Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

Diabolis Dassaretis

Forumium praecox
Re: Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

Në 20 mars postova këtu dy simbole AOl (amerikaonline) dhe MCD (mcdonalds) si mundësi të mira për investim.
Mbas një muaji (se do të duheshin nja dy ditë sa ti blije) në 24 prill do të kishte ndodhur si më poshtë:
një aksion MCD 24 prill 15.9$
mbas 20 marsit rreth 14$
një aksion AOL 24 prill 13.8$
mbas 20 marsit deri 7 prill nën 12 (11.8$ për lehtësi)

Pra afërsisht do kishe 2$ më tepër për çdo aksion, respektivisht 12% dhe 14%.

Të shkuara të harruara. Sidoqë të jetë ndrysho mëndësinë: jo pyet shtatë a tetë e bëj si di vetë, por bëj si di vetë pastaj pyet shtatë a tetë.

Një tiker për kurajozët (bastexhinj, kumarxhinj, etj.)

KMRTQ sot është 0.10$ Dyfishohet mbas dy javësh?
 

dirty vegas

Primus registratum
Re: Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

AOL-TimeWarner vazhdon te jete investim i mire ...pamvarsisht se si kompani (America Online te pakten) eshte pa vlere fare. Vlera reale e aksioneve te AOL mendohet te jete rreth $20/share -- pra ka akoma vend per rritje.

Problemi eshte qe mos ndoshta po shofim nje fllucke sapuni (pun intended /pf/images/graemlins/laugh.gif ) te dyte me kompanit e internetit???

Amazon.com shkembehet per $28.89, vetem sot u ngjit mbi $3. -- vlera reale $10/share*

Yahoo! sot mbi $24 -- vlera reale $15/share*

ebay sot $93.52 -- vlera reale $60/share*


* - vlere e marr nga llogaritjet e gazetes Barron's
 

ruud

Primus registratum
Re: Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

keshilla ime :
ne qofte se do long-term investment investo ne mobile phone companies........
 

jean

Primus registratum
Re: Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

une kam disa vjet qe investoj ne stock market .po ne itali.gjerat jane pak me ndryshe se ne itali.
une investoj nepermjet internetit.informohem vete per shqerite qe blej-shes.
rregullat jane keto:
1 investoj 60 % te likuiditetit qe kam.
2 blej vetem shoqerite qe kane shkembime te forta gjate dites dmth asnjehere stocks(aksione) qe jane te holle dmth eshe pse me prespektive e veshtire ti shesesh kur do.
3 meqe nuk kam besim se gjerat do shkojne mire tani afer dmth afer edhe per 3 -4 vjet investoj per kohera te shkurtera edhe 1 jave e pakta.sepse tani per tani sa te merret vesh ku po shkon ekonomia amerikane. borsa e italise ben oshilime lart e poshte pa asnje drejtim.e nuk i pergjigjet sic duhet lajmeve te ekonomise sic do ishte normale ne kohe te tjra.
4 nje pse te lekeve qe kisha te investuara ne obligacione i hoqa se japin pak frute.
dhe kam investuar ne nje fond imobiliar per 5 vjet te mbllyra.
 

jessi

Primus registratum
Re: Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

Fillimisht postuar nga ALB$KO&USA$NJ:
[qb]
Fillimisht postuar nga enkela:
[qb] OK, kam disa kohe qe po mendohem te investoj ne stock market mirepo nuk kam eksperience ne ate fushe dhe kam frike se mos i humbas dhe ato para qe kam ruajtur. Megjithese kam lexuar disa libra dhe fakti qe cdo dite degjoj lajmet mbi stock market performance prap jam e frikesuar, per vete faktin se stock market nuk po ecen aq mire. Ekonomia amerikane eshte ne recession dhe shenjat sipas meje nuk duken dhe aq te mira per te ardhmen.
Pyetja ime per ju, investor gurus, eshte: si thoni te investoj apo jo dhe po patet ndonje insight ku sugjeroni te investoj
Pres pergjigjes sa me shpejt te jete e mundur. Faleminderit!!

Gjithashtu mendoj se keshillat tuaja do ti vlejne edhe personave te tjere. [/qb]
Si fillim ne qofte se ke vendosur te investosh ne stock market mos vere gjith kursimet e jetes tende,por fillo me shume te vogel, e cila do jete e lehte per ty qe ta kontrollosh,dhe sa shpejt te ndiesh e sigurt se cfare po ben ,shto shumen sipas qefit.

