Mikepritje Seksuale

gezim lame

Primus registratum
Re: Mikepritje Seksuale

Hmmm!!!!
Si jam dhe se kush jam une, ne kete teme ka fare pak rendesi. /pf/images/graemlins/wink.gif
Rendesi ka ajo qe eshte thene qe ne fillim te temes.

Une kerkoj te di me teper meqe behet fjale te zona e HISTORISE.
Ju nese s;keni asgje per te then dhe njehere po jua them une: Merreni dickun tuaj te admirueshem dhe bofshi qejf sa te doni e gallata atje ku eshte vendi per ti bere. Ju ua uroj mos t'ju zhgenjeje ne asnje "pike" ashtu di edhe ne kete teme qe e pelqyet. :wink:
 

I love new york

Primus registratum
Re: Mikepritje Seksuale

zakonisht I hate te bashkohem me mendimet e ish komshiut tim por me sa di une ka shume mundesi qe ky zakon ose mbase nje forme pak me e zbutur e ketij zakoni te kete egzistuar ne veri te shqiperise ne disa fise. Pikerisht ajo qe eshte interesante per kete teme eshte fakti se ky zakon mund te kete egzistuar ne menyre paradoksale pikerisht ne zemer te atyre bjeshkeve ku te marrin gjak ne vetull (po nperdor nje shprehje vlonjatesh pamvaresisht se po flas per veriun) /pf/images/graemlins/laugh.gif per nje veprim apo nje te pare shtrembet apo me gjate sec duhet gruas apo vajzes se asaj X shpie. gjithsesi do te thoja qe ideja e ketij zakoni eshte krejt ndryshe sepse kete here nuk eshte mbrapa shpine te te zotit te shpise, eshte me djenine dhe me koshiencen e tij.
Kjo gje kam pershtypjen se mund te vertetoje dicka shume te fuqishme mbi paradiksin e beses dhe mikpritjes se shqiptarit. Ju lutem as mos u ofendoni as mos u tallni me kete teme por nqs dini me shume na illuminoni me fakte dhe stanca historie po te dini.
Une do isha e para qe do kerkoja mbylljen e kesaj teme nqs rrjedha e mesazheve do te keqshperdorohej apo do te flitej duke perdorur pasjonin dhe jo ngjarjet reale te popujve.
 

Altaf

Primus registratum
Re: Mikepritje Seksuale

unë i thashë gjërat ashtu siç ishin, po ju filluat sherrin dhe fjala ime u harrua /pf/images/graemlins/frown.gif

tani po diku do me q*i qyl atëhere të skojë në malësi ta provoj dhe të numëroj për sa sekonda do ti vij plumbi në ball...
 

D-J

Forumium maestatis
Re: Mikepritje Seksuale

Mikpritja seksuale si zakon eshte verejtur jo vetm tek fiset nomade por Australia, Afganistan, Afrika veriore, vendet e gadishuliit Arabik, vende Mesdhetare, gadishulli Ballkanik etj.

Behet fjale per fise te izoluara dhe te shkeputura nga konfiguracione me te organizuara ne baze te marredhenieve socio-ekonomike.

Note: Feja Islame e ka toleruar( sic kam shkruajtur me siper) dhe jo pranuar, duke patur parasysh aresyet per mbajtjen e ketij zakoni dhe mosintegrimin ne formacione me te medha te ketyre fiseve. Ne Shqiperi, jo me kot kam permendur zonat (Shkoder Mirdite) ku popullsia eshte katolike mbizoteruese.

Miku ne raste te tilla nuk eshte pjestar i fisit (udhetar, nga nje fis apo vend tjeter). Duke patur parasysh terrenin, izolimin etj merret me mend se keto raste jane shume te rralla pasi kontakti me te huaj eshte i rralle. Dhe jo sic eshte krijuar pershtypja ketu, qe ben te mundeshem shkembimin i vizitave ditore (?!).

Aresyet per ruajtjen e ketij zakoni thuhet te jene besimi ne idene se nje marredhenie e tille midis gruas se se zotit te shtepise apo fisit do te bekonte fertilitetin e saj. Vazhdimesia e fisit te kufizuar ne numer dhe pamundesia ose numri i paket i meshkujve ben qe "nderi" i femres dhe marredheniet patriarkale te kalojne ne plan te dyte. Ne rastet e femrave te virgjera, miku, prifti apo hoxha, apo pronari i tokes jane te konsideruar te jene te mbrojturit e Zotit dhe si te tille jane ftuar te kryejne aktin e zhvirgjerimit. Ne rastin e kryerjes se aktit seksual me te zotet e tokes , sic mund te jete dhe rasti i Lushnjes se permendur nga FOLAGA, nje femije i tille do te jepte te drejetn e qendrimit ne token e pronarit te familjes se gruas.

