E ardhmja...

regele

Forumium maestatis
E ardhmja...

Si e parashikoni te ardhmen e Shqiperise per te pakten keto 20 vitet qe po vijne?
 

pinkparadise

Forumium maestatis
Re: E ardhmja...

....Per dhjete vjete e ardheshme, akoma me konflikte te brendeshme, me nje paqendrueshmeri te vazhdueshme,
nje politike (dhe politikan) beterr,
Per dhjete vjetet e tjera, shpresoj..., uroj..., me nje ekonomi me te forte, nje popullesi me pak te varfer,
me nje stabilitet politik,
nje turizem te zhvilluar, nje rregull dhe ligje te zbatueshme.
Dhe ndoshta pse jo ne BE...do te ishte nje gje e mire.

Por a behen petullat me uj ???
 

Anana

Primus registratum
Re: E ardhmja...

Nuk jam e sigurt qe hyrja ne BE eshte gje e mire. Ndoshta disa kontrata qe favorizojne levizjen e njerezve dhe te mallrave po. Te gjitha shtetet qe kane hyre ne BE kane rritur inflacionin dhe interesat bankare diktohen nga banka qendrore europiane per cdo shtet pavaresisht nga gjendja e shtetit individual. Eshte c'orientuese per njerezit dhe nuk jam e bndur qe do mbijetoje si efekt i suksesshem. Nuk e kuptoj as forcimin e Euros. Eshte bere valuta me e forte ne bote? Nuk jam e sigurt qe eshte gje pozitive. Koha do ta tregoje, per nja 10 vjet ndoshta...
 

Anana

Primus registratum
Re: E ardhmja...

jo more jo. Mua s'me influencon ajo gje se jam ne EU. Nga pikepamja ekonomike them.

Se harrova te them. Do rriten dhe taksat po hyme ne EU.
 

cufi_bardhit

Primus registratum
Re: E ardhmja...

nuk jemi gati ne per me hy ne BE. Se vetem sa do rriten cmimet edhe taksat. Ne se perballojme dot nje gje te tille.
Sa per vitet e ardhshme s'di se si do behet Shqiperia me mire apo me keq. Sepse te gjitha vendet e europes sa vjen edhe me keq behen ekonomikisht.
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: E ardhmja...

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Nuk jam e sigurt qe hyrja ne BE eshte gje e mire. Ndoshta disa kontrata qe favorizojne levizjen e njerezve dhe te mallrave po. Te gjitha shtetet qe kane hyre ne BE kane rritur inflacionin dhe interesat bankare diktohen nga banka qendrore europiane per cdo shtet pavaresisht nga gjendja e shtetit individual. Eshte c'orientuese per njerezit dhe nuk jam e bndur qe do mbijetoje si efekt i suksesshem. Nuk e kuptoj as forcimin e Euros. Eshte bere valuta me e forte ne bote? Nuk jam e sigurt qe eshte gje pozitive. Koha do ta tregoje, per nja 10 vjet ndoshta...

[/ QUOTE ]

Me vjen keq me duhet te te kundershtoj ne kete pike.Hyrja ne BE ka te mirat dhe te keqijat e saj,por ne si shtet perfitimet i kemi me te medha.Se pari ,vendet qe bejne pjese ne BE kane te drejten e importojne dhe exportojne mallra nga vende midis tyre.Mbi keto vende aplikohen tarifa dhe kuota te njejta.Nese do futeshim ne BE,do rriteshin exportet sepse do kishim nje treg me te gjere,do aplikohej nje teknologji e re prodhuese ne vend sidomos ne bujqesi e cila mund te krijoje dhe avantazh konkurrues,do permisohej infrastruktura gje qe do favorizoje turizmin,do rritej konsumi dhe do permisohej Bilanci i Pagesave.Kjo eshte shume e rendesishme sepse nga shkembimet do krijoheshin jo vetem rezerva te mjaftueshme ne shtet por do krijohej suficit.Suficit do coje ne rritje te punezenies,pagave dhe te investimeve.Mos te harrojme me kryesoren,do marrim ajer me me pak ndotje ( kushti no1 i vene nga BE per tu zbatuar).Pra,edhe nese do rriteshin taksat do rriteshin ne kontroll.Por nese do vazhdojme te qendrojme jashte BE,ne vendet jo-anetare na aplikohet nga vendet anetare te BE-se politika diskriminuese dhe aspak perfituese.Shqiperia ka potencial ekonomik i cili kerkon te shfrytezohet dhe nese qendrojme pa nje objektiv,sic eshte realisht hyrja ne BE,nuk do punojme te perpiqemi tja arrijme.Nuk humbasim nga futja ne BE,perkundrazi.Dhe kete e shkruaj ekonomikisht.Ajo cfare ne humbasim nga BE eshte cenimi i sovranitetit,gje e cila deri me sot nuk eshte se eshte marre ne konsiderate edhe kur ka ndodhur e kunderta.
Kjo persa i perket shkrimeve tuaja..

