Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

Diabolis Dassaretis

Forumium praecox
Re: Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

BGY sot u rrit edhe me gati 22% të tjera duke shkuar në 13.7 $ nga një 6.4$ për aksion e nëntorit.
Shkurt muhabeti 1000 dollarë do ishin bërë 2000 dollarë.
 

dirty vegas

Primus registratum
Re: Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

..nga i gjen kto kompani? ..se u bom i vit e gjys vetem 20% rritje /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Diabolis Dassaretis

Forumium praecox
Re: Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

Fondi i Albforumit sot kaloi kufirin e 2,000,000 USD

Value: $2,000,723.24 Cash: $1,707.94 Stock Value: $1,999,015.30 Total Shares: 100,000 NAV: $20.01

Stratification Report for Albforums Mutual Fund April 06, 2004

positions/stratification

Stratification Style: Basic Sector Activity Fundamentals m100 Trading Performance Rationale
[ ] Show All Positions


Symbol Price Shares Value Portion of Fund Gains

DT $17.97 3,000 $53,910.00 2.70% $26,940.05
QQQ $37.03 2,000 $74,060.00 3.71% $25,017.12
DESC $3.61 10,000 $36,100.00 1.79% $37,877.14
PBG $30.27 3,000 $90,810.00 4.56% $23,044.20
ENER $10.61 10,000 $106,100.00 5.30% $26,481.95
BP $53.35 1,500 $80,025.00 4.01% $18,048.20
GE $31.47 2,000 $62,940.00 3.15% $12,760.00
GM $47.45 1,300 $61,685.00 3.08% $12,209.00
BLS $27.16 2,000 $54,320.00 2.72% $8,665.00
BMY $24.41 2,000 $48,820.00 2.45% $7,018.40
TWX $17.45 16,000 $279,200.00 13.97% $99,395.15
MSFT $25.81 3,000 $77,430.00 3.89% $39,177.79
UQM $3.02 30,000 $90,600.00 4.52% $11,804.58
ADBE $41.37 2,000 $82,740.00 4.13% $10,534.47
UNTD $17.29 5,000 $86,450.00 4.33% $1,456.97
LMT $46.85 7,000 $327,950.00 16.40% $2,465.69
T $19.54 3,000 $58,620.00 2.93% $12,046.75
AOLA $1.08 50,000 $54,000.00 2.60% $94,173.48
EP $7.06 11,000 $77,660.00 3.88% -$8,631.00
MCEL $1.78 109,885 $195,595.30 9.80% -$57,248.92
 

Diabolis Dassaretis

Forumium praecox
Re: Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

ALMF - ose albforumi mutual fund ishte i 98-ti në renditjen e përgjithshme për periudhat gjashtmujore, në 14 maj.

Ndërsa NEMF (si më sipër) që mbush një vit në 27 maj ka këtë gjendje:
NEMF
* Name: New Energy Mutual Fund
* Net Asset Value (NAV): $15.22
 

Tetovari

Primus registratum
Re: Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

Pershendetje

Ata që kanë të holla shumë mendojë për investime
dotë ishte psh
te bleni këtu në Perendim Firma të vogla apo këtu ku jamë unë ke shumë shansa te mira!!

më gjëresisht në privat shkruaj
tung
 

leo110

Primus registratum
Re: Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

Diabolis Dassaretis
--------------------------------------------
alpha/beta vs. S&P500

For an explanation of alpha and beta, see the entry for "beta" in our glossary.
Alpha 14.11%
Beta 1.85
R-Squared 0.57


turnover

Last Month 7.85%
Last 3 Months 34.67%
Last 6 Months 54.68%
Last 12 Months 77.04%
---------------------------------------------
--------------------------------------------------


Pershendetjet dhe urimet e mia per rezultatin virtual deri tani.

Ajo qe me duket per t'u diskutuar eshte qe posedoni nje fond pak si teper agresiv me nje beta = 1,85.

Duke pare -top ten- te m100 te cilet kane beta<1 desha te kutoj nese eshte nje zgjedhja jote e preferuar meqe S&P500 ka nje ecuri pozitive apo eshte e veshtire me stabilizuar vleren e betas sipas deshires?

Sidoqofte, perderisa rezultatet jane shume pozitive duhet me u kenaq me kaq edhe pse tendenca eshte per nje perfeksionim me te thelle.

