Ndjenjat e momentit me nje foto

Mystique

Larg
Anëtar i Shtabit
26733830_784118701772983_4045404507234706724_n.jpg
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Chrono-Crusade,

Te shkruajta nja dy here e nuk me ktheve pergjigje. Ka qene para nje viti ose aty rreth e rrotull. Solle ketu disa piktura te bukura te cilat nese germoj mund edhe t'i gjej. Ti i ke pikturuar? Njera prej tyre ishte direkt e frymezuar nga nje shprehja ime. Eshte gjynah qe krijuesi te kete me pak vlere se krijesa e vet. Nuk e di pse ti me sjell ne mend nje anetare quajtur Solaris dhe Liora. Saudade! Ishte e ndare ne dy. Tregonte nje nenshtrim ne nje krah dhe nje force ne krahun tjeter qe nuk e kisha hasur me pare. E ndare me dysh! Me pelqeu lufta e saj me nje antare ketu. Tjetra fitoi, nuk dua t'a permend me emer, dhe aty per here te pare pashe padrejtesine me te madhe ne kete bote. It is not always what it looks like.

Te pershendes,
Eleonore
 

Chrono_Crusade

Valoris scriptorum
Chrono-Crusade,

Te shkruajta nja dy here e nuk me ktheve pergjigje. Ka qene para nje viti ose aty rreth e rrotull. Solle ketu disa piktura te bukura te cilat nese germoj mund edhe t'i gjej. Ti i ke pikturuar? Njera prej tyre ishte direkt e frymezuar nga nje shprehja ime. Eshte gjynah qe krijuesi te kete me pak vlere se krijesa e vet. Nuk e di pse ti me sjell ne mend nje anetare quajtur Solaris dhe Liora. Saudade! Ishte e ndare ne dy. Tregonte nje nenshtrim ne nje krah dhe nje force ne krahun tjeter qe nuk e kisha hasur me pare. E ndare me dysh! Me pelqeu lufta e saj me nje antare ketu. Tjetra fitoi, nuk dua t'a permend me emer, dhe aty per here te pare pashe padrejtesine me te madhe ne kete bote. It is not always what it looks like.

Te pershendes,
Eleonore


Pershendetje, nuk e di ku me ke shkruar dhe kerkoj ndjese por tani e pashe dhe kete. Pikturat jane te miat por nuk e di se ciles i referohesh konkretisht. Sa per user , jam e vjeter por jo ajo qe permende
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
E drejte! Ti me kujtove Solaris por nuk thashe se mendoja se ishe ti. Ajo ishte nevrastenike dhe explosive nga natyra, kurse ti je e qete. Artisa. Ti je ish-Artisa. Artiste! Ti nuk flet shume por ke nje qetesi te bukur. Te falenderova nje here per disa receta gatimi qe solle. Me ngjallen oreks. I gatova. Asnjehere nuk iu pergjigje komplimenteve te mia qe tregon se nuk je nga ato qe peshkon per «likes». Me beri pershtypje megjithate, mungesa e turpesise nga ana jote per te treguar haptazi ku do te deshiroje qe dikush te puthte. Qafa!

Kur ndahej kaposhi ne shtepine time, ishte babi ai qe kryente kete pune, nuk kishte zenka. Babi hante gjoksin, mami kurrizin dhe kerbishten, nena (gjyshja) trashekofshat, motra nje kofshe dhe vellai kofshen tjeter. Une gjithnje merrja qafen e gjate te kaposhit dhe krahet. Kishim lindur te gjithe me keto preferenca. Magjikisht!

Nga pikturat e tua me pelqeu shume ajo me ate burrin e veshur si kryeminister, me trurin te ekspozuar, i ulur ne trotuar dhe me doren ndere per te lypur. Me beri per te qare per arsye se im ate ne dasma kendonte nje kenge midis te cilave ishte edhe nje varg : Porsi lypsar moj do te behem, vajzen s'e le pa e shtene ne dore!

Me pelqyen te gjitha dhe deshiroj te me ridirigjosh t'i shoh prape. Ishte vetem njera te ciles nuk i dhashe LIKE. Ishte nje sopate mbi dru dhe nje profesor i veshur si sopate qe mesonte deget e prera, te ulur si nxenes ne nje ambjent klase shkollore. Une jam pragmatike dhe jo nje tip tree-hugger hipokrite, POR ajo sopate me kujtoi edhe pemen gjenealogjike te familjes time. Une isha e vetmja nga femijet e tim ate te trashegohesha me dy femije. Motra dhe vellai u bene dajo dhe teze ndersa une nuk do te behesha kurre halle apo teze. Edhe une nuk duhet te isha martuar. Me dukej sikur misioni im ishte te mblidhja te gjithe te paret e mi dhe te mbyllja ciklin e misherimit, duke i cuar ne destinacionin final. Nese le dicka mbrapa syte te mbeten mbrapa. Megjithese edhe per kete e kam gjetur zgjidhje, Histori tjeter.

Ishte edhe nje tjeter pikture qe e mbaj si shume te vyer. Ishte nje anetare Ela qe e paraqiti. Nje vajze e vogel pikaloshe me nje kurore lulesh ne koke dhe me nje fije peri ne dore (e luaja shpesh kete loje kur isha e vogel) ku ishin varur geta per t'u thare ne diell si dhe nje elefant. Stili i asaj pikture eshte gati i njejte me te tendin. Linjat nuk jane curve like ose rrumbullake por line like katrore. Kur shoh dicka e cilesoj si SQUARE ose ROUND.

Ke nje dore pikturimi te mrekullueshme. Te lutem prano komplimentet e mia.

Eleonore
 
Last edited:

Eléonoré

Valoris scriptorum
Keto femrat qe kthejne kurrizin me kujtojne nje histori per te qeshur. Po ketu nuk eshte vendi e megjithate si impulsive qe jam do te them se eshte njesoj sikur te futet nje i madh ne dere e ti t'i tregosh mender prapanicen.

Just for a laugh! Do not take it personally!

Peace

EK
 

Alivia

Forumium maestatis
Leonora,shpina(kurrizi) eshte mistika, qe shpjegon konvergimin e mendimeve ne kohe, lidhja mes ketyre dyjave eshte se asnjera sidomos koha,nuk kthehet.
Cdo gje kalon Leonor,une ti,ai,ata,momenti derdhet,vishet dhe shkruhen ne nje shpine qe largohet bashke me kohen.
Ah leonora vetem Mic Sokoli i pat dal topit perball .
Te pakten keshtu thote historia, :p.


Tema;

e0a518522eca7abbca5365b46bed104b.jpg
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Alivia,

Te siguroj qe ke thene shume gjera pa thene absolutisht asnje gje. Pa kuptim. Jo nuk me quajne Leonore. Me quajne Eleonore.

EK
 
Top