Une Shqiperine ,per momentin do e percaktoja ne nje vend qe po shkon ne denigrim,sepse ekonomia po peson humbje te ndjeshme per shkak te bllokimit te likuiditetit ne qarkullim ( qe ka qene para e piset).Por bllokimi i likuiditetit ka bere e te kete me pak konsum dhe me pak te ardhura.Por nga ana tjeter kjo do bej qe te vendosen rregullat e duhura ne zbatimin korrekt te politikave ekonomike.Mendoj qe do fillojme te kemi nje rritje graduale te ekonomise,sidomos me permisimin e infrastruktures.Qendrueshmeria politike do ulet ne keto vitet e aferta,por do stabilizohet ne vitet ne vijim.Lufta per pushtet ska per te marre fund kurre,kjo dihet!!Mendoj qe do kemi nje te ardhme me te mire..kjo eshte ajo cfare une shpresoj.Dhe ajo cfare une dua!
 

Sirena

Primus registratum
Re: E ardhmja...

Nuk po i futem plus-eve apo minus-eve te nje futjeje te mundshme ne te ardhmen ne BE, por doja te dija cfare nenkupton ti me "cenim sovraniteti" ne kete rast?
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: E ardhmja...

Shume vendime nuk merren me nga qeveria dhe instancat politike te vete shtetit por merren ne varesi te Kushtetutes se BE-se.Per shembull,persa i perket Mbrojtjes.Nese vendoset te perdoret ushtria e vendit do perdoret sepse ashtu eshte nenshkruar ne marreveshje.Pra vendimet e shtetit tanime jane te kushtezuara.Besoj u qartesova.
 

Anana

Primus registratum
Re: E ardhmja...

Shume dakort jam me ty Lips. Dhe une ashtu mendoj, prandaj permenda perfshirjen ne disa kontrata favorizuese me EU. Nejse, ne nuk do ta zgjidhim ate muhabet, por fakti eshte qe vendet europiane po behen te tera njesoj dhe po humbet potenciali per te bere fitime. Ne vende si Shqiperia akoma mund te luash me tregun dhe te nxjerresh fitime shpejt po te kesh mundesi te investosh. Kjo do ndryshoje nqs futet ne rrjedhen europiane. Tani per Shqiperine do ishte nje cike si tangerllek mos ta pranonte hyrjen ne Europe per te gjitha ato qe the ti me lart por do kemi dhe humbje.
Ne fund te fundit ideja Europiane nuk u krijua qe te permiresonte gjendjen e shteteve individuale se politikanet paten nje moment dashamiresie. U krijua per te rritur potencialin Europian dhe per te krijuar nje krah tjeter fuqie Europiane perkundrejt ShBA apo dhe shteteve aziatike. Keshtuqe Shqiperia ne kete mes vetem do ti sherbente interesave te superfuqive te tjera.

Nja ane egoiste e politikes Europiane eshte politika bujqesore ku fermeret e shteteve kryesore europian akoma subsidohen nga shteti per te mposhtur konkurencen e shteteve te reja europiane ose te vendeve te tjera te botes se trete. Megjithese Europa eshte shtuar ne numer shtetesh nuk po shohim fruta e zarzavate te importuara drejt nga fermeret e tjere me cmime konkuruese dhe me te shijshme sepse nuk e lejon politika europiane. E vetmja gje qe po ecen eshte tregu i pronave qe dhe ai po saturohet shpejt ne vendet e Europes Lindore. Shqiperia akoma s'e ka arritur kete pike por une besoj se investoret e zgjuar do dijne ti shfrytezojne keto momente sepse gjuthashtu besoj qe Shqiperia ka potencial per stabilizim politik.

