Bashkimi Kroaci-Shqiperi ne nje shtet !!!!

OROSHI

Primus registratum
Bashkimi Kroaci-Shqiperi ne nje shtet !!!!

Nuk e di,e ka menduar ndonjeri ndonjehere kete,me sa di une te dy popujt kemi nje fare respekti reciprok,historia flet per nje bashkpunim te madh ndermjet nesh(ne te gjitha fushat).
Ilire ata,Ilire ne.
Armiku i perbashket:Serbia!
Interesat e perbashketa:Evropiane!
Shqiptaret ne Kroaci jane nje faktor i rendesishem.
Duket si nje fantazi qe i kalo te gjith kufijte,une nuk e shtroj kete ne aspektin e nderrimit te kufinjve,por si nje perkrahje kunder sllaveve te bashkuar!
Pra me kufinj te hapur dhe me bashkepunim ne te gjitha fushat.
 

MLK

Primus registratum
Re: Bashkimi Kroaci-Shqiperi ne nje shtet !!!!

Kroatet jane i vetmi popull ne ballkan qe na duan e respektojne. Ka shume gjera qe na bashkojne po ka dhe shume qe na ndajne keshtu qe perveç mardhenieve te mira nuk besoj se mund te ket gje me teper me Kroacine.
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Bashkimi Kroaci-Shqiperi ne nje shtet !!!!

Fillimisht postuar nga MLK:
[qb] Kroatet jane i vetmi popull ne ballkan qe na duan e respektojne. Ka shume gjera qe na bashkojne po ka dhe shume qe na ndajne keshtu qe perveç mardhenieve te mira nuk besoj se mund te ket gje me teper me Kroacine. [/qb]
Jam dakord qe ekzistojne shume ndryshime ndermjet nesh dhe atyre,une them qe sikur te ishim me te afert se sa jemi tani!
Theksoj:vetem mirkuptimi/dashuria/respekti/ndihma/ te ishin me te theksuara ndermjet nesh!
 

antares

Primus registratum
Re: Bashkimi Kroaci-Shqiperi ne nje shtet !!!!

Armiku i armikut tim = miku im!
Me sa di une edhe Jemeni Katari e Sulltanati i Omanit e kane inat Serbine (kryesisht per ortodoksine e saj), pse te mos kerkonim ndonje bashkom me ta?
Apo skane dhe nafte dhe keshtu hame dhe ca qyl!
Ti Rrush me kujton Sicilianet e 1946 qe kerkuan shkeputje nga Italia dhe bashkim me SHBA!
Nuk e dije?
Sigurisht ke shume per te mesuar.......
 

S6T6N6

Forumium maestatis
Re: Bashkimi Kroaci-Shqiperi ne nje shtet !!!!

spjegim i sakte ky i antares :thumbsup: mendoj se ky bashkim do te ishte nje mutacion gjenetik i rrezikshem! (si bashkimi europian fundja)
 

korn83

Forumium praecox
Re: Bashkimi Kroaci-Shqiperi ne nje shtet !!!!

antares po flet per mafiozet qe s'duronin dot me duçen...ia kishte nxire aq shume jeten te shkreteve /pf/images/graemlins/laugh.gif sa ishin te gatshem te shiteshin tek amerikanet,vetem qe te çliroheshin nga fashistet...keshtu mund edhe te bashkepunonin me pepinot e amerikes!fakt eshte qe amerikanet fale bashkepunimit me mafiozet hyne ne siçili pa derdhur gjak e pa u shtene as krisma me e vogel...mafiozet kishin bere plan qe pas luftes te bashkonin zyrtarisht siçiline me territorin kombetar amerikan,por pastaj u harrua ai muhabet pasi gjeten parajsen ne shtetin e ri italian...duket per te qeshur por eshte histori teresisht e verte.

per t'iu rikthyer temes,nuk shoh ndonje problem nga bashkepunimi i ngushte,por te flasesh per bashkim me duket teper Orosho
 

SHQIPTAR-4EVER

Primus registratum
Re: Bashkimi Kroaci-Shqiperi ne nje shtet !!!!

