A ka qene gjithnje e varfer Shqiperia?

une_une

Primus registratum
Re: A ka qene gjithnje e varfer Shqiperia?

Fillimisht postuar nga MLK
Shqiperia nga epoka e Skenderbeut deri ne rilindje ka nje vrime 300 vjeçare ne histori, pra nuk dihet çfare ka ndodhur
Mlk, pse nuk e di ti?
Eshte erresira islamike qe erdhi ne Shqiperi. E thone Rilindasit. E thote Kadareja. Vetem hoxha edhe ti keni ngelur pa e thene.

Fillimisht postuar nga MLK
Te fillosh te besh krahasime me vende si Franca me duket qesharake pasi mjafton te shohesh pallatin e Versajes e pernjehere magjepsesh nga madheshtia ne te icilen kane jetuar ato shtete!
Bota kristiane ka bere ne Ballkan madheshti. Eshte xhamia Blu apo Kisha e Shen Sofise? Eshte Stamboll apo eshte Konstandinopoje?

Islami i ka te gjitha me te grabitur. Islami eshte erresire. Bota Islame ishte deri para nje shekulli ne sundim deri ne Europen Lindore. Cfare te mira solli kjo bote per veten e saj ne rradhe te pare sepse jane komplet te prapambwetur? Zoti e deshi ne infidelet te luftojne me raketa tani jo me jatagane.

Zoti ka mallkuar myslymanet vertet (bota Islame eshte ne ditet me te veshtira te saj) sepse u zhvarrosen perandore ne Konstandopoje (u zhvarros Gjergj Kastrioti) ne emer te Muhamedit ketij profeti pedofil qe i donte grate nen 13 vjec.

Cfare thote nje islamist. Per kuriozitet lexoheni.
Fillimisht postuar nga Limani
se pari: luftrat e muslimaneve nuk quhen pushtime,por clirime,sepse i kan cliruar njerezit nga adhurimi i njerezve per ne adhurimin e Zotit.[/b]
 

zog

Primus registratum
Re: A ka qene gjithnje e varfer Shqiperia?

epo po tu duk qesharake, qesh vella, asnje s'te pengon.


ps; pastaj e shpjegova qe ne fillim, qe koncepti dhe roli i pasurise tek kultura e nje populli, eshte i sotshem.

dikur s'ka qene keshtu.

por po t'iu referohemi dokumentave historike, kurre s'ka pasur kolera, ose zi urije ne shqiperi.

ndersa ato pallatet qe na tregon, jane bere mbi mjerimim e nje populli te tere. ato qene vetem maja e ajzbergut. ne pallat jetonte vetem mbreti (ne s'kemi pas kurre, sapo e vume edhe zogu filloi ti bente pallatet madheshtore megjithese kaha e paket ne dispozicion, nuk e la per me shume) te tjeret jetonin ne shtepia te verfera e te vogla per ibret.

si dhe ti MLK po ti verresh me sado pak kujdes, postet e tua, ne to gjendet gjithnje i njejti refren.
s'di pse te sherben te perseritesh gjithnje te njejtin mendim papushim, me i mbush mendjen vetes,
apo ne ?

verrej postimet e mija ketu dhe beje krahasimin.
 

zog

Primus registratum
Re: A ka qene gjithnje e varfer Shqiperia?

shadow or injorant.

islami solli ne europe GREKET E VJETER, kulturen e tyre, solli RILINDJEN ITALIANE, ndersa kristianizmi erresiren, injorancen, varferine, koleren.

epoka pas rilindjes italiane, ishte epoka e kthimit mbrapa tek greket e vjeter, tek perendite e vjetra.

eshte ajo kohe qe po jetojme sot, or gjytrym.

mbreti frances dikur dhiste mbas murit, ngaqe halen dhe banjon e sollen myslimt n'evrope.
 

MLK

Primus registratum
Re: A ka qene gjithnje e varfer Shqiperia?

zog,
ne forum jap mendimet e mia e nuk marre pjese qe te bej kompeticion me ndonje e te nxjerr konkluzione cili eshte me i zgjuari e kush di me shume!
Nese mendimet e mia ste pelqejne mendoj se nuk je i detyruar ti lexosh! Nuk i jap njeriut mend se çfare duhet te beje e si duhet te shprehet keshtu qe ...

