Poezi për të qeshur.

Landa

Forumium praecox
Poezi per te qeshur.

Dikur ka qene nje teme e tille per poezi te kesaj natyre
psh Grua se c'mu prish kandari s'eshte me i pari eetjtejtjetjtejetj
ndaj hajti pra shkruni
 

Harpetari

Primus registratum
Re: Poezi per te qeshur.

Mirembrema ,kjo eshte nje vjershe qe e kam degjuar diku por nuk me kujtohet se ku.
Kisha ngelur keq,
Beqare e pa martuar.
Kush me kishte ardh'
I kisha refuzuar.

Jo per gje
 

Harpetari

Primus registratum
Re: Poezi per te qeshur.

Mirembrema ,kjo eshte nje vjershe qe e kam degjuar diku por nuk me kujtohet se ku.

Kisha ngelur keq,
Beqare e pa martuar.
Kush me kishte ardh'
I kisha refuzuar.

Jo per gje
Po kisha pretendime
Vij nga der e madhe,
Me nam rraca ime.

Tani ta vazhdoj ,
Atje ku e lash.
Shum keq kisha ngelur,
Sic jua thash.

Te tere fshatit ,
I kish hyre halli per mua.
"Ngeli vajza ne dere,
U rrit u be grua."

Kushuri te panjohur
Filluan te dalin,
Nje te milte lopen
Nje te milte kalin.

Filluan te me cojne
Ne Xhami e Kisha,
Isha 18,
Magji than qe kisha.

Kur pane qe nuk nxorren
Dot qime nga qulli.
U hodh halla,t'me cojne
Ne Tiran te Luli.

S'lane njeri te shenjte
E harixheshk pa me cuar,
Por me ne fund u martova
Te 60-at sa i kisha kaluar.

Lumturi e madhe,
U mbush shtepia plot.
E levdonin dhendrin,
Qe na ish poliglot.

Te Shtunen,naten e dasmes,
Lumemadhi burri im,
Beri bishtin pyk,
Dje isha ne varrim.
 

Landa

Forumium praecox
Re: Poezi per te qeshur.

Helppppppppppp ju lutem me gjeni pak ate poezine Cajupit "Kandari"
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Poezi per te qeshur.

A. Z. Cajupi

Lere grua se c`me gjeti
Nuk me bindet me aleti
Ky bandill qe cante rete
Me s`i ngre kryet perpjete

Vjet si kale turfullonte
Grate e fshatit kur shikonte
Sa i shihte bythe zbuluar
Sulej si qen i terbuar

I pushtonte vete te tera
Zgavra,shpella,guva,verra
Fryhej si nje patllixhan
Kur shkonte nen fustan

Sa i vinte mend zanatit
E uronin grate e fshatit
Po sot c`ka qe eshte merzitur
Trup e shpirt i raskapitur

Shikon cupat siseplota
Me shale te buta e te ngrohta
Nuset e bardha si debora
Qe s`i shpetonin nga dora

Grate e reja sisemedhate
Qe i nderronte pernate
Dhe s`leviz te behet burre
Te mbeti vetem per shurre

Ah moj grua moj e grate
Te mbeti burri kaq thate
Megjithese mend s`te ngop dot
Por dikur s`kam qene si sot

Ishe trim dhe djale i hedhur
Pak usta per te zgjedhur
Buzeqeshja me te tera
Mjaftonte qe tu hante verra

Por me shume doja grate
Vithe gjera sise medhate
Por dhe cupat shume i desha
Nuk i lija virgjeresha
Mazallah mbetcin me barre
I therrja i beja varre
Nuset e reja me naze
Thoja si qofte taze

I ndukja me buze e dhembe
Sa ngrihej fshati ne kembe
Isha bej me mall me toka
Po beja dhe c`me thosh koka

Ne Zagori dore e pare
Me sejmere e hyzmeqare
Kisha kuaj lope e dhen
Edhe gra me shume se qen

Vete i ujdisja te tera
C`me tha koka e s`e bera
Ne Europe s`lashe vend pa pare
Kuplarate i mora mbare

Shijova bionde gjeramane
Meskeputurat persiane
Rreth e qark iu solla botes
Por ne France lash mendt e kokes

Kush te doje le ta provoje
Ta marre mikun ne goje
Ne Stamboll mos shkofsha kurre
Bashkohet burri me burre

Thone se eshte ves i shemtuar
Mos vdeksha pa e provuar
Por tani kjo pune e pati
U plaka me ra takati.

FUNDA.Z.CAJUPI
 
H

harap

Guest
Re: Poezi per te qeshur.

po po Cajupo se po te mos doje te shkoje se kishe kaluar pjesen me te madhe te jetes ne stamboll /pf/images/graemlins/smile.gif
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Poezi per te qeshur.

S'e kam bo une kete poezine lart, e ka bo Çajupi lal. /pf/images/graemlins/tongue.gif
 

oneo

Forumium praecox
Re: Poezi per te qeshur.

Si Cajupi si ti, mire fort ka dale

/pf/images/graemlins/wink.gif
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Poezi per te qeshur.

