FUN & MATEMATIKE (shtroni problemin tuaj)

ilirjani

Primus registratum
FUN & MATEMATIKE (shtroni problemin tuaj)

O.K. po e nis une me nje!!
kami dhjet thase me florinj (lira)
ne nje thes lirat jan fallco!!
diferenca eshte qe fallco peshon 9 gram
dhe te regulltat 10 gram secila!!!!
kemi dhe nje peshore elektronike...
kerkojme qe me nje here te peshuar(vendosni cfar te doni ne peshore,po do shifni vetem njeher peshen!!!) te gjejme kush eshte tesi me lirat fallco
FALEMINDERIT!!!
 

Erka

Primus registratum
Re: FUN&MATEMATIK shtroni problemin tuaj!!!!

I vendosim cdo thesi nga nje numer nga 1 deri ne 10. Nga thesi i pare heqim nje monedhe, nga i dyti dy monedha e keshtu me rradhe 10 monedha nga thesi i dhjete. Ne rastin kur te gjithe thaset kane monedha te verteta, pesha e monedhave te hequra se bashku do ishte 10+20+30+...+100 = 550 grame. Por mqse disa monedha jane fallco, pesha eshte me pak se 550gr. Pra thesi qe ka monedhat fallco eshte thesi me numur te barabarte diferencen e peshes nga 550 gr. Thesi i 4-t ka monedhat fallco pesha e monedhave te hequra eshte 546 gr.
550-546 = 4 gr (eshte thesi i katert)
 

nela_kristi

Primus registratum
Re: FUN&MATEMATIK shtroni problemin tuaj!!!!

ua mami!
cfare sqarimi!sa e zgjuar!po me behet mishi puckuriza puckuriza!bravo tullumbacja......... /pf/images/graemlins/laugh.gif
 
Top