A mendoni se bashkjetesa eshte e domosdoshme!C'eshte ajo?

Herkuli

Primus registratum
Re: A mendoni se bashkjetesa eshte e domosdoshme!C'eshte ajo?

<span style="font-style: italic">Permbajuni temes</span>
 

bona

Primus registratum
Re: A mendoni se bashkjetesa eshte e domosdoshme!C'eshte ajo?

Labeat
kush te tha ty qe une thashe sa ta njohesh ta bashkjetosh?
he
pastaj lerme te te them dicka: e di ate shprehjen qe kur kam qumshtin pse te shkoj te blej lopen. femrat qe bashkjetojne jane debile duke nisur qe nga une e para. por dhe ato te martuarat nuk i shoh te jene me te lumtura se ato qe bashkjetojne.
pastaj ka lloj lloj bashkjetesash qe kam pare une ketu. ka goca studente qe jetojne me cuna studente dhe ndajne ato shpenzime te vogla qe kane . ka qe jetojne bashke dhe cuni eshte shume i pasur dhe e con te dashmen ne private university dhe jetojne ne mansion e goces i bleu BMV per ditelindje, ka dhe qe goca i paguan te tera e cuni ben good job(just kidding). so te gjitha bashkjetesat kane arsyete e veta qe behen dhe jo cdo gje behet se duan te njihen me njeri tjeterin dhe te shohin a e nxorri fytyren tjetri. dhe e fundit une e ti jetojme jo vetem ne qytete e shtete te ndryshme por dhe ne kontinente te ndryshme dhe kemi perceptime te ndryshme. po te isha une ne tirane prinderit e mi kurre s'do me lejonin te bashkjetoja por do ta vazhdoja traditen shekullore te familjes, ketu ne kete vend e mbyllin nje sy se te detyrojne dhe kushtet. ndersa une nqs do te kem nje vajze nje dite do ti them ti thote meshkujve shko ore zhduku dashke te bashkjetoke ti surrati jot me mua. por ajo do me pyesi cfare te bej dhe prape une nuk do ti cfare ti them se sic te thashe dhe cunat mbasi te martojne prape s'eshte e thene qe do te japin good life.
s'ka naj recete.
 

it's me

Primus registratum
Re: A mendoni se bashkjetesa eshte e domosdoshme!C'eshte ajo?

E tera eshte pune perceptimi Bona. Ketu ne rradhe te pare si i martuar si kur bashkejeton te dyja palet paguajne nje kuote per shpenzimet e perbashketa ose per femijet dhe secili pastaj ka llogarine e vet bankare. E dyta eshte se ketu i detyrohen shtetit me shume taksa kur jane te martuar se sa kur bashkejetojne. Per te bere nje divorc ketu te kushton milionat dhe nje here kam degjuar nje baba qe punonte profesor dhe tha qe nuk do tja u keshillonte kurre femijeve te tij martesen. Pastaj edhe dicka tjeter perse une duhet te blej nje 'torte' pa e provuar????? Ku i dihet ne se s'eshte e thartuar. Perse duhet te martohemi me nje njeri per te cilin ne nuk dime se si mund te jetohet me te sec vesesh e komplikacionesh ka? Apo thjesht per te bere nje dasem dhe qe te thuash me gojen plote qe je martuar? Po sikur personi me te cilin ti je martuar te jete shume ndryshe nga personi me te cilin ti ke enderruar te kalosh jeten???????
Pasojat stresi, merzitja etj,,,,,,,,, viktimat femijet si ne shumicen e rasteve.
 

bona

Primus registratum
Re: A mendoni se bashkjetesa eshte e domosdoshme!C'eshte ajo?

It's me
une thashe se s'ka rreceta te bashkjetosh apo jo. cave u del mire te martohen pa bashkjetu ca u del keq dhe e njejta me bashk jetesen.
pastaj sic thashe dhe une varet dhe nga shteti ku jeton ato qe mund te ndodhin ne Belgjike apo ne NY s'mund te ndodhin ne Shqiperi. ky pyesin atje per ato probleme qe permende ti.
 

edda

Primus registratum
Re: A mendoni se bashkjetesa eshte e domosdoshme!C'eshte ajo?

