Gjykimi sintetik dhe a priori !

lola

Primus registratum
Gjykimi sintetik dhe a priori !

Kur keni lexuar Kritiken e Arsyes se "Paster"??? nga Kand cfare keni menduar per zgjidhjen e ketij problemi? Si eshte e mundur qe nje gjykim sintetik eshte edhe a priori? Ju lutem te gjithe studenteve te Filozofise te marrin pjese ne kete diskutin.
 

Rambla

Primus registratum
Re: Gjykimi sintetik dhe a priori !

lola mund ta shpjegosh pak me shume temen? zgjeroje pak me ca ide, pikepyetje, mendime te tua. /pf/images/graemlins/wink.gif
 

RaVeR

Primus registratum
Re: Gjykimi sintetik dhe a priori !

Tani, ate librin e KanT nuk e kam lexuar ndonjehere une (te them te verteten deri me sot vetem nje liber kam lexuar nga fillimi deri ne fund) por qe te flasesh per gjykim sintetik dhe apriori duhet te jesh pak me specifike. Apriori do te thote shume gjera ne varesi te c'fare behet fjale. Megjithate mendoj se e di ku e ke llafin.

Gjykimi sintetik ... varet c'fare kupton ti me te, shume njerez mund te japin shembuj te ndryshme me argumentat mbrojtes perkates. Gjykimi nqs. nuk eshte i bazuar mbi kritere konkrete atehere eshte gjithmone apriori, nuk ka mundesi te jete posteriori sepse eshte i marre shkase nga arsye te dyshimta.

Apriori eshte gjithmone sintetike, artificjal, quaje si te duash. mund ta krahasosh me reflekset e lindura dhe te fituara ne jete. Reflekset e lindura, jane nje shembull perfekt i gjykimit sintetik, qe nuk i jep dot shpejgim racjonal, ato jane apriori sepse nuk ti ka mesuar njeri eshte autodidaktike. Reflekset e fituarat jane posteriori sepse kane nje kuptim qe i arsyeton.

eshte ca e nderlikuar si teme por jo si koncept, nuk e di a kupton se c'fare kam dashur te shpreh me siper ( mendoj se jo /pf/images/graemlins/smile.gif )por u perpoqa me shqipen time te varfer.

suksese ne studime
 

lola

Primus registratum
Re: Gjykimi sintetik dhe a priori !

me falni qe nuk u sqarova dot atehere, por po shpresoja ndonje student filozofie ketu mund te me ndihmonte.
 

dreni

Primus registratum
Re: Gjykimi sintetik dhe a priori !

Fillimisht postuar nga lola:
[qb] me falni qe nuk u sqarova dot atehere, por po shpresoja ndonje student filozofie ketu mund te me ndihmonte. [/qb]
po pse e ke hapur,ket teme lola kur nuk di, ta shpjegosh mir.
 

lola

Primus registratum
Re: Gjykimi sintetik dhe a priori !

:lol:

eshte e merzitshme shume lali, nuk du t'ja degjoj me emrin tani qe mbarova klasen. Nuk ja vlen. Mbylleni temen ju lutem
 

joetisti_

Locus omnem
gjykimet sintetike a priori jane ato ne gjendje t'i garantojne procesin shkences. Ato flasin per dicka qe nuk e percakton subjektin, por bazohen mbi nje llogaritje objektive, qe nuk vjen nga pervoja personale, prandaj jane plotesisht te besueshme. Gjykimet matematikore jane, sipas Kantit, nje shembull i ketij rasti te vecante:

7 + 5 = 12

Ky gjykim eshte sintetik, sepse nuk e nxjerr numrin 12 ne 7 apo ne 5, prandaj te arrish te rezultati, do te thote progres. Ky veprim vlen ne menyre universale, nuk i referohet nje rasti te vecante empirik, prandaj thuhet "a priori".

Nje metafisike e ardhshme, sipas Kantit, duhet te bazohet ne gjykime sintetike a priori, te vetmet qe lejojne perparimin shkencor.

(perkthim)
 
Top