Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

Oltion Rrumbullaku

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

Djaloshe dhe cuca. Eh ta dini ju cfare niveli ka administrata publike ne Shqiperi, (deri diku dhe ajo private) dhe nje gazetar ekonomik duhet te beje akrobacira per te nxjerre nje artikull per te qene dhe ndoshta shpesh nuk ia arrin. Rastet kur deklarimet e zyrtareve jane te gabuara, shpesh edhe qellimisht, jane te shumta, dhe duhet shume pune per te verifikuar theniet. Pastaj ne Shqiperi ekonomistet e hajrit numerohen me gishta dhe kryesisht nuk bejne deklarime per publikun e thjeshte. Pastaj ku ta gjesh te kete ndonjehre gabime ne artikuj, te duket vetja sikur di.
Dhe lereni te qete Aiden...
Ciao
 

Irri

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

kapeni aiden .......

Aida Korkuti - 01/04/2005
Norma-bazë e interesit ulet në 5%

Së fundi, ka qenë pikërisht mbivlerësimi i lekut, sidomos kundrejt dollarit amerikan, i cili e shtyu Bankën Qendrore ta ulë për të gjashtën herë normën-bazë të interesit, e cila aktualisht është në nivelin 5,0 për qind.
 

Irri

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

ja dhe gjergji qe deri tani ka qene ekselent.....
Gj. Erbara - 01/04/2005
Bankat rezistojnë te bonot e thesarit

Në ankandin e fundit të bonove të thesarit bankat e nivelit të dytë që veprojnë në Shqipëri ishin më agresive se kurrë. Ofertat e tyre për bono 12-mujore ndryshuan me 0,55% nga njëra-tjetra, duke treguar në këtë mënyrë konkurrueshmërinë e lartë. Konkurrenca ishte e fortë, veçanërisht në ankandet për bono 6-mujore, ku bankat plotësuan 100% të kërkesës :wub:

Bonot e thesarit konsiderohen nga shumë njerëz si investim më i mirë se depozitat, për shkak të interesit pak më të lartë, si dhe për shkak se interesi i përfituar mund të tërhiqet menjëherë pas emetimit të bonos :smash: , ndryshe nga depozitat bankare, ku interesi tërhiqet në fund të periudhës. Emetimi i bonos zgjat zakonisht një javë pas datës së dorëzimit të parave. Qytetarët zotërojnë aktualisht 6% të bonove totale të emetuara nga Banka e Shqipërisë :smash: .
 

Irri

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

e citoi prape fetiu kejnsin........
Feti Zeneli - 01/04/2005
Eksportet shqiptare dhe integrimi

Ekonomisti i madh Jon Kejns, prodhimin vendas e ka konsideruar si energji të progresit, këtu e tre-katër shekuj më parë :mad:
 

Leopardii

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

KLODIAN TOMORRI
nje tjeter gazetar i biznesit ne listen e personave qe shkruajne budalliqe per popullin.
lecojeni :

Efektet në ekonominë e vendit
Përveç përmirësimit të ndjeshëm të furnizimit me energji për konsumatorët shqiptarë dhe rritjes së prodhimit të energjisë në vend, ndërtimi i HEC-it të Skavicës do të ketë një ndikim të madh në zhvillimin ekonomik dhe shoqëror të një zone që sot është e prapambetur. Pasi gjatë periudhës së ndërtimit të tij që do të jetë 6-7 vite dhe që pritet të fillojë vitin e ardhshëm, parashikohet të punojnë mbi 1000 veta që do të jenë nga këto zona. Autorët e projektit parashikojnë mbi 10 miliardë orë pune. :eek: :eek:

http://www.biznesi.com.al/index.php?page=shownews&newsID=29374

----------------

1000 punetor dhe 10 miliard ore pune.

cdo personi nga 10 milion ore pune ne koke .


hmm......... duhen 2000 vjet pune qe te mbaroje.

duhet te kete pire ky TOMORRI kur shkruan .

por kur shkruajne .......... nuk i kontrollojne ato qe kane hedhur ne leter /PC apo keshtu kot ........ bjeri ti biem.
nejse..... gazetar i "shquar" edhe Tomorri.

ketij gazetari i duhet thene se vlera e euros nuk eshte njelloj me dollarin kur nje here thote 600 milion dollar edhe nje here e kthen 600 milion euro.
nuk di njeriu i shkrete sesa do te kushtoje ky hidrocentral .
 

