Bashkimi Kroaci-Shqiperi ne nje shtet !!!!

Guest
Re: Bashkimi Kroaci-Shqiperi ne nje shtet !!!!

Zhiva Narodne Serbije
 

Guest
Re: Bashkimi Kroaci-Shqiperi ne nje shtet !!!!

RROFTE NENA SERBI ......
SHQIPTARE ANADOLLAKE CIGANE
 

Guest
Re: Bashkimi Kroaci-Shqiperi ne nje shtet !!!!

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
RROFTE NENA SERBI ......
SHQIPTARE ANADOLLAKE CIGANE

[/ QUOTE ]

RRofte kurva serbi

452yj.jpg
/pf/images/graemlins/confused.gif /pf/images/graemlins/shocked.gif /pf/images/graemlins/tongue.gif /pf/images/graemlins/grin.gif
 

Guest
Re: Bashkimi Kroaci-Shqiperi ne nje shtet !!!!

Orosh, nga na i nxorre kroatet Ilire ti, apo nga kullat e Oroshit? Nese perdorim po te njejten logjike(per fat te keq vura re se edhe Chaon ka rene ne kete kurth)atehere ç'kini me serbet? edhe ata jane ilire te sllavizuar?! Gjuha e kroateve ka fare pak, per te mos thene aspak ndryshime nga ajo e serbeve. Bullgaret jane thrakas te sllavizuar, maqedonet te sllavizuar, madje kete i kam thene dikur nje shqiptari te maqedonise, qe ata jane maqedonas dhe nuk duhet te tremben nga emri sepse nuk jane sllavet, maqedonia ka egzistuar para sllaveve dhe nuk ishte toke bosh kur u dynden ata ne shek.VII-VIII)greket ilire te greqizuaretj etj, idiotlleqe te ngjashme.
 

Guest
Re: Bashkimi Kroaci-Shqiperi ne nje shtet !!!!

si s'ju vjen turp qe e ndani ILIRIZMIN me kombe te cileve nuk u njihet lashtesia...njerezit e emancipuar sidomos per sa i perket kulures e historise kombetare jane egoiste te terbuar,ndersa ju doni ta ndani me nje komb qe per me shume Ilirizmin e kane banalizuar deri ne ate pike sa ta kthejne ne pretekst per te zbatuar kete apo ate politike...e kujtojne apo e harrojne ne baze te interesave te ngushta politike te periudhes!ja pra se e respektojne kroatet ilirizmin e tyre.
minoritetet duhet te sherbejne vetem si ure POLITIKE midis dy kombesh por jo si pretekst bashkimi,pasi shqiptare kemi ne mal te zi,ka akoma ne serbine jugore,ne maqedoni ne greqi e itali etj etj...po te vazhdojme keshtu do i rikthehemi me siguri te kaluares komuniste me shtetet e saja shumetnike.
maksimumi mund te pretendosh bashkimin me tokat shqiptare te ketyre shteteve(ajo qe kerkojme edhe ne nacionalistet)por jo me te tere shtetin.
 

korn83

Forumium praecox
Re: Bashkimi Kroaci-Shqiperi ne nje shtet !!!!

he kurve t'u dha rasti dhe ty me ne fund te flasesh?po medoemos se buçja sllave,nena jote kombetare por edhe ajo kembeshklymja e sat'eme qe ke ne shtepi keshtu ju kane mesuar historikisht;te qendroni ne erresire dhe me tinzarllik te veproni se ndryshe ju shkojne pordhet litar.

dhe sa per ciganet mendohu mire kur flet dhe pakez me respekt se ndonjeri mund t'i kete hap kembet buçes qe ke per nene e mund te jete pikerisht yt ate...ndryshe nuk kuptohet perse ne Kosove shqiptaret plumbat ua jepnin sllaveve e ciganeve.
shko degjo ndonje kenge te bregoviçit se keshtu te qartesohen idete.
 

exp-s

Primus registratum
Re: Bashkimi Kroaci-Shqiperi ne nje shtet !!!!

hajde gallate hajde
et gjithe jane duke u bashkuar ne evrope ne tehmei alb-kro
hahahh
hajde aktualitet politik !
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Bashkimi Kroaci-Shqiperi ne nje shtet !!!!