Edhe nje kuriozitet me shuaj:
I perdor modelet CAPT e APT ne diversifikimin e portofolit?
 

leo110

Primus registratum
Re: Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

Modeli i 1° nuk quhet CAPT por CAPM.

Pyetja eshte me direkte nese perdorni -efficient frontier- e cila ka nje perdorim te vazhdueshem ne portofolet e istituzioneve bankare/financiare.
 

Diabolis Dassaretis

Forumium praecox
Re: Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

ALMF-së i kushtoj një orë në javë e ndonjëherë e harroj fare.
Nuk besoj në modelet e gatshme. Historia nuk përsëritet kurrë dy herë njëlloj.
Sa për Beta-n, të them të drejtën nuk më shqetëson fakti sa është, por, por kur kam një dorë të mirë për të riinvestuar e kam ndërmend. Psh, kam kaluar me 15% ose më shumë të fondit nga MSFT, tek IBM, tek MCD, e LMT së fundi për ti pasur si shtylla.
Marketocracy na u imponua me mosblerjen e kompanive me aksioneve nën 1 Dollar (që kur Nasdaq i paralajmëroi ato për çlistim) e je i detyruar ta zbatosh. Nëse do ta bëntë ketë për beta-n apo do kishte një klasfikim sipas saj mbase do ta shihja, (psh sipas sektorëve nuk konkuroj).
Është një përvojë e mirë, background për perfeksionim dhe investimin prej vërteti.

p.s. kam qënë dhe tek m100 dhe jam paguar për këtë
 

ismaili

Primus registratum
Re: Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

Originally Posted By: Tupac

Te investosh ne stock market per cdo transaction duhet te paguash commission te pakten 1 %.
Po te bleshe nje seat ne bursen e New York duhet te paguash $23,000,000 ne vit, dhe nuk paguan commission.
Nga viti 2000 deri me sot edhe ata qe i kane paret ne IRA kane humbur 20 – 30 % te pareve.
Por mos haro se fitimi te taksohet deri 30 %. Mvaret nga Tax Bracket.
Me pak risk ke po te hapesh nje CD por interesi eshte shume i vogel.

Une investoj ne Real Estate.

Strategjija eshte kjo.

Fillon me nje property $130,000 deri $150,000.

Paguan $50,000 dhe mer nje loan $80,000 per 30 vjet. Interesi eshte reth 5.5 %. Por mund te ndryshoje prandaj e llogarisim me 7%.
Per 30 vjet duhet te paguash Principalin $80,000 dhe interes $135,000 total $115,000.

Mbas nje viti e refinancon.

Paguan menjehere $20.000 ne principal dhe loan eshte $60,000 e ndryshon per 15 vjet.

Per 15 vjet duhet te paguash principalin $60,000 dhe interesin $35000. Pra kurseve $100,000 ne interes.

Cdo vit do parapaguash nga $15,000 dhe mbas 4 vjetesh e more shtepine.

Po te kesh jetuar 2 vjet ne kete shtepi shite $150,000.

Blej nje duplex $210,000 paguaj $130,000 dhe mer nje loan $80,000 per 30 vjet.

Mbas nje viti e refinancon per 15 vjet paguan $20,000 dhe ke nje loan $60,000.

Paguan $15,000 ne vit dhe mbas 4 vjetesh e more dupleksin.

Gjate ketyre 5 vjet ke mare $25,000 rent nga apartamenti qe dhe me qira.

Shite $230,000 futi paret ne banke dhe nuk paguan asnje taks. Ligji lejon for single deri $250,000 ne Real estate. For couple up to $500,000.
tupac Jam marre me ndertim shpish nga themeli tek catia.
jam dakord me idene tende sepse eshte e vitid 2003 por nga 2005 gjerat kan ndryshuar. Kisha nje shtepi dhe me ngeli ne dore sepse njerzit skan leke. gjerat jan shtrenjtuar.
GOOD LUCK
 

kiren

Primus registratum
Re: Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

Me sa kam degjuar eshte krijuar Banka Islamike e Shqiperise. Kam nevoje te di ne baze te cilit sistem funksionon? Ne nje vend arab ku jetoja me pare te tilla banka e mbeshtesenin aktivitetin se tyre plotesisht mbi ligjet ekonomike te shariatit. Por ne Singapor kjo banke ndjek nje rruge te ndermjetme mes asaj qe jemi mesuar ne Europe dhe asaj te vendeve te Lindjes se Mesme. Gjithsesi ketu me beri pershtypje motoja 'banking with coscience". Ju lutem a keni informacione te detajuara si funksionon ne Shqiperi?
 

