28 mij apo 7 mije deshmor???

Nobis

Primus registratum
Re: 28 mij apo 7 mije deshmor???

Fillimisht postuar nga OROSHI:
[qb] Na jane vrare 1 deshmor per kilometer katror ndersa ju mohoni 21 000 veta.

O Nobis,o plako,merre pak ma shtruar se po pengohesh ne kasollen e Galigatit /pf/images/graemlins/laugh.gif ,ne fakt 1 deshmor per kilometer i takon 115 mije deshmore,apo Shqiperia yte eshte aq sa e caktuan Jugosllavet :smash: .
Dulla kishte nje te mire,i vriste vete dhe i shpallte heronj(Qemalin e Stafes,Muhametin e Gjinushit etj etj etj etj),akoma ti me rrenat e Dulles mer edepsez??Kape kohen ooo muqalishto,se edhe kenetat jua thane te burgosurit politike se akoma do ishit si shpende te humbur ne moqale :tipsy: [/qb]
une di qe siperfaqja e Republikes se Shqiperise eshte 28 000 km katror.
Shqiperine sta ndau serbi por Konferenca e Ambasadoreve ne Londer ne te cilen merrnin pjese SHBA,ANGLIA,FRANCA DHE GJERMANIA te cilen e demaskoi Lenini.
Pra shkurt o vlla,aleatet tuaj sot ne kohe moderne na ndane ne 7 shtete te ndryshme.
Dhe mos te ishin ato 28 000 deshmore tani do flisnim greqisht ose serbisht,kete ta kesh nga une /pf/images/graemlins/smile.gif

Sa per Dullen qe e quan zotrote (se keshtu e keni quajtur tere jeten ju se benit shurren ne breke ti thonit emrin e vet) une se di ke dhe si e ka vrare.Ju qe i keni mbajtur pishen,flisni! /pf/images/graemlins/wink.gif

Hajt ciao tani,se une kam 1 zakon,qe sbej debat me kompromis /pf/images/graemlins/smile.gif

bye :wave:
 

Renea88

Primus registratum
Re: 28 mij apo 7 mije deshmor???

Nobis o klluf kenete pse nuk me jep pergjijge per llogarine me librat????apo sdi arithmetiken???
 

OROSHI

Primus registratum
Re: 28 mij apo 7 mije deshmor???

Une flas per ndarjen e vitit '44 plako,dhe jo per te '13 /pf/images/graemlins/wink.gif ,Shqiperia ka pas gjithmone burra qe i kane pershty Dulles ne fytyre,perndryshe nuk do kishte 7-8 burgje politike ne nje vend kaq te vogel sa Shqiperia!!Edhe ne burgje kishte frike nga ata ai Dulla yt,e di si u thonin policeve te burgut komesaret politike:e shihni kete,eshte shum i vogel por mund te hidhet 10 metra siper telave me gjemba dhe te ike nga burgu,pastaj vendin e tij do e zini juve.Dulla me se shumti u ka burgj Shqiptareve te Kosoves per tradhetite e shumta qe beri ne kurriz te tyre,pavarsisht qe ata jetuan me mire nen regjimin Serb sesa po te ishin nen regjimin e tij!!!!
Ik tani e lexo Titistet apo Marksistet apo Kujtimet e Komandarit!! /pf/images/graemlins/wink.gif
 

Nobis

Primus registratum
Re: 28 mij apo 7 mije deshmor???

Une sdi te jete ndare Shqiperia ne 1944.
Kosova qe perqafoi Nazistet me mendimin qe Gjermania do krijonte Shqiperine e MAdhe dhe i erdhi ne ndihme duke krijuar batalion me shqiptare SS te quajtur "Skenderbeu" ,e pagoi duke ngelur ne varesi te Serbit.
Enver Hoxha nuk ishte magjistar te luftonte edhe kunder serbit pas lufte se nuk ishim ndonje fuqi e madhe.Leje nje here qe une sdi te kemi pasur neve ndonje cete partizane me vullnetare kosovare ne shqiperi,perkundrazi neve vajtem luftuam edhe andej per clirim.Aq sa beme te na e dijne per hejvallah.
Po ju skeni ku mesoni histori o burre se e keni mendjen per dallavere larte e poshte dhe per sajime si ato ballistet qe dalin sot ne TV dhe na mbushin mendjen se luftuan ato kunder fashizmit po Enveri ishte xheloz.
Enveri nuk ishte xheloz per asnje,as per balliste as per legaliste,se Enver Hoxhen njohu ne asamblene e vitit 1946 e gjithe bota si kryeminister dhe Shqiperine Popullore te sapo dale nga lufta si shtet te pavarur dhe demokratik.
Megjithate po benim fjale per luften,se per vitet e socializmit ska b*ythe te flasi njeri,se jua tregoi vendin.
ENVER HOXHA SA QE GJALLE,41 VJET NE KRYE,NUK IKU 1 MINUT NGA VENDI DHE I THA BOTES MBARE:"KETU JAM UNE ZOT DHE IK Q1U ANDEJ" /pf/images/graemlins/wink.gif