Shadow mendoj qe kjo teme nuk ka lidhje me myslimanizem apo me kristianizem pasi te dyja keto fe kan pas shkelqimet dhe momentet e erreta ne histori. Me siper nuk bera fajtor ndonje per "vrimen" 3 shekullore qe kemi ne histori por vetem e konstatova e ky eshte realiteti yne, keshtu qe te jesh objektiv e realist nuk do te thote ti perkasesh nje rryme apo nje tjetre.
 

rudi123

Primus registratum
Re: A ka qene gjithnje e varfer Shqiperia?

Tani ne mund te fluturojme me presh ne B** dhe te mbeshtesim mendimet e zog dhe te hapesit te temes per te treguar perrallen e bukur :
Shqiperia ishte nje Zvicer ne Europe dhe komunizmi e mori ne qafe kete vend kaq hyjnor!
Ha Ha Ha!
Problemi eshte se ata qe kane pak tru ne koke nuk bien viktime e efektit te preshit dhe pse ju Zogistat akoma se keni lexuar kurre Historine e shqiperise por keni lexuar vetem ate te Zogut.

Shqiptaret perpara kane humbur jeten me rritme shume here me te larta, ishin shume here me injorante e te pacivilizuar, te kolonializuar, te paarsimuar, te paorganizuar, paemancipuar, e te zhytur ne mesjetarizem, krahinizem, kaos e anarki qe i tregonte me gisht si nje komb barabar e i pagdhendur.
Une nuk e di se si mund te behet nje popull i pasur kur ka nje nivel te tille primitivizmi???
Kete e shpjegojne vetem njerzit qe jetojne ne efektin e preshit :rockband: :lol: :rockband: :rockband:
 

OROSHI

Primus registratum
Re: A ka qene gjithnje e varfer Shqiperia?

Bernd,krahasimi i kohes se Dulles me kohen e Mbretit eshte per mua me shume se nje injorance,eshte nje dashakeqsi per periudhen ne fjale.Periudha e Mbretit njifet si periudha e zgjimit tek shqiptaret e identitetit shqiptar,gje te cilen e rrenoi Dulla me fanatizem duke krijuar njeriun e proletariatit,njeriun pa identitet!
Zog,pertoj te merrem me ty,e di se mundohesh te tregosh gjithmone cifligjet e familjes tende te cilat jane marre ,mendoj une,nga servilizmi/sherbimi i devotshem qe i keni ba pushtuesit Turk.
Edhe ne pushtimin Italian jane pasuru njerezit,por kjo sdo te thote se ata jane gjak fisnikesh.
E kupto muhabetin?
Qitapet e marra ne kohen e Turkut u vje era tradhti kombetare dhe gjak i derdhur shqiptar!!

Pike e mori fund!!!
 

zog

Primus registratum
Re: A ka qene gjithnje e varfer Shqiperia?

Fillimisht postuar nga bernd:
[qb] Tani ne mund te fluturojme me presh ne B** dhe te mbeshtesim mendimet e zog dhe te hapesit te temes per te treguar perrallen e bukur :
Shqiperia ishte nje Zvicer ne Europe dhe komunizmi e mori ne qafe kete vend kaq hyjnor!
Ha Ha Ha!
Problemi eshte se ata qe kane pak tru ne koke nuk bien viktime e efektit te preshit dhe pse ju Zogistat akoma se keni lexuar kurre Historine e shqiperise por keni lexuar vetem ate te Zogut.

Shqiptaret perpara kane humbur jeten me rritme shume here me te larta, ishin shume here me injorante e te pacivilizuar, te kolonializuar, te paarsimuar, te paorganizuar, paemancipuar, e te zhytur ne mesjetarizem, krahinizem, kaos e anarki qe i tregonte me gisht si nje komb barabar e i pagdhendur.
Une nuk e di se si mund te behet nje popull i pasur kur ka nje nivel te tille primitivizmi???
Kete e shpjegojne vetem njerzit qe jetojne ne efektin e preshit :rockband: :lol: :rockband: :rockband: [/qb]
preshi te hyfte ne b.y.th.e mor nenqire.

postimin tend duhet ta fshijne nga ky forum dhe te tejepet paralajmerim per ban, ndryshe po si ty eshte dhe administrata ketu. shkerdhate!


dhe une po diskutoj seriorisht, dhe as te njoh, se te te kem perpara ta haj gabzerin me dhembe, kelysh qeni.
 