Fillimisht postuar nga *Essenza*:
[qb]
Fillimisht postuar nga 'Neo':
[qb]
Fillimisht postuar nga edda:
[qb] Nga eksperienca them qe eshte me mire te shkohet ne martese pas nje periudhe njohje (fejese) sepse kur bashkejeton per njefare kohe eshte shume e veshtire te vendosesh pastaj te martohesh. Dashuria humbet ate vrullin e pare dhe si rrjedhoje fillon te arsyetosh me shume me mendje sesa me zemer, dallon tek ai tjetri cilesi qe nuk te pelqejne (asgje ne nje çift nuk perputhet plotesisht) dhe keto te bejne te kesh frike pastaj te vendosesh per martese. [/qb]
Mendimi me i mire qe mund te jepet &lt;img src=&quot;/pf/images/graemlins/smile.gif&quot; alt=&quot;&quot; /&gt; ...dhe sigurisht nga nje patriote &lt;img src=&quot;/pf/images/graemlins/wink.gif&quot; alt=&quot;&quot; /&gt; [/qb]
Sipas meje gaboni. Me fjale te tjera ketu thuhet: mos provoni nje copeze nga torta e marteses (=bashkejetesa), se do veleni dhe s'e bleni hic torten. Me mire merrni torten pa e pasur idene fare cshije ka.
Me fjale te tjera akoma: mcifuni pas nje gishti. [/qb]
torta blihet, provohet dhe nese s'pelqehet mund te refuzohet, ti s'mund te shkosh ne dyqan ene te thush me jep nje cope nga kjo torte ta provoj iher si à pastaj po mu prish menja ene e blej
 

Nei

Primus registratum
Re: A mendoni se bashkjetesa eshte e domosdoshme!C'eshte ajo?

Fillimisht postuar nga edda:
[qb] torta blihet, provohet dhe nese s'pelqehet mund te refuzohet, ti s'mund te shkosh ne dyqan ene te thush me jep nje cope nga kjo torte ta provoj iher si à pastaj po mu prish menja ene e blej [/qb]
E di qe mund te refuzosh por kjo eshte e keqja me e vogel... Puna eshte se ti e ke ngrene nje cope te mire derisa vendose ta heqesh qafe. Seshte pasticcino kjo.. torta do impenjim...
Me mire me &quot;feta&quot; prove them une.
 

sonida

Primus registratum
Re: A mendoni se bashkjetesa eshte e domosdoshme!C'eshte ajo?

bashkejetesa eshte provim total per te njohur me mire se ke po dashuron se kujt po i beson intimitetin deshiren hallin e tje...
pra pare se te vendosim nje jetes totale me dike duhet ta kalojme kete provin qe quhet bashkejetes per mendimin tim &lt;img src=&quot;/pf/images/graemlins/wink.gif&quot; alt=&quot;&quot; /&gt; &lt;img src=&quot;/pf/images/graemlins/tongue.gif&quot; alt=&quot;&quot; /&gt; &lt;img src=&quot;/pf/images/graemlins/laugh.gif&quot; alt=&quot;&quot; /&gt;
 

Ideali

Primus registratum
Re: A mendoni se bashkjetesa eshte e domosdoshme!C'eshte ajo?

