Aktualitet letrar

Alephh

Valoris scriptorum
Duke lexuar nje poezi te Rita Petros nga vellimi me poezi "Vrima", vleresuar dje si libri me i mire me poezi per vitin 2014, cuditersiht ndjeva deshiren te ndaja me ju kete poezi, per te diskutuar ne lidhje me ate cka kritiket e cilesuan "Poezi erotike", por qe per mua mua me teper se erotizem ndjeva pornografine neper vargje.
Dikush mund te replikoje dhe mund te me gjykoje ndoshta (sikunder une po bej dhe une ) per mungese shijesh artistike, por besomeni di te vleresoj dhe artin qe shprehet permes erotikes pornografike.
Si shembull vlerash artistike po ju sjell "Femrat " e Bukowskit, ku permes erotikes pronografike, kam ndier adhurimin per qenien femerore, bukurine dritheruese qe rrjedh prej kurmit te saj, ndjesite fizike dhe emotive qe shkakton ajo tek plotesuesi i saj....etj
Me poshte po ju bashkangjis nje poezi nga ky vellim.


Kujdes – film me pullë


Tani je në dorën time!

Kush je ti?

MASHKULLI yt.

Çfarë është ky këtu?

Penisi. Preke me dorë.

Uau… Sa i madh po bëhet?! Lëviz si me magji?!

Tani hiqi brekët, ule kokën dhe shih mes kofshëve…

Kjo është…? Lulja ime.

Ha ha ha… akoma me përralla ti? Vagina! Përsërite: Vagina!

Uau… Vagina ime

Tani mësoje mirë: Kur ky imi futet këtu, ky quhet seks. Pas kësaj mund të hedhim farën. Ose thjesht të bëjmë qejf.

Nuk dua… nuk dua… jam e virgjër. Dua të vdes e virgjër. Më mjaftojnë kukullat për të luajtur. Dhe Piter Pani për të ëndërruar. Nuk dua…

Po të gjithë e bëjnë këtë punë. Edhe mami me babin e kanë bërë.

KURRË.

Edhe gjyshja me gjyshin? Këtë punë të fëlliqur ata kurrë s’e kanë bërë!

S’është punë e fëlliqur. Është qejf i pastër.

Jo, nuk dua!

Sot po shkoj më mirë. Mendohu. Nesër vij përsëri…

Si thua. Do ta provosh?

Kurrë!

Mirë…hajde puthemi.

Uau sa gjë e shpifur gjuha jote. Si gjuha e gjarprit.

Në përralla princi nxjerr xixa kur e puth princeshën. Fëmijët lindin nga zambakët e ujit.

Epo jeta s’është përrallë.

Me fillim ters dhe fund të lumtur. Si nuk e kupton?

E kundërta në jetë ndodh. Jo nuk dua!

Do të kthehem nesër. E treta e vërteta!

E nëse nuk pranon shko në manastir e bëhu murgeshë.

Oh…oh
Kam dhimbje.

Dhimbja sjell lumturi.

Oh, asgjë nuk ndiej përveç dhimbjes.

Ja dhe pak…
Çfarë është kjo që po më derdh mbi bark? Sperma? Pse s’e derdhe brenda?

Që të mos sjellim një fatkeq tjetër në këtë jetë. Kaq ishte. Nuk je më e virgjër. Edhe unë s’jam sigurisht.

Po tani?

Tani fillon kënaqësia e dhunës. Më hip sipër. Dhe rrotulloje ashtu nga brenda. Kthehu para… anash… pas…

E ke parë demin? Kur ia ngul nga mbrapa lopës.

Hajde ngjeshu pas luleve të mia. Tani nxirre dhe fute në gojë. Thithe. Jo aq shumë se s’dua të prishem.

Hip sipër.

Shtrihu poshtë lëviz më shpejt ah ah ah.

Më nnnngggaaadddaaalëëë… Oh Zot.

Mos e zër Zotin me gojë!

Kush na e fali këtë kënaqësi nëse jo Zoti? Ku e di ti ç’është kënaqësia që të fal Zoti? A i je dhënë ndonjëherë atij?

Jo se ma kanë prerë kërthizën që më lidhte me të.

E tani jam ndotur.

Atëherë pastrohu.

E si?

Më duket se jam në Kishë.

Moment sublim

Ceremonia madhështore e ngujimit të trupave.

Para trupave të tjerë të ngujuar me kohë. Me buqeta lulesh në duar. Që mbajnë erë temjani…
 

Dreamer

Under the Dome
Qe te jap nje reply sic duhet ne kete shkrim duhet te jem jo ne kete forme sic jam tani :)
Thone qe kur Dante Alighieri shkruajti ne Divina Comedia/ "Inferno ", ishte ne nje forme "transi shpirteror" :D
Meqe festat e fundvitit po afrojne :p do me rikujtohet ky postim e do postoj dicka :)
 
Last edited:

