Aforizma , thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj.

mbretereshe

Primus registratum
Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

Asgje nuk ka me shume nevoje te korigjohet sesa gabimet e te tjereve! MARK TWAIN

Statistikat jane si rrobat e banjes: tregojne ate qe eshte siperfaqesore dhe fshehin ate qe eshte jetesore. Nje profesor ne fakultetin e drejteseise ne Paris

Eshte me e lehte te jesh hero sesa xhentellmen: hero mund te jeshe ndonjehere ndersa xhentellmen duhet te jesh gjithmone. (me duket se e ka thene Luigi Pirandello)

Nje i vdekur eshte tragjedi, 5000 te vdekur jane statistike. Stalin( duket ca zemerkatrani ka qene)
 

tirana

Primus registratum
Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

Napoleon Bonaparte grus s'vet - "Arrivo fra tre giorni, non ti lavare"
 

Diavolessa

Valoris scriptorum
Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

Fillimisht postuar nga Majmuni Hirko:
[qb] Napoleon Bonaparte grus s'vet - "Arrivo fra tre giorni, non ti lavare" [/qb]
Ciles gru aman /pf/images/graemlins/laugh.gif U martu dy here ...por dihej qe ishte un donnaiolo
/pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Xhaferr

Primus registratum
Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

Fillimisht postuar nga mbretereshe:
Nje i vdekur eshte tragjedi, 5000 te vdekur jane statistike. Stalin( duket ca zemerkatrani ka qene) [/QB]
nuk ka qene zemerkatran, shpirto, vetem nje realist.
 

Xhaferr

Primus registratum
Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

tashti po ju prezantoj me theniet e epicurus. nje nga filozofet me te medhenj.

A blessed and indestructible being has no trouble himself and brings no trouble upon any other being; so he is free from anger and partiality, for all such things imply weakness

Death is nothing to us; for that which has been dissolved into its elements experiences no sensations, and that which has no sensation is nothing to us.

The magnitude of pleasure reaches its limit in the removal of all pain. When such pleasure is present, so long as it is uninterrupted, there is no pain either of body or of mind or of both together.

me kaq po e mbyll
ajt shnet
 

Olta

Forumium praecox
Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

demokratia eshte sistemi me i keq i mundshem pervec sistemeve te tjera qe kemi njohur deri tani. (Churchill)
 

Xhaferr

Primus registratum
Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

democracy empowers the weak and the stupid
plato
 

uni20077

Primus registratum
Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

A saint is a medicine,most of the people take him for a poison G.K.Chesterton
 

uni20077

Primus registratum
Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

... Cultures spring from religions; ultimately the vital force which
maintains any culture is its philosophy, its attitude toward the universe;
the decay of a religion involves the decay of the culture corresponding to it...

-Hilaire Belloc-
 

Simpatikja.

Primus registratum
Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

Genjeshtra ka 7 variante,e verteta vetem 1 !

(Shekspir) /pf/images/graemlins/smile.gif
 

zog

Primus registratum
Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

une jam, pa me voglin dyshim, robi me i qut.


dostojevski
 

zog

Primus registratum
Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

Fillimisht postuar nga zog:
[qb] une jam, pa me voglin dyshim, robi me i qut.


dostojevski [/qb]
ai ishte, pa me te voglin dyshim, robi me i qut.


una
 
Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

Frikacaket vdesin shume here para vdekjes se tyre;trimat e provojne vdekjen vetem nje here.
Shekspir
C'eshte kopracia? Eshte te rrosh ne varferi nga frika se mos behesh i varfer
S.Bernard
Ajo qe mendon,u perket te gjitheve;vetem ajo qe ndien,eshte jotja
Shiler
 

tirana

Primus registratum
Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

Woody Allen

Gjendem ne ate faze te jetes qe nese nje grua me thote "JO", i jam thellesisht mirnjohes /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

Kur ja varin dhe Woody-t grate mos nglete shije e fisme ne kembe D

Una /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

lysien shardon

Primus registratum
Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

Sec ka dicka orientaliste ne paraqiotjen tende kordelkez!
 

lysien shardon

Primus registratum
Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

...Isha fejuar me te dyja ,tash nje cast po na marton te tre.

Shekspir.
 

Guest
Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

The fool will never find freedom
By practicing concentration.

But the master never fails.

Just by knowing how things are,
He is free and constant.

Because the fool wants to become God,
He never finds him.

The master is already God,
Without ever wishing to be.
 

Guest
Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

All knowledge acquired through the five senses is worthless
To those without knowledge of truth.

In everything of every kind whatsoever,
Wisdom perceives Truth in that thing.

Those who find Divine Truth in this world
Follow a path which never comes back to this world.

Those who think with certitude and ponder well that which is,
Need never think of being born again.
 
Top