Fillimisht postuar nga bona:
[qb] Labeat
kush te tha ty qe une thashe sa ta njohesh ta bashkjetosh?
he
pastaj lerme te te them dicka: e di ate shprehjen qe kur kam qumshtin pse te shkoj te blej lopen. femrat qe bashkjetojne jane debile duke nisur qe nga une e para. por dhe ato te martuarat nuk i shoh te jene me te lumtura se ato qe bashkjetojne.
pastaj ka lloj lloj bashkjetesash qe kam pare une ketu. ka goca studente qe jetojne me cuna studente dhe ndajne ato shpenzime te vogla qe kane . ka qe jetojne bashke dhe cuni eshte shume i pasur dhe e con te dashmen ne private university dhe jetojne ne mansion e goces i bleu BMV per ditelindje, ka dhe qe goca i paguan te tera e cuni ben good job(just kidding). so te gjitha bashkjetesat kane arsyete e veta qe behen dhe jo cdo gje behet se duan te njihen me njeri tjeterin dhe te shohin a e nxorri fytyren tjetri. dhe e fundit une e ti jetojme jo vetem ne qytete e shtete te ndryshme por dhe ne kontinente te ndryshme dhe kemi perceptime te ndryshme. po te isha une ne tirane prinderit e mi kurre s'do me lejonin te bashkjetoja por do ta vazhdoja traditen shekullore te familjes, ketu ne kete vend e mbyllin nje sy se te detyrojne dhe kushtet. ndersa une nqs do te kem nje vajze nje dite do ti them ti thote meshkujve shko ore zhduku dashke te bashkjetoke ti surrati jot me mua. por ajo do me pyesi cfare te bej dhe prape une nuk do ti cfare ti them se sic te thashe dhe cunat mbasi te martojne prape s'eshte e thene qe do te japin good life.
s'ka naj recete. [/qb]
Une e kisha fjalen vetem per bashkjetesen ne kendveshtrimin e njohjes dhe e nje prove nese te dy partneret e ardhshem mund apo jo ta perballojne jeten pa cenuar dashurine e tyre.Jo thjesht bashkjetese qe behet me llogarine se cfare mund te perfitoj.Ne Gjermani kam patur shoke te mi qe bashkjetonin me gra me diference moshe deri ne 20-25 vjet,vetem per interes.Une nuk i marr fare si shembuj keto bashkjetesa ku ne plan te pare eshte interesi dhe ndoshta dhe pak kenaqesi e garantuar seksuale dhe asgje me teper.
 

Nei

Primus registratum
Re: A mendoni se bashkjetesa eshte e domosdoshme!C'eshte ajo?

Pak me lart e kam permendur bashkejetesen si kampioncino te marteses. Kjo sdo te thote qe bashjetesa permblidhet me kaq.
Per sa me perket bashkejetesa nuk ka te beje me martesen (=formalitet mbase i domosdoshem kur vendos te kesh femije).
Po te vendos per bashkejetese e bej per te njohur &quot;ne te gjitha kostumet e mundshme partnerin tim...psh: pizhama, rroba shtepie, kostum pune, tuta sporti, tuta saune
eusa_angel.gif
&quot;.
Dmth per ti qendruar me prane. Kjo eshte arsyeja qe do me conte ne bashkejetese. Deshira per te ndare me shume kohe dhe eksperienca me te.
 

inah

Primus registratum
Re: A mendoni se bashkjetesa eshte e domosdoshme!C'eshte ajo?

per mua bashkejetesa eshte shume e rendesishme.duke jetuar me nje person duke ndare cdo gje gezimet hallet problemet arrin te njihesh vertet nga te gjitha anet.
 

shkodranja si shpirt

Primus registratum
Re: A mendoni se bashkjetesa eshte e domosdoshme!C'eshte ajo?

edhe un jam e mendimit per bashkejetes,keshtu mund ta njohesh me mire partnerin me te cilin do te jetosh ne te ardhmen,keshtu mendoj do kete me pak divorce .
 

X-GoodBoy

Primus registratum
Re: A mendoni se bashkjetesa eshte e domosdoshme!C'eshte ajo?