Sikur une te kisha ne dore fatin e Shqiperise, do ta shikoja hyrjen ne Europe me sy pozitiv por do to ti merrja parasysh te tera keto qe thashe. Thjesht nuk do me pelqente qe Shqiperia te behej nje si te tjerat megjithese duket si e vetmja rruge per ne.
 

cufi_bardhit

Primus registratum
Re: E ardhmja...

Ok. Te drejte keni. Por si i behet hallit nq se shqiperia do hynte neser ne BE? c'fare do ndodhte me ekonomine tone. Po flas per ate te pjeses derrmuese te shqiptarve. A mendoni se do jet me e thjeshte per te pasur vend ku me fut koken edhe me pas buke me honger?
 

jimmy84

Primus registratum
Re: E ardhmja...

Per nja 15 vjet njehere do "endemi neper Mesdhe si cifutet nepr shkretetire". Pra do e kerkojme "Vloren...admiral" po nje lesh do gjejme. Pas nje 15 vjetesh besoj se do hyjme ne BE. Megjithate edhe per nja 5-10 vjet te tjera do vuajme pasojat e futjes ne BE. Qe nga rritja e kostos se jeteses, rritja e cmimeve dhe deri tek "shoku" qe do pesojne prodhimet shqiptare per shkak te furise se mallrave te BE-se por te mos harrojme qe edhe mallrat kineze po shperthejne Europen.
Pra me pak fjale per 20 vitet e ardhshme ne kemi nje ender....qe te kemi nje ender....qe mbase do vije dita kur edhe ne te kemi kreherat tane.
 

Sirena

Primus registratum
Re: E ardhmja...

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Shume vendime nuk merren me nga qeveria dhe instancat politike te vete shtetit por merren ne varesi te Kushtetutes se BE-se.Per shembull,persa i perket Mbrojtjes.Nese vendoset te perdoret ushtria e vendit do perdoret sepse ashtu eshte nenshkruar ne marreveshje.Pra vendimet e shtetit tanime jane te kushtezuara.Besoj u qartesova.

[/ QUOTE ]

Ne rradhe te pare BE nuk ka (akoma) nje kushtetute.Secili shtet anetar ka kushtetuten e vet ne te cilen ndodhen nene te vecante te cilet rregullojne marredheniet (e rrjedhimisht hierarkine apo kompetencen) midis ligjeve kushtetuese (te shtetit perkates) dhe te normave te nxjerra nga BE.Pra asgje nuk e prish sovranitetin ne kete pike.

Per sa i takon te tjerave, eshte normale qe shteti anetar do ti permbahet marreveshjes (traktatit) qe ka nenshkruar, ne te gjitha pikat perkatese dhe shumica e ketyre pikave i takojne ekonomise, mbrojtjes se te drejtave te njeriut, bujqesise, tregetise, mbrojtjes se ambientit, mbrojtjes.Pastaj, shtetet qe nenshkrojne marreveshjet Schengen kane te drejten e qarkullimit te lire te personave, mallrave e investimeve.

Pra me shume pluse sesa minuse do kishte, por ne situaten qe eshte Shqiperia normal qe nuk do e perballonte dot, madje eshte e pamendueshme.Ka nje sere kushtesh(ekonomike,politike,sociale) qe nuk jane plotesuar as minimalisht.Edhe per nja 10 vjet (minimumi) nuk behet fjale per nje futje te Shqiperise ne BE.Le te shpresojme vetem ne ratifikimin e ndonje marreveshjeje tjeter ndermjetese e cila do lehtesonte te pakten levizjen e qytetareve shqiptare ne vendet e tjera te BE-se.
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: E ardhmja...

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />


Ne rradhe te pare BE nuk ka (akoma) nje kushtetute.Secili shtet anetar ka kushtetuten e vet ne te cilen ndodhen nene te vecante te cilet rregullojne marredheniet (e rrjedhimisht hierarkine apo kompetencen) midis ligjeve kushtetuese (te shtetit perkates) dhe te normave te nxjerra nga BE.Pra asgje nuk e prish sovranitetin ne kete pike.