Balahk

Locus omnem
Kush e di ku paska qene kur i paska ardhur frymezimi?? C'paska pare mesy paska hedh ne leter.
Porno-lertersi e gjalle qenka..te mendosh kete liber ne duart e nje 13-14 vjecari:(
 

katsune

cherry blossom
fjale te rendomta te shprehura ne menyre te rendomte ne nje kohe kur as skandal nuk shkaktojne dot...me nje fjale asgje qe ia vlen per t'u permendur apo qe meriton vemendje...
 

katsune

cherry blossom
Ne fakt une u permbajta te shprehesha, desha te gjeja kohen e duhur sepse eshte nje shkrim i vecante ...
@broken_smile, ketu sme pelqeve
me gjithe respektin Dreamer, nuk eshte qellimi im qe te te pelqeje ty :)

por kur te shprehesh pse nuk je dakord me ate qe thashe une, do e lexoj me kureshtje :)
 

Dreamer

Under the Dome
Pak rendesi ka sesi, tek & tuk :D
Ne postimin tim te mesiperm pak a shume dhash nje ide ne lidhje me ket shkrim... , nejse.
 

katsune

cherry blossom
Pak rendesi ka sesi, tek & tuk :D
Ne postimin tim te mesiperm pak a shume dhash nje ide ne lidhje me ket shkrim... , nejse.
as per mua s'ka problem nese ti nuk thua sesi, tek a tuk. une thjesht iu referova asaj qe shkrove ti :)
 

Dreamer

Under the Dome
Jam kurioz ne fakt :D
Me pelqejne komentet pertej kritikave "te njohura" edhe deri ne kte moment ne lidhje me kete shkrim nuk kam pare asgje qe me ben " kurioz" :)
 

joetisti_

Locus omnem
pikerisht "skandali" apo bezdisja e ndjeshmerise nga ana seksuale(qe e percaktojne zakonet e kulturat e jo gje tjeter) ben ndryshimin shume te lehte mes pornografise dhe erotikes. Pra po te ishte shprehur pak me artistikisht, do te ishte me e pranueshme, pavaresisht fjaleve te perdorura qe mund te ishin edhe me te "renda" por s'do te tingellonin keq.

Kam lexuar pjese nga shkrimtare apo poete qe te mrekullojne. Kurse ne kete rast e pretendoj meqe eshte poete(sa lexova pa une injorantesisht nuk e njoh) dhe duhet ta kishte bere me bukur. Apo po te ishte hera e pare qe vinte ne shqip nje poezi erotike apo pornografike, sado "dobet" do te kishte vleren e ardhjes ne shqip per here te pare, por s'eshte e vetmja.
Pastaj te thuash qe mund te kete vlere edukate seksuale per te rinjte... mbase!

Gjithsesi nje bravo inkurajuese!
Personalisht nuk e shoh si jo te natyrshme tematiken e prekur. Nga kjo ane, bukur!!
 

katsune

cherry blossom
Jam kurioz ne fakt :D
Me pelqejne komentet pertej kritikave "te njohura" edhe deri ne kte moment ne lidhje me kete shkrim nuk kam pare asgje qe me ben " kurioz" :)
po ndoshta ngaqe nuk ia vlen shume per t'u komentuar. sinqerisht me mire te harxhosh minutat qe nevojiten per te lexuar kete "poezi" duke bere seks sesa duke lexuar kete :)
 

Dreamer

Under the Dome
@broken_smile,kush ishte ai qe thoshte qe "injoranca" eshte sekreti i lumturise aman se sme kujtohet dhe sdua te dal nga tema, por meqe ra fjala ?
 

Dreamer

Under the Dome
Ne fakt mjaftonin incialet per sonte, nesje :)...
Persa perket temes e thash me siper, Ne 2016 do jap nje pergjigje me te kompletuar se momentalisht nuk ndihem ne gjendje :p
 

Balahk

Locus omnem
fjale te rendomta te shprehura ne menyre te rendomte ne nje kohe kur as skandal nuk shkaktojne dot...me nje fjale asgje qe ia vlen per t'u permendur apo qe meriton vemendje...
vemendjen e mori qe kur u shpall libri me i mire per poezin erotike..c'juri do kete qene valle ajo qe e ka vlersuar?
 

katsune

cherry blossom
vemendjen e mori qe kur u shpall libri me i mire per poezin erotike..c'juri do kete qene valle ajo qe e ka vlersuar?
Nuk thashe asgjekundi qe nuk mori vemendje, thashe qe nuk meriton vemendje. Jurine nuk e njoh, por as nuk e gjykoj te nevojshme qe ta njoh ne fakt.
 

Universal

AnonymouS
Kush do, e lexon, e kush nuk do, nuk e lexon librin e saj. Vrimën nuk e ka bërë Rita, vrimën e ka bërë juria, që një çmim të rëndësishëm si “Lumo Skëndo”, që duhet të promovojë të tjera vlera, ia jep një libri të tillë.
 

joetisti_

Locus omnem
per te qene me realiste poezia, kur thote ajo 'lulja ime' dhe korrigjohet me 'leri perrallat, eshte vagina', duhet te ishte 'vagina ime' dhe te korrigjohej 'leri perrallat, eshte p*dhi'. Por pa yllth.

Sepse ashtu duket si pedopornografi.
 
Top