Beteja e Fushe Kosoves me 1389

premtim

Primus registratum
Re: Beteja e Fushe Kosoves me 1389

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Kot nxefesh dhe nxjerr budallalleqe nga goja! Une iu pergjigja pyetjes tende (mos pyetje te tilla, nese te vertetat qe kane ekzistuar te shqetsojne) dhe mua me duket shume gje e mire qe kosovaret edhe pse kane qene shtetas jugosllave nuk e kane vrare mendjen per shtetin jugosllav!

Po te mendosh me qetesi me siguri do te besh postime me te sakta dhe me te zgjuara!

P.S Nuk e di pse kam pershtypjen qe ti poston dhe nen nje nick tjeter ketu ne Albforum! E vertete? /pf/images/graemlins/smile.gif

[/ QUOTE ]

SHPREHUme kjart pra....
 

premtim

Primus registratum
Re: Beteja e Fushe Kosoves me 1389

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Une dua me gjithe zemer qe Kosova te fitoje pavaresine por nuk do te me pelqente aspak nje bashkim me Shqiperine. Gjithsesi, pavaresine do te vazhdoni ta enderroni dhe disa vite.

[/ QUOTE ]

Shyqyr Zotit se nuk te pyesin ty dhe te tjeret si ti rreth asaj se cfare mendon per Kosoven dhe ardhmerine e saj...sepse tek e fundit pa marre parasysh enderrat jane tonat, Kosovare...edhe te tjeret, ne ish-Jugosllavi, si ti na kan thene per qellimet tona gjithmone "enderra" mirpo sic doli tjeter...kontribuam pa mase ne shkatrimin e Jugosllavise, u ndame edhe nga ajo cope e Jugosllavise se mbetur dhe se fundi do te ndahemi...ndersa sa i perket bashkimit me Shqiperine ende nuk e kemi kete ne agjenden tone te prioriteteve politike por kur ta shqyrtojme planin tone do ta publikojme dhe do te vazhdojme te "enderrojme"...
 

premtim

Primus registratum
Re: Beteja e Fushe Kosoves me 1389

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Ju te Kosoves keni guximin te vini dhe kushte. ne fillim duhet te falenderoni serbet qe ju marrin dhe mendimin sepse jeni veç nje krahine e serbise dhe kam frike se keshtu do te mbeteni dhe ca kohe.

[/ QUOTE ]

......nese ne kemi guxim te vime dhe te vem kushte, ne lidhje me kete teme, atehere e njejta vlene per ty....sepse me se paku vlen mendimi yte "pozitiv" se kujt ne duhemi ti falenderohemi e kujt jo....to you for sure NOT
 

Lenko

Primus registratum
Re: Beteja e Fushe Kosoves me 1389

A dini qka Kosova eshte e Shqiptarit.Dhe Sllavet nuk kane qfare kerkojne ne Kosove.Pra kete e ka diture dhe tani eshte bindure edhe gjithe bota.Pra me as Rusia e as Kina nuk do ti ndihmojne serbise se jone lodhe me renat e serbise qe qindra vite.Serbet jane asslickers qe e shesin edhe nonen edhe baben per mi vertetu renat e tyre.Mirpo kjo me ka mare funde.Se krejt pe dine qe kosova eshte 100% Shqiptare eshte Albania.Serbet kane propogande shume te flliqte.Po kjo mu nuk po pine Uje.Edhe vete Serbet jane lodhure nga vetvetja dhe nuk i besojne vetvetes pra shume shpejt edhe vet do ta pranojne qe Kosova eshte ka qene eshte dhe do te jete Shqiptare 100% e paster.
 

Brigitte

Primus registratum
Re: Beteja e Fushe Kosoves me 1389

Defacto mos ia fut kot se ndonjehere me ngjan si nje psikopat i terbuar qe kerkone konflikte koti.
 

Brigitte

Primus registratum
Re: Beteja e Fushe Kosoves me 1389

Poashtu edhe une mendoje qe DeFacto postone edhe nen nje nick tjeter, se duket nga shkrimet qe ia ka enda te luaj me nick-a edhe me gocat tona shpitare.
 

premtim

Primus registratum
Re: Beteja e Fushe Kosoves me 1389

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Poashtu edhe une mendoje qe DeFacto postone edhe nen nje nick tjeter, se duket nga shkrimet qe ia ka enda te luaj me nick-a edhe me gocat tona shpitare.

