Lumturia-kjo enderr mashtruese!

Diavolessa

Valoris scriptorum
Re: Lumturia-kjo enderr mashtruese!

Vjet me duket se e kam pare /pf/images/graemlins/frown.gif Vuj nga memorja /pf/images/graemlins/frown.gif

Lumturia eshte parajsa e cdo kujt /pf/images/graemlins/wink.gif
 

edda

Primus registratum
Re: Lumturia-kjo enderr mashtruese!

Lumturia eshte si top futbolli kur e kemi afer e largojme, kur e kemi larg i vrapojme nga pas
 

Bora

Primus registratum
Re: Lumturia-kjo enderr mashtruese!

Lumturia jane endrrat ku bredhim bashke... /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Anasykaltra

Primus registratum
Re: Lumturia-kjo enderr mashtruese!

Fillimisht postuar nga Ema:
[qb] Titl eshte copyright i Sofikos /pf/images/graemlins/smile.gif

Ca eshte lumturia?C'eshte casti kur sheh buzeqeshjen e nje femije,nje lule qe cel,kur merr nje dhurate,kur ke nje beb...?

Nje cast,nje iluzion,nje genjeshter e embel vetes??? [/qb]
lumturia eshte te marresh provimin... la la la sa lumturi a do vini tju jap kafete apo ti pij vete :tipsy:
 

saimir08

Primus registratum
Re: Lumturia-kjo enderr mashtruese!

pershendes te gjithve ne vecanti nje mikun tim .........E

kusht i te qenit mire qe gjendet ne intensitetin e karakterizuar nga mungesa e jo kenaqesise
dhe te pelqimit e liudhur me realizimin e nje deshire.
Ne lidhjen me deshiren lumturia gezon karakterin
rrethanor, d.m.th. lidhjen e disa kushteve faktike te pergjithshme dhe transitore nga ku varet edhe renia e saj.
Lumturia larg se tanishmes, mund te jete referimi edhe ne te kaluaren kur bashkohet me nje gjendje te kaluar, e embelzuar nga kujtimet dhe e bere e jashtme nga cdo lloj mundesie qe te ndotete nga ngjarjet e reja, o ne te ardhmen si nje situazion i kufizuar, piken ekstreme te tensionit qe njeriu projekton drejt shperblimit te deshires dhe te aspiratave qe shoqerojne cdo jete.
Afer nozionit te lumturise qe eshte vetem shpeblimi dhe gzimi i zbulimit te dashurise
ka shkuar historikisht duke u afermuar nje nozion qe duke u lidhur me lumturine e vyrtyteve dhe te diturise sjell nje ide te nje lumturie KOLLETIVE
shoqerore dhe kulturore risultati i nje ekulibri te drejt midis deshirave dhe fakteve realiste, ku si rrjedhoje del analiza i nje sistemi te kenaqesise dhe te funksionimit te tyre te pergjithshem ne fushen e relazionit qe lidhin njeriun me njeriun.

lumturia eshte relative eshte abstrakte eksiston nuk eksiston ne te njejtin moment behet paradigme
dhe neve s'na ngelet gje tjeter vetem se te gjunjezohemi................
 

nardi 66

Primus registratum
Re: Lumturia-kjo enderr mashtruese!

LUMTURIA ESHTE NJE DET I THELL DHE I PA FUND
KU SHUM GUXOJN E LUNDROJN TRIMERISHT
POR ASNJE NGA ATO S`THOT DOT JAM I LUMTUR
TE TJERET ME PAS THON SA I LUMTUR ISH
si gjithmon,i kopjuar
 

alb_girl82

Primus registratum
Re: Lumturia-kjo enderr mashtruese!

lumturia vjen a scatti...

per nje fare momenti ndjehesh i lumtur... pastaj ndodh dicka qe te nervozon dhe sa do te thuash: - mos e vras mendjen tani te pakten se ndjehem i lumtur, -prap se prap duhet ta perballosh!

mu me ndodh shpesh kshu! mbase se pse jam tip nevrik dhe s'duroj dot!
/pf/images/graemlins/mad.gif
 

picasso

Forumium maestatis
Re: Lumturia-kjo enderr mashtruese!

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Titl eshte copyright i Sofikos /pf/images/graemlins/smile.gif

Ca eshte lumturia?C'eshte casti kur sheh buzeqeshjen e nje femije,nje lule qe cel,kur merr nje dhurate,kur ke nje beb...?

Nje cast,nje iluzion,nje genjeshter e embel vetes???

[/ QUOTE ]une them se me i miri psikiater eshte nje mik(apo mike femer) i/e mire qe mun d ti thuash gjithcka...por besoj se ti ke nevoj per nje psiko terapi!
 

lu_lu

Primus registratum
Re: Lumturia-kjo enderr mashtruese!