O milet....mos e ngaterroni gjuhen...mos i ngaterroni serbet me kroatet...sa per dijeni ne Kroaci jane dy fise..hervatsci dhe Dalmatet...Ne te gjithe librat te historianeve kroate Shqiperia permendet si berthama e Ilirise...Serbet vetem duan te behen pjese e historise sone te perbashket...m'varjau atyre!
Dalmatet kane te gjith bregdetin kroat...
aq sa jane Dardanet Ilire jane edhe Dalmatet...pra Iliria e ndare ne fise te ndryshme!
 

atman

Forumium maestatis
Re: Bashkimi Kroaci-Shqiperi ne nje shtet !!!!

OROSH edhe Venetet aty ku sot eshte Venecia me gjithe rrethet e saj, dikur ka qene ilire, por nuk do te thote se venecianet e sotem e mbajne veten si te tille, pra ilire. Edhe aty ku sot eshte Hungaria kane qene Paonet, por nuk do te thote se hungarezet jane ish paonet ose ilire.
Dhe te besh sikur nuk di cilet jane Dalmatet e te quash si te tille Kroatet, eshte me shume se nje gabim trashanik. Por ky gabim tejkalon veten shume kur i krahason me Dardanet. Nese Dalmatet jane asimiluar dhe nga ta ka mbetur emri, kjo nuk do te thote se jane Ilire dhe se...na qenkan njesoj me Kosovaret. Apo nuk e di qe Dardanet jane Kosovaret e sotem?! Mos i ngaterron gje me serbet kosovaret, apo mos gjuha e tyre te duket me pak shqip se ajo qe flet ti dhe une?
Kroatet jane sllave dhe gjuha e tyre thuajse nuk ka ndryshim nga serbishtja. Madje ndryshon shume nga sllovenishtja, sikurse edhe nga maqedonishtja, sepse maqedonet kur jepnin ne tv filmat ne gjuhen serbo-kroate, i perkthenin. Mos i ngaterro gjerat. Nese e ben nga padituria, viktima te kesaj gjeje mund te biem te gjithe. Askush nuk pretendon se di gjithçka, por nese kembengul, atehere nuk eshte nga padituria, por qellimisht.
Asnje shqiptar nuk e ndjen veten kroat dhe nuk besoj se kroatet e ndjejne veten shqiptare.
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Bashkimi Kroaci-Shqiperi ne nje shtet !!!!

atman...mos u mundo te mbushesh faqen me marrina...askush spo flet per kroate dhe shqiptare ketu...po flasim per Iliret....e ne do ta dish ti..te asimiluar apo jo...Dalmatet jane po aq Ilire sa edhe Dardanet...ndersa Shqiperia e soteshme ka qene berthama e Ilirise!!
Nqs di ndonji gja me konkrete mund te na e mesosh edhe neve...por jo perkthime filmash e ku di une!!
 

atman

Forumium maestatis
Re: Bashkimi Kroaci-Shqiperi ne nje shtet !!!!

i DASHUR Orosh, ose nuk kupton, ose ben sikur nuk kupton, ti mund t'i quash filma ose jo, ato qe shkruaj une, ose edhe marrina, por e verteta eshte e vertete. DALMATET ishin ILIRE, por JO KROATET, KETA JANE SLLAVE TE JUGUT. Me keqardhje po ta them se eshte keshtu.

