Poezi për të qeshur.

Herkuli

Primus registratum
Re: Poezi per te qeshur.

c'me merr malli per ato kohera
burra ishin, u ndriste kordha
edhe grate ishin femra
ta mirrnin xhanin nga brenda

C'me merr malli per ato kohera
femren ta preknin s'u bente dora
e shihnin nga large si vezullime
per te jipnin placke e shpine

Por kane qene edhe tamam gra
kurr s'ta jipnin badihava
te lodheshe me muaj te tere
pa ta ulje njeher ne preher

Tani vella jane kalbesira
shkojne me dhjetra e me qindra
e kane humbur eren e femres
e kane marre ate te fendes

Ku te gjej aman nje grua
te me jap uje ne krua
per te shpirtin ta jap hua
te me behet mish ne thua
 

Gjino

Primus registratum
Re: Poezi per te qeshur.

Nadje heret cohem e pastroj
Teshat i baj gadi sahatin shikjoj
A dot dalin vajzat qe ti propozoj

Aman amanaman amanamanet
Moj Shkodranja vogel sa e bukur je
O hajde vajzo se un ty te du
5 dite kam lan punen per met propuzu
Ba me mar vesht baba o kuku per mu

O hajde vajzo se ty jam tuj tprit
Ba mas me prandu mu tash po bjen tfikt
prej merakut tand
shtrohem nElbasan
 

inanissa

Primus registratum
Re: Poezi per te qeshur.

tani me thene te drejten une uk jam tip qe merrem me cic_mice e me dallavere (hec mo ti bojm qejfin vetes...),po me nje shok i shkruam nje goce qe atij i pelqente fume fume nje poezi qe pak a fume qe thoshte keshtu:

ah i ziu c'jam tuj heq,
kur te shoh ty ndjehem keq,
buza jote si qershi,
syri jot si rrush i zi,
ma bejn mendjen lesh e li,
s'me lejn takat me ik ne shpi,
nat e dite per ty mendoj,
me gjith shpirt te dashuroj,
"Nela" moj,e vogel moj,
mos me ler me gisht ne goje,
te vrafte qulli mysybet,
mos me ler beqo per jete...!!!

Me thene te drejten ne ate perjudhe isha ne nje gjendje qe do ta definoja "anemi frymezimi"... e faktikisht rezultatet e poezise qene krejt te kundertat e asaj qe prisnim ... ama me beri goxha cudi c'ne valle...?? /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

ILVENA1

Primus registratum
Re: Poezi per te qeshur.

turshite
e di qe ne damaret e tu
rrjedh uje me kripe e dashur
dhe trupi yt eshte bere turshi
vjen te te haje pal lali
se kam fasule per dreke
ju pelqeu ja dhe nje tjeter
banja
do doja te te coja ne nje vend
ku ajri ka parfumin tend
ku bukuria jote reflekton mbi uje
ku gjithcka aty ngjan me ty
por per fat te keq banja eshte e zene
jam fshehur
he me gjen dot
ku jam fshehur
pa gjeje
kerko kerko
pse me kerkon brenda telefonit
une jam ne shpi...
 

ervin

Primus registratum
Re: Poezi per te qeshur.

Himni i nxenesit
------------------

Ngrihem heret ne mengjes
lahem, krihem shkoj e dhjes
marre dy kokrra molle
dhe nisem per shkolle.

Himni i mesuesit
-------------------

Ngrihem heret ne mengjes
lahem, krihem shkoj e dhjes
shkund dy here k.rin
ulem bej ditarin.

Na falni per fjalorin banal por ndryshe e humbet bukurine.
 

ere

Primus registratum
Re: Poezi per te qeshur.

me ka gjetur belaja
ketej nga une eshte bere hataja
per meshkuj ka humbur dynjaja!
 

jona20

big bum bam...
Re: Poezi per te qeshur.

pretty ka ca dit
burre don me prit
ecni ju o djema
mos tregoni rrena
ajo po ju pret
rrezik ka dhe ju vret /pf/images/graemlins/smile.gif
 

ILVENA1

Primus registratum
Re: Poezi per te qeshur.

