Motivi qe me kalon ne mendje dhe e murmuris me vete, c'me ngjalli nje kujtim.

Kordelja

Valoris scriptorum
Motivi qe me kalon ne mendje dhe e murmuris me vete, c'me ngjalli nje kujtim.

Tumankuqe moj belholle
ma ben me sy ma ben me dore
ma ben e si ma ben me dore
te pret djali ne oborr....


nananana nananaaaaaaaa nananana nananaaaaaaaaa


S'di pse e hapa ketu kete teme, ndoshta nuk doja te kontrolloja Forumin Muzika nese kish teme te ngjashme, ketu i di temat qe jane hapur, te gjitha, e dija qe s'ka nje te tille.

Texti i kenges s'ka lidhje fare me peshtjellimin qe me ngjall, muzika eshte vaje...mua me ngre peshe kur e degjoj. Keshtu e ka kenga came, eshte me vaje por i kendon jetes, gazit harese...pragjeve te zhurmshme.


Mua ky motiv me ka mbetur ne mendje ka dite...sa e bukur eshte shpesh kenga shqipetare...sot kam nje lajtmotiv te ri. Me ne fund pas kaq ditesh arrita ta zevendsoj me nje tjeter....mbase neser ne mengjes zgjohem prape me Tumankuqen, tani o murmuris Leonard Cohen dhe Dance me to the end of love...I wish we never find it....never...ever.
 

blendiys

Primus registratum
Re: Motivi qe me kalon ne mendje dhe e murmuris me vete, c'me ngjalli nje kujtim.

Shi bie ne Tirane .
Mu kujtua sot ndersa binte bore,dhe per cudi kishte diell,nuk mund ta pranoja faktin qe:shpresa doli mbi malankoline!
Bore Belge,mendova, dhe mu kujtua Tirana,njerezit,lojrat ne rruge dhe balta!
Bora shkriu shpejt,por kujtimet e mia po zgjohen me shume...
...kujtime qe tashme jane si debora e shkrire e shkelur nga njerezit dhe makinat dhe qe nuk ke deshire ta kapesh dhe ti gezohesh si dikure..
 

Danae

Primus registratum
Re: Motivi qe me kalon ne mendje dhe e murmuris me vete, c'me ngjalli nje kujtim.

rruge rruge rruge...
rruge qe cojne diku
e te pyesin per ku per ku...
jam udhetar i perhershem me vite udhetimesh pas shpine.
me mungon vendqendrimi nganjehere.
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Motivi qe me kalon ne mendje dhe e murmuris me vete, c'me ngjalli nje kujtim.

Cadelerde ruzgar haklimda ask var
gece yarisinda eski yagmurlar
sarki soyluyorlar sessiz usulca
ozledim simdi sok uzaklarda......

O da ozluyormus,benim bir tanem.........


Mbeti motivi i perditshem dhe shiu mbi qerpike vallezon me pritjen.
 

ana karenina

Primus registratum
Re: Motivi qe me kalon ne mendje dhe e murmuris me vete, c'me ngjalli nje kujtim.

Fillimisht postuar nga Kordelja:
[qb] Cadelerde ruzgar haklimda ask var
gece yarisinda eski yagmurlar
sarki soyluyorlar sessiz usulca
ozledim simdi sok uzaklarda......

O da ozluyormus,benim bir tanem.........
[/qb]
:eek: ' Mu kujtua titulli i nje gjeje (me duket se reviste) 'Dua te di gjithcka' :rolleyes:


Qingji i vogel rri mendushem
be be ba
pse me rri kaq i trishtushem
be be ba
eja shkojme bashke ne are
be be ba
ti mbledh grure e une korr barin
be be ba

:rockband:
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Motivi qe me kalon ne mendje dhe e murmuris me vete, c'me ngjalli nje kujtim.

Fillimisht postuar nga Anna O.:
:eek: ' Mu kujtua titulli i nje gjeje (me duket se reviste) 'Dua te di gjithcka' :rolleyes:


.....
Gjithcka :confused: te tipit :confused:
...dhe pse kjo---> :eek: ikona :confused:
 

Goca

Primus registratum
Re: Motivi qe me kalon ne mendje dhe e murmuris me vete, c'me ngjalli nje kujtim.

Lexoni firmen time.
U bera kohe pa degjuar kenge shqip, po nuk di pse dje e sot mbeta duke kenduar ne dhomen time. Mbreme ne darke me kapi kjo:

.....
dua me shume , Shqiperine
ku te veje puna mbare
.....

SOt e kisha mendjen tek ...
...
Mi ke flokt e gjata
sa s`ti nxe shamia
fryni er e malit hajde
mi murr mend e mija...
...

Thua te me kete marre malli per shtepine?!
 

abs

nuk e di...
Re: Motivi qe me kalon ne mendje dhe e murmuris me vete, c'me ngjalli nje kujtim.

refreni i dites time...


bis ans ende der welt
wo kann regel mehr fehlt
bis ans ende der welt
wo nur ewigkeit zählt...


----------------
 

ana karenina

Primus registratum
Re: Motivi qe me kalon ne mendje dhe e murmuris me vete, c'me ngjalli nje kujtim.