...askush spo flet per kroate dhe shqiptare ketu...
O shqiptar, ose e ke hapur temen ne nje moment apnee, ose ka ndonje Orosh tjeter ketu, sepse kur lexoj thenien e mesiperme, me duket e çuditeshme se sa shpejt harron. Ti ke hapur temen: "Bashkimi Kroaci-Shqiperi ne nje shtet "!!!!dhe perdor si "argument" per kete bashkim perkatesine ilire te kroateve!!! meqenese ata(kroatet) na qenkan sot ne tokat e Dalmateve!!! Une ndaj te mora si shembull fise te tjera ilire dhe popuj te tjere, psh tek tokat e Liburneve, tashme jane Sllovenet, gjithmone sipas "logjikes" tende, na qenkan ilire meqenese banojne ne ato toka dhe po sipas "logjikes" tende, une mohoj perkatesine ilire te liburneve sepse them qe sllovenet nuk jane ilire. Mos na çudit me Orosh. More kam nje pyetje: ku jeton zotrote, ne France? Mesiguri ke marre ndonje shtepi me qira, mos valle quhesh francez per kete?
Une nuk kam ndermend te merrem me memorien tende, as edhe me nivelin tend ne kete fushe, por te pakten ktheu ne fillim dhe rilexo; i ke shkruajtur ti dhe jo une.
 

korn83

Forumium praecox
Re: Bashkimi Kroaci-Shqiperi ne nje shtet !!!!

Orosh,nuk me duket e drejte te flasesh me kaq simpati per disa sllave te jugut me "origjine"-sipas teje-ilire,kur(me aq sa kam lexuar)nuk ke ndonje simpati te madhe per iliret E VERTETE,Dardanet,ose me mire shqiptaret e Kosoves...a mos valle tere ky patetizem ka te beje thjeshte me faktin qe kroatet jane katolike dhe jo me origjinen ilire?jo se po te kapemi tek feja,atehere paskan te drejte turqit e serbet kur konsiderojne shqiptaret myslimane,turq!paskan te drejte edhe greket kur cilesojne shqiptaret ortodokse,greke...por keto jane arsyetime mesjetare!!!jane ato te bizantit dhe te perandorise osmane.
...jane keto tipe arsyetimesh qe sherbyen si motiv kryesor per nisjen e nje prej konflikteve me te eger te historise moderne...dhe duket se prapeseprape ka njerez qe nga historia dhe eksperienca nuk kane nxjerre akoma mesime.
se pari te bashkohemi midis nesh Orosho dhe pastaj,kismet ne BE,te bashkohemi edhe me keta Iliret sllave...po s'qene kundra natyrisht!!!
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Bashkimi Kroaci-Shqiperi ne nje shtet !!!!

Korn...ne fakt une tek kroatet mundohem te mos e perfill aspak elementin sllav...do isha i kenaqur sikur dikush te na spjegonte pak me teper per fiset e ndryshme qe jetojne ne Kroaci,dhe aspiratat etyre...kam parasysh ketu Dalmatet te cilet akoma edhe sot e quajne vehten keshtu..dhe me sa di une ndryshojne edhe ne mbiemra nga ata sllavet e jugut qe permend ti dhe atmani!
Tani..duke u nisur nga shume kerkime historike qe kane ndermare kroatet ne bashkepunim me historiane/arkeologe shqiptare,shohim pra nje bashkepunim te mirfillte ndermjet dy vendeve/popujve per te nxjerre ne pah vjetersine dhe perkatesine e "dy" popujve..qe nje here e nje kohe flisnin te njejten gjuhe dhe ishin nga i njejti trung!
Une nuk jam dakord me ju..kur ju thoni qe:jane te asimiluar,nuk jane Ilire,jane sllave etj etj...ne kete menyre,ne,vetem perforcojme tezat serbe!
Edhe ne serbi/verilindje te Kosoves ka toka shqiptare komplet te asimiluara ne sllave...por ne nuk pushojme se permenduri qe ata toka jane Ilire!
Korn...nuk diskutohet qe ne(te shqiperise) me Dardanet jemi vellezer,ne kohe moderne...por kush me siguro mu qe ne kohet Ilire nuk kem i qene vellezer edhe me Dalmatet?
Fakti qe:ne Turqi disa milione shqiptare jane asimilu(duke fut edhe emigrimet e mbas viteve '50)komplet,ndersa ne Dalmaci arbereshet e Zares flasin akoma shqipen e vjeter..tregon qe shqiptaret gjeten atje nje ambient vellaznor!
Kalimi i analizave...ne aspektin fetar nuk do ndihmonte aspak ne mirkuptimin tone(te pakten ne te treve)..keshtuqe une e nxjerr jasht loje fene,ne kete rast!
 

jimmy84

Primus registratum
Re: Bashkimi Kroaci-Shqiperi ne nje shtet !!!!