OROSHI:
Nuk e di,e ka menduar ndonjeri ndonjehere kete,me sa di une te dy popujt kemi nje fare respekti reciprok,historia flet per nje bashkpunim te madh ndermjet nesh(ne te gjitha fushat).
Ilire ata,Ilire ne.
Hera e pare qe po degjoj per respektin reciprok ndermjet dy popujve. O Orosh po bashkepunimin e ngushte ku e ke pare ti? Po cne kroatet ilir, a nuk jane sllav?

p.s me falni per injorancen
 

jimmy84

Primus registratum
Re: Bashkimi Kroaci-Shqiperi ne nje shtet !!!!

Fillimisht postuar nga OROSHI:
[qb]
Ilire ata,Ilire ne.
[/qb]
Kur them une qe ti flet si e jema e Zeqos maje thanes, nuk beson ti. Boooh kroatet na dolen Ilire. P*** i arushes.
 

korn83

Forumium praecox
Re: Bashkimi Kroaci-Shqiperi ne nje shtet !!!!

e kam thene dhe here te tjera...eshte njelloj me ate teorine e maqedonesve...sherben vetem si mburoje kunder tendencave pansllaviste serbo-bullgare...dhe ne,keto teorira,duhet t'i shfrytezojme dhe jo te biem pre...pra te shfrytezojme kroate,maqedonas dhe ndofta malazeze kunder serbo-grekeve por jo t'i besojme teorirave absurde qe nxjerr mendja e semure e derrave sllave...katolikeve iu kujtoj mos t'ia kene shume besen kroateve se edhe italianet e shpellave karstike katolike ishin...po ashtu edhe myslimanet mos te genjehen shume,se myslimane ishin dhe ata te bosnjes kur paten nje konflikt-sado te vogel-me kroatet ne mostar...ortodokset besoj se e kane te qarte qe kroatet mund te jene te rrezikshem...gjithashtu sllavet treguan qe nuk kane respekt as per njeri-tjetrin jo me per ne te tjeret...ajo qe dua te them eshte kjo:plotesisht dakort me bashkepunimin midis dy kombeve-edhe pse jane ata te paret qe e kuptojne rrezikun serb dhe nevojen e aleances me antiserbet,por ama krejtesisht kunder çfaredolloj kontakti me sllavet:

1-sepse eshte gjeografikisht i paarsyeshem...mos valle pretendojme ta bejme si shba-ja me alasken?

2-mendo sikur papritmas ti kapte patetizmi i pansllavizmit(edhe pse sllavet bien shpejt pre e patetizmave!!!...mund te kene gjak ilir,por sjelljen ama e kane sllave)siç i kapi shekullit qe shkoi...çdo u bente me Shqiperine,kur dihej qe do ishim plot e per plot me spiune kroate,pasi bashkimi sjell edhe keto probleme.
 

psejo

Primus registratum
Re: Bashkimi Kroaci-Shqiperi ne nje shtet !!!!

croatet nuk kan prejardhje ilire ato erdhen ne tokat tona dhe asimiluan ata qe nuk emigruan. e dyta nuk ekziston me ne kohet moderne thenia. armiku armikut tim, miku im. se kroacia ka intersa krejt te tjera. dhe pervec serbeve nuk na bashkon asnje gje tejter. fati i kroateve eshte qe ata urrehen vetem nga serbet. ndersa ne nga te gjithe fqinjet pa perjashtim.
mendimi im per temen. nuk na duhen miqesi te dobta. kroacia nuk ka ndonje ze te rende. ne na duhet shba, kina, inda. mbasi te shperndahet EU(dhe vej bast se shpejti) do jene keto shtete qe do bejne ligjin ne epokat e ardhshme.
 

MLK

Primus registratum
Re: Bashkimi Kroaci-Shqiperi ne nje shtet !!!!

