Emra Shqiptare

Guest
Re: Emra Shqiptare

emri GARBO a eshte emer shqiptar dhe a eshti i biri i mbretit pirro
 

Guest
Re: Emra Shqiptare

qe te kete emra me shum ne gjuhe te athershme e jo Jon etj
 
N

ndonte Comite

Guest
Re: Emra Shqiptare

Emra shqip jane te gjitha- ata me origjin, latin, turk, grek etj.
PERADOKS- Perse psh. emri AUGUSTIN duhet te jete me Shqiptar se sa DURGUT.
Peradori Augustus, ne baze te cilit eshte krijuar emri AUGUSTIN sipas burimeve historike ka pushtuar dhe roberuar Iliret (shih GEMMA AUGUSTEA- kryengritja e BATOS se Bosnjes se sotme), dhe ka qene ndoshta edhe me armik se sa dnonje dorhut pasha i Turqise etj etj.
Pra si mund thuhet cili emer eshte ashtu 'tamam' Shqiptar. Tjeter, as shumica e emrave Ilir nuk mund te perkthehen ne gjuhen Shqipe te sotme. Shqiptaret NUK JANE Iliret. Ata mund te jene PASARDHESIT e Ilireve, por nuk jane Ilire, per te cilit dime shum pak.
 
M

mevlan

Guest
Re: Emra Shqiptare

Cilet jane emra te vertete shqipetar?Pse shumica e shqipetareve (po them te pakten ne 30 vjetet e fundit)kane tendenca tu japin femijeve emra "modern".Kush emer mund te quhet modern? Apo mjafton te jete i botes se zhvilluar.Me beri pershtypje ketu ku jetoj une qe te gjithe te lindurit (deri para disa vitesh)quheshin vajzat Marie dhe djemt joseph d.me.th. po qe se prindi e emeron vajzen eve apo catherine ato automatikisht ne gjenjen civile do te regjistroheshin Marie Eve apo Marie Catherine dhe e njeta gje per djemt gjithashtu.Une ketu njoh shume arab dhe me beri pershtypje njeri prej tyre i linden dy djem dhe njerin e emeroi Ousama dhe tjetri Beqir dhe shumica e te tjereve pavaresisht qe jetojne ne boten perendimore vazhdojne te ruajn emrat e tyre.Dhe te them te drejten edhe pse me beri pershtypje per momentin une duke analizuar me veten time u dhashe perseri atyre te drejt.Imagjino ne shqipetaret "modern" te perdorim keto emra te "vjeter" si Marie dhe Beqir.Dhe asnjehere nuk kame arritur te kuptoj se nga e kemi trasheguar kete lloje mentaliteti dhe perse ndodh keshtu?Kush jane emrat shqipetar dhe kur do te fillojme ti perdorim ato?
 
B

Baftir

Guest
Re: Emra Shqiptare

Emra Shqiptar te tjer,

Ferik, Sheval, Besim, Neki, Haqif, Hashim, Baftir, Baftijar, Imer, Ruhit, Medat, Erzan, Sherif, Qem, Shaqir, Hajredin, Agron, Teuta, Shemije, Refije, Besime, Shaqire, Besnike, Besare, Ilire, Lirije, Shote, Saqibe, Mireme, etc.
 
K

katerina

Guest
Re: Emra Shqiptare

halisenjefi i elbasanit shkroi:
Duket se ka ardhur nga latinishtja dhe ka qene kryeqendra e Dardanise (Kosova e sotme). Emri i sakte eshte Ulpiana por per lehtesi shqiptimi i eshte bere j.
Rrenojat e Ulpianes ndodhen ne pjese juglindore te Prishtines dhe ky qytet u themelua ne shekullin e dyte e.s nga perandori romak Trajan. Ne shekullin e gjashte qyteti riperteritet nga perandori Justinian per nder te te cilit qyteti u mbiquajt Justiniana e Dyte.
Nga mbishkrimet e gjetura ne monumente thuhet se ish nder qytetet me te bukura ilire te Dardanise ose ndryshe quhej edhe Ulpiana Splendissima.
Qyteti u rrenua nga dyndjet e fiseve barbare dhe sllave ne Mesjete duke bere qe banoret te levizin pak me tutje, dhe te vendosen ne nje zone aty prane qe me vone do quhet Prishtine. Edhe nje lagje e Prishtines se sotme mban emrin Ulpjana.

(Ja dhe materiali me foto ne anglisht: http://www.albanian.com/main/countries/kosova/prishtin/

Lipjani i Kosoves ka trasheguar emrin nga Ulpiana.
Gjimnazi i Lipjanit mban emrin ''Upliana''.
 
D

diti

Guest
mirdita desha ta di qfar kuptimi ka emri oreges dhe ledjon ajon emra muslimon ose a jon emra shqiptar ne qoftse edin dikush ju lutme me tregoni tung
 

gangsterja

Primus registratum
Me thane te drejten keto qenkan emra pellazgesh.Veni ndonje emer taman se lat nam me keto emra plakash(ahahahah shaka).Ne ditet esotme duhen emra modern
 
Top