Bibliografi: Ka literature te shumte dhe theksi eshte vene kryesisht nga nje pozite feministe per te analizuar marredheniet patriarkale ne keto fise, si dhe analiza anthropologjike per te vertetuar se dhe Hebrenjte e kane patur kete zakon.

Brenner 1993, Song Of Songs
Benko 1993, tHE vIRGIN gODDESS
Allen, 1927 The mothers: A study of origins and Instit. of marriaege, London
Struktural Anthropologjy, Stauss 1963

Fiset shqiptare jane permendur nga Allen 1927 dhe se fundi nga nje nga sociologet me te medhenj te kohes tone A Giddens ne simpoziumin me titull Sexualiti And Law, oraganizuar nga Royal Institue of Anthropology.
 

Albinos

Primus registratum
Re: Mikepritje Seksuale

O ka*rthyes a ke pi shurre deveje sot, jo per gja po kam degjuar se shurra e devese te ben te urresh te tjeret, domethene kur pin shume.
Si gjithmone Kastrioti me nene e me gjyshe i pershendet rapsodet e Afrikes. :lol:
Zoti u a shtofte urrejtjen
 

Albinos

Primus registratum
Re: Mikepritje Seksuale

Postuar nga Une
Kur te shuhet fara e juaj, atehere Shqiperia do ece perpara

Jo me kot e permenda kete fraze meqe myslimanet majtiste, kane humbur pushtetin njehere e pergjithmone ne historine e tyre.
Dua te them se ne Kuran thuhet ashtu sikur thashe me lart se shurra e devese eshte ligjerume me e pi, une kam degjuar se 5 here ne dite kane te detyrueme me e pi por ngaqe vendi i lindjes dhe rritjes se deveve eshte andej nga Saharaja, importi asht pak i veshtire se kushton, keshtu qe hoxhallaret perdorin shurre gomari made in Shqiperia :lol: gjithashtu ne Kuran thuhet dhe eshte e ligjerume me shkerdhye edhe kushurinjte e pare e me u martu me to dhe po ti hy atij Kuranit me lexue, gja qe nuk e kam qejf fare, ja u kall daten.
Sa per martesat e katolikeve, ti shurra e devese duhet me dite se mbas shtate brezeve, ke te drejte me marre nje vajze te nje katundi.
Meqe je anetari 164, profs qe ne fillimet e ketij forumi desha me te than qe po ta mbajti, kruaju ne Shqiperi dhe thuaji atyre ne Shqiperi keshtu.
Ne forum dhe kur nuk e shohim njeri tjetrin, bajme cfare duam.
Provoje o shurre deveje me fole keshtu ne Shqiperi?
Do isha i gezuar te dija se cfare rezultati do te nxirrje.
Ajo qe me ben pershtypje me keto lloj tipash ketu ne albforum, eshte se eksitohen, kenaqen duke u munduar te dhunojne te tjeret, ti deskritojne, tu krijojne dhimbje, dhe kenaqen me te gjithe te zezat qe nxjerrin nga barku.
Ja pra se cfare qelbesirlleku mbizoteron ne Shqiperi dhe medet ku nuk shuhet kjo rrace e keqe per nje dite.
Do te duhen disa shekuj qe kjo rrace te shuhet.
Sa te semure ju la turku o kafshe gjitare.
Neqoftese do vazhdoni keshtu, mua me duhet te therras ose te denoncoj ju, te komisioni hetimor qe merret me ruajtjen e ambientit te natyres.
I vjen era, te pakten hidhini pak parfum e keshtu e kamufloni pak ndotjen e mjedisit e nuk na qitni probleme te gjitheve.

Interesant diskutimi i Shurres dhe isoja qe i mbajne keta anetaret e tjere te vjeter te albforumit.
Duket qe e kane bere me fjale dhe perderisa nuk fshihet kjo teme, organizimi del me se perfekt.
Jepi Shurre se une nuk merzitem, po kam nje merak se dua te shoh deri ne fund se sa bloze je perbrenda bashke me keta te tjeret.
/pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

kastriot

Primus registratum
Re: Mikepritje Seksuale

Fillimisht postuar nga **** Darlington Delarge:
[qb] Mikpritja seksuale si zakon eshte verejtur jo vetm tek fiset nomade por Australia, Afganistan, Afrika veriore, vendet e gadishuliit Arabik, vende Mesdhetare, gadishulli Ballkanik etj.

Behet fjale per fise te izoluara dhe te shkeputura nga konfiguracione me te organizuara ne baze te marredhenieve socio-ekonomike.