Al-Punk

Still here
Re: Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

Kjo banke ka ndryshuar nja dy here emrin deri tani! Nuk besoj ka patur aktivitet te madh, ose dhe ne ka patur, do e kete ulur pas 2001-shit.
 

kiren

Primus registratum
Re: Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

Faleminderit shume per pergjigjen mandi, ndoshta nuk kam qene e qarte por isha me shume e interesuar te dija si operon kjo banke ne treg. A mund te me ndihmosh ne kete pike?
 

addictedru21

Primus registratum
Top Cheap Stocks to Invest In for 2017.
If you're thinking of investing in tech stocks and want to find the best cheap tech stocks with the greatest big Potential for GAINS, it's Important to see how technology-sector stocks are performing in the grand scheme of things.
 

MLK-back

Primus registratum
Stop, stop, stop. Mos harxhoni parte tuaje perballe hajduteve me te medhenj!! Keni perballe algoeitma komjuter me fuqi maramendese, rjete me fibren e zeze qe transmeton me te mijrerat e sekondes kur kerkoni te kryeni nje opreacion shit blerje. Nje investitor amator qe i duket se ka gjetur parajsen kur zbulon bursen dhe kunton se do fitoje thjesht duke vlere dhe shitur aksione eshte thjesht nje gjah i mire per hijenat profesioniste qe peshkojne viktimat!! Bursa eshte nje kazino e madhe ku fitoj institucionet financiare. Mundet qe ne disa operacione te fitsh para, po nese meresh disa cite, ne 99% te rasteve humbet para.
 

gurax

Pan ignoramus
Ne Shqiperi nderkohe, ka vite tashme qe ka "qendra te specializuara" (te organizuara alla Call-Center) qe ofrojne bashkepunim ne sektorin e investimeve ne burse, duke u shfaqur si ndermjetes midis investitoreve potenciale - qe jane individet - dhe 'stock market'. Dhe habitesh sesa njerez jane optimiste per kete gje dhe ia pasojne njeri tjetrit keto lloj informacionesh si nje menyre e re dhe moderrne per te nxjerre fitime.
Shqiptaret ende nuk kane mesuar sic duhet nga fenomeni i skemave piramidale te '96.
 

MLK-back

Primus registratum
Operatoret qe veprojne ne Shqiperi si ndermjetes jane thjesht binjake te piramidave ( jo per nga menyra e funksionimit po nga garancia qe keshillat e tyre i sjellin investitorit). Ne burse sot ose mund te pretendosh te fitosh duke investuar per nje periudhe afatgjate por pasi te kesh studjuar mire me pare kompanine qe investon, sekrorin qe ajo vepron, planin e biznesit, ekipin drejtues dhe kopetencat e tij, angazhet qe ekpi drejtues ka mbajtur kundrejt aksionereve te vegjel...E thene ndryshe duhet te kesh kopetenca ne makro dhe mikro ekonomi, nocione ne gjeopolitike, ne sektorin ku zhvillon aktivitetin kompania...Perndryshe investimi ka shume shance te shnderrohet ne rulete ruse.
 

ELV1S

Primus registratum
Re: Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

Faleminderit per sugjerimet. Tani kam nje pyetje tjeter:

Si mendoni cila rruge eshte me e mire: te hapesh nje trading account via a brocerage firm apo te shkosh ne internet ne nje nga web sites dhe te hapesh nje trading account online? Puna eshte se dua ta investoj pjesen me te madhe te pareve se sa ta harxhoj ne fees.

Ka mundesi te me pergjigjeni me detaje te hollesishme.

Faleminderit.
Pak vonë por konsidero të hapësh një account në aplikacionin Robin Hood.
//paramendo me dhanë këshill mbasë 17 vjetëve//:kafka:
 

Al-Punk

Still here
Eshte interesante ne fakt pasi dhe ne shtepi po shtohen kompanite qe ofrojne mundesine te tregtosh dhe stoqe aktualisht. Sot po flisja me dike qe donte te fillonte nje biznes te tille.
 
Top