Xhaferr

Primus registratum
Re: A ka qene gjithnje e varfer Shqiperia?

Fillimisht postuar nga KoRn 83:
[qb] mer vella,te thuash qe nje liber pergenjshtron ate qe thote siperfolesi ne pak fjali,nuk eshte diçka per te qene krenar...dmth duhet nje liber i tere,pra nje studim per ta pergenjshtruar!kjo do te thote qe eshte e veshtire ta pergenjeshtrosh se ajo qe mbeshtet hapesi i temes eshte thjeshte e verteta!
[/qb]
o pall, un s'thash qe ka vetem nje liber. thash mjafton te lexosh vetem nje. po deshe lexo dhe njeqind, dhe ke per ta pare sa mire ishte jeta ne mbretni.
 

blendiys

Primus registratum
Re: A ka qene gjithnje e varfer Shqiperia?

Fillimisht postuar nga MLK:
[qb] se pari nuk ka qene Shqiperi por Arberi e nuk kemi pas te njetat troje! Lufta qe i eshte bere turkut ka qene lufte per mbrojtjen e teritoreve e krahasimet qe behen me SHBA-ne nuk kane asnje lloj lidhje pasi nuk jetojme te njetat epoka e çdo gje eshte e ndryshme. Qe ne Shqiperi ka patur njerez pasanik kjo nuk eshte ndonje e re per askend ketu besoj se ska shtet qe ska te pasur, por qe shteti shqiptar te ket qen i pasur kete une per vete nuk kam arritur ta lexoj askund! [/qb]
Derisa po flet per 500 vite me pare ,lerme te te kujtoj fushat e Kosoves,minieren e Trepces,Sazanin,Kucoven dhe Patosin e naftes,brigjet e Vlores dhe Sarandes ne turizem,Durresi dhe Shengjini si ura lidhese .
(cfare pretendon ti,qe argjila te ishte flori??)
 

bebi

Primus registratum
Re: A ka qene gjithnje e varfer Shqiperia?

Fillimisht postuar nga bernd:
[qb] Shqiptaret perpara kane humbur jeten me rritme shume here me te larta, ishin shume here me injorante e te pacivilizuar, te kolonializuar, te paarsimuar, te paorganizuar, paemancipuar, e te zhytur ne mesjetarizem, krahinizem, kaos e anarki qe i tregonte me gisht si nje komb barabar e i pagdhendur.
Une nuk e di se si mund te behet nje popull i pasur kur ka nje nivel te tille primitivizmi???
Kete e shpjegojne vetem njerzit qe jetojne ne efektin e preshit [/qb]
Zotni Bernd, po m'çudit shume ti! Ku i more ti ato informacione mbi te kenunen e Shqiptarve ne ato kohe?
Postimi jot perveçse i rendomte, asht edhe i keqinformum.
Nese une e kam gabim, na bind per t'kunderten, sill referenca e argumento me baza.

Une kam lexu nji liber, kohe ma pare, (e nuk e kam ma, sepse do t'kisha citu disa gjana), qe titullohej "THE ILIRIANS" ku kategorizohena jo vetem ndryshe nga ato epititet qe na ke vu ti, por me t'ba me u ndi ekstremisht krenar/e per historine e paraardhsve t'tone.


Sa per batuten/krahasimin/metaforen, (apo si don me e cilsu ti at "figuren artistike" qe ke perdor ma siper), asht ma antike se vete bota, prandej per me ba efekt tjeter here, gjej ndonji ma koherente.


Sa jena prish si rrace na shqiptart!
 

rudi123

Primus registratum
Re: A ka qene gjithnje e varfer Shqiperia?

O te nderuar Zogista po ju sjell ketu nje shkrim te vogel per Zvicren tuaj te shkruar nga Montanelli ne 1939, i cili duke i parë gjërat në mënyrë të ftohtë, shkruante kështu për Shqipërinë e asaj kohe:

“... Nëse mendojmë historinë shqiptare, rezulton e gjitha e rrënuar dhe e munduar, çdo fshat, çdo fis ka historinë e tij. Këtij populli, me shpinën plot plagë, të këqijat i kanë ardhur të gjitha nga këto përçarje, përçarje jo vetëm krahinore, por edhe shoqërore e psikologjike. Shumë e rrezikshme edhe sot. Eshtë më e vështirë për t`u luftuar sesa besohet, më e vështirë se sa kënetat dhe malaria: me pasuri të ndara keq, me një zotëri përtac shaluar mbi shpinën e durueshme (po deri kur?) të një vegjëlie të sfilitur, mungesa e një klase të mesme, e cila do të zbuste përplasjet midis njëra-tjetrës. Në mbretëri: kundërvënie e krahinave, në krahina: kundërvënie e fiseve me fise, në fis dhe në qytet: kundërënie e familjes me familjen. Duke ecur nëpër Shqipëri, gjithandej ku vura këmbën, kjo ndarje më ka bërë gjithnjë përshtypje. Shenja e qëndrueshme në Shqipëri është dallimi…”.