Per ty Atdh..ashtu.. Forum /pf/images/graemlins/laugh.gif

Me fytyra te ndryshme anonimesh
me rrjeshta te shkurtra e gjata fjalimesh
mblidhen lloj lloj njerezish
ne nje vend te madh takimesh

Mblidhen bashke e fillojne te diskutojne
me tavolina rrumbullake prej kaucuku kuvendojne
ndodh qe rreth temes shume s'u behet vone
ndaj s'pertojne por nisin e chat-ojne

Dikush i merzitur nga jeta reale
nje tjeter i fiksuar nga ajo virtuale
te tjere per te kaluar kohen e lire
dhe te tjere qe qajne te shkretat halle

Qindra vizitore ketu na vijne
i pasuri dhe i varferi ketu bashke rrijne
nje ambjent kaq i bukur e perfekt
ku robte alkol e duhan nuk pijne

Sherre e zenka te bera po pa zarar
flirte e dashuricka plot po me karar
sa te dush shqipetare neper bote nga malli
shume shpejt jane kthyer ne atdhetar

Qofshin mysliman e qofshin te krishtere
kuvendojne per teologji gjithe shend e vere
Qofshin toske e qofshin edhe gege
diskutojne per gjuhen shqipe qe ka kaq vlere

Gjithe cunat nga Velipoja ne Vermosh
i kena pa genjeshter, te gjithe trimosh
dhe gocat simpatike e te embla saqe
te vje deshira qe per pune shpie ti ndihmosh

Ketu merr kuptim te plote demokracia
se zbatohet dite per dite sociologjia
ketu cdokush eshte popullor dhe vip
e asnje s'ka nevoje ta ruaje policia

Ja pra shifni sa shume veta ketu bisedojne
cdo dite e cdo jave me barcaleta gezojne
a tu befte dita njemije o forum
se ketu shyqyr po nisin shqipot te bashkejetojne


© Anetari 1 ©

:cool: :cool: :cool:

P.s.Kujdes Copyright-in ju lutem /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

DriniS

Ecejak
Re: Poezi per te qeshur.

Poezi dashurie

Aeroport
une ty te dua
te dua fort
aeroport

:lol: :lol: :lol:
 

Erind

Forumium maestatis
Re: Poezi per te qeshur.

Ishte hera pare qe te pashe.
Ishte hera pare qe te thoja te dua.
ishte hera pare qe te putha.
ishte po prape hera pare qe dashuri ne beme.

Po hera dyte kur do te vije? /pf/images/graemlins/smile.gif
 

Herkuli

Primus registratum
Re: Poezi per te qeshur.

Edhe une plake i ngrate
dikur mbare i merrja grrate
tani edhe syte me kane lene
por miku veren ta krrene

Te keqn t'me marre pleqeria
zili t'me kete njerzia
nuk i le kurre grate e mia
ti mjelen katunaria

I forte besa, jam si gur
dhe sot jam ende per burr
me rri gjithe diten tull
si rrufepritesja mbi kull

Nuk qahem aspak per bese
filloj sa pa kenduar kendes
bitis nga mesi i nates
sa t'me kthehet si qaf e pates

Jam nga ata te vjetrit
qe i venin mbrapa dhe ketrit
nuk lenin pa hypur as dhite
kur s'kishin kujt ti zenin prite

Me shume lere c'tju them
4 gra i kam e me nuk kam vend!
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Poezi per te qeshur.

Sqarim: Poezia e postuar prej meje me lart per dasurine ndaj AF eshte e Anetarit Nr.1 dhe jo imja, lexoni me kujdes se i kujt eshte copyright!

Faleminderit!
 

Zgalemi

Primus registratum
Re: Poezi per te qeshur.

te tera vargjet e Kandarit te cajupit s'i mbaj mend por strofa me e famshme eshte:

Grua moj u prish kandari
s'eshte me ai i pari
kur sulej si trimi ne valle
e zinte zockezen me halle.Titulli i kesaj teme eshte jashtezakonisht shprehes. Rrezaton nje eksperience e nje elokuence gjigande ne fushen e dashurise duke i dhene erotizmit nje dimension te papare. :tipsy:

Po ca thoni se na shkrite. Ku ka poezi dashurie per te qeshur ne kete dynja? Nese doni dicka humoristike me nuanca erotike vini nje titull si "Bejte erotike", apo " bejte roze" ...
M'u kujtua nje episod i vertete me nje grua qe mundohej tu tregonte shoqeve qe kish pare nje filem me skena pornografike po nuk e thoshte dot e dha e dha e u tha "pashe nje filem ... ja me ashtu koreografi dadacllek" :rolleyes:
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Poezi per te qeshur.

Zgalemus te pelqen titulli i ri more /pf/images/graemlins/tongue.gif

P.s.Lexoji ndonjehere ato dreq PM dhe duku :rolleyes: une vazhdoj e blej ARS por s'ka hic gje ende :rolleyes:
 

Zgalemi

Primus registratum
Re: Poezi per te qeshur.

Kur te dal me bagetine
do nxjerr xhurane embel t’i bie
ta degjoç te gezoç tine
moj bareshe moj bejka ime.

Pa kur fshati te beje dasem
me vajzat te marresh valle
syte perdhe hapat si gjethe
gjoks’ i fresket kur te t'hidhet
gjoksi prush se’c’ do me digjet.

Do me digjet shkrumb e hi
ku te gjej t’i bej derman
do te dehem me raki
do t’a kthej me damixhan
te shuaj zjarre qe me djeg xhane.

Kengen me burrat do te marr
do me ndjeç zene e do qeshesh
veshet pipez do m’i mbash
moj sy ulli moj lule pjeshke.

Naten do te hyj ne vathe
si era do ta rrembej nje dele
neser do ia rrefej tet eti
se dhe une kam musteqe.

E pastaj do pijme kafet
do te shkrehen dhe dyfeqet
gjer ne agim do te bien sazet
do te skuqim dhe carcafet
qe ne fshat te zbardhim faqet.
 
Top