PS; Nuk dua pergjigje se skam kohe per replika /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Nobis

Primus registratum
Re: 28 mij apo 7 mije deshmor???

Fillimisht postuar nga Renea88:
[qb] 9 vellime me yje te pashuar per 28 mij deshmor i bie 3100 deshmore per vellim, meqe ato vellimet qe i kam lexuar kishin nga 250 faqe i bie te kene treguar historin e 12 veteve ne nje faqe....hajde trima qe paskan qene re [/qb]
o debil nuk tha njeri 28 000 deshmore ne nje vellim por ne 9 vellime jane permbledhur gjithesej te gjithe sipas alfabetit.
ti ose sje mire ose ben rolin e budallait /pf/images/graemlins/laugh.gif
Yje te Pashuar nuk eshte Kurani /pf/images/graemlins/wink.gif
Pjesto 28 000 me 9 dhe nxirr mesataren sa deshmore ka gjithsej cdo liber /pf/images/graemlins/smile.gif
 

Renea88

Primus registratum
Re: 28 mij apo 7 mije deshmor???

ik o Nobis se at mut regjimi e kam njoft nga brenda un ca trimash kishte me xhaxhin tend qe qe ne 61 shin u mbyll ne shqiperi e sdoli me neper bote nga frika....e din se e kujt????
nga frika e hijes vet dhe shpirtrave te vrare qe e ndiqnin nga prapa
 

Nobis

Primus registratum
Re: 28 mij apo 7 mije deshmor???

Partizani_Fitimtar.jpg
 

OROSHI

Primus registratum
Re: 28 mij apo 7 mije deshmor???

Fillimisht postuar nga Nobis:
[qb] Une sdi te jete ndare Shqiperia ne 1944.
Kosova qe perqafoi Nazistet me mendimin qe Gjermania do krijonte Shqiperine e MAdhe dhe i erdhi ne ndihme duke krijuar batalion me shqiptare SS te quajtur "Skenderbeu" ,e pagoi duke ngelur ne varesi te Serbit.
Enver Hoxha nuk ishte magjistar te luftonte edhe kunder serbit pas lufte se nuk ishim ndonje fuqi e madhe.Leje nje here qe une sdi te kemi pasur neve ndonje cete partizane me vullnetare kosovare ne shqiperi,perkundrazi neve vajtem luftuam edhe andej per clirim.Aq sa beme te na e dijne per hejvallah.
Po ju skeni ku mesoni histori o burre se e keni mendjen per dallavere larte e poshte dhe per sajime si ato ballistet qe dalin sot ne TV dhe na mbushin mendjen se luftuan ato kunder fashizmit po Enveri ishte xheloz.
Enveri nuk ishte xheloz per asnje,as per balliste as per legaliste,se Enver Hoxhen njohu ne asamblene e vitit 1946 e gjithe bota si kryeminister dhe Shqiperine Popullore te sapo dale nga lufta si shtet te pavarur dhe demokratik.
Megjithate po benim fjale per luften,se per vitet e socializmit ska b*ythe te flasi njeri,se jua tregoi vendin.
ENVER HOXHA SA QE GJALLE,41 VJET NE KRYE,NUK IKU 1 MINUT NGA VENDI DHE I THA BOTES MBARE:"KETU JAM UNE ZOT DHE IK Q1U ANDEJ" /pf/images/graemlins/wink.gif

PS; Nuk dua pergjigje se skam kohe per replika /pf/images/graemlins/laugh.gif [/qb]
Nuk do i baj asnje analize!!Gjithsejcili tja beje vete!!! :tipsy: :tipsy: :tipsy: :smash:
 

Leopardii

Primus registratum
Re: 28 mij apo 7 mije deshmor???