Une do te sugjeroja INC.(HD) HOME DEPOT eshte kompania me e madhe ne bote (ne lidhje me cdo gje qe duhet per te ndertuar nje shtepi duke e nisur nga themeli dhe deri te catia dhe gjithcka duhet brenda ) zoteron 1.532 stores dhe eshte duke hapur 200 te tjera kete vit. [/qb]
Per mu, ky ishte mendimi me me vler nga te gjith ju,sepse nga disa shers qe zoteroj bleva dhe (hd) dhe atehere ishte 22$ tani eshte afersisht 33.56$ something like that
 

dirty vegas

Primus registratum
Re: Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

Fillimisht postuar nga wind:
[qb] une kam disa vjet qe investoj ne stock market .po ne itali.gjerat jane pak me ndryshe se ne itali.
une investoj nepermjet internetit.informohem vete per shqerite qe blej-shes.
rregullat jane keto:
1 investoj 60 % te likuiditetit qe kam.
2 blej vetem shoqerite qe kane shkembime te forta gjate dites dmth asnjehere stocks(aksione) qe jane te holle dmth eshe pse me prespektive e veshtire ti shesesh kur do.
3 meqe nuk kam besim se gjerat do shkojne mire tani afer dmth afer edhe per 3 -4 vjet investoj per kohera te shkurtera edhe 1 jave e pakta.sepse tani per tani sa te merret vesh ku po shkon ekonomia amerikane. borsa e italise ben oshilime lart e poshte pa asnje drejtim.e nuk i pergjigjet sic duhet lajmeve te ekonomise sic do ishte normale ne kohe te tjra.
4 nje pse te lekeve qe kisha te investuara ne obligacione i hoqa se japin pak frute.
dhe kam investuar ne nje fond imobiliar per 5 vjet te mbllyra. [/qb]
...s'paska tarifa shkembimi n'Itali? Se t'bleja e shitja cdo jave aksione sic bon ti ...do kisha dal me humbje vetem nga tarifa shkembimit.
 

dirty vegas

Primus registratum
Re: Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

..gjithashtu, ..ne periudha ekonomike te paparashikushme, si kjo qe ndodhemi tashi, per mendimin tim, eshte me mire te kapesh disa kompani te forta (si e lartpermendura HD) dhe ta heqesh mendjen fare nga aksionet derisa te behet situata ekonomike me e favorshme ...lejani spekulimet 1-javorshe ekspertve.
 

racionali

Primus registratum
Re: Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

Hmmm, të investosh do të thotë të rrezikosh. Do të sugjeroja më mirë një investim në mutual funds. Në qoftë ke dëshirë të investosh në stoqe, shikoje tregun çdo ditë dhe përpara se të investosh "with real money" përdor një simulator të tregut. http://simulator.investopedia.com/
Per me teper informacion mbi tregun shiko
http://www.morningstar.com/
 

jean

Primus registratum
Re: Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

--->per sapunin e rrobave kur ben **** blerje ne internet paguan 0,01999 % te shumes.
dhe nga surplusi paguan 12.5% te fitimit
shembull S.P.I banc blerje 6.79 euro 500 azioni
paguan gati 10.00 euro komisione
shitje 8.68 euro edhe ketu paguhen 10.00 euro komisione dhe nga diferenza + hiqen 12.5% gati 125 euro dmth fitin netto 800 euro e dicka me shume!!
 

Kuqalashja

Primus registratum
Re: Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

Fillimisht postuar nga saves the day:
[qb] Po deshe t'bohesh "financial adviser" shko jep provim Series 6, Series 7 dhe Series 56. Kaloi provimet dhe nuk ka per te pyt njeri nese me verte e ke iden e markates apo jo.
[/qb]
Ca i lexova e me shume jo, keshtu qe me falni in advance nese s'i permbahem temes.

Mgjte, aty ku kam pas punuar une (Bear Stearns),per brokera-t ishte kusht te kishin kaluar provimet e mesiperme, madje they started requiring sales assistants to pass the series 6 and 7 exams.
We also had a separate dept. that consisted of financial advisors. Those guys had mba's, worked efing long hours, even though - unlike the brokers who were paid on commission - they were on a salary, and of course looked down on the brokers. /pf/images/graemlins/smile.gif

ambient i qelbet shume, gjithe intriga e backstabbing.
 

Anana

Primus registratum
Re: Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

Lexova diku qe ka nje zyre regjistrimi aksionesh ne Tirane. A mund te me thote njeri se ku eshte tamam?
 

lir

Primus registratum
Re: Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

o yllka, te shkosh aty o si te lozesh kumar :smash: , kujdes ku do ta hedhesh lekun...sigurohu qe dhe shteti te kete aksione ku do kesh dhe ti.. :wave:
 

Anana

Primus registratum
Re: Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

Thanks per pergjigjen. Po s'me the ku eshte tamam.
 

bengu

Primus registratum
Re: Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

Une fitova nje cike aty ku humben te gjithe kanadezet, Nortel Networks. Akcionet qe dikur vlenin $12, vjet ne nentor '02 shkonin per $0.90. Bashk me nje shok bleva ca dhe tani para pak kohe i shita nga $4.90. Ishte i mencur ai shoku im...
MCD duket te jete investim i mire e per AOL nuk me pelqen disi...
 