SHBA, Europa Kina apo India jane superfuqi e nuk i kercet shume per ne e kjo eshte normale pasi jemi teper te vegjel per te qene interesant.
Pra aleancat do te behen me vende qe kemi thuajse te njetat tregje perndryshe eshte pak utopike te shpresojme mardhenie me raporte te barabarta.
Mos harroni se Bush kur u zgjodh nuk dinte emrin e kryeministrit indian imagjinoni per Shqiperine qe as emrin nuk ja di /pf/images/graemlins/wink.gif
Kush nuk ka vizituar Kroacine apo nuk ka lexuar historine mendoj qe ben mire mos sjelli mendime boshe. Ne Kroaci shume vende e rruge mbajne emra shqiptare, popullsia njef mire historine dhe flet me simpati per iliret dhe pasardhesit e tyre dhe Kroacia eshte i vetmi vend ne ballkan ku shqiptari nuk shifet si armik po si mik.
Beni nje xhiro dhe do e kuptoni se sa na respektojne kroatet e eshte mekat qe qeveria jone nuk ka qene me aktive per te zhvilluar mardheniet ekonomike e dipllomatike me Kroacine.
 

antares

Primus registratum
Re: Bashkimi Kroaci-Shqiperi ne nje shtet !!!!

Sigurisht qe vetem te mira do te kishim nga mardhenie te ngrohta dhe me perfitim te dyanshem me Kroacine, po te flasesh per aleanca strategjike dhe aq me keq "kunder" ketij apo atij me duket utopi!
Ne mbeshtetje te asaj qe tha korn89, per sllavet dhe dashurine e tyre te madhe per njeri tjetrin do kujtoj vetem dyr raste (nga dhjetra): ne Luften e Pare Boterore Bullgaria ishte ne anen e Fuqive te Boshtit dhe morri pjese ne goditjen ne Serbi! Dhe u siguroj une qe bullgaret nuk ke kishin doren te lehte (per te mos thene me te rende se Austro-Hungarezet) ne Serbi!
Polonia - Ukraina -Rusia Jane te tre vende sllave po u siguroj une qe dashuria e nje Polaku per nje Ukrainas apo Rus eshte aq e madhe sa.........
Taras Bulba.........


Kapeni te jemen e Zeqos se iku tek ajo thana tjeter.......
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Bashkimi Kroaci-Shqiperi ne nje shtet !!!!

Mos u kapni tek armiqesite apo miqesite e koheve te fundit!Kush e din sadopak historine e Kroacise besoj qe e di gjithashtu qe Dalmatet dhe hrvatet nuk e shkojne edhe aq mire,pikerisht nga raca e ndryshme qe kane,te paret Ilire,te dytet sllave!

Antares,per shembullin e Sicilise qe solle ketu,meriton nje "karton te kuq" sepse ishe komplet jashte loje!
 

antares

Primus registratum
Re: Bashkimi Kroaci-Shqiperi ne nje shtet !!!!

Ja, ja, tek ajo thana aty ka vajtur e jema e Zeqos! Kapeni rrushiiiiiin

Ajo (Sicilia) ishte per ilustrim te "idese" tende te madhe strategjiko-historike!

Po si do tja veme emrin ketij shteti Shqiperraci apo Krroshqiperi?

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: Bashkimi Kroaci-Shqiperi ne nje shtet !!!!

Bashkëpunim më të madh me Kroacinë, patjetër. Bashkëpunimi duhet me të gjithë vendet e botës mundësisht! Bashkim? Pse jo! Në BE dikur, kur Shqipëria të jetë e denjë si anëtare dhe si partënere e BE!

Afrimiteti i kroatëve me shqiptarët egziston dhe i ka rrënjët e thella! Shqiptarët në mesjetë mërguan pikërisht në Kroaci sepse aty gjendeshin fise të tjera shqiptare. Edhe sot ka një prezencë të fortë shqiptarësh autoktonë në Kroaci (Dalmaci kryesisht nëpër male)!
 

antares

Primus registratum
Re: Bashkimi Kroaci-Shqiperi ne nje shtet !!!!

