Eshte e vertet qe piratet ishin/jane ateiste apo jo?

Valmir D

Primus registratum
Piratet kane plackitur,kane vrare,kane masakruar dhe kane luftuar kunder mbreterive te krishtere dhe muslimane. A jane ateiste apo e kane edhe ata zotin e tyre?
 

gurax

Pan ignoramus
Fjala 'pirat' do te thote 'hajdut dhe kriminel ne det'. Ashtu sic psh fjala 'xhepist' do te thote 'hajdut qe vjedh nga xhepat e te tjereve.' Ose fjala 'hajdut' qe do te thote dikush qe merr gjerat e te tjereve.
Per te ditur se ne cfare zoterish apo zoti beson nje hajdut, nje xhepist apo nje pirat, keta duhen pyetur per kete gje.
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Nese gjithckaje qe shohim te manifestuar sot ne boten tone reale do t'i jepnim nje kuptim shpirteror (por fare mire kete mund t'a quaj edhe kuptim metaforik nese kam te bej me mosbesues) une do te thoja se deti apo oqeani simbolizojne ate pjese te trurit njerezor qe transmeton me ndjenja. Gezim, hidherim, frike, pasion, trishtim, cudi, inat, meri,shperthim.

Ujrat e oqeanit qe jane te thella jane edhe me te qetat. Tregon thellesi, serenitet dhe renie dakort me nje status. Kur dallget e detit perplasen dhe shkumezojne ne brigjet tokesore eshte mesazhi me i qarte qe deti ose e nendergjegjshmja mbars token ose te ndergjegjshmen me ide. Pa kete lidhje nuk ka talent. Nuk ka ide. Ka hicgje.

Kur nendergjegja ndergjegjesohet ajo proteston. Ajo e di se eshte jo vetem e nevojshme por edhe e domosdoshme. Vecse nuk ka goje. Pirati ujor nuk eshte gje tjeter vetem rebelimi ndaj mungeses se kreditit per kete kontribut. Shembulli me i mire eshte filmi «la petite sirene» the little mermaid. Ajo nuk ka goje te flase per te bindur Erikun se eshte pikerisht AJO qe po kendon. Krediti i jepet tjetres e cila nuk eshte gje tjeter vetem pirate tokesore e cila jo vetem qe ka lidhje me Nasen dhe syrin e kompjuterit, por edhe me grupet cifute te krijuara anembane botes te cilet pasi identifikojne njerezit me talent te madh i mbajne nen vezhgim per t'i vjedhur. Nuk ka absolutisht asnje gje te mbinatyrshme nga ana e tyre. Thjeshte hajdute ordinere dhe vrases. Lind pyetja perse nuk te vrasin. Perse nuk te japin nje plumb kokes kur e dine fare mire qe do te vihen ne rrezik dhe denoncohen prej teje. E para sepse nuk ke prova dhe e dyta sepse ata te informuar ndaj reagimit te krijuesit te vertete (eksplosivitet) presin vetvrasjen e ketij te fundit. Nese ata vrasin atehre shpirti i ketij njeriu do te rilind. Ata nuk e duan kete gje. Ata duan shperthimin dhe asgjesimin final. Ai shpirt nuk do te ekzistoje me.


TULLACI .....TULLACI.....TULLACI......MASHKULL......FEMER......TULLACI


Kur PIRATI ujor rilind i ndare nga vetvetja atehere ai ka partneren apo partnerin e tij ketu, qe eshte prova me e madhe.

Mos vidh shtepine tende. Nese e vjedh beje me stilin dash-dash dhe riktheja shtepise tende. Ajo qe eshte lindur prej nesh na takon neve.

Eleonore
 
Top