Bobobo. S'te le Bona nje fjale ta shkruash se do qeshi me vrap. ncncnc. pa pik respekti. Po prit moj te mbaroj i her un ene masanej qesh sa te dush. Ku e lash se ma hoqi menimin Bona. Ah po, tek bashkejetesa. Sic eshte thene edhe me lart, bashkejetesa eshte e domosdoshme, po jo ne te gjitha rastet. Gjate kesaj periudhe kohe meson se ca mangesish ka (psh. Bona) dhe ajo meson te tuajat (psh. Une, qe nuk kam asnje &lt;img src=&quot;/pf/images/graemlins/laugh.gif&quot; alt=&quot;&quot; /&gt; ). Tani edhe virgjerine e meson aty (per ata qe e kan problem virgjinitetin (psh. Bona). Tjeter per ca eshte bashkejetesa. N.q.s e shikoni se ju pershtaten mendimet, e vazhdon per me shume duke kaluar ne martese, duke marr parasysh se gjate kesaj kohe ti ke mesuar nga partnerja(i) le te themi 5 % (bah) te gjerave te tij, veset, etj...
Tani ne fazen e dyte te jetes (martesa), eh sa boshlleqe do dalin qe edhe te bashkejetoje nja 20 vjet, nuk do ti gjeje dot. Po tani pa marr ndonje rrisk, nuk martohesh dot.

No risc, no fun.

He Bona ke gje per te edituar tek keto te mijat se e di un i ke qef shum keto shkrimet ti. &lt;img src=&quot;/pf/images/graemlins/laugh.gif&quot; alt=&quot;&quot; /&gt;

Cheers, ladies...

PS. Ene qesh tani sa te bjen dhembet se 80 Euro ben nje dhem.
 

Princesha

Primus registratum
Re: A mendoni se bashkjetesa eshte e domosdoshme!C'eshte ajo?

Fillimisht postuar nga X-GoodBoy:
[qb] Bobobo. S'te le Bona nje fjale ta shkruash se do qeshi me vrap. ncncnc. pa pik respekti. Po prit moj te mbaroj i her un ene masanej qesh sa te dush. Ku e lash se ma hoqi menimin Bona. Ah po, tek bashkejetesa. Sic eshte thene edhe me lart, bashkejetesa eshte e domosdoshme, po jo ne te gjitha rastet. Gjate kesaj periudhe kohe meson se ca mangesish ka (psh. Bona) dhe ajo meson te tuajat (psh. Une, qe nuk kam asnje &lt;img src=&quot;/pf/images/graemlins/laugh.gif&quot; alt=&quot;&quot; /&gt; ). Tani edhe virgjerine e meson aty (per ata qe e kan problem virgjinitetin (psh. Bona). Tjeter per ca eshte bashkejetesa. N.q.s e shikoni se ju pershtaten mendimet, e vazhdon per me shume duke kaluar ne martese, duke marr parasysh se gjate kesaj kohe ti ke mesuar nga partnerja(i) le te themi 5 % (bah) te gjerave te tij, veset, etj...
Tani ne fazen e dyte te jetes (martesa), eh sa boshlleqe do dalin qe edhe te bashkejetoje nja 20 vjet, nuk do ti gjeje dot. Po tani pa marr ndonje rrisk, nuk martohesh dot.

No risc, no fun.

He Bona ke gje per te edituar tek keto te mijat se e di un i ke qef shum keto shkrimet ti. &lt;img src=&quot;/pf/images/graemlins/laugh.gif&quot; alt=&quot;&quot; /&gt;

Cheers, ladies...

PS. Ene qesh tani sa te bjen dhembet se 80 Euro ben nje dhem. [/qb][/QUOTE

Ti thua se ne bashkejetese e shikon virgjerine, po pse kujtove ti se te virgjerat duan te bashkejetojn?
Po jo mor djal i mire se bashkejetesa nuk esht e sigurt, ndoshta martohesh ndoshta jo, eshte taman sikur te zesh nje te dashur por nuk e di a ke te ardhme me te, dmth a do perfundoje lidhja ne martese apo jo.

Un pervete smund te them qe esht e mire bashkejetesa apo e keqe, as per martesen sepse asnjeren si kam provuar.
Kjo puna qe te shikosh se a esht njeri i pershtatshem per ty (dmth te jetosh me te) duket mire si mendim, po dalin ca gjera te tjera, mbrapa si ato qe permenda me lart.

Pastaj ju thate qe ciftet qe bashkejetojn kane te njejtat probleme ashtu si ciftet e martuara, edhe po te fillosh te analizosh shume nuk martohesh kurre.