per mua ai numer eshte me i madh SESA 28.000 po te fusim edhe ata qe u vrane nga pushtusit por qe nuk ishin partizan (lepenica me shoke etj etj )
gjyshi im ka qene partizan :thumbsup: , edhe tregon se jane vrare shume (sigurisht qe nuk i ka numeruar).
jeta ne ate kohe vlente shume pak, e nga 7 prilli me deshmorin e pare ,xhandarin e Zogut , mujo ulqinaku (e sa e sa te tjere),numri 28 mije sigurisht qe ka arritur (eshte vetem 2.8% e popullsise te asaj kohe, edhe nuk eshte shifer e " madhe" per 5 vjet pushtim , nga me te gjatet e me te egerit )
keshtu shifra e 7 mije eshte qesharake , edhe mesa duket ...nje cik me tendence per te degjeneruar luften e popullit tone ndaj nazismit e fashizmit.
keta njerez, per hir te luftes politike te sotmes duan qe te hedhin posht edhe gjakun e atyre shqiptarve qe luftuan .
e papranushme, ......mesa duket virusi i komunisteve qe shpifin i ka infektuar edhe disa "studiues" te demokracise.

nejse......Lavdi DESHMOREVE qe luftuan per SHQIPERINE , pavarsisht nga bindja e tyre politike.
 

Xhaferr

Primus registratum
Re: 28 mij apo 7 mije deshmor???

Fillimisht postuar nga Nobis:
Une sdi te jete ndare Shqiperia ne 1944.
Kosova qe perqafoi Nazistet me mendimin qe Gjermania do krijonte Shqiperine e MAdhe dhe i erdhi ne ndihme duke krijuar batalion me shqiptare SS te quajtur "Skenderbeu" ,e pagoi duke ngelur ne varesi te Serbit.


Ekzagjerimi i ss skenderbeut eshte thjesht nje propagande dhe genjeshter jugasllave per te sherbyer si pretekst qe kosoven ta merrte serbi. Nobis, ka pas 200 ushtetar tek ss skenderbe dhe 4000 partizan qe luftuan kunder nazismit bashke me ato te shqiperise(1500 e te cileve jane vrare ne tivar nga tito). te hedhesh posht kontributin e popullit kosovar kunder luftes nacional clirimtare eshte njesoj sikur te hedhesh balt mbi emrin e gjyshit tend dhe timit. ki kujdes ku ben deklarate te tilla.
 

bob

Primus registratum
Re: 28 mij apo 7 mije deshmor???

Fillimisht postuar nga Nobis:
[qb]
Partizani_Fitimtar.jpg
[/qb]
:lol: :lol: :lol:
hajde pyke(si) hajde
:lol: :lol: :lol:
hajde te qeshim te gjithe,
ah,e kujt eshte kjo karikatura ketu :lol:
 

bob

Primus registratum
Re: 28 mij apo 7 mije deshmor???

je i madh!
sikur t'ia kishe keputur hunden do ishte fantastike /pf/images/graemlins/wink.gif
mos eshte duke u dhjere ne kete moment :lol: :lol: :lol:
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: 28 mij apo 7 mije deshmor???

Ja dhe një artikull tjetër në lidhje me temën:

Janë 4300 dëshmorë të luftës, jo 28 mijë - Përgatiti: ILIRUS2


Edhe përfitimet për dëshmorët e luftës i kanë marrë vetëm 4300 familje. Shifrën fiktive e ka raportuar Enver Hoxha në Paris në vitin 1946. Deputeti opozitar Dashamir Shehi, ripërsërit deklaratën e pak ditëve më parë se në Shqipëri gjatë viteve të Luftës së Dytë Botërore, janë vrarë gjithsej 4300 dëshmorë, dhe jo 28 000 sa është shifra e deklaruar deri më sot nga shteti komunist e më pas. Sipas Shehit, ekzistojnë dokumente zyrtarë në Ministrinë e Mbrojtjes që vërtetojnë se shifra 28 000 dëshmorëve, ka qenë propagandistike. Ai shton se historiantët duhet të merren me këtë çështje dhe historia duhet shkruar ashtu siç është dhe jo sipas gënjeshtrave. Le të shkojmë në çdo qytet dhe në çdo fshat, aty ku janë varrezat e dëshmorëve dhe t´i numërojmë të gjithë të vrarët gjatë luftës dhe shifra e përgjithshme nuk del më shumë se 4300.

Komentet bëjini vetë!
 

Renea88

Primus registratum
Re: 28 mij apo 7 mije deshmor???