Bleta
cfate ndjeve kur tu ngul
u merzite kur tu shkul
se ai leng te kishte hyre
dhe ai vend te ishte fryre
kete gje do te pesosh
sa here bleten ta ngacmosh
ju pelqeu?
 

olololol

Primus registratum
Re: Poezi per te qeshur.

M'falni per fjalorin.


Ca pika shiu rane mbi qelq /pf/images/graemlins/smile.gif
Dhe une te prisja ty si pall /pf/images/graemlins/smash.gif
Sa shume te prita te benim seks /pf/images/graemlins/tongue.gif
Po ti ku Mu..n kishe dale
!? /pf/images/graemlins/mad.gif
 

makuciko

Forumium praecox
Re: Poezi per te qeshur.

Varet ku ndodhesh

Demiri Nexhin e donte shumë,
Por u martuan pa bërë zhurmë
Shpejt celebrimin, një tuf' me lule
Dhe muaj mjalti bënë në hyrje.
Ditë kaluan, kaluan muaj,
Lezeti doli si burr'e grua.
Në vend të seksit, të dy çdo natë,
Mendjen e vrisnin: S'dalin paratë.
Pa, ç'pa Demiri, filloi t'lëvizë.
Hyri në borxh, bleu një vizë.
Gjeti një shok që kish taksi:
-Nexhi, po nisem për në Greqi!
Gruaja qau, u mërzit shumë.
Pestetreherë tha: Qyqja unë!
Por ç'halle kishin, e dinte mirë,
Ndaj "rrugtëmbarë" tha pa dëshirë.
Shpirt, shtoi pastaj, të më premtosh,
Nëpër Greqi, ngado të shkosh,
Dua të mbetesh Demiri vjetër.
Mos më tradhto me asnjë tjetër!
-Kurrë, e dashur! Mos u mërzit!
Ta garantoj me qintpërqint.
Po edhe koha s'më premton fare.
Vizën e kam veç njëvjeçare.
Dhe unë, këtu, ty do të pres.
S'shkoj me kënd tjetër, ta di se vdes
S'më hyn në sy as më i miri.
Ia tregoj vendin çdo lloj qafiri.
E dhanë premtimin, pastaj u puthën,
U nis Demiri, e mori rrugën.
Në Greqi mbrriti që atë natë,
Tek ca të afërm në Kallamatë.

Mirë s'i erdhi, por nuk e zgjati
Ishte Demir, u bë Dhimitraqi.
Pak kohë më vonë, për pak lefta,
Në një kuzhinë gjeti dhulja.
Dhulepste shumë, gjer në të gdhirë.
Kur kish pushim, rrinte veç shtrirë.
Gjë tjetër s'dinte punë e shtëpi,
Rrallepërmall një gotë krasi.

Siga - siga, afroi viti.
Një ditë erdhën ca shokë sto spiti.
Eja me ne, Demir, bre burrë!
Shkoi një vit, ti ske dalë kurrë.
Rezistoi pak, por s'kish ç'të bënte,
I kishte shokë, ia mbushën mendjen.
Dolën sëbashku, të gjithë parea.
E morën rrugën nga kafeneja...
...Goxha megallo ishte taverna.
Të ngrënë, të pirë, kishte dhe femra.
Vera Demirit faqet ia skuqi
E shpirtin peshë ia çoi buzuqi.
Mesin e natës kur e lanë pas,
Nj'alamet femër erdhi u qas.
Dukej sëlargu që ishte zuskë.
Një shok në vesh: E njoh, është ruskë.
Po të pëlqen, mundet t'i thuash.
Jepi leftanë, bëji çtë duash.
Ai nuk priti dy herë ti thonë.
E mori ruskën, zuri një dhomë.
Drejt tek krevati shkuan pa fjalë
Edhe u zhveshën ngadal - ngadalë.
Përpjetë Demirit i hidhej zemra.
Kishte një vit, s'dinte çish femra.
U shtri ajo, ai po sipër.
Po atë çast iu errën sytë.
Porsi rrufe kur kthjellt është qielli,
Përpara syve i doli Nexhi.
Mirë s'e kish futur, në çast e hoqi.
Me sa zë kishte, bërtiti: Oqi!
Ruskës i tha tek vishte brekët:
Perimeni ligo.S'kam çi bëj gjinekës!

