Bashkejetesa e specieve, force e instiktit apo...?

S6T6N6

Forumium maestatis
Bashkejetesa e specieve, force e instiktit apo...?

Si mendoni te nderuar "filozofe", bashkjetesa ndermjet specieve te te njejtit lloj (njerezve me njerezve, maceve me macet) apo bashkejetesa ndermjet specieve te llojeve te ndryshme me njera-tjetren (njeriu me qenin, lepuri me ariun)eshte vetem nje force instikti apo ... JEPNI MENDIMET TUAJA!!!
 

blabla

Primus registratum
Re: Bashkejetesa e specieve, force e instiktit apo...?

S,
Zakonisht i lexoj temat e tua sepse gjithmone thu dicka interesante. Kjo tema per mu esht nji nga temat mo idiote qe kam pa kohet e fundit...
 

Truth_Matters

Primus registratum
Re: Bashkejetesa e specieve, force e instiktit apo...?

Hahahaaaaa,

Shume e forte kjo tema!!!!!

Jo Satan, nuk jane instinkte, por jane prapambetje te evolucionit, pasi speciet e ardhshme do bashkjetojne te gjitha te perziera, njerezit me kafshet, kafshet me shpendet, njerezit me zvarraniket, peshqit me shpendet, etj, etj.

Jo vetem kaq, por madje parlamenti do nxjerri ligje qe te mbroje te drejtat e specieve te ndryshme per martese.

Sa prapa qe jemi ne te shkretet tani, dhe c'po humbasim! Por s'ka problem, mbas nja 123134983423932 vjetesh, do evolojme edhe ne, ne..... kafsheri!!!!!
 

zog

Primus registratum
Re: Bashkejetesa e specieve, force e instiktit apo...?

bashkimi ben fuqine - tha skenderbeu dhe vdiq. me ket thenie ai vertetoi dhe se ishte filozofi i pare shqiptar.

pikerisht ky bashkim i lejon specimeneve te te njejtit lloj, MBIJETESEN. por kryesorja i ndihmon TE DOBTET ti rrezistojne kohes. prandaj i thashe skenderbeut, filozof.

tani per te shpjeguar pse speciet e kane domosdoshmeri jetesen ne GRUP ose lloj te njejte. e thjesht PER TU NGRITUR LART, ose thene siç e do zakoni sotshem; TE EVOLUOJNE. (kjo fjale vjen nga shqipja VLIM. pra kthimi i ujit ne gaz.) po jap nje shembull te thjeshte:

pse plepi, lisi ose pisha, rriten me shume se prasi ?

e po ngaqe prasi nuk ka dege, siç kane te tjeret. po ashtu dhe llojet e specieve luajne rolin e degeve, duke evoluar keto evoluojne llojet ne vetvete por nga evoluimi i ketyre evoluon dhe natyra (ku keto lloje jetojne), e nga natyra evoluon dhe materia vete.

sa me shume te rriten ne numer, pra ne SASI aq me shume lloji i species evoluon ne vetvete. ku evoluim sjell edhe degjenerim, degradim, ose prishje ne kualitet.
dihet sasia eshte ne dem te cilesise.

psh, tek kinezet, indianet e indise, zezaket e afrikes, etj, pra popujt e shumte kemi dhe evoluimin me te madh te speciesh. prandaj ne kine e ne afrike shohim lindjen e semundjeve te nje lloji te ri, e te tmershem.

tek popujt e vegjel si joni, lloji detyrimisht qendron me i paster, individet behem te hekurt, kushti vetem per ti rrezistuar siç e thame, jetes. keta popuj jane dhe te vetmit te afte te krijojne dhe gjenite.

ps; shihni noj gjeni ju ketej rrotull ? /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Princesha

Primus registratum
Re: Bashkejetesa e specieve, force e instiktit apo...?

po zog ty /pf/images/graemlins/smile.gif
 

Nadia81

Primus registratum
Re: Bashkejetesa e specieve, force e instiktit apo...?

kafshet bashkejetojne instiktivisht, perderisa deri tani nuk eshte vertetuar qe kafshet te jene ne gjendje te arsyetojne.Ajo qe thote zog, qe me pare e ka thene Skenderbeu eshte e vertete.Bashkimi ben fuqine, dhe neper xhungla e keni vene re qe kafshet e te njejtit lloj rrine gjithmone bashke, per t'u ndjere me te forte, por jo se s'zgjidhin gje ne fund te fundit se nuk u bejne dot balle kafsheve me te forta.
Njerezit fillimisht kane bashkjetuar insitikivisht ashtu si dhe kafshet, derisa mesuan te arsyetojne dhe te behen arkaike.Prandaj shoqeria jone eshte ndertuar ne baze te rregullave dhe ligjeve, per te mposhtur natyren arkaike te njeriut.
 

besnik

Forumium praecox
Re: Bashkejetesa e specieve, force e instiktit apo...?

Fillimisht postuar nga Hmmm:
[qb] S,
Zakonisht i lexoj temat e tua sepse gjithmone thu dicka interesante. Kjo tema per mu esht nji nga temat mo idiote qe kam pa kohet e fundit... [/qb]
Me ca kam lexu une, ai shpesh here ka hapur tema qe nuk kan pasur ndo nje kuptim, (ose qe nuk kan lidhje me jeten e perditshme) kan qen shpesh here, tema qe rradhe kushe i ka dhen pergjigjen e duhur Por edhe ne qoft se ndo njeri nga ne ka dhene pergjigjen e duhur ai (s6) kurre nuk e ka marre me seriozitet.

S6 hap tema por nuk do ta besoj realitetin, ai gjithmon ka besuar ate qe ka dasht e jo te pergjigjet e userave te ndryshem.


S6 ka kriuar nje fisozofi ne koken e vet e mendo se vetem ajo (filozofija) e vete eshte e drejta (dhe rregulla)
ME FALNI QE DOLA NGA TEMA
me rrespekt beni
 
Top