Edhe une pikerisht kete desha te them po nga nje bashkepunim i ndersjellte ne nje .....federate (edhe pa vazhdimesi tokesore), me duket komike si ide!
 

Elsi

Forumium praecox
Re: Bashkimi Kroaci-Shqiperi ne nje shtet !!!!

Jo komike, po qesharake, zbavitese, tragjikomike... Absurdi i ri, Oroshi, perfaqesues i denje i rrymes se re post post moderniste, post pseudo fendiste, nje masturbim pseudo intelektual, dhe ne fund, nje cigare vete aktualizimi - e arrite majen e piramides se Maslow-t, nuk e kishte arritur tjeter njeri :thumbsup:
Peace :angel:
 

balforum

Primus registratum
Re: Bashkimi Kroaci-Shqiperi ne nje shtet !!!!

Nuk eshte fjala per bashkim tokesor ( oroshi e ka shkruajtur besoj tek tema gabim emrin e temes sepse ne permbajtje te temes shkruan me qarte ) por per lidhje me te ngushta.Ajo shprehja e ilirizmit eshte thjesht dicka pluse qe mund te nxit miqesine.Dihet shume mire qe kroatet jane ilire te sllavizuar kurse ne shqiptaret jemi pasardhesit me te paster te pellazgo-ilireve.

Orosh mos u merzite se do hape nje teme per moshen e albforumistave.Atje do duket qarte dhe shkalla e mendimit. /pf/images/graemlins/wink.gif
 

korn83

Forumium praecox
Re: Bashkimi Kroaci-Shqiperi ne nje shtet !!!!

chaon,asnjeri nuk eshte kunder bashkepunimit te forte...jemi te gjithe pro!!!sidomos me ata!!!une jam thjeshte kunder deshires per bashkim!!!une shoh qe ka njerez qe nuk durojne dot shqiptaret e Kosoves(natyrisht bashkimi me Kosoven do na sillte te pakten te njejtat avantazhe si ai i mundshem me kroacine!)atehere si mund te pretendojme te durojme nje KOMB TJETER me te cilin na bashkon-NDOFTA pasi eshte teori jo me shume baza...ju vete thoni per te na bindur qe nese nuk kemi origjine te perbashket duhet te pakten te na bashkoje fakti qe ka shqiptare ne kroaci,por ka edhe plot italiane ama!!!edhe ne serbine e maqedonine aktuale ka plot shqiptare,por nuk na ka bashkuar ndonjehere ky fakt,as me serbet e as me maqedonasit-vetem e kaluara,kur nuk durojme te tashmen tek njeri-tjetri???me duket thjeshte diçka patetike-si pansllavizmi kroat i shekullit te kaluar-qe ka te beje vetem me faktin qe kroatet jane katolike!!!jo me kot ofrohet nga nje nga katoliket e forumit!!!ajo qe dua te them eshte qe ata,tashme-te pakten nje pjese-jane sllavizuar komplet e per me shume kane edhe minoritet serb brenda...atehere nuk kuptoj persene e nje bashkimi te ri alla-titist pas gjithe asaj qe ndodhi!!!
 

Albert Zylyftari

Primus registratum
Re: Bashkimi Kroaci-Shqiperi ne nje shtet !!!!

Ghithe ate lufte qe beri amerikani per prishjen e jugosllavise, do te ishte e kote te mendoje per krijimin e nje shteti te ri qe un do ta quaja adriatikosllavia.Eshte i vertete fakti qe kroatet u ndane nga serbia por ata kane shume pika te perbashketa midis tyre.(gjuha , feja, tiparet, historia, pozita gjeografike )
Per mendimin tim po te bashkohet shqiperia me kosoven, malin e zi, maqedonin s'do kemi nevoje per bashkepunim me vende sllave.Ne duhet te ruajme miqte tane te vjeter: gjermani, turqi, amerike, itali.
 
Top