Ç'ta zgjat më shumë, kaq historia.
Një javë më vonë, stin Allvania.
Xhepin me pare, një thes me plaçka.
Gruaja priste, kish dalë përjashta.
Psi u puthën, u panë, u çmallën,
Pa qejf Demiri, e mori fjalën.
Fill e për pe, ndonse i lodhur,
Tregoi me ruskën ç'i kishte ndodhur.
Qyqja, Demir! I zi, ç'më thua!
Të paska ngjarë njësoj si mua!
Po, shyqyr Zotit, ke qënë me fat!
Munde të ikje, se ishe lart.
Dhe mua m'erdhën prapë mendt në kokë.
Desha të ikja, po isha poshtë!
 

makuciko

Forumium praecox
Re: Poezi per te qeshur.

KALORËSI I VJETËR PA PËRVOJË

Ec e ec në rrugë të gjatë,
Binte shi e ishte natë.
Hipur mbi një mushkë Hajdari,
Lodhur kthehej nga pazari.

Binte, s'kish të ndalur shiu.
Zuri të mendojë, i ziu:
Shtëpinë e kam shumë larg.
Më mirë të çlodhem pak.

Kthehem tek ky fshati tjetër.
Kam Zenelin shok të vjetër.

E gjeti shtëpinë pa zorr.
Lidhi mushkën në oborr.
Bërtiti me zë të lartë:
O Zenel, pa dil pak jashtë!

Bujrum! - gruaja tek dera.
Mos e zgjat! Shpejt, futu brenda!
Burri s'është, por punë s'prish.
Hyrë të ngrohesh pa teklif!

Hajdari u ul ndanë zjarrit.
Nusja e re mori tiganin:
Je i lodhur, punë e rëndë.
Po të bëj diç për të ngrënë.

Dëgjohej shiu përjashta.
Kërcisnin thëngjijtë tek vatra.
Hajdari ngrohej mënjanë
Dhe nusja nxehte tiganë.

Digjej flaka bubulake.
Vinte nusja topolake...
Hollë ish veshur atë dit',
Prandaj të shkretit iu ngrit

Mendja dhe iu errën sytë.
Më s'priti një çast të dytë.
Pa pasur frikë se mos digjet,
Mbërtheu nusen nga vithet.

Shpërthyen yjet e botës.
Kërciti tigani kokës.
Hajdari u hodh tek pragu.
Prej ballit buçiti gjaku.

Përjashta i thirri mendjes,
Por vonë. Më s'kish se ç'bënte.
Nxitimthi shaloi mushkën.
Kokulur vazhdoi rrugën.

Pa dalë mirë nga fshati,
Dëgjoi trokllimë kali.
I grahu mushkës ngadalë.
Zeneli vinte përballë:

Të ikësh!? Kjo s'është punë!
Ç'e zgjat!? Kthehu tek unë!

Tek dera – sa e papritur! -
Del nusja si e paditur.
Prej gazit i qeshte buza:
Sa mirë që të ra rruga!...

Hynë brenda, u panë në dritë.
Zenelit iu shqyen sytë;
Bërtiti si i marrosur:
Hajdar, kush të ka plagosur?

Më vrau mushka me shkelma
Tek qoshja, kur i kërceva.

Flet nusja në anën tjetër:
Ti dukesh kalor's i vjetër!
Po mushka, o i uruar,
Më parë duhet fërkuar!
 

makuciko

Forumium praecox
Re: Poezi per te qeshur.

S'DJEG PIPERI

Të dy ishin shokë për kokë.
Njiheshin qëkur në shkollë.
Ndonse vitet kishin shkuar,
Me fëmijë, të martuar,
Miqësinë e kishin mbajtur
Edhe pasionin për gjahun.