O Oroshi. Po ti qenke i fiksuar pas kroateve. Mos ke ndonje komshi kroat ti qe e do fort? /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
Kroatet jane SLLAVE. Pavaresisht pakicave arbereshe perseri aty predominon mentaliteti sllav. Te mos harrojme qe edhe kroatet nuk jane "engjej" kur kujton qofte ato qe u kane bere serbeve apo boshnjakeve. Sigurisht qe nuk jane aq keq sa "serbomedhenjte" por nuk jane dhe aq "te pafajshem". Gjithashtu edhe politikat e tyre mendoj qe jane si puna e dardhes (me bishtin prapa). Me kete "ilir"-izmin e tyre ata duan te provojne qe Kroatet nuk na paskan ardhur me serbet dhe me sllavet e tjere po na qenkan "rrace e vecante" dhe autoktone. Pallavra te tilla nuk i hane as bufat jo me serbet apo shqiptaret. Arsyeja tjeter (e dyta per nga rendesia) duan qe te kene perkrahjen e Shqiperise kunder Serbise por ne kete mes nuk do kete asgje "sentimentale" sic do ta "lyeje" dikush por thjesht manovra politike tipike sllave.
Hajt shendet Orosho.
 

korn83

Forumium praecox
Re: Bashkimi Kroaci-Shqiperi ne nje shtet !!!!

Orosh,me duket se ti po i kalon analizat paksa ne aspektin fetar!
ne kroaci shqiptaret jane AUTOKTONE,prandaj eshte llogjike qe duhet te ruajne kulturen e tyre.
...nuk do te thote ama qe kane gjetur nje ambient vellazeror ne kroaci!!!ne turqi shqiptaret
jane asimiluar komplet pasi ishin EMIGRANTE...dhe emigranti e ka per detyre te ASIMILOHET NE
SHTETIN E RI QE E MIREPRET DHE KUJDESET PER TE,duhet te jete mirenjohes dhe ta respektoje
kulturen e re sikur te ish e tija(sidomos ne koherat moderne kur themeli baze i nje shteti eshte
KOMBI DHE TRADITAT KOMBETARE)pasi ndryshe ben figure te keqe si keta derrat e magrebit
qe jetojne ne europe por s'duan te integrohen ne shoqeri!apo ne mos me keq do qe shqiptaret te
sillen me autoktonet siç u sollen sllavet kur pushtuan ballkanin???
nese jane detyruar edhe se fundmi te emigrojne nga jugosllavia drejt turqise,mund te
konstatojme vetem diçka:nga jugo-kroacia shqiptaret i shperngulin,ndersa ne turqi i mirepresin!!!
pra sikur ta lidhim me fene,na dalin te tjera te verteta...megjithate une nuk jam kapur asnjehere
tek feja.

teoria e ilirizmit kroat ka te njejtin funksion te asaj mbi prejardhjen nga Aleksandri i Madh
te sllaveve te maqedonise:sherben vetem per te kundershtuar,gjoja me fakte historike,shovinizmin
e vendeve perreth,pasi maqedonine e pretendojme ne,greket,serbet e bullgaret!po ashtu edhe
kroacine,gjate periudhes kur na u formua "identiteti" ilir,na e pretendonte shovinizmi
italian,austro-hungarez dhe ai serbo-sllav!