O Kondre pse ja futni kot o burre une e kam bo llogari
9 volume yje te pashuar me nga 200 faqe dhe me nga nje deshmor per faqe dmth 1800 HIHIHIHI
shumezoji me 10 bejne 18000 shtoji dhe 10 mije bejne 28 mije
po ju do pyesni ca jane keto qe i shumezova e ishtova????
jane rrenat e Enmver hoxhes per Luften nacional clirimtare HIHIHI
 

korn83

Forumium praecox
Re: 28 mij apo 7 mije deshmor???

per Nobisin:nuk jemi i vetmi vend qe e ka cliruar me forcat e tij atdheun,edhe jugosllavet bene te njejten gje...jugosllavet i ndihmuam edhe ne(tradhetia e dulles),gjyshja ime me thoshte qe shpesh partizanet shqiptare vriteshin cuditerisht nga plumba qe ne vend qe te vinin nga perballe i vinin nga prapa(sa te mire aleatet jugosllave!!!!).
sa per divizionin skenderbeu(qe nuk me duken kurrsesi tradhetare,ishin patriote edhe ata),kishte edhe ss boshnjake e kroate e prapeseprape nuk u denua i tere populli,perse kosovaret duhet te paguanin per kete divizion?pastaj nobisi thote qe enveri nuk ishte magjistar...kur enveri paska qene ky hero qe luftoi superfuqine gjermane(qe fundi i fundit hitleri nuk donte te na pushtonte),ci kushtonte te luftonte edhe serbet per te cliruar te tere shqiperine???dulla perse duhet te na fuste edhe ne ne nje lufte qe nuk na takonte,mund te benim si spanja,mund te vazhdonim neutralitetin.
por dulles nuk i interesonte atdheu,nuk i interesonin shqiptaret,dulles i interesonte pushteti,dhe kerkoi ndihmen e jugosllaveve.tito e solli ne fuqi ne kembim te nje ndihme shqiptare per clirimin e jugosllavise,dhe dulla ashtu beri.sa per rezistencen,ajo duhet respektuar gjithsesi,po ashtu si partizanet,edhe ballistet e legalistet(mujo ulqinaku nuk ishte as partizan e as komunist,ama ishte i pari qe ra per clirimin e shqiperise)...gjysherit tane kane luftuar te gjthe per nje ideal,balliste apo partizane...shqiperine e kane cliruar shqiptaret,kjo eshte e rendesishmja.e vetmja gje qe mund te them eshte qe partizanet per fat te keq rane pre e paranojes se dulles.
sa per numrin e te reneve nuk di c'te them...qe dulla mund te kete ekzagjeruar ndopak,them se eshte e mundur.
 

korn83

Forumium praecox
Re: 28 mij apo 7 mije deshmor???

o nobiso ,se harrova une..po renea te drejte ka mer vella..ate veprim ka bere ai,ka pjestuar 28000 me 9 vellime /pf/images/graemlins/laugh.gif ..nuk ka shumezuar 28000 here 9 sic mendon ti /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

antares

Primus registratum
Re: 28 mij apo 7 mije deshmor???

Korn89! e kapi bukur muhabetin! Kur ne paskeshim qene kaq te forte sa mposhtem 150 000 italiane dhe 80 000 gjermane (ata gjithe Francen e mbajten me 6000 veta, pjesa tjeter perbente Mburojen e Atlantikut), kaq e veshtire ishte ti merrnim Jugosllavet perpara e ti hidhnim ne.....Balltik?
Kjo historia e 28 000 deshmoreve me kujton ate perrallen (po ta tregosh ne Gjermani ha burgun) e Holokaustit ku Gjermanet na dogjen 6 000 000 cifute (meqe nuk i kemi trupat themi qe i kane djegur!), po po te besh njecike llogarire e karburantit te duhur per kete pune atehere njeriu cuditet se pse nga fundi i luftes tanket e aviacioni Gjerman kishin probleme te medha dhe nuk merrnin pjese ne luftime (Bastonje, Ardene) per mungese karburanti!
Une do cuditesha edhe nese do te ishin me shume se 3 apo 4 000 "deshmore", per kete shikoni "trimerine" e treguar perpara Milloshevicit ku Shqiptaret treguan aftesi atletike te shkelqyera kolektive!
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: 28 mij apo 7 mije deshmor???

Antares, shprehja «Këmbët e shpejta e faqja e bardhë» nga ne ka dalë! Pastaj këtë e kemi traditë pasi edhe në kronikat e lashtësisë, Ilirët përshkruhen si luftëtarë trima por që nuk e kishin për gjë tërheqjen (nga sytë këmbët /pf/images/graemlins/laugh.gif ).
 
Top