Habia Filozofike!!!

olti

Neo
Habia Filozofike!!!

Qe ne agimet e shoqerise njerzore njeriu eshte 'habitur' me boten qe e rrethon si dhe me veten e tij.
Ka qene kjo habi qe e ka bere ate te mendoje thelle apo dhe siperfaqerisht mbi boten, jeten apo cdo gje tjeter qe e mundonte ate, qe kjo habi qe e beri ate filozofoje.

PO ne sot sa habitemi, sa jemi ne gjendje te filozofojme dhe a ka ende gjera qe ne mund te habitemi apo a eshte e mundur te habitemi dhe me habine e te tjereve, me filozofine dhe sistemet e filozofeve te se kaluares dhe te sotmes apo thjesht me mendimet e njeri-tjetrit?!!!
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Habia Filozofike!!!

Filozofi vjen nga greqishtja:
philos = i dashuruar
sophia = mencuri
ndryshe thene ; Kerkim i urtesise
Ambiguiteti i nocionit te vjeter te urtesise, qe evokon ne te njejten kohe nje dije te se vertetes dhe nje praktike te moralit do te ngjallte dy interpretime te filozofise.
-E para, qe e ka zanafillen te "fizikantet" joniane (shek VI para Krishtit) dhe qe zhvillohet nga Hegeli dhe te pozitivizmi racional anglo-sakson, e koncepton filozofine kryesisht si nje njohje racionale , nje kerkim te kuptueshmerise.
-E dyta, qe i referohet Sokratit , Kantit, ekzistencializmit modern, e konsideron filozofine si nje kerkim moral , ate te destinacionit tone te vertete dhe si nje mesim te virtytit .
Ndonese mund te kete filozofe qe s'kane shkruar aspak filozofi (si Sokrati), megjithate nocioni i filozofise permban edhe zhvillimin e nje dije racionale, te nje sistemi.
Si prirje, filozofia eshte pra nje shkence racionale, nje shpjegim koherent i reales.
Metoda e kesaj shkence eshte reflektimi dhe objekti i saj eshte shpirti .

vazhdon....
 

Presidenti

Forumium maestatis
Re: Habia Filozofike!!!

shume pozitivizem e jo kriticizem,
ç'lexon dukesh se i mban ne xhep e jo ne mendje!
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Habia Filozofike!!!

Nuk jam aq dogmatike sa mendon ti (cuditerisht "helmi" yt me duket shume i njohur megjithese ke nderruar pseudonim) dhe opinioni yt nuk me frenon asfare te jem (te pakten) kritike, ndryshe s'do kisha bindjet e mia.
Sidoqofte kur te jesh "keq" lexo Aristotelin, thone qe eshte balsam per shpirtin dhe meqe jemi te Aristoteli, ai thote:
Njerezit kokeforte ndahen ne tre lloje:kokeforte, injorante dhe te merzishem. , te kjo kategoria e fundit ti mund ta gjesh veten lehtesisht. :thumbsup: Shnet!
 

Hipparchia

Primus registratum
Re: Habia Filozofike!!!

Kordelushe-lulushe,

Hunda me thote se kam shume per te mesuar prej teje...me thuaj, zemero, c'thote tjeter ky Aristotedhi?

Hippy.
 

Presidenti

Forumium maestatis
Re: Habia Filozofike!!!

s'kam nderruar emer, keshtu njihem gjeresisht...po ti je e re!

vajze, do te luaja me ty e te beja "sport popullor" me lehtesine e vjedhjes se karrameleve nje femije mbi filozofi e aristotelizm po s'po nxic grindje!
 

durrsakja

Primus registratum
Re: Habia Filozofike!!!

Sport popullor /pf/images/graemlins/smile.gif metode zhvillimi te marrdhenieve midis filozofeve te vegjel /pf/images/graemlins/wink.gif
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Habia Filozofike!!!

Fillimisht postuar nga Serenity:
[qb]Sport popullor /pf/images/graemlins/smile.gif metode zhvillimi te marrdhenieve midis filozofeve te vegjel /pf/images/graemlins/wink.gif [/qb]
---------------
Right!
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Habia Filozofike!!!

Lene mi goc tjetrin se ndoshta ka pretendime per t'u bo i madh ne te ardhmen por c'e do se s'ka respekt per te tjeret dhe kjo e rrezikon te mbetet "i vogel" /pf/images/graemlins/wink.gif
 

Ema

Goddes
Re: Habia Filozofike!!!

Fillimisht postuar nga Kordelja:
[qb]Lene mi goc tjetrin se ndoshta ka pretendime per t'u bo i madh ne te ardhmen por c'e do se s'ka respekt per te tjeret dhe kjo e rrezikon te mbetet "i vogel" /pf/images/graemlins/wink.gif [/qb]
Kordelke:
Presidenti=Nahar....A BIG ONE /pf/images/graemlins/frown.gif (fatkeqsisht)...
 

Presidenti

Forumium maestatis
Re: Habia Filozofike!!!

serenity...s'paske qon e qarte,
po paqartesia derivon nga une en postimin siper s'ke faj /pf/images/graemlins/wink.gif
 

durrsakja

Primus registratum
Re: Habia Filozofike!!!

Terminologjite origjinale i vjedhin, preferoj paqartesine! /pf/images/graemlins/wink.gif

Me habit perplasja e urtesive!
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Habia Filozofike!!!

Per Habine Filozofike, nje liber qe s'e kemi shkrujt as une as neo po nje autore franceze graemlins/biggrin-.gif graemlins/tongue-.gif graemlins/smile-.gif
 

nike palkola

Primus registratum
Re: Habia Filozofike!!!

Mistiku Osho thotë se filozofia ka vdekur, dhe se në të kaluarën filozofët i janë shmangur realitetit, duke kaluar në apstraksion.
Ndoshta ne shqiptarët do bënim mirë të punojmë më shumë për veten Kombin e Atdheun, e të filozofojmë më pak!!!
 
Top