Cameria

edda

Primus registratum
Cameria

Sapo jam kthyer nga nje udhetim i gjate qe bera ne Greqi dhe ne Cameri, i cili me ka lene shume mbresa, sidomos Cameria.
Ne Janine me habiti fakti se per Ali Pashe Tepelenen flitej shume pak dhe xhamite ishin te gjitha te lena ne meshire te fatit. Ne nje nga keto dyqanet karakteristike shitesja, qe dinte shqip (por qe tha "jam greke") kur e pyeta pse xhamite jane ne kete gjendje me tha "Kur jetonte Ali Pasha kishte shume turq, iku Ali pasha, iken dhe turqit". ( :mad: )
Neper fshatrat çame pashe madje shume shtepi te boshatisura, te rrenuara..nuk e di me siguri por pershtypja qe pata ishte se keto shpi ishin te çameve te perzene :confused: .
E hapa kete teme sepse dua te di diçka me teper per Camerine...di vetem peripecite e familjareve te nje shokut tim dhe pak nga historia dhe meqenese ketu ku jam s'gjej dot libra qe trajtojne kete teme do ju lutesha te me postonit ndonje material apo te shkruanit çka dini rreth rreth kesaj.
 

romeo

Forumium maestatis
Re: Cameria

Nuk ekziston shume material i shkruar per Camerine sepse asnjehere nuk ka qene interes i asnje pale qe te bej sa me publike qe te jete e mundur ceshtjen came dhe genocidin grek te pas luftes. megjithate ndonje material duke kerkuar gjendet, sapo te kem pak kohe do te nis dicka. /pf/images/graemlins/smile.gif
 

Gysi

Primus registratum
Re: Cameria

P=r k=t= c=shtje ka shkruar mjaft Sherif Delvina, nj= nga njoh=sit m= t= mir= q= ne kemi p=r k=to probleme, por q= fatkeq=sisht =sht= l=n= thuajse t=r=sisht n= harres= sot. Ai ka shkruar nj= studim gozha voluminoz "E v=rteta mbi epirin", i cili nuk e di a gjendet m= n= librarit= tona, dhe q= p=r t= cilin ka patur mjaft presione, sidomos n= ribotimn e k=tij libri n= anglisht. Sherifi n= fakt ka b=r= mjaft pun= n= k=t= drejtim edhe me libra t= tjer=. materiale p=r k=t= tem= sigurisht q= ka mjaft, por duhen k=rkuar dhe ajo q= =sht= e r=nd=sishme k=to materiale duhen b=r= publike, dhe duhet ngritur z=ri sa m= tep=r p=r k=t= c=shtje, q= mbetet nj= plag= e thell= dhe e hapur p=r vendin ton=.
 

nik nika

Primus registratum
Re: Cameria

CAMERIA ESHTE PLOT AGRUME E ULLINJ.
NJE SHOK QE KA QENDRUAR NE CAMERI PE CA KOHE ME THA: SHQIPERIA KURRE TE MOS HEQI DORE PA MARRE CAMERINE.
 

kastriot

Primus registratum
Re: Cameria

j6624.gif



Fleming,K.E.;The Muslim Bonaparte, Diplomacy and Orientalism in Ali Pasha's Greece

Nje liber mjaft realist dhe positiv per figuren e Ali Pashe Tepelenes dhe rolin e tij si pararendes i Rev. te 1821.
Autori ve hollesisht ne dukje urrejtjen e verber te qarqeve te caktuara ne shoqerine e sotme greke kundrejt Ali Pashes ne vecanti dhe Shqiptarve ne pergjithsi.
(Dicka e ngjashme me fondamentalizmin fetar te ndonje moderatori(si blendi@) ketu ne AF /pf/images/graemlins/tongue.gif )
 

kastriot

Primus registratum
Re: Cameria

Fillimisht postuar nga smile:
[qb] Sapo jam kthyer nga nje udhetim i gjate qe bera ne Greqi dhe ne Cameri, i cili me ka lene shume mbresa, sidomos Cameria.
Ne Janine me habiti fakti se per Ali Pashe Tepelenen flitej shume pak ..... [/qb]
Po ku te le Tos Nano me Nick Gage te flasesh per Ali Pashen dhe Çamerine!!!

