GRUPET E PARA MUZIKORE SHQIPTARE

Billy

Primus registratum
GRUPET E PARA MUZIKORE SHQIPTARE

Do isha kurjoz te dija dicka mbi historine e grupeve te para muzikore shqiptare dhe nese keni ndonje foto me keto grupe :rockband:
 

regele

Forumium maestatis
Re: GRUPET E PARA MUZIKORE SHQIPTARE

Nga grupet e para kane qene:
1. MegaHerzt;
2. Ritfolk;
3. Djemte e detit;
3. Arb;

Perpara ketyre ka qene grupi i formuar nga Bled Seiko dhe Redon makashi, por sek kishte nje emer komunist dhe s'me kujtohet mire! Bled Seiko perpara qe te hynte tek MegaHerzt krijoi nje grup tjeter, por moren vetem njehere pjese ne festival, keshtu qe s'ka shume histori!
 

mostro

Putraku
Re: GRUPET E PARA MUZIKORE SHQIPTARE

Sa i bukur ka qene festivali i pare i 91 a i 92-shit.Gjithe cunat e rinj vesh me lekure te zez floke te gjata tu kendu hard rock shqiptar.Mua me pelqente grupi i Elton Dedes.
duam jeten ndaj na lini te jetjoooooooooommm
..djemt e detit
Sa shume kisha gabuar
si s'me shkoi aspak ne mendjeee
se endrrat qe per ty i thura do me jepnin kaq shume dhimbje...
Gjergj jorgaqi
Ne kte nate dua te jetoj
ne kte nate dua te vallzoj
te dua ty vec ty yeah yeah yeahyeah..
shume shume bukur.
A ka ndonje kaset a c.d ne xhiro te ketij festivali????
 

Billy

Primus registratum
Re: GRUPET E PARA MUZIKORE SHQIPTARE

grupi i pare quhej ..JEMI ZEMRAT E CDO MOSHE KRIJUAR NGA MESI I VITIT 90 KU ISHTE NE GRUP DHE NJE I AFERM I IMI SI TASTJERIST.PASTAJ NDERRUAN EMRIN DHE U QUAJTEN MEGAHERZT.
ME KENGEN..JAM SHQIPTAR MOREN PJESE NE FESTIVALIN E VITIT 90..
NE 91.SHIN ME KENGEN ..NA LINI TE JETOJME .
I KAM NDJEKUR KENGET NGA SALLA E FESTIVALIT ATO DITE. :wave:
 

teab

Primus registratum
Re: GRUPET E PARA MUZIKORE SHQIPTARE

Fillimisht postuar nga PUTRAKU:
[qb] Sa i bukur ka qene festivali i pare i 91 a i 92-shit.Gjithe cunat e rinj vesh me lekure te zez floke te gjata tu kendu hard rock shqiptar.Mua me pelqente grupi i Elton Dedes.
duam jeten ndaj na lini te jetjoooooooooommm
..djemt e detit
Sa shume kisha gabuar
si s'me shkoi aspak ne mendjeee
se endrrat qe per ty i thura do me jepnin kaq shume dhimbje...
Gjergj jorgaqi
Ne kte nate dua te jetoj
ne kte nate dua te vallzoj
te dua ty vec ty yeah yeah yeahyeah..
shume shume bukur.
A ka ndonje kaset a c.d ne xhiro te ketij festivali???? [/qb]
Edhe une dua ti gjej keto kenget se me te vertet qe nuk kthehen me!! /pf/images/graemlins/smile.gif
 

assassino26

Primus registratum
Re: GRUPET E PARA MUZIKORE SHQIPTARE

Morena reken kush e ma men
Kam pas maru per ate kongen qe knote me ata dy cunat si pallosha /pf/images/graemlins/laugh.gif ne 91-shin ose 92-shin
 

S6T6N6

Forumium maestatis
Re: GRUPET E PARA MUZIKORE SHQIPTARE

Ne fillimet e viteve 90 nuk ngeli shqiptar pa bo grup muzikor. Mblidheshin tre veta dhe frrrrap behej grupi. Thuaj shyqyr qe koha i skarcoi se sot e kesaj dite po te kishte vazhdu ai ritem sdo kishte ngel njeri pa knu /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Guest
Re: GRUPET E PARA MUZIKORE SHQIPTARE

Nga shprehja e Enverit "gjithe populli ushtar"
do dilnim te "gjithe populli kengetar" /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

assassino26

Primus registratum
Re: GRUPET E PARA MUZIKORE SHQIPTARE

Fillimisht postuar nga fantazia_G:
[qb] Nga shprehja e Enverit "gjithe populli ushtar"
do dilnim te "gjithe populli kengetar" /pf/images/graemlins/laugh.gif [/qb]
Me mire te gjithe populli kengetar se sa te gjithe populli *ar /pf/images/graemlins/tongue.gif Ose me mire gomar
Si shpjegohet qe shumiva e gjojnave qe marojne me -ar jane te keqija /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

tola77

Primus registratum
Re: GRUPET E PARA MUZIKORE SHQIPTARE

grupi i pare shqiptar u krijua ne viti 1970 ishin 4 te rinj nga Tirana,(emri nuk me kujtohet)por pas festivalit te 11 u quajt si shfaqe e huaj dhe u ndaluan tee kendonin sot secili prej tyr vazhdon ne fushen e artit edhe pse nuk ndjekin degen e muzikes.
NJeri prej tyri eshte nje regjizor Bujar Kaperxhi me duket(TE ME FALNI POR EMRAT NUK I MBAJ MEND)(ka bere batuten kemi humbje(floket9 POR DHE FITIMI(mustaqet))para nje viti pashe nje emision per te ne RAI2 ai punon dhe jeton ne Itali dhe ushtron zanatin si tornitor ne te njejten kohe regjizon filma per kinostudion shqiptare.
Grupi i dyte i ishte redoni me bledin dhe miren ne 89 por ne 91 e shkrine dhe u krijua grupi Arb ne 90 ish grupi ''jemi zemrat e cdo moshe'' me Elton Deden qe ne fest 90 konkuruan me kengen Ne
ne 91 ishte kulmi i grupeve shqipetare RITFOLK,ALBATROS DJEMTE E DETIT,etj
 
Top