Makine me kredi apo leasing?

DriniS

Ecejak
Makine me kredi apo leasing?

Isha i interesuar te di dallimin midis blerjes me kredi dhe leasing te nje makine, nese mund te ofroje ndonje shpjegim te qarte ndokush nga ju. Cilat jane avantazhet dhe disavantazhet e ketyre menyrave per marrjen e nje makine te?

Ju falenderoj paraprakisht per pergjigjet
 

Diavolessa

Valoris scriptorum
Re: Makine me kredi apo leasing?

Me mire leasing, sepse ke mundesi te ndryshosh pagesen, sipas mundesise, kurse me kredi mbetet po ajo qe vendos ne fillim.
 

soni2

Primus registratum
Re: Makine me kredi apo leasing?

Drini

blerja e makines me kredi dhe leasing kane shume dallime

makina me kredi eshte e jotja dhe pasi kredija te eshte aprovuar ti pguan nje shume te cilen e fikson ne baze te shumes se marre dhe te ardhurave te tua !!

makina me leasing eshte prone e firmes se leasingut dhe ti i jep nje shume te percaktuar dhe pas kesajt i bie te pgush çdo muaj ashtu si me kredi por leasing mbaron pas disa kohve dhe ty te jepet mundesia ose ta blesh ose te nderrosh makine !!!

leasing eshte shume e mire per firmat por per privatet jo sepse humbin shume leke !!

kredija eshte si ta them nje zgjidhje kur nuk i ke te gjitha leket se bashku !!

zgjidhje do te ishte nje forme re leasingu ku ti paguan shume pak dhe pjesen tjeter te leasingut ta paguan firma e cila ben reklame me makinen tende duke i vene asajt poster !!!!

nice te ecesh me makine ne te cilen rreklamohet fast slim hahahahhaahha
 

DriniS

Ecejak
Re: Makine me kredi apo leasing?

Me nje fjale, he per he ne Shqiperi ia leverdis si privat qe te blesh makine me kredi sepse me leasing do paguhej e njejta shume (30-35% parapagim) dhe do duhej tia nisje nga fillimi me parapagim nese nderron makine ne te ardhmen.
Ide e mire kjo qe te kerkohet per nje firme e cila per hater te reklames te paguaje nje pjese te leasing per te lehtesuar xhepin.

Po shikoja ne internet gjithashtu per makinat Japoneze, dhe me beri pershtypje qe cmimet per makinat atje jane 30%-40% me te lira se ketu. Dikush me tha qe per te sjelle nje makine nga Japonia deri ne Shqiperi me 'container' me anije i bie te paguash 2.000 euro. Duke llogaritur pershembull nje makine qe kushton 9.000 euro ne Japoni me te njejten qe kushton 14.500euro ne Shqiperi, e vetmja pengese qe mund te jete, eshte dogana qe akoma nuk e di me 100% nese ka tarife te ulet per makinat e importuara te prodhuara gjate viteve te fundit.

Ne fushen e kompjuterave, ndodh qe te leverdis ta krijosh vete kompjuterin duke marre pjeset. Ne rastin e makinave, mund te jete me leverdi ti blesh jashte dhe tua besh vete dokumentat ndryshe nga blerja ne filialet e makinave qe jane hapur se fundmi ketu.

Idete, komentet dhe replikat jane te mirepritura.
 

maty

Primus registratum
Re: Makine me kredi apo leasing?

Fillimisht postuar nga to57:
[qb] Drini

blerja e makines me kredi dhe leasing kane shume dallime

makina me kredi eshte e jotja dhe pasi kredija te eshte aprovuar ti pguan nje shume te cilen e fikson ne baze te shumes se marre dhe te ardhurave te tua !!

makina me leasing eshte prone e firmes se leasingut dhe ti i jep nje shume te percaktuar dhe pas kesajt i bie te pgush çdo muaj ashtu si me kredi por leasing mbaron pas disa kohve dhe ty te jepet mundesia ose ta blesh ose te nderrosh makine !!!

leasing eshte shume e mire per firmat por per privatet jo sepse humbin shume leke !!

kredija eshte si ta them nje zgjidhje kur nuk i ke te gjitha leket se bashku !!

zgjidhje do te ishte nje forme re leasingu ku ti paguan shume pak dhe pjesen tjeter te leasingut ta paguan firma e cila ben reklame me makinen tende duke i vene asajt poster !!!!

nice te ecesh me makine ne te cilen rreklamohet fast slim hahahahhaahha [/qb]
nuk jam dakort dhe te them qe leasing eshte gjithmon me mire se taksa e leasing eshte reth 5.5% edhe sikur mos skarikosh dot iven te jesh privat kurse finacimi reth 8% ta them kete me siguri se punoj ne nje studio di brooker, eshte me mire leasing....po te kesh nevoje per me shume sqarime me shkruaj.....
 