23shkurt2004_1.jpg
 

Le_Routard

Forumium maestatis
Re: Cameria

Nuk ekziston shume material i shkruar per Camerine sepse asnjehere nuk ka qene interes i asnje pale qe te bej sa me publike qe te jete e mundur ceshtjen came dhe genocidin grek te pas luftes

Me vrau syrin kjo fraza. Mos doje te thoje qe edhe pala shqiptare nuk ka interes per Camerin???

Mendoj qe fuqia e grekve dhe dobesia shqiptareve cuan ne nje mbulim te nje krimi qe i eshte bere cameve.

Sido qe te jete mendoj qe historia e Ali Pashes eshte shume e lidhur me historin e cameve...
 

gentilushi

Primus registratum
Re: Cameria

Cameria duket qe po shitet nga tos qerosi.kurse ai tjetri pse te flasi kot kur e di qe me zjarrin nuk luhet.ai nuk ka pse te mbrohet e te hapi nje teme ku do ta bombardojne me pyetje(e kam fjalen per cagen)ai kalon direkt ne sulm duke thene qe ne shqiperi jetokan 13 perqind greke.ja fut po... kot.po nejse.ndersa per camet e ben veshin e shurdhet dhe po ta pyesin thote qe kurre ne epir nuk paska jetuar komb tjeter pervec grekeve.edhe po te kene jetuar kane jetuar pakica qe etj...etj....etj.cfare do i besh?do i thuash qe zoti nicolas ju lutem pushoni me kete politike shoviniste dhe jo te drejte sepse etj...etj... por ne syte e atij edhe ne jemi shoviniste apo e kam gabim.me mire ti shikojme gjerat ne shume kendveshtrime.ndersa ai qe eshte me tru dhe na ka ne mbikqyrje(psh sic eshte BE,SHBA)thone pa dale te bejme nje rishikim logjik,historik te atyre trojeve,le te hapim rregjistrat otomane,bizantine e romake te rregjistrimit te popullsise ne keto troje ne SHEKUJ.Rishikojme me durim edhe te dhena te historianeve ASNJANES dhe me te besueshem per keto territore duke pare arkivat e te dyja shteteve dhe kollaj fare vertetohen keto "cikerrima" gjera qe cdokush i di mire.Por me e rendesishmja eshte qe te vendosen ato te drejta te cameve ne vend qe u shkelen nga greket ne shekuj.KJO ESHTE CESHTJA.ceshtja nuk eshte se te kujt ishin keto troje e te kujt jane.te gjithe e dine te verteten.por eshte e veshtire qe greku ti ktheje keto toka apo prona quajini si te doni.Duan apo nuk duan greket kane per ti kthyer ato toka.
ja boft hallall zoti nacjonalistit shqiptar Alfred Moisiut qe po merret me kete ceshtje.se te ishte per tosin ja kishte shit te themi me mire qe po i shet kapitalet ne tregje greke (gje qe eshte e vertete) apo per berishen qe nuk e ve ujin ne zjarr se plasi lufta apo ra bomba atomike.
pershendetje nga larg per te gjithe nacjonalistet shqiptare kudo qe jane ne bote ne shqiperi kosove maqedoni,itali,greqi,turqi shkurt diaspore.
te fala
 

kastriot

Primus registratum
Re: Cameria

Fillimisht postuar nga Cicero:
[qb] ...ja boft hallall zoti nacjonalistit shqiptar Alfred Moisiut qe po merret me kete ceshtje....[/qb]
Me bejne syte mua apo cfare????
Qysh kur qenka bere Alfred Moisiu shqiptar Nacionalist??
 

gentilushi

Primus registratum
Re: Cameria

kastriot eshte bere a ka qene kete une nuk e di.por qe di kete qe eshte nder te paket shqiptare qe po merret me kete ceshtje aq sa mundet.me thuaj ti neqoftese nuk quhet nacionalist ai qe lufton per kthimin pronave te cameve.Mos duhet ta thote hapur qe une jam nacionalist.Ai perpiqet te veje ne vend ato padrejtesi qe na jane bere si komb.
pershendetje
 

romeo

Forumium maestatis
Re: Cameria

Fillimisht postuar nga LR:
[qb] Nuk ekziston shume material i shkruar per Camerine sepse asnjehere nuk ka qene interes i asnje pale qe te bej sa me publike qe te jete e mundur ceshtjen came dhe genocidin grek te pas luftes

Me vrau syrin kjo fraza. Mos doje te thoje qe edhe pala shqiptare nuk ka interes per Camerin???