Note: Feja Islame e ka toleruar( sic kam shkruajtur me siper) dhe jo pranuar, duke patur parasysh aresyet per mbajtjen e ketij zakoni dhe mosintegrimin ne formacione me te medha te ketyre fiseve. Ne Shqiperi, jo me kot kam permendur zonat (Shkoder Mirdite) ku popullsia eshte katolike mbizoteruese.

Miku ne raste te tilla nuk eshte pjestar i fisit (udhetar, nga nje fis apo vend tjeter). Duke patur parasysh terrenin, izolimin etj merret me mend se keto raste jane shume te rralla pasi kontakti me te huaj eshte i rralle. Dhe jo sic eshte krijuar pershtypja ketu, qe ben te mundeshem shkembimin i vizitave ditore (?!).

....... [/qb]
Ti Qen i shkerdhym dhe i biri i Buçes se shkerdhyme me 100 qen te tjere, nuk ke pse ngaterron Lidhje Miqesie dmth Martesa me Orgji seksuale ose Mikpritje seksuale.


Ps: Tema e hapur dhe trajtimi i kesaj teme prej ketij Langaraqit eshte nje fyerje publike per cilindo pjesmarres ne AF.
Ne qofte se keto rreshtat e mija editohen atehere kjo don te thote qe ai qe ka hapur kete teme eshte pjesetar i stafit te AF.
Per fyerje publike kunder nje personi, nje grupi personash etj. kodi penal i RPSH parasheh denime deri me heqje lirie.
 

arbi

Primus registratum
Re: Mikepritje Seksuale

strano.gif
no.gif
sa u pelqeka shqiptareve ne i hedhe m.t fytyres se tyre
 

Iness

Primus registratum
Re: Mikepritje Seksuale

Me trembin ca shkrime ketu dhe nuk e kam fjalen per hapesin e temes... :confused: /pf/images/graemlins/frown.gif
 

Ahmed

Primus registratum
Re: Mikepritje Seksuale

Demi i kuq,patjeter qe sapo paska dal nga mesha e ungjillit,e sapo predikuar nga Lush Gjergji ne kishen zoje te Miridites.
Shpelloret e maleve e kan lexuar mire Kuranin e shenjte.
Demi i kuq,a mos valle fisi i yt i 7 brezave,po kerkon dem??.
Ju ma mire shkerdheheni me ujq e dema neper shpella se sa me turq ne qytete.(keto ishin parrullat e katolikeve ne kohen e turkut,ata i quanin turq (edhe sot e kesaj dite) te gjithe muslimanet shqiptar.
 

skin

Primus registratum
Re: Mikepritje Seksuale

Me terhoqi kjo teme se e kisha degjuar dhe me pare te permendej kjo lloj "mikpritje", dhe me kete rast i hodha nje sy te Kanunit.

Ne Kreun e tetembedhjete - Ndera shoqnore, ku flitet per mikun, NUK permendet asgje lidhur me "mikpritjen seksuale".

Ndoshta mund te jete perdorur ne zona te caktuara - por ne menyre ilegale, pra ne kundershtim me "kushtetuten" e asaj kohe, Kanunin.

Skin
 

I love new york

Primus registratum
Re: Mikepritje Seksuale

fatkeqesisht me shume anetare te AF, te rinj apo te vjeter nuk diskutohet dot sepse shume preken dhe ofendohen sikur tema te jete hapur per ata. Ne jete ka shume fakte tronditese dhe gjithmone ka nje arsye te fuqishme pas shume iderash apo traditash lokale apo historike.
SHume nga ne nuk kane sens diskutimi dhe nuk e perballojne dot nje teme apo nje tjeter.
me vjen keq per kete :shrug:
 

mostro

Putraku
Re: Mikepritje Seksuale

Une e kisha degjuar kete lloj mikepritjeje,por e kam marre gjithmon si shaka.E dijsha qe ishim nji vend bujar,por jo deri ne kete pike.
Ta quash si fatkeqesi nuk ben,sepse na fyen keta njerez bujare.Me duket shume interesante..
 

zog

Primus registratum
Re: Mikepritje Seksuale

kadalni or pleq merreni me shtrut se tema s'ofendon asnje. te gjithe robt me veshe e kane degju diçka te tille te qarkulloje neper ajer, siç ka qarkullu qe kavajsit i bin asajshes dhe elbasanllit i bin kesajshes, e plot historina te tjera te natyres. personalisht mendoj se kjo eshte legjende e moçme e trashegume nder shekuj. vjen nga epoka te ereta te historise, kur shqiptari s'ishte as KATOLIK as MUSLIMAN, por PAGAN, ai besonte tek forcat e natyres, tek djaj te ndryshem dhe zoter te ndryshem, disa i kishte aleate e te tjeret armiq.