DriniS

Ecejak
Re: Makine me kredi apo leasing?

Ne listen e te mirepriturave jane te perjashtuara citimet pa komente.
 

maty

Primus registratum
Re: Makine me kredi apo leasing?

pa dashje shkela butonin po ja qe komentin e bera me lart /pf/images/graemlins/smile.gif
 

DriniS

Ecejak
Re: Makine me kredi apo leasing?

+/- iva, kam pershtypjen se ndodhesh ne itali. Ketu ne shqiperi kur pyeta tek nje nga distributoret e makinave me tha qe leasing kishte 30% parapagim (kaq mbrapa do na lene ne shqiperi neve?) dhe pastaj vinte pagesa mujore.

A mundesh te me tregosh ndonje shembull te nje kontrate leasing normale qe keni ne itali, qe te krijoj nje ide me te qarte?

E di qe mund te behen lojera te tilla si marrje e nje makine me leasing dhe blerje e saj komplete per ta shitur me pas, por si jane politikat per ta lene dhe per te marre nje makine me te mire, duhet paguar perqindja nga fillimi aty apo thjesht diferenca e makines se re dhe asaj qe dikur ishte e re?
 

maty

Primus registratum
Re: Makine me kredi apo leasing?

atehere jepet nje parapagim i nje rate ose sa te duash per shembull po te shkruaj ne menyre indikative:
10 000 euro
parapagimi 10%
riscatto ne fund 1%
vjen rata mensile ne menyre indikative reth 170.euro ne muaj
ta shpjegoj me mire se skam kohe
 

pippo

Primus registratum
Re: Makine me kredi apo leasing?

Une sjam ekspert po kam idene se leasing ja vlen kur do te perdoresh nje makine luksose po sta mban xhepi keshtu qe ben leasing edhe mban nje x5 o mercedes luksos etj etj po ne qoftese do makine per veten nuk ja veln si private ose me mire drino keto gjera ti thote ekonomist dhe ne base te shoqerise qe ke se varet ç fare lloj shoqerie ke ...(keshtu qe drejtoju nje ekonomisti /pf/images/graemlins/smile.gif
e mira e leasing eshte sepse pas disa muajsh nderon makinen po te duash ben upgrade ke gjithmon modelin e fundit ne se do
 

DriniS

Ecejak
Re: Makine me kredi apo leasing?

Vallai,
ajo ideja e X5 s'eshte e keqe,
puna eshte se s'kena aq leqe /pf/images/graemlins/smile.gif
e per te blere nje tjeter makine
do rregulluar e vjetra per vitrine.

Ceshtja eshte qe ketu eshte e njejta perqindje si per leasing dhe per loaning kur do te marresh nje makine, ndaj postova ne forum te marr vesh nese isha une gabim apo gjithe keta qe ofrojne makina me kredi e leasing.
 

Joey_Tribbiani

Primus registratum
Re: Makine me kredi apo leasing?

Drini si je? Jam Berti, e rregullove kondicionerin ne shtepi?? /pf/images/graemlins/wink.gif
 

ervin

Primus registratum
Re: Makine me kredi apo leasing?

Po X5 ben 60000 Euro pa mire thua ti?
Ku ti gje populli 60000 euro? te kishim 60000 euro kishim blere nje alamet apartamenti qe ca te te them. Nejse per mua nuk ja vlen te blesh makine te re ne Shqiperi sepse rruget jane cope cope dhe te dhemb shpirti kur e fut makinen ne gropa. Pa le te te gervishin pastaj qe te iken mendja fare. Se ketu eshte bere si Londra qe te gjithe te parakalojne nga ana e djathte se te gjithe bejne si te forte, po pjesa me e madhe e tyre te ruajne k....
Nejse une jam per makine te perdorur me mire mjafton qe te eci dmth te te mbaroj pune. Hajt me te mira te gjithve dhe kujdes mbani anash.
 
