He kush e gjen......?????

Erison700

Forumium maestatis
He kush e gjen......?????

Nje djale merr borxh 10 leke nga x dhe 10 leke nga y per te blere nje TV. Shkon ne dyqan me 20 lekshin dhe blen nje TV 15 leke. Per tu kthyer ne shtepi merr nje taxi dhe ate e paguan 1 leke. Ketij i ngelen dhe 4 leke, shkon dhe i jep x 2 leke dhe y 2 leke dhe ka per ti kthyer atyre nga 8 leke secili. Athere mbledhim 8+8=16+2+2=20 Po 1 lekshi i taxise qe del i tepert? Si ka mundesi???
 

Sallaku

Primus registratum
Re: He kush e gjen......?????

Fillimisht postuar nga Xander:
[qb] Nje djale merr borxh 10 leke nga x dhe 10 leke nga y per te blere nje TV. Shkon ne dyqan me 20 lekshin dhe blen nje TV 15 leke. Per tu kthyer ne shtepi merr nje taxi dhe ate e paguan 1 leke. Ketij i ngelen dhe 4 leke, shkon dhe i jep x 2 leke dhe y 2 leke dhe ka per ti kthyer atyre nga 8 leke secili. Athere mbledhim 8+8=16+2+2=20 Po 1 lekshi i taxise qe del i tepert? Si ka mundesi??? [/qb]
Zoti Xander e di po pres ja dy dite per te pa rezultatin e te jap pergjigje(si mbledhje ne rregull,pak si......) /pf/images/graemlins/wink.gif
 

Guest
Re: He kush e gjen......?????

po tv kushtoj 15 lek jo 16 lek.so ai 16 lekshi e ka brenda edhe 1 lekshin e taksise.
 

Sallaku

Primus registratum
Re: He kush e gjen......?????

Fillimisht postuar nga Xander:
[qb] Nje djale merr borxh 10 leke nga x dhe 10 leke nga y per te blere nje TV. Shkon ne dyqan me 20 lekshin dhe blen nje TV 15 leke. Per tu kthyer ne shtepi merr nje taxi dhe ate e paguan 1 leke. Ketij i ngelen dhe 4 leke, shkon dhe i jep x 2 leke dhe y 2 leke dhe ka per ti kthyer atyre nga 8 leke secili. Athere mbledhim 8+8=16+2+2=20 Po 1 lekshi i taxise qe del i tepert? Si ka mundesi??? [/qb]
"Zotnia Xander"Llogaria behet kshu.20-4qe i ka dhene=16Qe ka per ti dhene X e Y.Ke 16 lekshi eshte edhe 1 lekshi i taksise :lol: :lol:
 

shine*

Primus registratum
Re: He kush e gjen......?????

Më falni gjëegjëzë eshte kjo? /pf/images/graemlins/wink.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif :wink: /pf/images/graemlins/blush.gif k/j
 

durrsaku

Forumium maestatis
Re: He kush e gjen......?????

Cunat e kane sa dora, gocat e duan sa krahu. Cfare eshte ? /pf/images/graemlins/tongue.gif
 

woooooow

Primus registratum
Re: He kush e gjen......?????

Mduket se osht me t´futme kjo ktu lart /pf/images/graemlins/smile.gif
 

Anana

Primus registratum
Re: He kush e gjen......?????

Fillimisht postuar nga Xander:
[qb] Nje djale merr borxh 10 leke nga x dhe 10 leke nga y per te blere nje TV. Shkon ne dyqan me 20 lekshin dhe blen nje TV 15 leke. Per tu kthyer ne shtepi merr nje taxi dhe ate e paguan 1 leke. Ketij i ngelen dhe 4 leke, shkon dhe i jep x 2 leke dhe y 2 leke dhe ka per ti kthyer atyre nga 8 leke secili. Athere mbledhim 8+8=16+2+2=20 Po 1 lekshi i taxise qe del i tepert? Si ka mundesi??? [/qb]
Qeke lodh me na e fut 16 per 15...s'te eci :wave:
 

Anana

Primus registratum
Re: He kush e gjen......?????

Fillimisht postuar nga DuWS@Ku:<br />[qb] Cunat e kane sa dora, gocat e duan sa krahu. Cfare eshte ? /pf/images/graemlins/tongue.gif [/qb]
More Durrsak, si kalama te fotoja e benke kshu pyetjesh ti... :smash:

Mendja do jete them une :shrug:
 

durrsaku

Forumium maestatis
Re: He kush e gjen......?????

Epo neshi fotoja s'dmth qe jom akoma kalamo.Ncuk nuk e ke gjet akoma /pf/images/graemlins/tongue.gif
 

erisa

Primus registratum
Re: He kush e gjen......?????

heheh ca budalliku

po Tv a beri 15?!dhe 1 lek taxia bejne 16 ...2 njonit 2 tjetrit ene ka 8 leke i takojne .ca ka per tu zgjidh ktu??16+4=20
 

woooooow

Primus registratum
Re: He kush e gjen......?????

sa e qut qeka kjo erisa mer jahu...une kisha tre ore dhe spo e gjeja dot.... /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/tongue.gif
 

kissemissan

Primus registratum
Re: He kush e gjen......?????

heheh e kom si yll per matematike osht e para ka msu nga masteri....

bajs korven haha /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
 
Top