?

I dhashe asaj nje, i dhane atij dy,
Na dhane tre, me shume dhe pa kursim:
U kthyen te tere prej tij drejt teje,
Megjithese ishin te mite ne fillim.

Nese ajo ose une del se kemi qene
Te mpleksur ne kete histori,
Ai ka besim se kush do i liroje,
Fiks si ne me pare, do jesh ti.

Mendoja atehere se ti duhet te ishe
(perpara saj ne kete rol natyrisht)
Nje pengese qe doli dhe u fut midis
Tij, nesh, dhe asaj sigurisht.

Atij mos i thuaj, ajo i donte me shume se cdo gje,
dhe kjo duhet te jete si perfundim
nje sekret, qe askush s'duhet ta marre vesh
vec vetes tende dhe meje, padyshim.

-- Lewis Carroll, "Liza ne Boten e Cudirave"
 
Top