T

Tony Belly

Guest
KREDI garanci TRUST PLC

A keni provuar për të marrë kredi nga bankat pa sukses? Urgjentisht duhet të holla për të dal nga borxhi? Nevojë për para për zgjerimin apo themelimin e biznesit tuaj?.
Ne japë kredi të vështirë të holla dhe të çdo lloje të tjera të kredive, me një normë interesi që variojnë nga 3% - 5%.
Ne grant nga kredi Nation Wide, duke filluar nga 1,000.00 TE 100 milion USD / paund / EURO.
Ne fondin e 100% dhe me një LTV e 75% -85% për blerjen e pronës, Përgjigje për këtë e-mail: gtloans01@london.com

Ne ofrojmë këto lloje të Hard Money Loans:
Hard Money Kredi; Linja e kredisë,
Kreditë komerciale Hard Money
Kredi personale Hard Money
Kredi Biznesi Hard Money
Kredi Investimet Hard Money
Kredi Zhvillimi Hard Money
Blerja e-Kredi Leasing Pajisje
Kredi Start-up Kreditë komerciale
Kredi Inventari Huamarrja pasiguruar
kredive në ndërtim
Llogaritë e arkëtueshme Kredi Linjat e Kreditit
Magazina Factoring Financimi
Makineri Kredi
Capital punës Kredi parket Lines
Kredi bujqësore, Kredi Ndërkombëtare
Financimi Blerje Rendit: praktikisht çdo BIZNESI LLOJI KREDI
E.T.C. ..

Nëse kontaktoni interesuar ne përmes email: gtloans01@london.com

Regards
Tony Belly
 

ELTONFINANCE

Primus registratum
leasing eshte menyra me e mire per te marre makine te re e per te pasur mundesine ta ndryshosh cdo 3 vjet. mban kosto to ulet per makine te re.
eshte e ardhmja e tregut te makinave ne bote.
nese doni me shume info persa I perket leasing, do jem I lumtur tju tregoj.
 

ELTONFINANCE

Primus registratum
Re: Makine me kredi apo leasing?

Une sjam ekspert po kam idene se leasing ja vlen kur do te perdoresh nje makine luksose po sta mban xhepi keshtu qe ben leasing edhe mban nje x5 o mercedes luksos etj etj po ne qoftese do makine per veten nuk ja veln si private ose me mire drino keto gjera ti thote ekonomist dhe ne base te shoqerise qe ke se varet ç fare lloj shoqerie ke ...(keshtu qe drejtoju nje ekonomisti /pf/images/graemlins/smile.gif
e mira e leasing eshte sepse pas disa muajsh nderon makinen po te duash ben upgrade ke gjithmon modelin e fundit ne se do


KE TE DREJTE TE BESH UPDATE MAKINEN ME NJE TE RE, POR PRAP DO JESH NE POZITE NEGATIVE NESE E BEN PARA SE KONTRATA E LEASING TE MBAROJE.
E VERTETE ESHTE QE E BEN SA HERE TE DUASH, POR DO APROVIMIN E BANKES PER % E LTV DHE PAGESA DO TE BEHET ME E LARTE.
 

ELTONFINANCE

Primus registratum
Re: Makine me kredi apo leasing?

Vallai,
ajo ideja e X5 s'eshte e keqe,
puna eshte se s'kena aq leqe /pf/images/graemlins/smile.gif
e per te blere nje tjeter makine
do rregulluar e vjetra per vitrine.

Ceshtja eshte qe ketu eshte e njejta perqindje si per leasing dhe per loaning kur do te marresh nje makine, ndaj postova ne forum te marr vesh nese isha une gabim apo gjithe keta qe ofrojne makina me kredi e leasing.

VERTETE % E LEASIT DHE E LOANIT MUND TE JETE E NJETE, POR NE NJE LEASE TI DO PAGUASH % PER VETEM 1/3-1/2 E CMIMIT TE MAKINE KURSE NE LOAN DO PAGUASH ATE % PER TOTALIN. DHE KUR NUK VE SHUME LEKE DOWN IS PARAPAGESE, NE LOAN PAGUAN SHUME ME SHUME. TA THEM NGA PUNA QE BEJ CDO DITE
 
Top