Fakte te reja per gjuhen Pelazgo-Etruske-Ilire

H

harap

Guest
Re: Fakte te reja per gjuhen Pelazgo-Etruske-Ilire

dokumenta te tille sjell kushdo ? pa he ihere.
Qeveria shqiptare pasi ka pare shume nga keto te dhena na eshte lutur qe tia dorezojme nje pjese te mire.
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: Fakte te reja per gjuhen Pelazgo-Etruske-Ilire

Harap, e mira është të vendosen referencat e ndofta edhe mund të shtohen kontributet.

Para shumë vitesh është gjetur në rrethinat e Hungarisë (apo të Ukrainës, nuk e mbaj mend mirë) një majë ushte e shek. 1 p.e.s apo 1 e.s. me një mbishkrim ilir. Në fakt aty ishte shkruar vetëm emri i mbajtësit të saj dhe nuk është e qartë se si ka mbërritur deri atje ushta.

Në jeni të interesuar për materialin mund të më kontaktoni me PM. /pf/images/graemlins/winkwink.gif
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: Fakte te reja per gjuhen Pelazgo-Etruske-Ilire

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />

Por ai pohimi i gjuhes Pellazgo-Ilire si me e vjetra ne bote eshte me te vertet i guximshem.Mos eshte edhe ai nje burim i sigurte...!?

[/ QUOTE ]
Pohimin e ka bere nje shkruese ktu e cila flet pa asnje reference baze.Sigurisht eshte nje pohim i hiperboziluar pasi smund te themi me e vjetra ne bote dhe per kete akoma skemi faktet e duhura.

Per sa i perket dokumenteve te shfaqura me lart do thoja qe Vatikani zoteron me qindra e mijera dokumentete te rendesishme per sa i perket prejardhjeve gjuhesore dhe nuk i nxjerr sepse i quan sekret dhe do nxirren ne kohen e duhur.Ne rastin e ketyre dokumenteve faktet e zbuluara qendrojne polemizuese pasi smundet vertete te botohet origjina e tyre,sic ka shkruar dhe hapesi i temes pasi mund te cenoje anonimatin e dikujt qe e ruan prej kohesh.
Mua me duken te besueshme dhe mjaft interesante keto fakte pasi jo pak here kam degjuar per orgjinen e gjuhes sone dhe per vjetersine e saj.
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: Fakte te reja per gjuhen Pelazgo-Etruske-Ilire

Ose me sakte do me pelqente ti besoja /pf/images/graemlins/smile.gif
 

hawk

Primus registratum
Re: Fakte te reja per gjuhen Pelazgo-Etruske-Ilire

Mos u ban naiv.
Dokumenta jo vetem gjuhsore por nga te gjitha fushat jane parqitur dhe vazdojne te paraqiten si te vertet jo vetem ne Shqiperi por ne te gjithe boten.
Ketu flasim per dokumenta mijera vjecare ne nje kohe qe ne nuk kemi akoma te qarte fakte te historise sone te shekullit te fundit.Ne nje kohe qe nuk njohim as daten e clirimit sa per fillim...

Nuk dua te mohoj vertesine e dokumentit as te ul vlerat e iniciatives pasi eshte ne interesin tim dhe te popullit tone ky dokument, por per te gjykuar duhet te nisemi nga baza te qarta.Duhet te ndjekim shembullit e fallsfikimeve shoviniste fqinje per te vertetuar autoktonine tone !?

Ne Histori,Arkeologji nuk ecet me "merreni keshtu si them un se eshte e sigurte". /pf/images/graemlins/thumbsup.gif
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: Fakte te reja per gjuhen Pelazgo-Etruske-Ilire

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Mos u ban naiv.
Dokumenta jo vetem gjuhsore por nga te gjitha fushat jane parqitur dhe vazdojne te paraqiten si te vertet jo vetem ne Shqiperi por ne te gjithe boten.
Ketu flasim per dokumenta mijera vjecare ne nje kohe qe ne nuk kemi akoma te qarte fakte te historise sone te shekullit te fundit.Ne nje kohe qe nuk njohim as daten e clirimit sa per fillim...

Nuk dua te mohoj vertesine e dokumentit as te ul vlerat e iniciatives pasi eshte ne interesin tim dhe te popullit tone ky dokument, por per te gjykuar duhet te nisemi nga baza te qarta.Duhet te ndjekim shembullit e fallsfikimeve shoviniste fqinje per te vertetuar autoktonine tone !?

Ne Histori,Arkeologji nuk ecet me "merreni keshtu si them un se eshte e sigurte". /pf/images/graemlins/thumbsup.gif

[/ QUOTE ]

Jam shume dakort me ty.Por nje deshmi e tille na ben me kurjoz dhe na jep shtyse te kerkojme me teper mbi keto fakte.Psh,sot une i jam futur google duke kerkuar per sa me shume kurjozitete mbi gjuhen pelazgo-etruske- ilire /pf/images/graemlins/smile.gif,dhe ky eshte vetem fillimi mendoj une. /pf/images/graemlins/wave.gif
 

hawk

Primus registratum
Re: Fakte te reja per gjuhen Pelazgo-Etruske-Ilire

Pikerisht nga kurioziteti nga deshira per ti besuar atyre fjaleve te shkruara tek dokumenti bej disa pyetje qe me japin siguri per vertetsine e dokumentit.
Un nuk kerkoj se si jan nxjerre e manovra te tilla por ato pyetje normale qe njeriu duhet te gjeje pergjigjet per te bazuar besimin e tij.
Neser do i bej publicitet dokumentit me njerez te ndryshem shqiptare dhe jo prandaj shtroj disa pyetje te thjeshta dhe normale pa detyruar dhe pa ofenduar njeri.
 
