Copeza mendimesh...

Status
Not open for further replies.

PrInCiPiEl

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

Njerëzit kuptojnë vetëm ate që duan të e kuptojnë !!!

...

Disave kur ju thuhet : Shiko hënën !
Ata thojnë : Ku është gishti ??? /pf/images/graemlins/laugh.gif


Hej bela...cka na ka gjetë! /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

gjekec

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

po kjo nuk esht e njejta gje si tema vrojtime, o p[o me fal kjo ishte hapur me perpara se vrojtimet :confused: /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

gurax

Pan ignoramus
Re: Copeza mendimesh....

A common mistake is to consider faith something related to other people, while it's far more difficult to hold true to yourself.
Oddly (aka luckily /pf/images/graemlins/smile.gif ) I see you driving both sorties in me. Whether incidentally or not, it's of little importance.


---------------
"When God created sunrise, He was trying to copy your smile."
 

Ema

Goddes
Re: Copeza mendimesh....

A common mistake is to consider faith something related to other people, while it's far more difficult to hold true to yourself.

Guri fjale me me mend s'ke thene ndonjehere /pf/images/graemlins/wink.gif !
 

Petroninsja

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

Dua ti jap fund jetes sime, sdua te ekzistoj me ne kete vorbull marramendese konfuzioni, dhimbjeje dhe mbi te gjitha stresi....
S'dua te jem shkaku i asnje pike loti dhe arsyeja e nje buzeqeshje....
Dua te jem nje grusht hi ne fund te oqeanit, te behem pjese e kaltesires se blujt dhe ujrave te ftohte oqeanik....
 

PrInCiPiEl

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

Fillimisht postuar nga Petroninsja:
Dua ti jap fund jetes sime, sdua te ekzistoj me ne kete vorbull marramendese konfuzioni, dhimbjeje dhe mbi te gjitha stresi....
S'dua te jem shkaku i asnje pike loti dhe arsyeja e nje buzeqeshje....
Dua te jem nje grusht hi ne fund te oqeanit, te behem pjese e kaltesires se blujt dhe ujrave te ftohte oqeanik....
Përshëndetje

Do të të lutesha t'i vizitosh temat që do të jenë në vijim , t'i lexosh , t'i analizosh dhe të shkruash dicka në to /pf/images/graemlins/smile.gif

* Ketu_1
* Ketu_2 dhe
* Ketu_3

Ju uroj cdo të mira në jetë .

Paqja, Mëshira dhe Bekimi i Zotit qoftë mbi ju Petroninsja .

Sinqerisht
PrInCiPiEl
 

eM

Paper Moon
Re: Copeza mendimesh....

just a poem for Petroninsen:

I LEANED against the mantel, sick, sick,
Thinking of my failure, looking into the abysm,
Weak from the noon-day heat.
A church bell sounded mournfully far away,
I heard the cry of a baby, 5
And the coughing of John Yarnell,
Bed-ridden, feverish, feverish, dying,
Then the violent voice of my wife:
“Watch out, the potatoes are burning!”
I smelled them ... then there was irresistible disgust. 10
I pulled the trigger ... blackness ... light...
Unspeakable regret ... fumbling for the world again.
Too late! Thus I came here,
With lungs for breathing ... one cannot breathe here with lungs,
Though one must breathe.... Of what use is it 15
To rid one’s self of the world,
When no soul may ever escape the eternal destiny of life?

Edgar Lee Masters nga Spoon River Anthology!
/pf/images/graemlins/smile.gif

nga
eM
 

Petroninsja

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

/pf/images/graemlins/frown.gif Bffffffff
Sometimes I feel like I want to give up I cannot go on and my existence wouldn't bring any change whatsoever....
Hmmmm ....
 