Fjjalët e tejzgjatura që cituam më lart nuk kanë dalë nga mendja a nga goja e ndonjë armiku të shqiptarëve, përkundrazi. Kanë dalë nga mendja e njeriu, I cili për Shqipërinë dhe shqiptarët ruajti deri sa mbylli sytë, para do vitesh respektin më të madh.

Sikur Montanelli të ishte një gazetar sot nuk do të kishte mundur të shkruante ndryshe. Jemi një popull, I përçarë, një popull që nuk e ka ndarë mirë pasurinë e tij dhe një popull që merret më shumë me histori të besuara keq se sa me të ardhmen. Nga kjo buron një përçarje e madhe, gjë e cila na çon hera-herës në përlasje, të cilat nuk I dëshirojmë as vetë.

Sipas gazetarit të njohur Shqipëria është një fëmijë, e cila ka mbetur pa u rritur që nga koha kur shpalli pavarësinë e saj. Që atëherë, ajo ngeli po ajo foshnje që kërkonte të rritej, por duke sfiduar gjithnjë më të rrriturit. Teza e Montanellit, duke pasur parasysh edhe kohën në të cilën u shkrua, ka pasur e ka kundërshtarë të rreptë. Ajo që të frikëson është fakti, të cilin ai e përmend shkoqur, se në rastin e një fëmije edhe meritat edhe veset marrin të njetën vlerë, pra një fëmije zakonisht i shkon edhe të gabojë, askush nuk do t’ia marrë për keq.. Këto fjali janë shkruar në majin e 1939, në një kohë, kur parardhësit tanë shpresonin se po të strukeshin nën sqetullën e një aleance të fortë ndërkombëtare, atëherë do të shkonim sakaq në Europë. E njëjta ëndërr vazhdon të gagjollë edhe sot në kryet e çdo shqiptari. Vetëm se sot, në 2004 kemi treguar se jemi po ata shqiptarë të përçarë, pa liderë të aftë dhe po aq inatçinj sa kemi qenë edhe në kohën e Montanellit. Vetëm se ai ka vdekur tashmë që prej pak vitesh. Ai ndryshoi, ne provuam se në shumë vjet kemi ndryshuar fare pak.
 

rudi123

Primus registratum
Re: A ka qene gjithnje e varfer Shqiperia?

O te nderuar Zogista po ju sjell ketu nje shkrim te vogel per Zvicren tuaj te shkruar nga Montanelli ne 1939, i cili duke i parë gjërat në mënyrë të ftohtë, shkruante kështu për Shqipërinë e asaj kohe:

“... Nëse mendojmë historinë shqiptare, rezulton e gjitha e rrënuar dhe e munduar, çdo fshat, çdo fis ka historinë e tij. Këtij populli, me shpinën plot plagë, të këqijat i kanë ardhur të gjitha nga këto përçarje, përçarje jo vetëm krahinore, por edhe shoqërore e psikologjike. Shumë e rrezikshme edhe sot. Eshtë më e vështirë për t`u luftuar sesa besohet, më e vështirë se sa kënetat dhe malaria: me pasuri të ndara keq, me një zotëri përtac shaluar mbi shpinën e durueshme (po deri kur?) të një vegjëlie të sfilitur, mungesa e një klase të mesme, e cila do të zbuste përplasjet midis njëra-tjetrës. Në mbretëri: kundërvënie e krahinave, në krahina: kundërvënie e fiseve me fise, në fis dhe në qytet: kundërënie e familjes me familjen. Duke ecur nëpër Shqipëri, gjithandej ku vura këmbën, kjo ndarje më ka bërë gjithnjë përshtypje. Shenja e qëndrueshme në Shqipëri është dallimi…”.