[/ QUOTE ]

1. Per flake duhen dy njerez....njeri qe i ndez drunjet dhe tjetri qe i fryen flakes....pra per kete na duhen dy pale...

2. Sa i perket nick-ave tjere une uk kam tjeter as nuk kam pse te sqarohem ne lidhje me kete...out of topic issue..
...ndersa sa i perket gocave tek ne i kemi amerikane /pf/images/graemlins/rockband.gif /pf/images/graemlins/rockband.gif /pf/images/graemlins/smash.gif /pf/images/graemlins/sleep.gif
 

premtim

Primus registratum
Re: Beteja e Fushe Kosoves me 1389

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Poashtu edhe une mendoje qe DeFacto postone edhe nen nje nick tjeter, se duket nga shkrimet qe ia ka enda te luaj me nick-a edhe me gocat tona shpitare.

[/ QUOTE ]

P.S. SATELITI IM I VOGEL EUROPIAN..A...
 

klodix

Primus registratum
Re: Beteja e Fushe Kosoves me 1389

me vjen keq qe per here te disate dhe nga disa persona lexoj shkrime jo vetem patriotike e nacionaliste (nk ka gje te keqe qe njeriu te doje vendin dhe njerezit e simbolet e tij), por as shkrime realiste nuk gjej dot.
si ka mundesi qe nje person qe shkruan shqip flet me aq mllef per kosovaret dhe e anashkalon, madje e injoron teresisht dhe nuk e deshiron aspak me zemer pavaresine e nje kombi vella, mik, fqinj e real.
turp te ju vije
turp
nese nuk ju vjen turp per gjakun qe kosovaret derdhen per clirimin e shqiperise,
te pakten te ju vije turp qe bashkoheni dhe nuk distancoheni nga dhuna serbe mbi ate komb.
Çdo te thote ju keni qene shtetas jugosllave?
as kaq nuk e di qe ata kane qene te pushtuar?
 

Leshatuku

Primus registratum
Re: Beteja e Fushe Kosoves me 1389

Te bisedosh per "Beten e F.K. me 1389 eshte veshtire per ate se nuk mundesh te jeshe objektiv e fare pak historikisht i drejte.
Nese i lexon sot gazetat e Kosoves, Shqiperise dhe ato Evropiane per luften e Kosoves me 1999, do te gjejshe mendime totalisht te kunderta me njera tjetren.
Dikush thote se luften e fitoi e ashtuquajtura U.Q.K.,
dikush tjeter se luften e fitoi NATO, e tjetri se Serbia u lodhe nga lufta dhe pranoi per shkaqe humanitare ta nderpreje luften.
Permendet U.Q.K por harrohet FARK-u, lufta e LDK, individet dhe grupacionet te cilat luftonin pa asnje emer apo titull, individ te cilet luftonin ta mbrojne shtepine apo fshatin, etj.
Gjate ketyre 6 viteve pas luftes ne kemi me teper te vrare me njeri tjetrin ne Kosove sesa qe u vrane nga ushtria apo policia Serbe por prap se prape faji i jipet Sebise.
Sot femijet ne Kosove nuk dine se kushe me te vertete e fitoi luften me `99, mu shkaku i te rriturve te cilet kane pohime te ndryshme.
Para ca vitesh sa ishim ne Yugosllavi ishin arsimtaret te detyruar te flasin mire per Komunismin dhe luften e saj gjate L.II bot., tani arsimtaret i mesojne femijet ne baze te asaj se ciles parti i takon apo e simpatizon.
Prandaj te flasish edhe per luften e Kosoves me 1389 do te degjojshe mendime te ndryshme.
Une besoj se me 1389 Shqiptaret nga Kosova dhe Shqiperia se bashku me Serbet e kane mbrojtur Krishterizmin.
Kjo ishte lufte kunder Islamimizmit, te cilen Sebet e luftuan gjithmone ne krahasim me "ne" Shqiptaret te cilet iu perkulem dhe shumica u bene me "turq" se Turku.
Ky eshte fakt historik, per fate te keqe.
 

melos

Primus registratum
Re: Beteja e Fushe Kosoves me 1389

Fakt mund te thuash "ndoshta" se shqiptaret u bene me musliman se sa turqit ( qe nuk eshte aspak e vertete) por jo turq sepse shqiptaret flasin nje gjuhe te ndryshme nga ajo e turqeve dhe kane simbole tjera identiteti me kultur dhe tradite krejte tjeter.
Me turqit na bashkon vetem feja dhe nje histori 500 vjece asgje me shume.

te beje nje pyetje te thjesht: vetem 500 vjet kemi qe jetojm si komb?
 

melos

Primus registratum
Re: Beteja e Fushe Kosoves me 1389

[citim]
Gjate ketyre 6 viteve pas luftes ne kemi me teper te vrare me njeri tjetrin ne Kosove sesa qe u vrane nga ushtria apo policia Serbe por prap se prape faji i jipet Sebise.