Leopardii

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

gazetari Tomorri pervec se shkruan BUDALLAQE ka filluar te ricikloj edhe shkrimet e tij te vjetra per te bere te rinj e per ti botuar perseri te gazeta biznesi.

shikoni se cfare ka shkruar ne - 04/04/2005
e cfare ka shkruar ne 01/02/2005

prisni mbas 2 muajsh kur te shkruaj te njejtin arikull(ose me pak ndryshime) , sigurisht duke ndryshuar titullin.

krahasoheni vete........ , ja ku i keni :

http://www.biznesi.com.al/index.php?page=shownews&newsID=30399

http://www.biznesi.com.al/index.php?page=shownews&newsID=28858


Klodian Tomorri,gazetar, ekspert i energjitikes :smash: :smash: :smash:
 

Oltion Rrumbullaku

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

Aman akoma me kete historine e gazetareve. Perse nuk krijoni historine e perdoruesve ekonomiste te ketij forumi qe numerohen me gishtat e njeres dore. Me falni po nxjerr edhe doren tjeter nga xhepi se mos duhet ndonje gisht tjeter per ju. Kaq jemi ne shqiptaret. Shume e shume me pak jane ata qe kane haber nga ekonomia. E kjo eshte nje nga arsyet kryesore qe jemi kaq te prapambetur. Tung
 

MLK

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

Sintetiku ke te drejte kur thua qe tema e ekonomise eshte nga temat me pak te frekuentuara te forumit, pasi kjo teme do njohuri me teper e nuk eshte teme thashethemesh si te tjerat ku te gjithe e kane nga nje fjale per ta thene.
Megjithate te kritiosh budallalliqet qe shkruhen ne gazeta qe jane vetshpallur ekonomiste nuk mendoj se eshte pa vlere fare pasi ne menyre modeste kontribon tu hapen syte nje pjese qe ndofta nuk e dine si funksionon ekonomia, e atyre qe kuptojne me teper te shkembejne mendimet mbi ekonomine e kryesisht ate shqiptare.
 

Leopardii

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

http://www.biznesi.com.al/index.php?language=&page=shownews&newsID=30797

Kohët e fundit tendenca e bankave të nivelit të dytë ka qenë ulja e njëpasnjëshme e normave të interesit të depozitave në dollarë, si përgjigje e uljes së normës së interesit nga Fed :tipsy: :smash: . Ndërkohë që normat e interesit për depozitat në euro ka pothuajse një muaj që nuk ndryshohen më nga bankat e nivelit të dytë.

-----------------
eshte komplet e kunderta e asaj qe shkruan biznesi per interessat ne dollar.

la FED nga ngritur normen e interesit "kohet e fundit" me mbi 2 here nga 1% qe ka qene.
te njeten gje kane bere edhe bankat e nivelit tew dyte ne shqiperi.
ish-banka e kursimeve sot jep 3% interes per depozitat ne dollar.
keta te biznesit vazhdojne te shkruajne BUDALLIQE
 

notej

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

edhe ti Leopard vetem me budalliqe merresh, nuk lexon noj gje te hajrit noj here?

:tipsy:
 

Jo anarkist

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

Leopardo, zakonisht je i sakte, por kete heren e fundit, jo plotesisht. Tek Raiffeisen me 3 % eshte interesi vjetor i depozites ne dollare, por qe ka afat maturimi dyvjecar. Fed i ka rritur normat e interesit me 0.25 pike perqindjeje per gjashte here nga korriku 2004 deri ne 2.75 % qe eshte aktualisht.
Por nuk eshte vetem kjo arsyeja e rritjes se interesave te depozitave ne dollare ne Shqiperi. Arsyeja e pare eshte se bankat kane nevoje me shume per valute, si monedhe me e kreditueshme. Interesat baze kane vlere referuese, kryesisht shprehin kufirin e poshtem, por eshte kerkese-oferta ajo qe i percakton perfundimisht. Per me teper qe ne kete rast, rritja e interesave per dollarin ka ardhur vecanerisht per shkak te rritjes se interesave per bonot dhjetevjecare te qeverise amerikane, vendi ku kryesisht investohen edhe depozitat ne dollare qe shqiptaret kane ne bankat e nivelit te dyte. E kishe nisur mire me kritika. Mos e neglizho per gjera kaq te vogla.
 

Leopardii

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

1-biznesi thote :
"Kohët e fundit tendenca e bankave të nivelit të dytë ka qenë ulja e njëpasnjëshme e normave të interesit të depozitave në dollarë, si përgjigje e uljes së normës së interesit nga Fed :tipsy: "

2-Leopardi thote :
"te kunderten e asajt qe shkruan gazeta biznesi"


per mendimin tim kjo eshte nje "budallik" i madhe qe shkruajne gazetaret e gazetes ekonomike biznesi.

ju vlersoheni vete se kush ka te drejte. :shrug:
 

capuni

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

O Leopardo, pse nuk shkrun ti neper gazeta meqe paske kaq kopetence ne fushen e gazetarise se biznesit?

:shrug:
 

Leopardii

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

Fillimisht postuar nga capuni:
[qb] O Leopardo, pse nuk shkrun ti neper gazeta meqe paske kaq kopetence ne fushen e gazetarise se biznesit?