Diabolis Dassaretis

Forumium praecox
Re: Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

MCD tani duhet shitur, ndërsa sa për AOL është ajo që po ble vërtet.
Nëse do investoni sërish janë dy fusha interesante që premtojnë ngritje si telekomet apo interneti:
Kompanitë kineze të listuara
dhe kompanitë e energjisë alternative.
Të parat për arsye se për të dytin vit tregu kinez thith më shumë kapitale se amerika, dhe se bumi i kërkesave në makina, oil e kësilloji zor se plotësohet. Kina vlerësohet për kontrollin që i bëri SARS-it, ndërkohë ka një politikë kredie konsumatore liberale (që kritikohet).
Ndërsa ato të energjive alternative mbas blackoutit të Nju Jorkut etj kanë kërcyer përpjetë.
 

dirty vegas

Primus registratum
Re: Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

Diabolis, du me investu nje sasi te vogel parash $500 - $1000 per nje periudhe afatshkurter 3 - 6 muaj. Na jep nai ide ...ca ka nai "hidden treasure" sidomos tashi qe po fillojn kompanit t'raportojn fitime.
 

Diabolis Dassaretis

Forumium praecox
Re: Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

Një fond i ri i krijuarnë 27 Maj:
http://www.marketocracy.com/cgi-bin/WebO...oNdGfLiMaKiAbDc

ESLR $2.70 16,836 $45,457.20 $21,849.63 -0.74% 92.55% Details TOP
FCEL $16.39 4,000 $65,560.00 $37,057.51 -3.13% 83.90% Details
MCEL $2.96 15,000 $44,400.00 $26,744.20 -1.33% 73.49% Details
CBA $43.60 1,000 $43,600.00 $47,378.29 6.34% 70.98% Details
MOT $14.19 4,000 $56,760.00 $25,644.27 1.72% 60.41% Details
SNP $32.65 4,000 $130,600.00 $46,459.70 0.40% 55.22% Details
HYGS $6.08 10,000 $60,800.00 $16,009.29 -3.49% 35.74% Details
QQQ $35.63 1,500 $53,445.00 $11,514.00 -0.86% 27.46% Details
TM $63.35 1,000 $63,350.00 $19,323.43 1.52% 21.41% Details MIDDLE
BGY $6.47 6,000 $38,820.00 $9,207.12 0.15% 20.90% Details
PLUG $6.01 8,000 $48,080.00 $6,929.58 -6.82% 16.84% Details
HMC $20.47 3,000 $61,410.00 $11,546.70 0.89% 16.75% Details
GM $42.93 1,000 $42,930.00 $3,691.20 0.12% 9.41% Details
TWX $15.83 10,000 $158,300.00 $9,828.00 0.51% 6.62% Details
MSFT $26.10 2,000 $52,200.00 $2,979.46 -0.50% 6.05% Details
GE $28.12 1,500 $42,180.00 $4,966.76 -1.13% 6.01% Details BOTTOM
PRTN $2.90 20,000 $58,020.00 $1,987.04 -1.66% 3.55% Details
BP $42.78 1,000 $42,780.00 $2,616.32 0.64% 3.18% Details
T $18.93 2,500 $47,325.00 $274.60 0.85% 0.58% Details
CPST $1.91 25,000 $47,750.00 -$276.90 -8.61% -0.58% Details
LMT $46.04 1,000 $46,040.00 -$327.50 -0.56% -0.71% Details
EP $7.20 6,000 $43,200.00 -$6,354.20 -3.23% -12.82% Details

Po e nis me atë që po ble vetë:
TWX ose ish- AOL por nuk kam kërkesa kaq afatshurtra sa të tuat, ndërsa për më afatgjata QQQ.
Mundësi (sipas stilit të MCD AOL postuar këtu më parë):
BGY – British Energy PLC
PRT – Proton Energy

Tani pak llafe:
Asi është energjia. Kemi E dhe jo A.
Por E-ja nuk është vetëm Iraku.
Është shkruar diku para verës tek gazeta Shekulli për energjitë alternative, nga era, H2, dielli etj.
Është tokë e virgjër, akoma në duar shkencëtarësh por me mbështetje nga shtetet më të fuqishme dhe kompanitë më të fuqishme. Fondin më sipër e krijova me bazën e gjashtë kompanive të këtij lloji më 27 Maj dhe me ca kineze.
Evergreen Solar është rritur 92%
Fuelcell energy 84%
Millenium Cell 73% (ky ka vënd për rritje)
Tre të tjerat 36%, 17%, dhe PRT apo protoni 3.5% (ndaj them se do rritet përsëri).
Sa për krahasim BP dhe EP dy naftëtarë janë +3% dhe – 13%.
A luan njeri tek Marketocracy?
 

Diabolis Dassaretis

Forumium praecox
Re: Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

Ku jemi mbas tre muajsh me rekomandimet:

BGY – British Energy PLC
PRT – Proton Energy

BGY vetëm sot u rrit 26%, ndërsa prej nëntorit deri më sot 43%, nga 6.4$ në 11,4$, 1000 usd e atëhershme sot do ishin 1400 USD.

PRT ndërkohë ka ndërruar emrin dhe tickerin quhet DESC,prej postimit ka një rritje 17%, ndërsa në datat më pas edhe më të madhe.

Nuk besoj se ka blerë njeri, ndërsa unë jo për arsyen e thjeshtë se brokeri im nuk e shet BGY dhe DESC.
Le te shohim dhe tre muajt në vazhdim, ndërkohë që BGY-ja konsiderohet si e shitshme tashmë.
 
Top