Un personalisht nuk do kisha preferuar bashkejetesen, me mire nje fejese te gjate dhe pastaj vendos se ca do besh, fundi i fundit asnjeri nuk esht perfekt.
 

the_teacher

Primus registratum
Re: A mendoni se bashkjetesa eshte e domosdoshme!C'eshte ajo?

Per mendimin tim te bashkejetosh me shuem se 3 vjet sikur e heq dashurine qe ke per tjetrin .
 

genti

Primus registratum
Re: A mendoni se bashkjetesa eshte e domosdoshme!C'eshte ajo?

Bashkjetesa???
Personalisht me ka pelqyer pak nga fillimi se te duket vetja pak si i kompletuar por me vone ndihesh pak i kushtezuar ne lidhje me ca &quot;gjera&quot;.
Me kete mendje qe kam tani e shikoj veten qofte ne bashkjetese apo martese mbi 35 vjec.
Ku ka me mire se te jesh djale?!
thumbsup.gif
 

Princesha

Primus registratum
Re: A mendoni se bashkjetesa eshte e domosdoshme!C'eshte ajo?

Fillimisht postuar nga xhinO:
[qb] Bashkjetesa???
Personalisht me ka pelqyer pak nga fillimi se te duket vetja pak si i kompletuar por me vone ndihesh pak i kushtezuar ne lidhje me ca &quot;gjera&quot;.
Me kete mendje qe kam tani e shikoj veten qofte ne bashkjetese apo martese mbi 35 vjec.
Ku ka me mire se te jesh djale?!
thumbsup.gif
[/qb]
He ta lumsha tash ke than fjale burrash
lol.gif
 

AnilaM

Primus registratum
Re: A mendoni se bashkjetesa eshte e domosdoshme!C'eshte ajo?

Bashkjetesa osht me e mire per ato qe jan jasht ,se per ato qe jan pran familjeve ne vendin e tyre .. sa her qe do ken probleme do i thon &quot;lamtumir &quot; pratnerit se kan prekrahje familjare.Un personalisht nuk jom feju ,por nga nje dashuri 2-vjecare ,kalova ne nje bashkjetese8-vjecare(po me te njejtin person geqi ,austri angli) dhe sot jemi te martum dhe presim nje femij .I them si shum e zgjatem mor djale ,nuk mund te presim tere jeten te rregullohen te gjitha gjerat qe te martohemi akoma nuk njihemi thua?.Ah... familjet tona ishin ne dijeni te cdo gjejeje,ne kot qe thoshim s`jemi feju a martu ,se ato gjithmon na prezantonin,e kom djalin t`martum , e t`mit po ashtu ,por aman ne te dy nuk e thoshim ,se ne fund te fundit ne ishim ato qe do te jepnim firmen e fundit.
Na ka ndhimuar shum kjo bashkjetes ,kemi kaluar shum probleme e veshtersira ,e njohim njeri-tjetrin shum mir ,kuptohet jashte shtetit dhe vetem, kemi kaluar momente romantike ,sikurse te hidhura,por....kur u martum cuditerisht nuk patem ndonje emocion shum te madh ,u veshem dolem ka shpia shkum n`kish ne u kthym po prap n`shpi bashke, ne darke bem nje banket shoqeror , ne te nesermen shkum per muj mjalti ne bregdet.Shum her i them burrit kur shikoj fragment filmi (martesen) ;aman cfar dasme qe bem dhe ne ,po ti kishim qe ne keshtu e ashtu ... do ishte me bukur ,romantike kur ti te vije te me thoshe se doje ....etje e tje .Ai me thot; ndoshta ajo s`dot vinte ,ndoshta ne do ishim ndare ,por bashkjetesa ishte nje faktor shum i rendesishem per ne ,ne ket vendim(pra martesen)
Me mire te jesh i lumtur per nje moment me nje vajze apo djale (altari),apo tere jeten si ne te dy?
Bashkjetesa ndikon me shum per pozitivisht se sa per negativisht
 

bellissima

Primus registratum
Re: A mendoni se bashkjetesa eshte e domosdoshme!C'eshte ajo?