duke ditur shprehjen qe thote; me mire nje mik nga nje çiflik, marrim me mend qe figura e mikut ka qene shume e rendesishme ne ato kohera pa moral kristian, po ashtu si sot por me moral kristiano-musliman.
edhe sot miku po ta gjeti rastin ta ngren ne ajer gruan ose vajzen, a se keni vene re qe burrat me gra te bukura bejne kariere me lehte e me te shpejte. pse do thoni ju, reflektoni.

bile e çuditshme, por mendoj qe per ket aresye ne meshkujt na terheqin aq shume femrat e bukura, bile origjina e kozmetikes tek grate mendoj vjen nga kjo, ndryshe pse nje grua e martuar duhet te zbukurohet edhe pas martese. heee!

a e shihni pra qe dhe sot VETEM aparenca ka ndryshuar, te njejtat ligje por te kamufluara jane gjithnje ne fuqi.
 

kastriot

Primus registratum
Re: Mikepritje Seksuale

Si duket stafi i AF i ka vene detyre vehtes te poshteroje te gjithe shqiptaret qe visitojne faqet e ketij forumi.
Meqe eshte keshtu une per vehte largohem nga ky Palo Forum ku nuk behet gje tjeter vecse kerkohet te ofendohet dhe poshterohet qenia e shqiptarit.
 

D-J

Forumium maestatis
Re: Mikepritje Seksuale

Fillimisht postuar nga kastriot:
[qb]
Fillimisht postuar nga **** Darlington Delarge:
[qb]


Per fyerje publike kunder nje personi, nje grupi personash etj. kodi penal i RPSH parasheh denime deri me heqje lirie.[/b] [/qb]
Historikisht i fyeri i drejtohet gjykates. Ne rast se me pergjigjesh mua ketu dhe nuk shkon ne gjykate do thone se e ke ngrene turpin me buke. Te inkurajoj ta besh qe te shpetosh nderin. Shume shume shpenzimet e gjyqit do paguash dhe ndonje avokat te varfer. Demshperblimet nuk ti dua.

Pak histori per ata qe udhetojne mbrapa ne kohe: RPSH i perket historise qe nga 1976.

Per fyerje qe te kursesh kohen dhe parate shiko Kodin Civil dhe jo ate Penal. Por Kodi civil zor se do te lejoj te fillosh nje ceshtje personale (apo grupi) qe nuk te perket ty (apo grupit tend) o i fyer.

Sikur prape ti kesh te gjitha na favorin tend, gjykatesi nuk do merret me histori o i fyer, po vetem me vertetesine e shkrimeve te mija.

Dhe tani boll na cave trapin ti dhe kllufa tjere si puna jote se te gjithe po te thone se s'behet fjale per ditet e sotme. Por per nje zakon qe duhet pare ne kontekstin e kushteve ekonomike sociale dhe historike te fiseve te vecanta te asaj kohe dhe qe nuk ka te bej as me marrje apo shitje nderi.

Po ju pergjigje ketij shkrimi do te thote se po ha turpin me buke o i fyer.

p.s ju lutem te tjereve mos ta trajtojne si zakon mysliman apo krishter.
 

D-J

Forumium maestatis
Re: Mikepritje Seksuale

Fillimisht postuar nga skin:
[qb] .

Ne Kreun e tetembedhjete - Ndera shoqnore, ku flitet per mikun, NUK permendet asgje lidhur me "mikpritjen seksuale".

Skin [/qb]
Skin, faleminderit per interesimin :tipsy:
 

Le_Routard

Forumium maestatis
Re: Mikepritje Seksuale

se te gjithe po te thone se s'behet fjale per ditet e sotme.

Legen! Hap ksi lloj temash, i bo robt te pergatisin valixhet me shku mysafir ne veri dhe masnej thu qe nuk behet fjale per ditet e sotme!

/pf/images/graemlins/laugh.gif :lol:
 

D-J

Forumium maestatis
Re: Mikepritje Seksuale

Fillimisht postuar nga PESHKATARI27:
[qb] .
DDD qe ka hap kte temen,se di pse kam pershtypjen qe e ka me tendence dashakeqe.Qofsha i gabuar.
Verdalle shof sherr ne horizont te kjo teme :eek: [/qb]
Dashakeqe osht vetem rakia mer daj ne boll na tune at cekik se veten po bo telef /pf/images/graemlins/laugh.gif

Je tu pa noi shtellung llulle ene duket se o tu u prish horizonti apo kan fillu me te dhemb gjunjt ne tyja? :lol:
 
Top