[/ QUOTE ]

Une nuk e di nese ti ke studiuar lende si Biznesi Nderkombetar ,por une e kam bere,dhe ne baze te nje libri te cilin sapo e dhashe provim po te them qe Kushtetuta e BE-se dikur ish Traktati i Romes ,zbatohet sot nga legjislacioni i Bashkimit Europian sic eshte Parlamenti Europian.Dhe per te te mbushur mendjen se mbase do replikosh perseri po te vendos ketu poshte edhe linkun e Kushtetutes Europiane :
http://europa.eu/constitution/index_en.htm

Dhe e ke shume gabim qe thua qe sovraniteti nuk cenohet nderkohe qe rastin me konkret ke Mospranimin e Turqise ne BE per politiken ndaj Qipros,ku pranimi do behet vetem pasi Turqia te heqi dore nga Qipro.Ky eshte cenim sovraniteti e dashur dhe eshte RAST I PASTER!!
 
S

Scorpion

Guest
Re: E ardhmja...

As qe mos shpresoni se do ndodhin mrekullira
Shqiptaret e kane treguar tere kohen se jane me te zotet per te gjetur zgjidhjet me te dhjera te mundshme. /pf/images/graemlins/wink.gif
 

Sirena

Primus registratum
Re: E ardhmja...

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />


Ne rradhe te pare BE nuk ka (akoma) nje kushtetute.Secili shtet anetar ka kushtetuten e vet ne te cilen ndodhen nene te vecante te cilet rregullojne marredheniet (e rrjedhimisht hierarkine apo kompetencen) midis ligjeve kushtetuese (te shtetit perkates) dhe te normave te nxjerra nga BE.Pra asgje nuk e prish sovranitetin ne kete pike.


[/ QUOTE ]

Une nuk e di nese ti ke studiuar lende si Biznesi Nderkombetar ,por une e kam bere,dhe ne baze te nje libri te cilin sapo e dhashe provim po te them qe Kushtetuta e BE-se dikur ish Traktati i Romes ,zbatohet sot nga legjislacioni i Bashkimit Europian sic eshte Parlamenti Europian.Dhe per te te mbushur mendjen se mbase do replikosh perseri po te vendos ketu poshte edhe linkun e Kushtetutes Europiane :
http://europa.eu/constitution/index_en.htm

Dhe e ke shume gabim qe thua qe sovraniteti nuk cenohet nderkohe qe rastin me konkret ke Mospranimin e Turqise ne BE per politiken ndaj Qipros,ku pranimi do behet vetem pasi Turqia te heqi dore nga Qipro.Ky eshte cenim sovraniteti e dashur dhe eshte RAST I PASTER!!

[/ QUOTE ]

LiPS, ne rradhe te pare une nuk kam nevoje te studioj lende ekonomike per te ditur si funksionon ligjerisht BE.Dhe me lart ta kam shpjeguar me fjale sa me te thjeshta dhe absolutisht te sakta sesi funksionon.
Dhe per te te hedhur poshte ato qe thua, ate linkun qe ke ke vene me copy&amp;paste ben mire ta lexosh nje cike para se ta nxjerresh.Besoj se ti di anglisht, ndaj po te nxjerr nje pjese te vogel fare:
"Before it can enter into force, the Constitution for Europe must be ratified by all the Member States of the European Union. However, the two "no" votes do not mean an end to the ratification process, which is continuing according to plan. The present situation is as follows: 15 Member States have already ratified the Constitution for Europe: Austria, Belgium, Cyprus, Estonia, Germany, Greece, Hungary, Italy, Latvia, Lithuania, Luxembourg, Malta, Slovakia, Slovenia and Spain. The people of France and the Netherlands rejected the text of the Constitution on 29 May and 1 June respectively. "
Cfare dmth kjo?Kjo do te thote ate qe kam shkruar ne postimin e pare.Do te thote qe BE nuk e ka (akoma) nje kushtetute,sepse procesi i ratifikimit te kushtetutes u nderpre nga moskalimi i referendumit popullor ne France dhe Hollande.Kjo do te thote qe per momentin procesi eshte nderprere dhe duhet akoma te vendoset si do te vazhdohet(e nqs do te vazhdohet), sepse eshte kusht i domosdoshem qe kushtetuta te ratifikohet nga te gjitha shtetet anetare te BE-se...dmth nga 27 shtete e jo vetem 15.
Nuk e di une ca ke mesuar tek ai Bisnesi Nderkombetar, keshtuqe me e qete ne postime dhe prano qe mund edhe te gabosh ndonjehere.Eshte humane!