per nje moment e zeme se ke te drejte!
e zeme se nje pjese e mire e kroateve jane me origjine ilire!
ne maqedoni,nuk ke nje pjese te popullsise me origjine ilire por NJE SHUMICE ETNIKE PLOTESISHT
SHQIPTARE,qe deshiron bashkimin me Shqiperine!
pjesa tjeter eshte sllave,si ne maqedoni po ashtu edhe ne kroaci.gjithashtu nen aspektin
fetar,me kroacine na bashkon vetem nje 10% zyrtar i Shqiperise,nderkaq qe me maqedonine plot 90%!
gjithashtu me kroacine nuk kemi nje vazhdimesi territoriale,nderkaq qe me maqedonine po!
duhet valle te bashkohemi edhe me maqedonine???duket si me prioritar!
megjithe keto te perbashketa,ne me sllavet e maqedonise kemi,se paku,veshtiresi komunikimi
e dialogu!

natyrisht qe nuk ve fare ne dyshim faktin qe ne kroaci ka zona teresisht shqiptare autoktone,por
me duket i ekzagjeruar mendimi sipas te cilit nje pjese e mire e kroateve e konsiderojne
veten ilire!mund edhe te jene te tille,por ilirizmin ata e konsiderojne si antiserbo-sllavizem dhe jo
si proshqiptarizem!
me kroacine pra,te perbashketat qe kemi,duhet vetem te na ndihmojne ne krijimin e nje vizioni te
perbashket te politikes se jashtme(nuk jam aspak kundra,i preferoj me shume se sllavet e tjere te
jugut,s'ka dyshim...POR MBETEN SLLAVE AMA!!!ne mos si komb te pakten si tradite,gjuhe e
kulture,jane plotesisht sllave),por jo ne zhdukjen e kufijve shteterore,kombetare!
me kroatet pra VETEM ALEANCE!!!
VETEM ME SHQIPTARET BASHKIM!

kroatet kane ardhur te tille ne ballkan...nuk eshte se ishin sllave jugu dhe kur erdhen
ne ballkan,gjate "perzierjes" me shqiptaro-iliret u kthyen ne kroate!!!pra fakti qe edhe
sot e kesaj dite jane krenare per kroatizmin e tyre tregon vetem se sa shume ata ndihen sllave
dhe jo ilire!


P.S.me Dardanet nuk jemi vellezer "ne kohe moderne"-siç thua-por kemi qene gjithmone e do te jemi
te tille.
 

Nobis

Primus registratum
Re: Bashkimi Kroaci-Shqiperi ne nje shtet !!!!

sa ide e mire kjo me kroacine /pf/images/graemlins/smile.gif
bashkojme dhe Sllovenine dhe behemi 3 /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

pinkparadise

Forumium maestatis
Re: Bashkimi Kroaci-Shqiperi ne nje shtet !!!!

ne ne shqiperi vetem nje shtet, nje popull me te njejten gjuhe dhe tradita edhe nuk jemi te zotet te qeverisemi edhe te nxjerri nje gje ne drite,,,
jo me te bashkohemi me te tjeret qe do filloj lufta ne Ballkan krejt.
 

pinkparadise

Forumium maestatis
Re: Bashkimi Kroaci-Shqiperi ne nje shtet !!!!

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Nuk e di,e ka menduar ndonjeri ndonjehere kete,me sa di une te dy popujt kemi nje fare respekti reciprok,historia flet per nje bashkpunim te madh ndermjet nesh(ne te gjitha fushat).
Ilire ata,Ilire ne.
Armiku i perbashket:Serbia!
Interesat e perbashketa:Evropiane!
Shqiptaret ne Kroaci jane nje faktor i rendesishem.
Duket si nje fantazi qe i kalo te gjith kufijte,une nuk e shtroj kete ne aspektin e nderrimit te kufinjve,por si nje perkrahje kunder sllaveve te bashkuar!
Pra me kufinj te hapur dhe me bashkepunim ne te gjitha fushat.

[/ QUOTE ]

shum i dashur Orosh, ose se kam ndjekur un kete pune ose ti je pak si shum optimist edhe te duket gjithshka shesh me lule,

1/ respekti reciprok nuk do te thote dashuri ose dashamiresi,dhe shume mire duhet ta dish qe shum vende kan bashkpunuar edhe bshkpunojne per gjellime interessi dhe jo kenaqesi.