Mendoj qe fuqia e grekve dhe dobesia shqiptareve cuan ne nje mbulim te nje krimi qe i eshte bere cameve.

Sido qe te jete mendoj qe historia e Ali Pashes eshte shume e lidhur me historin e cameve... [/qb]
E kisha dhe une ne kete kuptim. Nga ana greke natyrisht sa me ne erresire qendron çeshtja aq me mire eshte dhe nga ana e shtetit tone, ca nga pamundesia dhe ca nga mosdeshira e ndonje qarku te caktuar qe ve interesat personale para atyre kombetar ka bere qe kjo çeshtje te zvarritet.
Degjova se nje grup parlamentaresh evropian, emri me i njohur eshte ai i radikalit italian Marko Panela, kane bere nje peticion ne parlamentin evropian mbi çamerine dhe genocidin grek ne kete zone! :thumbsup:
 

Odea

Primus registratum
Re: Cameria

Fillimisht postuar nga Cicero:
[qb] Cameria duket qe po shitet nga tos qerosi.kurse ai tjetri pse te flasi kot kur e di qe me zjarrin nuk luhet.ai nuk ka pse te mbrohet e te hapi nje teme ku do ta bombardojne me pyetje(e kam fjalen per cagen)ai kalon direkt ne sulm duke thene qe ne shqiperi jetokan 13 perqind greke.ja fut po... kot.po nejse.ndersa per camet e ben veshin e shurdhet dhe po ta pyesin thote qe kurre ne epir nuk paska jetuar komb tjeter pervec grekeve.edhe po te kene jetuar kane jetuar pakica qe etj...etj....etj. [/qb]
Kur thote kete gje tregoji faktet historike te shkruara neper libra, fakte te cilat do mbrohen me fortesi nga historiane te mirefillte nga e gjithe bota. Nuk e di se sa nga ju e dine nje histori lidhur me nje arkeolog grek i cili insistonte qe perendesha Dea ishte femer Greke dhe ne nje kongres me historiane te shquar ideja e tij u hodh poshte nga te gjithe ku u tha qe miti Dea nuk ka qene greke por nje djalosh shqiptar. Ma ka thene nje shoqja ime kete dhe kam hapur syte e befasuar sepse common belief i joni eshte qe ajo ka qene perendeshe shqiptare dhe jo djale :confused:

Anyway, per Camerine mbaj mend ato qe me ka thene babi qe Kongresi i Londres ne 1913 pas rrezimit te shtetit te Ismail Qemalit, i dha Greqise tokat e Camerise ku masakrime nga me te ndryshmet po ndodhnin. Arsyet pas ketij vendimi mund te jene te ndryshme por per mendimin tim me te rendesishmet ishin fama dhe influenca e shtetit grek ne Europe si dhe deshira per te pushuar gjakrat ndoshta. Nuk e di, kush mund te na thoje me shume lidhur me kete?