PS.Do te ta dija per nder te mos me therrasesh "e dashur" sepse me duket nje forme agresiviteti e arrogance per sa kohe nuk njihemi.
 

Diddy19

Su@mi
Re: E ardhmja...

Nder te tjera Turqia s'hyn dot ne UE jo vetem per shkak te ceshtjes me Qipron, por edhe shume arsye te tjera, si shkelja e te drejtave te njeriut, problemi me minoritetet, ceshtja me Greqine per vendosjen e kufinjve ujore rreth ishujve greke...
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: E ardhmja...

Fakti qe nje kushtetute nuk ka hyre ne fuqi nuk do te thote qe amendamentet e saj mbi te cilat mbeshteten politikat e anetarave nuk funksionojne.Perkundrazi.Kjo kushtetute ekziston per 15 shtete anetare ,te cilat e kane ratifikuar kete kerkese ( bazuar mbi shkrimin qe ke sjelle ti se une e kam lexuar me kohe ).Persa i perket ketij argumenti.

Persa i perket argumentit te sovranitetit,ta thashe me siper shembullin me te afert ne ndikimin e BE-se ne sovranitetin e Turqise,te cilen e detyron te ndjeke ato strategji qe shteti dhe qeveria Turke ka refuzuar ti pranoje.Nuk eshte ndikim sovraniteti ky? sic te thashe humbja e sovranitetit eshte disavantazhi kryesor i futjes ne BE.
 

Sirena

Primus registratum
Re: E ardhmja...

Ti ben nje gabim te madh qe ne momentin qe shprehesh "Fakti qe nuk ka hyre ne fuqi, nuk do te thote qe nuk funksionon".Jam e sigurte qe gabimin e ben sepse ti studion Ekonomi dhe nuk mund te pretendoj qe te dish bazat e juridikut.
Ja po ta shpjegoj dhe per nje here te fundit...pastaj ti mund te vazhdosh te flasesh ( e besosh) serish bazuar mbi principet e Biznesit Nderkombetar qe eshte dhe ngelet kryesisht lende ekonomike (e jo juridike).
Vendet anetare nuk mbeshteten mbi kushtetuten (qe e perseris: NUK EKZISTON akoma per sa kohe nuk eshte ratifikuar nga te gjitha vendet anetare e rrjedhimisht nuk ka hyre ne fuqi!).
Vendet anetare mbeshteten vetem mbi legjislacionin qe permblidhen ne traktatet e Romes, Maastricht,Amsterdam dhe Nizza.

Ndoshta ajo qe ti kerkon te thuash, por qe e shpreh ne menyre dhe me terma te gabuar, eshte fakti qe ne Kushtetuten e mundshme evropiane, te kater keta traktate mblidhen ne nje te vetem.Pra kushtetuta nuk duhet pare si nje kushtetute e mirefillte me te cilen lind nje sovranitet i ri (ashtu sic kemi kushtetuten e SHBA), por thjesht si nje permbledhje,rinovim,reformim, te traktateve te tanishem.Shtetet mbeten serish sovrane, te limituar aty-ketu.

Per sa i takon rastit te Turqise,jane nje sere kushtesh qe ajo duhet te plotesoje, ashtu sic e thote edhe Vintage me lart.Ai i Qipros eshte dicka e kaluar tashme.Dhe fakti qe Turqia eshte vend kandidat per tu futur ne BE dmth qe ajo kushtet (kriteret) po i pranon dhe ka ndermend ta beje...e nuk do ta bente kete gje nqs nuk do kishte nje sere plusesh te tjera.

Besoj se tani do jesh me e qarte.
Kalofsh mire.
 
Top