Dallimi gjinor ne perjetimin e perdhunimit...

Aki

Paint It Black
Perdhunimi vertete qe eshte nje nder eksperiencat me traumatike qe mund t'i pesoje njeriu, por si mendoni, valle ka dallim gjinor, mendoni se nje mashkull i perdhunuar mund ta perjetoje ne nje menyre me tragjike sesa nje femer perdhunimin?
E frymezuar perseri nga nje serial, kishte nje rast me nje djalosh te ri 25 vjecar, i cili pasi ishte kthyer nga lufta ne Afganistan kishte humbur deshiren per te patur maredhenie me bashkeshorten e tij. Fillojne te shkojne ne psikiater dhe pas nje kohe djaloshi pranon qe nje ushtarak me grade superiore nga ai e perdhunon ne ate kohe kur ka qene ai atje, djaloshi tenton te beje vetvrasje, ndersa gruaja e tij pasi e kupton ndodhine e pyet nese eshte homoseksual, pasi qe....sic beri dhe ajo pyetjen: Perse nuk e ndalove? Ka shume njerez qe mendojne se nje mashkull nuk mund te perdhunohet, po ja qe ndodh te jete i kapur nga me shume veta, po dhe nese eshte vetem nje, mendoni se mund te ndodhe?
do doja te parashtroj dhe dy pyetje, nga dy ceshtje tjera, e para- mendoni se nje mashkull mund te perdhunohet nga nje femer? Do thoni po nese nje femer te ofrohet perse ta refuzosh, po mbase eshte ndonje qe eshte besnik ndaj gruas se tij dhe e refuzon e kjo e lidh me zor :p, valle sipas jush quhet perdhunim? Do e nderlidh dhe me pyetjet e dyte, shpesh ne raste gjyqesore, do thuhej po nese mashkulli pati ereksion domethene i pelqeu, si mund te jete perdhunim, po dhe ne rastin e nje femre, ka femra qe edhe pse te detyruara me dhune mund te perjetojne orgazem gjate aktit, mendoni se do quhej perdhunim nese ndodh kjo?
Te diskutojme...
 

katsune

cherry blossom
dua te ndaloj vetem tek pika e fundit, pra ajo qe sjell ne diskutim orgazmen gjate perdhunimit. eksitimi dhe orgazma nuk do te thone qe viktima bie dakord me aktin seksual dhe automatikisht jep konsensusin e tij/saj per kete. eksitimi seksual zakonisht vjen si pasoje e nje statusi fizik dhe mendor njekohesisht, por jo gjithmone ndodh keshtu. mund te ndodhe edhe te jesh eksituar me mendje, por te mos arrish ta shfaqesh kete fizikisht. ashtu sic mund te ndodhe te shfaqesh eksitimin fizikisht, duke mos e ndjere mentalisht eksitimin, madje edhe duke ndjere neveri per ate cka shfaqet fizikisht. kjo gje ndodh tek nje perqindje e njerezve sepse ekstimi eshte thjesht nje reagim i organizmit, nje pergjigje automatike, ashtu sic eshte ritmi i te rrahurave te zemres apo djersitja, dhe jo domosdoshmerisht kalon edhe nga mendja.
 

Balahk

Locus omnem
Po pra,ndaj edhe emertohet perdhunim,se eshte dicka qe vjen pa pasur miratimin nga mendja,dmrh kunder deshires.
 
  • Like
Reactions: Aki

Eléonoré

Valoris scriptorum
Nje njeri i cili ka dy pare mend ne koke nuk duhet te diskutoje KURRE ceshtje qe kapercejne kapacitetin e tij mendor per te analizuar nje fenomen te tille i cili per mendimin tim meriton denim me vdekje.

Keto ceshtje diskutohen nga organe kompetente. Policia dhe mjekesia ligjore jane dhe duhet te jene te vetmet organe te cilat duhet te ruajne me konfidencialitetin me te madh nje informacion te ketij niveli. Kjo per hir te personit qe mund te kete kaluar nje traume te kesaj natyre, qofte mashkull, qofte femer.

Ne qofte se nje padi nuk eshte ngritur nga personi i cili ka vuajtur nje traume te tille atehere kjo zgjedhja qe ai ka bere duhet respektuar. Ndoshta personi ne fjale deshiron te harroje ose ne rastin me ekstrem do te marre hak vete.

Ne rast se ne mirebesim viktima ka dhene nje informacion te tille atehere personit te cilit i eshte besuar ky informacion duhet t'a ruaje ate me konservatorizmin me te madh. Njesoj sikur te ruante koken e tij.

Ne rast se perpetruesi i krimit trumbeton krimin e kryer ai duhet te denoncohet menjehere.

Me dhembje konstatoj, edhe pse nuk pata kurajon te lexoja te gjithe shkrimin e Aki-t, se njeriu e mban gjuhen atje ku i dhemb dhembi.

Ne qofte se ju te tre pjesemarresit ne kete diskutim keni hasur probleme ne lidhje me kete fenomen atehere si njerez me probleme te thella mendore qe duhet te jeni, ju duhet te kerkoni ndihme ne organet kompetente dhe jo te nxirrni lakra te tilla ne mes te publikut.

Pse cfare prisnit ju nga anetaret e forumit?!


Elohim
 
Top