Fjjalët e tejzgjatura që cituam më lart nuk kanë dalë nga mendja a nga goja e ndonjë armiku të shqiptarëve, përkundrazi. Kanë dalë nga mendja e njeriu, I cili për Shqipërinë dhe shqiptarët ruajti deri sa mbylli sytë, para do vitesh respektin më të madh.

Sikur Montanelli të ishte një gazetar sot nuk do të kishte mundur të shkruante ndryshe. Jemi një popull, I përçarë, një popull që nuk e ka ndarë mirë pasurinë e tij dhe një popull që merret më shumë me histori të besuara keq se sa me të ardhmen. Nga kjo buron një përçarje e madhe, gjë e cila na çon hera-herës në përlasje, të cilat nuk I dëshirojmë as vetë.

Sipas gazetarit të njohur Shqipëria është një fëmijë, e cila ka mbetur pa u rritur që nga koha kur shpalli pavarësinë e saj. Që atëherë, ajo ngeli po ajo foshnje që kërkonte të rritej, por duke sfiduar gjithnjë më të rrriturit. Teza e Montanellit, duke pasur parasysh edhe kohën në të cilën u shkrua, ka pasur e ka kundërshtarë të rreptë. Ajo që të frikëson është fakti, të cilin ai e përmend shkoqur, se në rastin e një fëmije edhe meritat edhe veset marrin të njetën vlerë, pra një fëmije zakonisht i shkon edhe të gabojë, askush nuk do t’ia marrë për keq.. Këto fjali janë shkruar në majin e 1939, në një kohë, kur parardhësit tanë shpresonin se po të strukeshin nën sqetullën e një aleance të fortë ndërkombëtare, atëherë do të shkonim sakaq në Europë. E njëjta ëndërr vazhdon të gagjollë edhe sot në kryet e çdo shqiptari. Vetëm se sot, në 2004 kemi treguar se jemi po ata shqiptarë të përçarë, pa liderë të aftë dhe po aq inatçinj sa kemi qenë edhe në kohën e Montanellit. Vetëm se ai ka vdekur tashmë që prej pak vitesh. Ai ndryshoi, ne provuam se në shumë vjet kemi ndryshuar fare pak.
 

rudi123

Primus registratum
Re: A ka qene gjithnje e varfer Shqiperia?

O te nderuar Zogista po ju sjell ketu nje shkrim te vogel per Zvicren tuaj te shkruar nga Montanelli ne 1939, i cili duke i parë gjërat në mënyrë të ftohtë, shkruante kështu për Shqipërinë e asaj kohe:

“... Nëse mendojmë historinë shqiptare, rezulton e gjitha e rrënuar dhe e munduar, çdo fshat, çdo fis ka historinë e tij. Këtij populli, me shpinën plot plagë, të këqijat i kanë ardhur të gjitha nga këto përçarje, përçarje jo vetëm krahinore, por edhe shoqërore e psikologjike. Shumë e rrezikshme edhe sot. Eshtë më e vështirë për t`u luftuar sesa besohet, më e vështirë se sa kënetat dhe malaria: me pasuri të ndara keq, me një zotëri përtac shaluar mbi shpinën e durueshme (po deri kur?) të një vegjëlie të sfilitur, mungesa e një klase të mesme, e cila do të zbuste përplasjet midis njëra-tjetrës. Në mbretëri: kundërvënie e krahinave, në krahina: kundërvënie e fiseve me fise, në fis dhe në qytet: kundërënie e familjes me familjen. Duke ecur nëpër Shqipëri, gjithandej ku vura këmbën, kjo ndarje më ka bërë gjithnjë përshtypje. Shenja e qëndrueshme në Shqipëri është dallimi…”.

Fjjalët e tejzgjatura që cituam më lart nuk kanë dalë nga mendja a nga goja e ndonjë armiku të shqiptarëve, përkundrazi. Kanë dalë nga mendja e njeriu, I cili për Shqipërinë dhe shqiptarët ruajti deri sa mbylli sytë, para do vitesh respektin më të madh.

Sikur Montanelli të ishte një gazetar sot nuk do të kishte mundur të shkruante ndryshe. Jemi një popull, I përçarë, një popull që nuk e ka ndarë mirë pasurinë e tij dhe një popull që merret më shumë me histori të besuara keq se sa me të ardhmen. Nga kjo buron një përçarje e madhe, gjë e cila na çon hera-herës në përlasje, të cilat nuk I dëshirojmë as vetë.