Lumturia eshte ndjesi qe zgjat shum pak zakonisht... jane momente te shkurtra por nese keto momente perseriten shpesh kane goxha ndikim ne mbarvajtjen e dites sone.
Kjo varet dhe nga ti... pra sa e kerkon te bukuren dhe castin e lumtur ne gjithcka ben gjate dites.

Ka njerez qe mendojne se duhet te kesh gjithcka per te qene i lumtur dhe ne fakt per te qene i tille, duhet te duash ate qe ke.
 

Lule^bore

Primus registratum
Re: Lumturia-kjo enderr mashtruese!

Te jesh e lumtur eshte nje ndjenje shume kuptimplote varet nga njeriu ne njeri se sa e shijon dicka te bukur qe i ndodh nuk zgjat shume dihet por cdokush duhet te shijoje ne maximum (while it lasts)
 

Cleopatra

Forumium praecox
Re: Lumturia-kjo enderr mashtruese!

Lumturia?
Hmmm varet nga njeriu, se ca e ben te lumtur nje njeri.
Personalisht e vetmja lumturi qe njoh eshte ajo:Shpirterorja.
Kur shpirti eshte plot,ateher dhe zemra e mendja jan po ashtu.
Dihet lumturia nuk blihet.
Shume njerez jane te lumtur aq sa e bejne veten te lumtur,pra sa ushqen trurin.
E ca mundem te them per jeten eshte:Vetem jetoje sido qe te vije jetoje...shijoje...Duke respektuar e dashur veten vetem ashtu do jemi ne grade te duam te tjeret.Lumturi eshte te japesh dashuri,respekt,ndihm...pse jo dhe veten nganjehere.
hah disa thone qe: &quot;lumturia eshte shendet e memori te keqe&quot; <<GRAEMLIN_URL>>/wink.gif
Pra mendoj se lumturia varet tek ne.
Nganjehere njeriu pret disa gjera qe ndoshta sdo vijne asnjeher ne kete jete...e pse jo merzitesh ,ose thjesht se shijon kete kohe,se ve re qe po iken,para syve te tu.
Do kisha thene me mire jetoje jeten si te vije and make the best of it !Shume copeza kujtimesh qe ne femijeri na sjellin momente lumturie,nostalgjie.
Jane shume gjera te vogla qe per dike mund te jen asgje por te cilat na mbushin shpirtin e na bejne te ndihemi mire.
Lumturi eshte familja,shoqeria,femija...Zoti...shume gjera na sjellin momente lumturie.
Ka shume arsye e shume &quot;shkalle&quot; lumturie.
Por se fundi ngelet e vetmja dhe e pakrahasueshmja.
Lumturia e vertet kur shpirti takon gjysmen e tij.
Besoj aty eshte vet Lumturia.
 

AKABA

Primus registratum
Re: Lumturia-kjo enderr mashtruese!

Pytje provokuse e teper stimoluese per nje debat arrogant mes ndjejes dhe llogjikes.
Lumturija nuk besoj qe eshte nje enderr.. eshte realiteti vet.. asht aj realitet qe krijojme dhe te cilin jetojme ore mas ore, minut mas minute ne thellsit gjeneruese ndjesore te shpirtit.. Lumturia eshte thjesht Unike kur buron nga keta thellsi.. por per fat te mire ose te keq njerzit ose speciet e ashtequajtura si homo sapients jan kaq te ndryshme ne vetvete sa dhe lumturija eshte relative dhe varjon nga nje person tek nje tjeter, dhe besoj jo gje gje qe ben te lumtur nje person eshte e njejte tek nje person tjeter, e keshtu me rrall.
Ka shume qe lumturin e marrin nga puna, materiali, familja, ndjeja nje fjal ose nje shikim deri ne kombinimet me te quditshme te situatave jetike.. perfundimi sipas meje gjithmom
lumturija fillon ne arritjen e grades njeri, ne zbulimin e thellesive shpirtrore pre ku burojne ato ndjeja afatgjat .. hah noshta eterne qe te japin impulsin e domosdoshem per te jetuar..
 

PUPA

Primus registratum
Re: Lumturia-kjo enderr mashtruese!

Lumturia esht nje ndjenj e arritur shpireterisht, por qe e lumtur me vetvete je e lumtur per cdo gje e per cdo njeri qe te rrethon. Lumturin njeriu e shpreh si ndjenj materiale per arritjen e dickaje, dhe kjo esht lumturi, por mbi te gjitha duhet te jesh e lumtur shpierterisht nqs ke arritur ket ke arritur dhe ate materiale etj..
Lumturia esht shendet jet gezime te perditshme arritje qellimesh humor mbi te gjitha...
Jetoni te lumtur me sa kini mundesi me ate qe ju rrethon, jeta vazhdon dhe ne nje skaj te saj ka lumturi per cdo njeri!!
JET FAT LUMTURI!!
 