Atë ditë, si jo rrallë,
I hodhën çiftet në krahë.
Për gjah dolën që pa gdhirë,
S'frynte erë, mot i mirë...

U munduan, hoqën shumë,
Nëpër pyll e nëpër lumë,
Vranë, si bënë rrobat copë,
Shtatë laraska, dy gallofë.
Në fund, kur shpresa kish vdekur,
Ndriti fati, vranë një lepur.

Ndezën zjarrin shtatpalqejf,
Shkuan lepurin në hell.
I pari, kur sheh tek çanta:
Gruaja ime, budallaçka!...
Unë s'e vë në gojë, e di,
Qesja plot piper të zi!

Hidhet tjetri: Nuk prish punë!
E ka vënë, e ha unë!
S'shtyhet lepuri, o kok'derr,
Pa e ngjyer në piper!

Ha e ngjyej, muhabet.
Ky piperi, hiç nuk djeg!
Ngjyej prapë, pi raki,
Shijon mishi, bukuri.

Sa ish ditë, sa kish diell,
Morrën rrugën çakërrqejf
Dhe u ndanë në qytet
Secili në pun' të vet.

Gruaja i thotë të parit
Në mëngjes: Paske bërë namin!
Më ngjan, dje e ke tepruar-
Gjithë barutin ke harxhuar!

Ç'barut!? - ulërin ai,
Nuk ishte piper i zi!?

Telefonin rrëmben vrap:
Shpejt, zgjo burrin, mos e zgjat!
Shihe, çfarë po bën akoma!?

Fle, gërrhet sa tundet dhoma!
Pse ta zgjoj? Është gjë me ngut?

Si nuk është!? Ka ngrënë barut!

Qyqja! - gruaja çorri faqen,
Ndaj kur pordhi, vrau macen!
 

dahlia

Grupi i të çmëndurve!
Re: Poezi per te qeshur.

/ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/lol.gif /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/lol.gif /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/lol.gif
 

shefki

Papirus rex
Re: Poezi per te qeshur.

BEN VAPE

Prane pazarit pi si peshk
Syradar jam per shamata;
tregetare tellalle ,nje barkderr
uuu ja dhe... shtate shalegjata
Gote-mbushur,mendje-zbrazur
ca goca pa takt i ngas
me burgosin me percmim
fillikat mbetem ,s'me plas...!
Meze mizash do t'shijoj
Te m'debojne nga lokali
dinjitetin do ta laj
krejt i vetem nga kanali
Sa rehat ky hotel shkurresh
zhegu jashte poqi prush
kur te zgjohem ,ju betohem
me raki do te bej dush
Prifti kendon latinisht
Qenkam mbytur une me shurre!
Ca do thone:"Sa i pacipe!"
Ca do thone:"Ky ishte burre"
Me krekosin para Zotit
He - thone engjejt- specie 'rralle
si ta nisim ne gostine,
ne dynja TI bere palle?!
...Zoti pi e ul brekushet
nje engjell me topuz, ma ngjesh...
Kamerier, nje dopio tjeter,
para se te shkoj per lesh!
 

shefki

Papirus rex
Re: Poezi per te qeshur.

SURPRIZA

Burre i dashur ke nje cen:
e di xhanem je besnik
(e di qe te tredh perndryshe)
t'mungon sensi romantik!

T'nesermen si gjarper trap
dredhoj udhen s'shkoj ne pune
Blej qirinj,ca vere e lule
Ja ta shohim kush jam une!

Plot lavdi hyj ne shtepi
futem si dash me kembore
hap dritaret per ajrosje
shoh jaranin me breke n'dore

C'me bere more i ngrate
m'dhjeve romancen n'qeleshe
flaki breket,hajde brenda
u pa puna ,bejme nje treshe!

Ta pjekim gruan ne hell
Kofsha t'lengshme te shijosh
Mbushe mire me kastravec
une ta lezetoj me kos...

Ajo hidhet:ju te poshter,
do t'ankohem n'polici!
Pritni...kam nje dashnor tjeter
Sa te MADH e ka ai!
 
Top