Kush mun te mew shpjegoje pse pijne njerezit.

Eddi

Primus registratum
Kush mun te mew shpjegoje pse pijne njerezit.

Ore themi qe njerezit pijne dhe behen tape dhe i bien pishman te nesermen dhe thone une te pij me jo mor po une spij me po pra ata pijne si alkol dhe cigare kush mun te ma shpjegoje kete. :thumbsup:
 

latifi

Primus registratum
Re: Kush mun te mew shpjegoje pse pijne njerezit.

Tashi pija e ka preardhjen qe ne kohet e lashta prandaj dhe ne Shqiptaret njihemi me emrin e famshem pijetar.Historia ka filluar shume perpara qeq kur Skenderbeu ishte ne Turqi dhe planifikonte ardhjen e tij ne Vend.Mbremjeve buze Bosforit ai rrinte ulur duke mejtuar per femijerine,per prinderit,per vllezerit dhe per atdheun.Dhe nga qe kish frike se mejtimin e tij kishte frike tua shprehte te tjereve e ngushellonte veten tek pija shqiptare dmth tek rakia.Pra sic e shikone edhe juve sipas dokumentave qe ne disponojme qe ketu fillon edhe historia e pijes e deri ne ditet e sotme ku njerezit pijne per motive te ndryshme. Psh njeri pi se e ka lene e dashura,njeri pi e behet tape se nuk ka para,nje tjeter pi se nuk i del macja jashte e shume e shume histori te tjera si keto.
Mejtojuni edhe ju dhe shkruani se mbaso keto faktet e mia jane pak te vjeteruara,por jane te verteta dhe po ashtu pasurojini me argumenta te reja.Kur te mbaroni une ketej rrotull jam mbaso ketu tek Pinxhot edhe mbaso ju jap ndonje mejtim tjeter andaj e kisha llafin.
 
Top