[/ QUOTE ]

Duhet te te them se aq shume e ke stermadhuar numrin e vrasjeve ne Kosove sa te shkon mendja mos je duke folur per peme e perime e jo per jetra njerezish. Te lutem!!!
Pa anashkaluar vrasjet e pakta qe ndodhin dhe problemet tjera shoqerore dhe ekonomike mendoj se Kosova tani per tani eshte vend shume stabil dhe vrasjet jane minimale
 

regele

Forumium maestatis
Re: Beteja e Fushe Kosoves me 1389

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
me vjen keq qe per here te disate dhe nga disa persona lexoj shkrime jo vetem patriotike e nacionaliste (nk ka gje te keqe qe njeriu te doje vendin dhe njerezit e simbolet e tij), por as shkrime realiste nuk gjej dot.
si ka mundesi qe nje person qe shkruan shqip flet me aq mllef per kosovaret dhe e anashkalon, madje e injoron teresisht dhe nuk e deshiron aspak me zemer pavaresine e nje kombi vella, mik, fqinj e real.
turp te ju vije
turp
nese nuk ju vjen turp per gjakun qe kosovaret derdhen per clirimin e shqiperise,
te pakten te ju vije turp qe bashkoheni dhe nuk distancoheni nga dhuna serbe mbi ate komb.
Çdo te thote ju keni qene shtetas jugosllave?
as kaq nuk e di qe ata kane qene te pushtuar?

[/ QUOTE ]

I nderuar klodix! Nga sa kam lexuar une ketu ne forum dhe nga sa kam kuptuar (te me falesh nese nuk ngrihem ne nivelin tend intelektual), nuk behet fjale per nje mellef te pergjithshem te shqiptareve dhe kosovareve ndaj njeri-tjetrit! Jane disa postime te personave te vecante, qe perpiqen qe te ndikojne rrjedhen e nje teme ose qe nuk jane ne gjendje te pranojne mendimin e tjetrit, ta respektojne ate ose thjesht ta injorojne ate! Prandaj, nuk me duket shume e goditur qe keto postime t'i shohim si pasqyre te nje mendimi dhe ndjenje kombetare qe eshte shume me e madhe se sa mendimet dhe ndjenjat e disa antareve ketu!

Do te doja te thoja gjithashtu, se nuk me duket reale, as historike dhe as atdehdashese te trajtosh popullin kosovar si popull mik, shok apo ku di une! Kosova dhe Shqiperia jane nje, po ashtu dhe popujt! Gjeografikisht dhe poltikisht bota (por jo vetem ajo) po perpiqen te na ndajne! Shqiptaret e kane treguar me shekuj te tere se nuk jane kufijte politike ato qe ndajne apo bashkojne ndjenjen tone kombetare! Ne kete aspekt, mendoj se nuk ke pse shqetsohesh nese kosovaret kane qene shtetas jugosllave! Duhet te gezohesh qe nuk jane me, dhe mos e merr si dashkeqesi permendjen e ketij fakti (une thjesht iu pergjigja pyetjes se nje antari), pasi do te me duhet te citoj thenien qe ke nen cdo postimin tend. Ashtu sic i shikon dhe i kupton njerzit, ashtu je dhe vete!

Haj gjithe te mirat, dhe ju lutem te gjitheve postime sa me te mira e konstruktive!
 

premtim

Primus registratum
Re: Beteja e Fushe Kosoves me 1389

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
....Nese i lexon sot gazetat e Kosoves, Shqiperise dhe ato Evropiane per luften e Kosoves me 1999, do te gjejshe mendime totalisht te kunderta me njera tjetren.
Dikush thote se luften e fitoi e ashtuquajtura U.Q.K.,
dikush tjeter se luften e fitoi NATO, e tjetri se Serbia u lodhe nga lufta dhe pranoi per shkaqe humanitare ta nderpreje luften.
Permendet U.Q.K por harrohet FARK-u, lufta e LDK, individet dhe grupacionet te cilat luftonin pa asnje emer apo titull, individ te cilet luftonin ta mbrojne shtepine apo fshatin, etj.