F

fatlum

Guest
Re: Lumturia-kjo enderr mashtruese!

Pytje provokuse e teper stimoluese per nje debat arrogant mes ndjejes dhe llogjikes.
Lumturija nuk besoj qe eshte nje enderr.. eshte realiteti vet.. asht aj realitet qe krijojme dhe te cilin jetojme ore mas ore, minut mas minute ne thellsit gjeneruese ndjesore te shpirtit.. Lumturia eshte thjesht Unike kur buron nga keta thellsi.. por per fat te mire ose te keq njerzit ose speciet e ashtequajtura si homo sapients jan kaq te ndryshme ne vetvete sa dhe lumturija eshte relative dhe varjon nga nje person tek nje tjeter, dhe besoj jo gje gje qe ben te lumtur nje person eshte e njejte tek nje person tjeter, e keshtu me rrall.
Ka shume qe lumturin e marrin nga puna, materiali, familja, ndjeja nje fjal ose nje shikim deri ne kombinimet me te quditshme te situatave jetike.. perfundimi sipas meje gjithmom
lumturija fillon ne arritjen e grades njeri, ne zbulimin e thellesive shpirtrore pre ku burojne ato ndjeja afatgjat .. hah noshta eterne qe te japin impulsin e domosdoshem per te jetuar..
 
  • Like
Reactions: abs

Sweety el

Locus omnem
lumturia kjo enderr mashtruese...me duket e kot kjo jete kur nje dite njerezit jane te lumtur nje dite vuajne pse i ve ne kete pozicion pse nuk ka gjithe jeten lumturi apo duhet te kete dhe vuajtje se psa vuajtje ska bashkim te personave se po te jete jeta lumturi secili do shikoj terezine e tij...si dashuria qe ka lumturi por edhe vuajtje per te.....
 

Andon Kazaqi

Forumium praecox
lumturia....e cfar mund te thuash per kete?lumturin e simbolizon kenaqesia e cila shprehet me an te buzeqeshjes.kur je i lumtur krijon miq,percjell energi pozitive edhe tek ata qe jan te merzitur e ke turin te paster dhe te jepet mundesia ti tregosh zgjidhje qe si kishin menduar ndonjeher ti ndihmosh se ti nuk ke nevoj per ndihm je i kenqur nga jeta...pra lumturia eshte ndjenja me e bukur qe zoti i ka falur njeriut...
 

Capitana de L'amor

Primus registratum
njeriu kurre nuk eshte i lumtur per ate qe ka...gjithnje synon te jete lart e me lart nderkohe qe mund te ishte shume i lumtur me lartesine qe ka...ne gjithmone dashurojme dhe kerkojme ate qe nuk e kemi e duke kerkuar ato qe si kemi humbasim edhe keta qe kemi ...lumturia eshte kur do ate qe ke dhe vlereson zotin qe jeton dhe nje dite me shume...sepse asnje nuk eshte i paedvkshem ...lumturia me e madhe e jetes eshte kur zgjohesh ne mengjes dhe thua...''jam i gjalle''...asgje nuk te lumturon me shume se jeta dhe jeta e atyre qe do....respekte komplimente forumitt!
 

Sekreti

Forumium praecox
hmm...fatkeqsisht te qenit i lumtur eshte te arrish ne egoizem puro
te duash vetem ato gjera qe mund ti realizosh pa ndihmen e askuj
ne cfardo rasti, po qe se e lidh ndjejen ose e mbeshtet lumturin tende mbi egzistencen e nje njeriu, ather lumturia iken larg, teper larg...ather je i ndervarur, qofte nga nje smundje, qofte edhe nga vet vdekja e njeriut qe don

por a jetohet ne ket egoizem?
a eshte me te vertet lumturi fakti qe je vetem?
ne ket rast nje shprehje hyjnore thote: "cdo gje ne bote e krijova 2, veq meje qe jam nje e i plotfuqishme"

pra lumturia eshte thjesht nje qast, ose bashkim qastesh ne jet, te cilat i jeton, i ndjen e kerkon perher ti kesh e ti rijetosh, por asgje qe iken nuk kthehet ma....kurr ma.
dhe jeta vazhdon....duke jetu me kujtimin e atij casti ose thjesht duke thene: Edhe un dikur isha i lumtur.
 
  • Like
Reactions: abs
Top