:shrug: [/qb]
i kam thene Adriatikut qe t'mi "rregulloj" nje cik shkrimet e mia e ti botoj ne gazeten biznesi , por deri tani vetem nje here e ka bere.

jane falas .... /pf/images/graemlins/wink.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif , por mesa duket i pelqejne me shume shkrimet e Kurkutit, Fetiut & Co qe i marrin edhe lek per "budallaqet " qe shkruajn, ......... keshtu qe me ka mbetur vetem ky forum :shrug: .
shpresoj qe te kem sqaruar kurjozitetin tend capun
 

Adriatik

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

Leopard !
Do te ishte mire qe shkrimet e tua ti "rregulloje" nje cike vete dhe ti dergoje, nese vertet do te doje qe ti botoje. Sidoqofte shume pak nga ato qe ke thene ne forum kane shancin qe te kthehen ne shkrime (opinione lexuesish).
Sa per honorare mos e ki fare problem....vetem masen e tyre e kam nje cike te veshtire qe ta percaktoj meqe akoma nuk kam pare ndonje mesazh tendin qe ja vlen ta quash shkrim (lajm)
Duhet qe te jesh edhe pak koshient qe eshte ndryshe shkrimi ne nje gazete publike nga mesazhet, ndoshta te papergjegjshme, te nje forumi....
 

MLK

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

Adriatik,
eshte e vertete qe shkrimet ne nje forum kane ndryshim me shkrimet ne nje gazete pasi e para ne forume pjesa me e madhe e pjesmaresve nuk ka studiuar per gazetari e sigurisht qe mungon struktura qe mund te kete nje artikull gazete.
Se dyti nje gazete paguan gazetaret e saj qe te gjejne lajmin, te investigojne ne terren per te gjetur sa me shume elemente e te verifikojne vertetesine e ketyre elementeve. Me pas behet nje analize e elementeve e ne baze te tyre nje artikull. Ky artikull i kalon nje redaksie ne menyre qe te vendosi se pari nga ana juridike (kur ka te beje me te) e me pas ti gjej vendin ne gazete, hapesiren....Pra normalisht flasim per nje profesion ku njerezit paguhen qe ta ushtrojne. Ne forum pjesa me e madhe lexon e shkruan ne diagonal keshtu qe ska se si te pretendohet te gjesh cilesi ne pjesen me te madhe te shkrimeve, perndryshe ne keto kushte bravo i qofte gazetareve qe vazhdojne te marin para ne Shqiperi.
Per tju kthyer gazetes Biznesi, eshte per tu lavderuar si iniciative pasi eshte nga te parat qe trajton nje pjese te problemeve te biznesit e uroj qe te permiresohet. Megjithate per te qene i sinqerte aktualisht eshte nje gazete teper mediokre e me nje mungese serioziteti te theksuar, mungese ekonomistesh e analistesh ekonomike e te fenomeneve qe rrethojne ekonomine e ky eshte nje fakt i lehte per tu evidentuar.
Problemi eshte se nje pjese e madhe e lexuesit ne Shqiperi ka nivelin medioker e ky eshte nje shanc per egzistencen e mediave mediokre.
Kam mbi 14 vjet qe lexoj rregullisht gazeta si Financial Times (dhe pse kohet e fundit e kam rralluar FT), La Tribune, Les Echos...gazeta ekonomike per ata qe si njohin, e mund te them me plot gojen qe gazetaret qe shkruajne te Biznesi nuk kane akoma idene se si funksionon ekonomia, cilat jane shifrat kryesore qe duhet te publikojne, si ti rendisin, si mund te analizohet nje ndermarje, e çfare te dhenash i duhen dhene lexuesit qe te krahasoje. Kur vazhdon e shkruhet qe "u realizua plani 107 %" ne nje kohe qe duhet te shkruar xhiro vjetore +7% ne krahasim me parashikimet, apo ne krahasim me nje vit me pare..imagjinoni se çfare te dhenash kredibel mund te marresh ne gazetat shqiptare!
Megjithate e thashe dhe me siper qe Biznesi te pakten nuk shkruan per politike e per vrasje keshtu qe eshte nje nga gazetat shqiptare qe i hedh nje sy me rregullisht.
 

Leopardii

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

Fillimisht postuar nga Adriatik:
[qb] Leopard !
Do te ishte mire qe shkrimet e tua ti "rregulloje" nje cike vete dhe ti dergoje, nese vertet do te doje qe ti botoje. Sidoqofte shume pak nga ato qe ke thene ne forum kane shancin qe te kthehen ne shkrime (opinione lexuesish) :wub: .
Sa per honorare mos e ki fare problem....vetem masen e tyre e kam nje cike te veshtire qe ta percaktoj meqe akoma nuk kam pare ndonje mesazh tendin qe ja vlen ta quash shkrim (lajm) /pf/images/graemlins/laugh.gif
Duhet qe te jesh edhe pak koshient qe eshte ndryshe shkrimi ne nje gazete publike nga mesazhet, ndoshta te papergjegjshme :confused: , te nje forumi.... [/qb]
e dija qe do te thoshte keshtu kryeredaktori i Biznesit , mentalitet tipik-shqiptaro-ballkanes.

u pa puna ....... rrofte albforumi qe na lejon falas te shkembejme mendime.
 
Top