Sipas gazetarit të njohur Shqipëria është një fëmijë, e cila ka mbetur pa u rritur që nga koha kur shpalli pavarësinë e saj. Që atëherë, ajo ngeli po ajo foshnje që kërkonte të rritej, por duke sfiduar gjithnjë më të rrriturit. Teza e Montanellit, duke pasur parasysh edhe kohën në të cilën u shkrua, ka pasur e ka kundërshtarë të rreptë. Ajo që të frikëson është fakti, të cilin ai e përmend shkoqur, se në rastin e një fëmije edhe meritat edhe veset marrin të njetën vlerë, pra një fëmije zakonisht i shkon edhe të gabojë, askush nuk do t’ia marrë për keq.. Këto fjali janë shkruar në majin e 1939, në një kohë, kur parardhësit tanë shpresonin se po të strukeshin nën sqetullën e një aleance të fortë ndërkombëtare, atëherë do të shkonim sakaq në Europë. E njëjta ëndërr vazhdon të gagjollë edhe sot në kryet e çdo shqiptari. Vetëm se sot, në 2004 kemi treguar se jemi po ata shqiptarë të përçarë, pa liderë të aftë dhe po aq inatçinj sa kemi qenë edhe në kohën e Montanellit. Vetëm se ai ka vdekur tashmë që prej pak vitesh. Ai ndryshoi, ne provuam se në shumë vjet kemi ndryshuar fare pak.
 

zog

Primus registratum
Re: A ka qene gjithnje e varfer Shqiperia?

jemi te perçare e po pastaj ? çlidhje ka kjo me preshin ose me pasurine.

e perçare eshte dhe franca, basket, korset, normanet, bretonet, alsasianet, emigrantet. italia po ashtu, diferencat e konfliktet veri jug, po masnej a i pengon kjo me qene te pasur.

tjetra, postet duhen lexuar me kujdes, zogu dhe mbreteria u perdor si argument ne kete teme vetem per te treguar "ndertesat e bukura e ME njefare stili" qe i mungonin sipas MLK -se shqiperise.

meqenese me ne fund po argumentoni, tregomeni mua diçka me me vlere arqitekturale ne shqiperi nga bulevardi, sheshi skenderbe, ministrite, banka, opera e vjeter (konservatori muzikes e akademia e artit) e stadiumi me muzeun perpara tij, te ndertuara te gjitha ne kohen e zogut, e per kete behej fjale e jo perçarjen shqiptare.

te perçare ishim ne kohen e zogut, te parçare na la partia e enverit, te perçare vazhdojme te jemi, te perçare kemi qene ne kohe te skenderbeut e ne kohe te ilireve, e do te vazhdojme te jemi.

por mos harroni, te perçare kane jetuar edhe greket e vjeter ne kohe te tyre si dhe italia ne kohe te rilindjes italiane, e sipas meje kjo PERÇARJE ishte ajo qe i dha jete, gjalleri, entuziazem, energji e dell poetik, por mbi te gjitha ORIGJINALITET, ketyre dy periudhave me te lavdishme te historise se njerezimit.

ne preçarjen GJENDET forca jone, origjinaliteti YNE.

e kete ka pershkruar PA DASHJEN E TIJ edhe ai italiani anonim, a çfare eshte.

ps; une jam per shqiperine e krahinave, per ate te qyteteve "shtete", per KONFEDERATEN SHQIPTARE.

"te bashkuar ne diversitet", eshte motoja e europes se bashkuar, kjo duhet te behet edhe motoja tone.
 

OROSHI

Primus registratum
Re: A ka qene gjithnje e varfer Shqiperia?

Bernd,nuk po debaton vetem me Zogiste plako,mos u mundo qe temes t'i vesh epitete vetem per te ngushtuar hirizontin e opinionit ndershqiptar /pf/images/graemlins/wink.gif .
Ne mund te bejme edhe vetem nje krahasim ordiner:ne kohet para se te hynte ndyresia komuniste,shqiptaret hanin me mire,kishin me karakter,u njihej e drejta e udhetimit neper bote,studionin neper universitetet me te famshme te Evropes etj etj etj.
Tani,ti je i interesuar qe te marresh vetem anen negative te asaj kohe,ketu une skam c'te tham ma!!

