A jane perdorur Zoti dhe feja nga Napoleon Boanaparte?

Ismail.Qemali

Forumium praecox
Pershendetje te gjitheve!

Napoleon Bonaparte ka thene: ''Zoti dhe feja ka lindur per ti dhene shprese njerzimit por une e perdora ashtu sic doja qe te pushtoja Europen''.

Cfare mendimi keni per kete shprehje? Cfare mund te nen-kuptoje strategu Bonaparte me kete gje?

Po per shpresen,per mendimin tim,jam shume dakort me Napoelon Bonaparte sepse feja eshte per te na dhene shpres si per shembull,kur ndihem ne veshtiresi,gjeja e pare qe me shkon ne mendje eshte ti lutem zotit,eshte e cuditshme por eshte e vertete.

PO ju?
 

Silencio

Primus registratum
Eshte interesante fakti qe i lutesh zotit kur je ne veshtiresi. Po,eshte e vertete qe feja eshte shprese per njerzimin por te keqijat qe ka lene prapa,ndihen akoma edhe sot dhe po i perjetojme akoma.
 

Ciarli

Forumium praecox
Zoti i dha leje Napoleonit meqe ishte djall i zgjuar dhe trim per te shkaterruar qendren e botes plot djaj dhe shpetoi besimtaret e tij me anije pertej detit, por ishin besimtaret qe i shkelen marreveshjet e mbara dhe e mbushen parajsen e premtuar me neger(te mallkuar) dhe mekatare, ketu edhe gjeti shteg djalli tjeter francez per te hyre ne kolonite angleze, tashme mbi amerike apo kanada.
 
Top