[/ QUOTE ]

- Sa per kush e filloi luften ajo eshte shume e qarte, vetem nese nje njeri e lexon historine e periudhes se fundit (1989-1999) atehere e ka te kjarte se luften e filluan Serbet...gje qe rezultoi me te paevtiueshmen kryengritje te armatosur te shqiptareve te Kosoves si rezultat i represionit sistematik te qeverise Serbe te atehershme dhe popullates se saj ne Kosove...Perse Kosovaret se fundi "triumfuan" per arsye se i/e tere struktura shoqerore (lexo: qytetar, katundar, LDK, UCK, Ballistat, spiunet, nacionalistat, denacionalistat, gyrbeqaret bile bile edhe grate dhe femijet) i/e perdoren te gjitha mjetet e tyre paqesore per ta evituar ate me te keqen e ajo ishte LUFTA, gje qe e beri me te lehte per NATO-n per ta sulmuar nje shtet sovran per here te pare ne historine e saj qe nga themelimi i saj...Se fundi po e njejta strukture shoqerore nder amblemen e UCK-se i tha boll ma ketij represioni dhe se bashku me aleatin/aleatet e saj SHBA-te dhe te tjeret u siguruan qe e drejta te "triumfoje"
 

premtim

Primus registratum
Re: Beteja e Fushe Kosoves me 1389

Falemnderit per postimin tend, por je jashte teme! Nese ke verejtje per editimet qe te behen, me shkruaj ne privat, por mos u ngaterro dhe ofendo te gjithe moderatoret e ketij forumi!
 

premtim

Primus registratum
Re: Beteja e Fushe Kosoves me 1389

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Qe te jemi realiste ajo beteje ka qene nje ide e mbretit serb Llazari i cili mblodhi rreth vetes nje pjese te mire te ballkanit perfshire dhe shqiptaret ne nje numer relativisht te vogel ne krahasim me serbet. Beteja mund te ishte fituar nese Llazarin nuk do ta kishte tradhtuar dhendri qe i morri fronin. Fakti qe beteja u zhvillua ne Kosove eshte thjesht i rastesishem.
por ekzistojne shume evenimente qe e lidhin Kosoven me Serbine. p.sh kurorezimi i Sveti Krajl-it (babait te stefan dushanit) ne Manastirin e Decanit ne shek. XIV
pastaj, Prizreni ka qene selia e kishes ortodokse serbe per nje fare kohe.
une jam shqiptar por e verteta eshte qe megjithe urrejtjen e madhe qe ekziston dhe krimet e shumta gjate historise, kam simpati per serbet dhe me duket se Kosova pa serbine nuk ka kuptim. nese bashkohet me shqiperine do te shnderrohet ne nje krahine te thjeshte shqiptare. Problemi me i madh per Kosoven nuk eshte serbia por historia serbe.

[/ QUOTE ]

O REGELE, HIQMA QAFE KETE QAFIR........KY PASKA NEVOJE PER NJE "INJEKSION" SLLAVOTITIK
 

premtim

Primus registratum
Re: Beteja e Fushe Kosoves me 1389

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Falemnderit per postimin tend, por je jashte teme! Nese ke verejtje per editimet qe te behen, me shkruaj ne privat, por mos u ngaterro dhe ofendo te gjithe moderatoret e ketij forumi!

[/ QUOTE ]

??????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

premtim

Primus registratum
Re: Beteja e Fushe Kosoves me 1389

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Falemnderit per postimin tend, por je jashte teme! Nese ke verejtje per editimet qe te behen, me shkruaj ne privat, por mos u ngaterro dhe ofendo te gjithe moderatoret e ketij forumi!

[/ QUOTE ]

??????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

[/ QUOTE ]

EDHE SHKRIMI, NE TE CILIN U PERGJEGJA TE CILIN TI E EDITOVE, NUK KA TE BEJE ME TEMEN MEGJITHATE ESHTE ATY?!!!!!!!!!!
 

Marathonman

Primus registratum
Re: Beteja e Fushe Kosoves me 1389

Sihana thot se numri eshte stermadhuar, po mu kjo eshte ajo per te cilen une shkrova ne letren e kaluar se ngritja/zbritja e numrave behet ne baze te interesit, informatave, thashethemeve, gazetave, gazetareve te cilet po vriten etj, etj, dhe ti do te na tregosh se qka ka ndodhe me 1389 !???
 

melos

Primus registratum
Re: Beteja e Fushe Kosoves me 1389

O i njeri i mjere mos me detyro te bie pre e trurit tat dhe mbylle mos e zgjat ma,
tema qe kam hap ka pikenisje jo numrin e te vrareve apo te mbijetuarve por qellimi i temes eshte krejt diku tjeter qe ta kuptosh lexoje edhe njehere po se kuptove pyet si njeri dhe sqarohemi.
une e di qe ciftit tane aq i bene sa jane vrare atehere e sa jane vrare viteve te fundit dhe sa do te vriten ne te ardhmen.
 
Top