Fillon prodhimi i vetures elektrike nga Renault

Albforumi

Primus registratum
Fillon prodhimi i vetures elektrike nga Renault

Kompania e njohur veturave nga Franca  Renault ka bërë të ditur për media se do të filloj me prodhimin e plot të modelit  elektrik Renault Fluence diku nga gjysma e parë të vitit 2011.</p>


Kjo kompani është duke garuar që të jetë një prej prodhuesve të parë të motorëve që do të ketë vetura elektrike të plota në rrugë publike brenda 18 muajve të ardhshëm. Tri prej këtyre koncepteve elektrike nga Frankfurt 2009 janë konfirmuar për prodhim. Fluence EV është i fundit që do t’i afrohet aprovimit.</p>


Vetura është duke u kompletuar në linjën e njëjtë të prodhimit si modelet Fluence të fuqizuara nga derivatet-fosile, në fabrikën OYAK-Renault në Bursa të Turqisë. Në një deklaratë Renault thekson se do të përfitojë nga standardet e kualitetit të lartë të kësaj fabrike, efikasitetit të kostos dhe fuqisë lokale burimore. Kjo do të shpalos një opsion të arsyeshëm për çmimin krahasuar me modelet me benzinë apo dizel. Prodhimet do të fillojnë në gjysmën e parë të vitit 2011.
Renault do të lansojë së pari sedanin me madhësi mesatare në Izrael dhe Danimarkë, pastaj kjo do të përcillet edhe nga shtetet tjera. Blerësit do të jenë në gjendje të zgjedhin mes tri opsioneve për bateri: mbushje standarde, mbushje rapide dhe e ashtuquajtura “QuickDrop” për shkëmbim të baterisë.</p>
</p>
Ky artikull eshte marre nga: http://www.autolajme.com/?p=1196. Per me shume artikuj te ngjashem vizitoni: http://www.autolajme.com/?p=1196
 
Top