Zog,te lutem mos e kthe temen ne sharje vulgare/ordinere,nqs te permendi preshin,permendja edhe ti,por jo te shash me nene mer plako se ska lezet,ne e njohim kush eshte bernd,por po te mos ishte ai,me ke do diskutonim ne?? Miqesisht kjo!! :wave:
 

Financieri

Primus registratum
Re: A ka qene gjithnje e varfer Shqiperia?

Me falni MLK dhe Bernd ne qofte se ju lendova rende ne sensin tuaj te inferioritetit duke sugjeruar se gjysherit tuaj nuk kane qene gjithnje breke-grisur. Nuk e kuptova se sa fort e urreni veten dhe kombin tuaj.
Kete teme nuk e hapa per te lavderuar kohen e Zogut, por per te treguar se edhe shqiptareve nuk u mungojne tiparet qe e zhvillojne ekonomikisht nje vend: puna, guximi, krijimtaria, dhe deshira per nje jete me te mire. Per te treguar se shqiptaret nuk kane jetuar gjithnje ne varferi poshteruese, por kane njohur dinjitetin dhe krenarine qe vjen nga puna. Dhe ne te ardhmen e afert mund ti shijojne perseri ato madje ne nje shkalle qe s'mund ta imagjinojme dot sot.
Problemi nuk eshte se shqiptaret jane "popull mbrapsht". Problemi eshte se shume shqiptare bindin veten se jane inferiore ndaj te huajve, fale teorive "te ndritura" te tipave si MLK e Bernd. Ju te dy keni ngelur tek ato filozofite e mykyra te kolonizatoreve evropiane qe e barazonin qyteterimin me qyteterimin e evropes perendimore dhe kulturen me kulturen e evropes perendimore. Hapini syte mor koqet e lalit dhe shikoni se cfare po i punon Kina dhe India, Evropes e Amerikes. Si kujtoni ju mor truthare, ku do kete me shume mundesi per rritje ekonomike ne te ardhmen, ne Evropen Perendimore apo ne Lindje. Po atje ne Italine tende te bukur mor Bernd, per kater vjet do dali ne pension e gjithe popullata. Si kujtoni ju mor bole edhe per sa kohe do prodhohen benzat ne Gjermani, e dini ju qe edhe tani gjysma e benzave prodhohen ne Meksike. E dini ju qe IBM nuk prodhon me kompjutera as ne Amerike asgjekundi, se e mbyti konkurenca nga Kina. E di ju qe Brazili eshte me i pasur se Portugalia e Spanja. E pra mi kini parasysh keto gjera kur te me thoni se qenkemi "500 qind vjet mbrapa Evropes se ndritur".
 

bebi

Primus registratum
Re: A ka qene gjithnje e varfer Shqiperia?

Fillimisht postuar nga bernd:
[qb]
[b Duke ecur nëpër Shqipëri, gjithandej ku vura këmbën, kjo ndarje më ka bërë gjithnjë përshtypje. Shenja e qëndrueshme në Shqipëri është dallimi…”.[/b]
[/qb]
Montanelli-t t'dashtun i paska ba pershtypje ndarja ne Shqipni???
Si duket nuk i paska dale ndarja e Italise ne TERRONI E POLENTONI?

Gjithsesi, citimi i masiperm nuk ka t'bajne hiç me ate q1 na po diskutoshim,(mendova se po bjen diçka ma bindse e ma konkrete per temen) fjala ndarje nuk don me than vorfni e per ma teper ato epitetet q1 na pate vu!
Ndarja asht thjesht diversitet n'aspekte t'ndryshme, tuj fillu te dialekti e me radhe...
Diversiteti asht LARMISHMERI e kjo e fundit asht PASUNI!

Per me zhdervillu ket' fakt, per ilustrim mundesh me marre plot shembuj banal, (si ai i italise ka sa t'dush), apo vende t'tjera q1 mas kolonizimeve kan' pas' ndarje (tip franca e kolonite franceze).


bernd, te nji GAZETAR, I VETEM, mbshtetesh ti kur ban konfirmime mbi nji KOMB?


NEse je nji prej atyne q1 kane edukim akademik, duhet ta dish se me kaq reference as nji ese nuk merr P (nota minimale kaluese).
 

rrok deda

Primus registratum
Re: A ka qene gjithnje e varfer Shqiperia?