Un mendoj se bashkjetesa esht i menyr shum e mir per ta njohur njeriun e jetes tate thelle!E pse mos jet e domosdoshme?Ajo n'radh te par te lumturon, te afron me partnerin, te ben te pavarur nga prindrit (ekonomikisht dhe psikologjikisht).Bashkjetesa esht thjesht nje jet e re kur ti ke nevoj per nje t'till!Por...s'duhet t'vazhdoj gjat se dhe martesa esht e shenjt dhe ka nje rendesi shum t'madhe!
 

jim_albanian_morrison

Primus registratum
Re: A mendoni se bashkjetesa eshte e domosdoshme!C'eshte ajo?

unemendoj qe bashkejetesa eshte dicka e mire me te vertete por po ta marresh nga nje ane me kulturen qe kemi ne shqiptaret te bashkejetosh ne kete kohe ne shqiperi eshte pak heret jam shume dakort eshte e mire si rruge njohje e nje cifti dhe qe vet tradita shqiptare per mendimin tim e ka gabim dhe qe duhet te ndryshoj por ndryshimi do nje fare kohe qe te ndodh dhe qe te bashkjetosh tani cte them te drejten eshte pak e veshire sidomos ne shqiperi me ndryshe jasht shtetit,sepse edhe ketu ne forum ku do sdo secili shprehet me lirshem ne fund te fundit nuk te njeh njeri ka te ri shqiptare qe e quajne difekt te nje vajze humbje e virgjerise mendoni si e mendojne ata bashkejetesn pastaj vet mashkulli shqiptar(ne pergjithesi e kam fjalen)eshte shume fanatike dhe ne fund te fundit shumica e meshkujve ne shqiperi jan kundra qe motrat e tyre te kene nje te dashur edhe mua kjo meduket e rende por ne fund te fundit une kam shume deshire te kem nje te dashur(e dhashe kete si shembull)atehre pse motra ime jo dhe ajo e dashura ime nuk eshte motra e dikujt.pastaj me verte njeriu ka nevoje ta njoh partner'in/en dhe ne shqipri te eshte dhene mundesia prenda traditave pavaresishtse kjo mundesi eshte e reduktuar domethene fejesa ne nje fare menyre per te njohur partner'in/en eshte dhe dosdo per kohen qe po jetojme jemi te detyruar.pastaj shume vajza jane nisur per te bashkejetuar me nje djal dhe kane perfunduar keq atehere kjo eshte premis qe prinderit tane te mendojne keq per bashkjetesen,nuk e di per mua bashkejetesa eshte e mire por per shqiptaret me duket se eshte pak heret qe te bashkjetojne.
 

ilirjan

Primus registratum
Re: A mendoni se bashkjetesa eshte e domosdoshme!C'eshte ajo?

O shqiptare o truthare!!
Te gjitha statistikat (sondazhet)qe jane bere ne EVROPE dhe USA kane treguar se 99,9% e cifteve qe kane bashkjetuar jane ndare ne martese pse??????
E para te pranosh bashjetesen do te thote te pranosh PAVENDOSMERINE.(pavendosmeria do ti shoqeroje gjithe jeten)
E dyta thyhet '&quot;freskia e marteses&quot; kurioziteti.
E treta pse bashkejetese,? shume mire cifti mund te njofi njeri tjetrin pa &quot;bashkejetuar&quot; mund te beje sex, mund te shkojne bashke &quot;turizem&quot;
mund te kene takime te shpeshta e kam fjalen edhe pa u martuar.
Une nuk them &quot;DERR NE THES&quot; ,
A duhet bashkejetesa? natyrisht qe duhet, por ku? ne craste?
Apsolutisht jo ne ciftet e reja, bashkejetesa behet ne raste fatkeqesish te ndryshme, dhe per arsye te ndryshme, jeta nuk eshte e persosur, arsyet e ndryshme kur cifti nuk mund te martohet e bejne &quot;bashkejetesen&quot; te domosdoshme.
 
Top