Odea
 

gentilushi

Primus registratum
Re: Cameria

Fillimisht postuar nga Odea:
[qb]
Fillimisht postuar nga Cicero:
[qb] Cameria duket qe po shitet nga tos qerosi.kurse ai tjetri pse te flasi kot kur e di qe me zjarrin nuk luhet.ai nuk ka pse te mbrohet e te hapi nje teme ku do ta bombardojne me pyetje(e kam fjalen per cagen)ai kalon direkt ne sulm duke thene qe ne shqiperi jetokan 13 perqind greke.ja fut po... kot.po nejse.ndersa per camet e ben veshin e shurdhet dhe po ta pyesin thote qe kurre ne epir nuk paska jetuar komb tjeter pervec grekeve.edhe po te kene jetuar kane jetuar pakica qe etj...etj....etj. [/qb]
Kur thote kete gje tregoji faktet historike te shkruara neper libra, fakte te cilat do mbrohen me fortesi nga historiane te mirefillte nga e gjithe bota. Nuk e di se sa nga ju e dine nje histori lidhur me nje arkeolog grek i cili insistonte qe perendesha Dea ishte femer Greke dhe ne nje kongres me historiane te shquar ideja e tij u hodh poshte nga te gjithe ku u tha qe miti Dea nuk ka qene greke por nje djalosh shqiptar. Ma ka thene nje shoqja ime kete dhe kam hapur syte e befasuar sepse common belief i joni eshte qe ajo ka qene perendeshe shqiptare dhe jo djale :confused:

Anyway, per Camerine mbaj mend ato qe me ka thene babi qe Kongresi i Londres ne 1913 pas rrezimit te shtetit te Ismail Qemalit, i dha Greqise tokat e Camerise ku masakrime nga me te ndryshmet po ndodhnin. Arsyet pas ketij vendimi mund te jene te ndryshme por per mendimin tim me te rendesishmet ishin fama dhe influenca e shtetit grek ne Europe si dhe deshira per te pushuar gjakrat ndoshta. Nuk e di, kush mund te na thoje me shume lidhur me kete?


Odea [/qb]
 

gentilushi

Primus registratum
Re: Cameria

Per me shume gjera lexo librin e edhit durham "Brenga e ballkanit:Shqiperia dhe shqiptaret" ose anglisht "The burden of Balkans:Albania and the albanians".tek ky liber Odea do gjesh gjera qe nuk tregojne ate qe thua ti qe ismail qemali ka shitur tokat came.bile ai ka qene i detyruar te pranoje pavaresine e shqiperise ne kushtet e vendosura nga diplomacite e huaja.autorja eshte nje nder te pakta autore qe na perkrah me te gjitha te drejtat tona.ajo ka qene prezente ne vitet e pavaresise dhe ne vitet e luftes per shkeputjen e ketyre tokave.e nisi udhetimin thjesht per arsye personale per ne plazhet e shqiperise se jugut(kishte influencuar tek ajo udhetimi i bajronit)sepse kishte reumatizem.u mahnit me kulturen shqiptare dhe vendosi qe tja kushtoje jeten ceshtjes shqiptare.filloi udhetimin nga jugu dmth Janina,saranda pastaj neper shqiperine lindore te asaj kohe korce,manastir,shkup ne shqiperine e mesme myzeqe,elbasan duke vazhduar pastaj ne kosove e deri ne veri me shkodren,ulqinin,tivarin,plaven e gucine.Domethene do gjesh qe ajo nuk tregon perrralla por fakte sepse ishte nje DESHMITAR qe e pa me syte e nje analisti profesionist dhe nuk i anashkalon gjerat si shumica e anti-shqiptareve.ishte angleze dhe kur u be Konferenca e Londres ishte e vetmja qe protestoi ne menyre zyrtare dhe madje duke mbajtur Pankarta si "Larg kthetrat nga Shqiperia".por fatkeqesisht askush nuk ja vuri veshin mbase per shkak qe arsyet e neve shqiptareve i kane neglizhuar gjithmone.Bile ka gjera qe une nuk i kisha degjuar ndonjehre.Prapaskena te turpshme te diplomacive te huaja per ne shqiptaret jetime te asaj kohe.ky librer kam shprese se eshte neper librari ne shqiperi se une kam lexuar nje perkthim shqip.
pershendetje
 