O Berndo, ku e ke gjete mer cun emrin e Schusterit, meqe po citon Montanellin dhe shkrimet e tij te vitit '39 mos harro qe ai gazetar shume i nderuar, ne periudhen kur shkruan per Shqiperine sapo ishte kthyer nga fushata "ngadhnjimtare" e Abisinise ku kishte sherbyer me graden kapiten dhe i sherbente nje regjimi diktatorial qe kishte qellim te "edukonte" vendet e prapambetura dhe te "conte" tek ato mireqenien...Megjithate te keshilloj te lexosh shkrime per gjendjen e Italise se jugut ne ate periudhe, biles te shohesh edhe filmat italiane te pasluftes deri nga vitet '60 dhe te besh krahasimin...
 

rrok deda

Primus registratum
Re: A ka qene gjithnje e varfer Shqiperia?

Te kthehemi tani tek pasuria, deri ne fillim te shekullit te kaluar vihej kryesisht nder luftra dhe okupime dhe shtetet e pasura pasurite i kishin si rrjedhim i kolonive. Me lindjen e sistemeve demokratike te cilet u krijonin mundesine njerezve (dhe per pasoje shteteve) te pasuroheshin duke perdorur mendjen dhe jo forcen, shtetet ku vleresoheshin te drejtat e njeriut u pasuruan dhe klasa e mesme qe perben pjesen dermuese te popullsise jeton ne kushte te mira. Ne rastin e Shqiperise qe nuk ka qene kurre nje vend kolonizator edhe per aresye te percarjes se brendeshme, pasurite ishin me teper te varura nga maredheniet me shtetet e tjera. Pas viteve '20, kur mbreti Zog filloi te konsolidonte shtetin shqiptar dhe te mos harrojme qe Zogu me te vertete ishte autokrat, por ne ate kohe gjysma e Europes ishin diktatura, gjendja ekonomike ne Shqiperi filloi te permiresohej ndjeshem (Te mos mendoje kush se jam legalist, eshte thjesht konkluzion i atyre qe kam lexuar ose degjuar nga te vjetrit) aqsa ne Shqiperi filluan te vijne te punojne edhe italianet "e pasur" dhe di raste familjesh pasanike qe merrnin per baby-sitter vajza te huaja me qellim qe femijet e tyre te mesonin gjuhe te huaja."Fatmiresisht" per ne, pas luftes e mori pushtetin nje grup kriminelesh qe shkaterroi cdo gje dhe grabiti cdo te mire materiale te ketij vendi, gje qe vazhdon edhe sot me politikanet tane te "nderuar" prandaj Shqiperia mbeti ketu ku eshte...
Ndersa mungesa e Versajes ne Shqiperi, nuk do te thote qe ne Shqiperi nuk kishte pasuri dhe te pasur, por per mendimin tim nuk kishte njerez aq te fuqishem, aq me pushtet, sa per te ndertuar dicka te ngjashme...
 

MLK

Primus registratum
Re: A ka qene gjithnje e varfer Shqiperia?

Problemi eshte se kur jep mendimin tend ne kete forum ne lidhje me nje teme detyrimisht do te katallogohesh e meqe ne shqiptaret jemi mesuar te shohim si puna e qenit bardh e zi ose je mik ose je armik. Kur sje ne anen e mikut detyrimisht je ne ate te armikut e meriton te sharat e ofendimet nga me te ndryshmet! Problemi eshte se ne pergjithesi ata qe skane mend mundohen te japîn me shume e kjo dukuri qeka e çuditeshme...Nuk besoj se do ishte interesante per pjestaret e forumit te mesojne dhe "bagazhin" tim ne fushen e te sharave keshtu qe po ju kursej nga keto budallalliqe.
Per tju rikthyer temes me duket se kishte lidhje me faktin kemi qen te pasur apo jo e flitej per Shqiperine e jo per boten apo per zhvillimin e Indise dhe Kines! Kur permendja ndertesat ne Shqiperi nuk ka te bej me ngjyren apo stilin, me pelqejne apo jo mua po me faktin qe nje shtet i pasur le gjurme detyrimisht ne arkitekture, e kur flasim per pasuri si shtet me thoni nje qytet (perveç Gjirokastres e Beratit) ku kemi ndertesa disa qindra vjeçare! Cilat jane gjurmet e pasurise sone! Nese doni te bejme marketing per vlerat e Shqiperise kjo eshte teme tjeter po nese diskutohet per realitetin mundohuni te jeni objektiv pasi vetem ne kete forme mund te sillni diçka interesante per temen.
 
Top