U bera kurjoze nga e di ti kete kengen Kordele, dhe ngaqe kam pare edhe disa poezi te tjera ne turqisht nga ty doja te dija a e di vertet si gjuhe dhe nga. Pastaj ngaqe mu duken shume keto pyetjet mendova se po behesha me shume kurioze sec duhej, dhe pastaj mu kujtua titulli 'dua te di gjithcka'. Ishte pak habi dhe kuriozitet dmth, asgje me teper :rolleyes:

Gjithsesi, eshte kenge shume e bukur, mua me ka pelqyer gjithmone, shume nostalgjike :wub:
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Motivi qe me kalon ne mendje dhe e murmuris me vete, c'me ngjalli nje kujtim.

Ana, c'nuk kemi ditur e kemi mesuar ne kete jete, te mesosh dicka nuk eshte privilegj.

Kam mesuar gjera edhe rastesisht edhe per kenaqesi.


Ajo eshte kenga qe kam me per zemer, do e kem perhere, me magjeps edhe titulli, teksti, po aq magjepsese edhe muzika me ate vale violine qe ngjan e forte si gjithe ato qe une ndiej.

Nuk e zevendesoj me asnje tjeter, e kam motiv, lajtmotiv ehhhhh, eshte shume e vecante, e natyrisht ka nje histori shume kuptimplote qe une te premtoj qe do ta tregoj ndonjehere kur te ndajme te njejten tavoline.


Eshte kuptimplote per mua, vendosur ne nje vete tjeter....me beso.
 

devolution

Primus registratum
Re: Motivi qe me kalon ne mendje dhe e murmuris me vete, c'me ngjalli nje kujtim.

shhhhhhhtttttttttt...
se..., e ndiej, hena ka per t'u ndiere xheloze sonte!!!
 

alinos

Forumium maestatis
Re: Motivi qe me kalon ne mendje dhe e murmuris me vete, c'me ngjalli nje kujtim.

Ku ke ti moj Aishe
moj te molla, aman te molla
aman, te mollaaaa
ti te molla shkojshe moj te molla
aman, te molla, aman te mollaaaa


Keshtu i kendoj keto vargje, duke e forcuar veten te dal nga ndonje gjendje e padeshiruar qe me terheq poshte!

Kurse kenga qe me ka rrenqethur gjithnje eshte
Janines c'i pane syte

Nuk di pse, por kjo kenge me tingujt e saj duket se permban mbi vete gjithe poshtersite, gjithe krimet dhe gjithe vuajtjen qe mund te shkaktoje qenia superiore qe e quajme njeri!
 

Ema

Goddes
Re: Motivi qe me kalon ne mendje dhe e murmuris me vete, c'me ngjalli nje kujtim.

Benim birtanem...
Tani qe ma mesove fjalen Arto rri tu kenu gjith kongen me kto dy vargje /pf/images/graemlins/smile.gif
 

mengjesi

Primus registratum
Re: Motivi qe me kalon ne mendje dhe e murmuris me vete, c'me ngjalli nje kujtim.

Edhe mua me pelqen shume ajo kenga. Muzika kryesisht, pastaj ajo 'usuyormus'.... Nje shoqja ime vdiste per 'bir tanem'. Meqe jemi ketu, e degjova kengen ne nje online streaming radio ne versionin trippin' chillout, totally unexpected.

Kordelja eshte e poshter kur leshon ndonje bombe turke se ja ngre mendjen botes.

O zot, kam lexuar aq shume per tekniken e piktures sot per nje klase intro sa kisha nevoje te shperbeja vemendjen ketu. Naten.
 

godfather

Primus registratum
Re: Motivi qe me kalon ne mendje dhe e murmuris me vete, c'me ngjalli nje kujtim.

Caddelerde rüzgar, aklımda aşk var
Gece yarısında, eski yağmurlar
Şarkı söylüyorlar, sessiz usulca
Özlediğim simdi çok uzaklarda

Deli dolu günler, hayat güzeldi
Kahkalarıyla günler gecerdi
Ellerim uzanmaz, dokunamamki
Özlediğim şimdi cok uzaklarda

Oda özlüyormuş, benim birtanem
Cok üşüyormuş, ben olmayınca
Öyle yazıyor, son mektubunda


ma keni bo ene mu fiksim, kam frike te kap kitaren se gishtat fillojne automatikisht me nilüfer-in.
 

Ema

Goddes
Re: Motivi qe me kalon ne mendje dhe e murmuris me vete, c'me ngjalli nje kujtim.

Kordelja e ka fajin,jam shume dakord /pf/images/graemlins/laugh.gif !
 

Danae

Primus registratum
Re: Motivi qe me kalon ne mendje dhe e murmuris me vete, c'me ngjalli nje kujtim.

mjauuu, :wave:
p.s Kartoline e goditur
 

Ema

Goddes
Re: Motivi qe me kalon ne mendje dhe e murmuris me vete, c'me ngjalli nje kujtim.

...Sade : "Send me someone to love"!

P.s:Tani qe e shkrova me vjen ne mend se kur kam qene adoleshente lutesha gjithnje keshtu e ne te vertete Zoti me solli many someones to love po asnje qe te me lovte mua e une ate /pf/images/graemlins/smile.gif .Me siguri e kishte fajin lutja e gabuar!
 

godfather

Primus registratum
Re: Motivi qe me kalon ne mendje dhe e murmuris me vete, c'me ngjalli nje kujtim.

se çme kujtove... /pf/images/graemlins/smile.gif
 

Presidenti

Forumium maestatis
Re: Motivi qe me kalon ne mendje dhe e murmuris me vete, c'me ngjalli nje kujtim.

Fillimisht postuar nga Godfather:
[qb] se çme kujtove... /pf/images/graemlins/smile.gif [/qb]
/pf/images/graemlins/smile.gif
 
Top