Dua

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

Petroninse nuk je e vetme sa i perket ndjenjes se tille, ka shume ne kete bote qe ndihen njejte ne momente te caktuara gjate jetes. Une psh gjithmone kujtoj kengen e R.E.M. Everybody hurts dhe eshte shume e vertete, shpesh i quaj dhimbjet e rritjes. Vjen nje moment kur une e kuptoj se nuk jam e vetmja ne bote, se asgje nuk eshte e perjetshme si gezimi ashtu edhe hidherimi....gjithcka vjen e shkon, gjithcka kalon. Dite te mbare petroninse /pf/images/graemlins/smile.gif


....nga Dua
 

Dua

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

Sa keq qe mendimet nuk shtyhen, kur dua te shkruaj dicka dhe kam kohe nuk me bie asgje ne mend. Vetem ne mes te ndonje mbledhjeje te rendesishme mendja ime fluturon, ose kur marr librin ne duar, ose kur laj enet....ja keshtu e ka mendja, si flutura, delikate e shpejte, e bukur.

Sa me shume qe kalon koha une behem me sentimentale. O Zot! them me vete deri kur do zgjase keshtu, deri kur une do brengosem per ate, e per kete, per rrogen time te vonuar, per budallakite e Bushit, per ata qe e kane pesuar nga fati i mprapshte, e per ata qe luftojne tere jeten per nje minute liri dhe ne fund nuk e shijojne. Bota po me behet e vogel para syve te mij e une ende e pafuqishme. Po shikoj nga lart perbindeshat, kete here mjaft te vegjel, me shpirt te vockel po bejne kerdi boten, po bejne nje lemsh te ri, nje me shume.....dhe une e pafuqishme po derdh lote. E tera qe mund te bej eshte te derdh lote, te pakten loti eshte me i paster se 100000 oqeane te tera, se lufta ne njerezore "in the name of God". Te pakten keto jane e verteta, kur gjithcka tjeter te duket si ne enderr dhe ndihesh e pa pike fuqie, loti eshte me i sinqerti dhe papritmas dhimbja me behet shoqe prej se verteti dhe lotet tregojne se sa e lidhur eshte ajo me mua.

Sa e bukur ishte bota para ca viteve kur une nuk i ndjeja dhimbjet e saj, une shijoja me sy prej femije vetem kordelet dhe te qeshurat e saj. tani ajo kohe me duket e larget, e paparamendueshme, sepse jam ketu ne mesin tuaj, ne nje mjedis 'te rriturish' qe nuk me ngjajne te tille, shpesh i marr per perbindesha dhe te tille i shoh edhe ne enderra.

Nuk dua te rritem! /pf/images/graemlins/frown.gif


.....nga Dua
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Copeza mendimesh....

Fillimisht postuar nga Petroninsja:
[qb] /pf/images/graemlins/frown.gif Bffffffff
Sometimes I feel like I want to give up I cannot go on and my existence wouldn't bring any change whatsoever....
Hmmmm .... [/qb]
Petroninse :eek: nuk po u besoj syve te mi, je ti :confused: pikerisht ti me ate mendje e shpirt me kaq shume variocaion qe shprehesh ne kete menyre, zemer per dy a tri tatepjeta qe mund te te kete rezervuar jeta nuk ke aspak te drejte ta paragjykosh veten.Mos harro qe dita ka dite dhe nate e dielli jo gjithnje ndricon, pastaj viti ka (kryesisht) kater stine e brenda tyre ditet lodhen e shplodhen duke u ngarkuar me drite e duke shkarkuar lote.Mendohu pakez dhe riveshtroj edhe njehere rrugen e bardhe qe sapo ke nisur, eksperiencat jane ylberet e jetes...mos hiq dore kurre prej saj, nuk mund te mesosh kurre se c'te rezervoi.Une personalisht jam shume kureshtare te di c'do me sjellin vitet e ardhme... /pf/images/graemlins/smile.gif , ia vlen te jesh kureshtare. /pf/images/graemlins/smile.gif
 

Petroninsja

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

Cuditerisht Kordele, Petroninsja seshte gjithnje ajo vajza e lumtur me varacione shpirterore dhe mendore ka disa momente dobesie qe per nje cast te vetem mund ti jap fund jetes pa menduar gjate...
Nese do isha aq e forte do e kisha bere me kohe, te ashtuquajtur vetvrasje por mesa shoh e dua jeten , aq shume sa i ktheva ftesen mbrapc vdekjes...
Eshte thjeshte nje trysni e madhe mendimesh, problemesh qe lindin nga mentaliteti njerezor, sedra e semure, krenaria e vrare dhe nje zemer e copetuar... Kam nevoje per ajer megjithse mund te ndodhem mes nje fushe te madhe me nje hapesire te papershkrueshme por.... por thjeshte jo vetdije ose mospranim se jo cdo gje mund ta kem ne dore sado te perpelitem ne petkun e realitetit.. lufte me veten, lufte per fitore a shkaterrimin tim as vet se di....
Thanks per fjalet e shkruara, ty dhe shkruesve te mesiperm....
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Copeza mendimesh....