2/me fal te lutem un nuk e dija qe neve shqiptaret e shqiperis kemi pas noj problem te madh me serbet (e kam fjalen per luftra teritoriale ose çlirimi prej tyre)keshtu qe ti quash SERBET Armiq, me duket pak si e egzagjeruar.

3/ jam shum dakort qe interesat tona te perbashketa jan qe te futemi ne evrop por mos harro SEICILI PER VETE DHE ZOTI PER TE GJITH, dhe vendet per te bere pjes ne EU jan te pakta keshtu qe nuk ma ha mendja se Kroatet do mendojne shum per futjen tone ne evrope duke ditur se ata nuk kan siguruar vendin e tyre.

kaq kisha un. kiss you . /pf/images/graemlins/kiss.gif
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Bashkimi Kroaci-Shqiperi ne nje shtet !!!!

Korn...gjithsesi po fillon dhe po e qarteson pak e ngapak mendimin kundrejt Kroateve...edhe une ashtu si ti per Kroacine kam simpati ngaqe na bashkon e njejta urrejtje kunder Serbise!
Ne fund te fundit Kroatet dolen fitimtare kunder Serbeve(edhe me zhdukje masive),ndersa ne jemi/ndjehemi akoma inferiore prej faktit qe ata(serbet) na kane vra gjithmone,ne nuk kemi arrit kurre te bejme hakmarrje!!
Pra...fitorja e tyre kunder Serbise sikur na afron edhe me shume(sikur te leme menjane fene)me kroatet!
Ndersa...kjo eshte tema vetem per perqindjen Ilire ne gjakun Kroat.....une akoma mendoj qe pjesa perendimore e Kroacise banohet nga Iliret e asaj ane!
Ti thu qe Kroatet u sllavizuan...oke...por prapseprape mbeten Ilire!
Ana Lindore e Kroacise ka sllave te paster..jam dakord!
Kaq!
 

korn83

Forumium praecox
Re: Bashkimi Kroaci-Shqiperi ne nje shtet !!!!

mua me vjen mire Orosh qe kroatet kane masakruar serbe...te jesh i sigurte,eshte e natyrshme...por s'me ben te ndihem inferior aspak,fakti qe ne nuk jemi "hakmarre" me serbet siç bene kroatet...thjeshte sepse ne nuk jemi kafshe Orosh!nuk eshte ne natyren tone!
punet e pista ua leme kafsheve!
njeriu ka nje dinjitet.
ne jemi njerez e si te tille duhet te sillemi.
nuk mund t'i lejojme vetes te biem ne nivelin e tyre.

dhe te jesh njeri nuk do te thote te ulesh hunden e te besh viktimen...nuk po them kete...po them vetem qe ndersa ne bejme LUFTE BURRERORE,BALLE PER BALLE,siç kemi bere gjithmone per te mbrojtur trojet tona,ata bejne masakra me te pambrojturit,te paarmatosurit apo me grate,femijet e pleqte...!!!
kjo eshte burreria???

shih maqedonine,ku SHQIPTARET ME ATO PAK ARME rrethuan shkupin pa qene nevoja te derdhej gjak i ndyre civilesh sllave,nderkaq qe ushtaret sllave furnizoheshin perdite,nga kurva serbi me mercenare dhe nga buçja ruso-bullgare me arme...e ç'bene gjate konfliktit me tere ato tanke???
shtypen rrebelet shqiptare?
shpetuan maqedonine?
JO!
vetem vrane babe e bir pasi shkembyen nje CELULAR te thjeshte per granate,apo shtypen disa fshatare me zinxhiret e tankut!!!

ajo qe dua te them eshte qe shqiptaret kane KURAJO,FISNIKERI E BURRERI,nderkaq qe sllavet njihen vetem per egersine e tyre te ekzagjeruar...nuk eshte ndonje krenari e madhe po te mendosh qe edhe ata indokinezet e vegjel,ata xhuxhat aziatike nje pellembe permbi toke,shquhen per egersi.
 
Top