Ambivalenca

Kordelja

Valoris scriptorum
Ambivalenca

Kam qene e mrekulluar kur kam degjuar te flitej per here te pare per kete term te cilin lexova me vone qe e kish zbuluar Dostojevski.
Eshte karakteri njerezor, qe kerkon pasterti pikerisht ne castin kur individi jepet pas shthurjeve, qe urren ne castin kur dashuron etj.

C'na ben te ndjejme dy ndjenja kaq te kunderta ne te njejten kohe?
 

Anasykaltra

Primus registratum
Re: Ambivalenca

Fillimisht postuar nga Kordelja:
[qb]Kam qene e mrekulluar kur kam degjuar te flitej per here te pare per kete term te cilin lexova me vone qe e kish zbuluar Dostojevski.
Eshte karakteri njerezor, qe kerkon pasterti pikerisht ne castin kur individi jepet pas shthurjeve, qe urren ne castin kur dashuron etj.

C'na ben te ndjejme dy ndjenja kaq te kunderta ne te njejten kohe?[/qb]
Pavendosmeria!!!
Do te thote qe nuk do te jesh i shthurur sikurse do dhe sdo te jesh i paster.
Do te thote se do te dashuroje por qe e ben ate ne menyren e gabuar...duke urryer
do te thote dhe sdo te thote asgje se nuk e bejme me ndergjegje jemi pra te pasigurte ne ndjenjat tone nga dhe derivon gjithe ky kontradicion!!!
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Ambivalenca

:thumbsup:

Pavendosmeria, kersheria ose edhe prirja per konfuzion.Shume njerez kane nevoje ta kene shpirtin te trazuar, madje shumekush e ndjen te nevojshme pasi keshtu e ndjen te balancuar.
 
Top