gentilushi

Primus registratum
Re: Cameria

Edhe nje shtese ju lutem.sa per ti mbushur mendjen grekeve per ceshtjen came DUHET LUFTUAR ATJE KU JA VLEN.psh ne parlamentin europian,konferenca nderkombetare dhe jo me propagande mediash sepse duken shume shoviniste,te nje-anshme dhe te tjereve u duken perralla dhe tendence nacionaliste.Por kam lexuar edhe une per nje konference ne turqi ku u mbajt pikerisht per shqiptaret e camerise ne shekuj dhe kontributin e tyre ne pavaresine greke sidomos ishte poshteruar "shperblimi",genocidi grek ndaj tyre dhe akoma me shume kokfortesia e pabazuar,nacionaliste dhe e paarsyetueshme e historianeve greke persa i perket shqiptareve etnike ne EPIR dhe figurave te shquara qe ata kerkojne ti vjedhin dhe ti pervetesojne ti quajne greke si psh me PIRRON pa te drejte.Konferenca ishte mbyllur me sukses per palen perfaqesuese shqiptare(mendoj qe nuk kishte si te ishte ndryshe per kete ceshtje.ka marre fund shovinizmi grek) sepse ishin hapur rregjistrat OSMANE dhe ishte vertetuar rregjistrimi i popullsise per disa shekuj me rradhe ku rralle here ndeshje ndonje emer ordodoks grek si Jorgo por vetem emra mysliman tipik shqiptar.
pershendetje
rrofte ceshtja jone kombetare
poshte shovinistet
 

kastriot

Primus registratum
Re: Cameria

Fillimisht postuar nga Cicero:
[qb] kastriot eshte bere a ka qene kete une nuk e di.por qe di kete qe eshte nder te paket shqiptare qe po merret me kete ceshtje aq sa mundet.me thuaj ti neqoftese nuk quhet nacionalist ai qe lufton per kthimin pronave te cameve.Mos duhet ta thote hapur qe une jam nacionalist.Ai perpiqet te veje ne vend ato padrejtesi qe na jane bere si komb.
pershendetje [/qb]
Sa per dijeni, "popullarizimi" i problemit çam ne arenen nderkombetare,ne kohet e fundit i dedikohet arsyeve te tjera dhe jo "nacionalizmit" te Moisiut.
Greket kerkonin nga Gjermania demshperblime ne qindra milione € per vrasjen e banoreve te nje fshati grek gjate luftes se dyte boterore.Per kete arsye ata dmth. greket kercenuan me konfiskimin e Goethe Institut ne Athine. Si kunderpergjigje per kete zonja Doris Pak dhe gjermane te tjere "zbuluan" (me se fundi) çeshtjen çame dhe krijuan keshtu mundesite per "popullarizim" te kesaj çeshtje ne instituzionet europiane. Me anen e kesaj manovre ata i vune fre pretendimeve greke per demshperblim mbasi ne rast se greket do te ngulmonin te kerkonin demshperblim nga Gjermania atehere Gjermania me me shume se 90 deputete ne Parlamentin europin do te vehej ne mbeshtetje te çeshtjes çame dhe demshperblimet qe duhej te paguante Greqia do te ishin disa dhjetera miliarde €.
Kjo eshte historia e "popullarizimit" (kupto keqperdorje) te çeshtjes çame dhe nuk ka aspak te beje me gjoja "nazionalizmin" e Moisiut.Sigurisht qe Moisiu e ka te lehte tani te luaje rolin e "Nazionalistit te moderuar" mbasi keshtu "u ben qejfin" personaliteteve evropiane. /pf/images/graemlins/tongue.gif
 

ilirjan

Primus registratum
Re: Cameria

Ajo pikture s,eshte gje tjeter vecse nje kopje e dobet nga gravurat e famshme te Dyprese(detaj)

Kastriot mos u bo si puna e historianeve ne kohen e Hoxhes.
 

kastriot

Primus registratum
Re: Cameria

Fillimisht postuar nga LIR111:
[qb] Ajo pikture s,eshte gje tjeter vecse nje kopje e dobet nga gravurat e famshme te Dyprese(detaj)

Kastriot mos u bo si puna e historianeve ne kohen e Hoxhes. [/qb]
Po mire more Djalke, pse nuk na i sjell ti ato gravurat e famshme qe ti shohin edhe ne te tjeret????
Dhe cfare don te thuash me ate krahasimin tend te dobet?????
 
Top