Kuklla /pf/images/graemlins/smile.gif me pelqen qe ti e ke kthyer ate ftese mbrapsht /pf/images/graemlins/smile.gif

Fundja nuk ia vlente /pf/images/graemlins/smile.gif

Harrova te te them: Meso te humbesh dhe ji optimiste. /pf/images/graemlins/smile.gif
 

Danae

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

sa do te doja te di qe fundja une nuk kam asgje qe nuk do te doja te kisha.
 

Petroninsja

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

Jam shume e indinjuar me disa individe ketu ne forum qe perdorin rastin e Amperit si loje zbavitese per te tallur fatin e dikujt qe mund ta kete konkluduar jeten ne disa vargje leter ketu ne forum.... Pse smendojne per ate c'vertet te kete ndodhur, ai Amperi, i semuri me Sida ti kete dhene fund jetes, Pse?
Sepse ka qene i stermunduar nga dhimbja qe kishte ne trupin e tij rinor dhe me shume ka qene i shtypur nga trysnia e ndjenjave qe e rrethonin, njerezit qe e perbuznin per dicka qe se zgjodhi ne udhen e tij por i ra per pjese dicka e padeshiruar..
Pse kerkojme ti poshterojme njerezit? Pse kerkojme qe dobesite tona ti hedhim mbi supin e dikujt qe e ka marr pashaporten e dhimbjes, Sidas.
Ka qene Amperi i dobet qe i dha fund jetes? Jo, se konsideroj te dobet perkundrazi e konsideroj te forte sepse beri ate qe shume njerez kane deshtuar ta bejne perfshi dhe mua, e pa jeten e tij ne nje pasqyre bardhe e zi dhe e realizoi se do ishte i perbuzur, i pare me medyshje dhe mbi te gjitha sdo ndihente ngrohtesine vecse nje hipokrizi te gjalle qe shihet e shpalosur ne disa anetare qe me mos kokecarrjen me te madhe e perdorin rastin e Amperit si nje loje rrezik vdekje.....
Pse jemi kaq mizore? Pse jemi kaq te pashpirt ndaj njerezve, fatit te tyre, dnjenjave te tyre...
Kur ka qene hera e fundit qe kemi pyetur dike, se si eshte? Ne kuptimin e plote te fjales. Ci mundojne dhe cbluajne ne brendesine e shpirti te tyre... Pse shkaktojme aq shume dhimbje ndaj njeri tjetrit kur ne jemi po ata protagonist qe duam nje jete te qete dhe sa me te dlire.....
Pse... pse...pse.....
Na ndihmofte zoti!!!
 

Danae

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

shkaktojme vuajtje per te mos vuajtur vete.preferojme ti shkaktojme vetem te mos i provojme.
rasti i amperit...nuk di ca te them se nuk e kam njohur pervec nja dy shkrimeve qe kam lexuar,por mbase ata dicka dine, qe flasin ashtu.
nese rasti i tij do ish i vertete atij nuk do ti hynte shume ne pune aty ku eshte,e fundja edhe te vdesesh duhet te kesh fakte,po nuk i pate dhe per me shume nese vdes,nuk te hyn shume ne pune sec thuhet me vone.
fundja njerezit le te bejne c'te duan deri ne cakun e caktuar...ti mos u depreso kaq shume po jepi cike vetes.
fundja amperi gjalle apo vdekur...,c'rendesi ka tashme?? ai zgjodhi vete daljen nga skena,nese vdiq ske ca te besh,nese jo eshte treguar shume i poshter se me keto lloj gjerash nuk behen shaka.
ka edhe njerez sensibel qe do trishtohen qofte per nje nick si ai i tiji.
 
Status
Not open for further replies.
Top