H

harap

Guest
Re: Fakte te reja per gjuhen Pelazgo-Etruske-Ilire

Te te them per ca dokumente ne lidhje me serbet qe jane marr nga muzeu ushtarak serb ne menyre ilegale.Si duhet ta vertetoj ty?
 

jimmy84

Primus registratum
Re: Fakte te reja per gjuhen Pelazgo-Etruske-Ilire

Si tha Shen Thomai: "Pa vene dore ne plage s`te besoj". Edhe une pa me sjelle ndonje ilir te ma thote me gojen e vet "Une jam stergjyshi yt" nuk bindem. Biles edhe per daten e clirimit, po nuk pashe ndonje amanet me firme te Hitlerit qe te me tregoje daten e clirimit nuk besoj jo daten po as vete clirimin.
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: Fakte te reja per gjuhen Pelazgo-Etruske-Ilire

Jimmy84 atehere ti qenka pa asnje identitet.
 

jimmy84

Primus registratum
Re: Fakte te reja per gjuhen Pelazgo-Etruske-Ilire

Ehuuu tani e kuptove ti? Te tjeret e kane kuptuar me kohe.
 

hawk

Primus registratum
Re: Fakte te reja per gjuhen Pelazgo-Etruske-Ilire

Gjithsesi falemners per iniciativen. /pf/images/graemlins/thumbsup.gif
 

nevriku

Primus registratum
Re: Fakte te reja per gjuhen Pelazgo-Etruske-Ilire

Vite me pare kam degjuar ne lidhje me keto shkrime e fakte qe ekzistonin diku.Dmth ju qenkeni ato.Me behet qejfi shume sepse ne ate periudhe serbet u munduan qe ti azgjesonin.
Hawk pse sve nje flamur grek ne avatar?
 

genci

Primus registratum
Re: Fakte te reja per gjuhen Pelazgo-Etruske-Ilire

[Kjo është pema e gjuhëve indo-europiane, e ndërtuar në vitin 1974 nga instituti i gjuhëve në Suedi dhe botuar me 1975 tek fjalori: Webster's New Twentieth Century Dictionary, Unabridged Second Edition, De luxe Color, William Collins and World publishing Co.,Inc.,1975. Në fjalor jepet se gjuha shqipe është gjuha më e vjetër dhe e vetmja gjuhë, që lidh të gjitha gjuhët e tjera - ISBN 0-539-048523-3.]



pema_indoeuro.jpg




Ky eshte material qe mund ti shtohet faqes suaj /pf/images/graemlins/smile.gif eshte edhe me reference /pf/images/graemlins/wink.gif.. ju lumte
marre nga http://shkoder.net
 

Asklipio

Primus registratum
Re: Fakte te reja per gjuhen Pelazgo-Etruske-Ilire

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
smorr vesh nga kto gjera po ishalla o e ver8e



[/ QUOTE ]

c'fare domethene ishalla se nuk di arabisht ???
 

ssssssss

Primus registratum
Re: Fakte te reja per gjuhen Pelazgo-Etruske-Ilire

bohhhhhh as vet se di /pf/images/graemlins/wink.gif
 

Asklipio

Primus registratum
Re: Fakte te reja per gjuhen Pelazgo-Etruske-Ilire

E'po ta them une :


LAVDI ZOTIT

/pf/images/graemlins/smile.gif
 

colorado

Forumium praecox
Re: Fakte te reja per gjuhen Pelazgo-Etruske-Ilire

Kur Iliret u formuan si etni (ne Hekurin e I ) ne Egjipt dhe Mesapotami kishin krijouar shtete , keshtuqe boll bete nacionalizem bajat duke thene qe shqipja eshte gjuha me e vjeter ne bote.
te ashtoquajturit pellazge nese nuk e dini nuk jane vetem paraardhes te Ilireve , por te cdo etnije tjeter ne Ballkanin antik, pra edhe te Trakeve, dhe Heleneve etni te formuara pas dyndjes indoevropiane.
Ne shqiptaret kemi nje te keqe , qe rrime shohim pas , dhe nuk shohim fare perpara.
Shqipja eshte gjuhja me e vjeter ne Evrope . E ca pastaj ? A na ben kjo me te mire , apo me pak te varfer?
Nacionalizma te atij kalibri qe thone qe "shqipja eshte gjuha me e vjeter ne bote" "Selaniku eshte shqiptar", dhe "Aleksandri i Madh ishte Ilir" se na paskesh patur te emen ilire (kur dihet mire helenizmi dhe perhapja e kultures helene permes Aleksandrit) , nuk jane gje tjeter vec perpjekje per te kapur bishtin tone, dhe kjo nuk na sherben ne si shqiptare.
 
Top