10 fjale te urta Filozofike

Iliro Dardan

Valoris scriptorum
1-Zoti nuk luan me zarare.
2-Kushdo qe ben arbitrin ne lenden e Ndergjegjes do te mbytet ne te qeshurat e perendive.
3-Nuk mund ta koceptoj universin pa ndjenjen fetare.
4-Nje zot e mbulon me nate te erret rrjedhen e pandalshme te kohes.
5-Te kuptosh c'eshte e drejte,te ndjesh c'eshte e bukur,te deshirosh c'eshte e mire,ja qellimi i jetes se arsyeshme.
6-Nese beni nje vletersim per Zotin,mos u nisni nga kjo bote, sepse eshte nje nda veprat qe nuk i doli mire.
7-Nuk ka rendesi nese macja eshte e zeze apo e kuqe.E rendesihme eshte te kape miun.
8-Asgje nuk e rraskapit me teper njeriun sesa mungesa e aktivitetit.
9-I urti kerkon te arrije mungesen e dhembjes,jo kenaqesine.
10-Pamundesia?Fjale qe gjendet vetem ne fjalorin e torollakeve.
 

P.N.SH

Forumium maestatis
Keto 10 fjale te urta filozofike i ke marr prej librit ''Fjale te Urta'' vetem se autorin qe i ka permbledh dhe gjet kto fjale te urta,nuk ja mbaj mend emrin.
 

Monroe

Valoris scriptorum
Sekreti i jetës fshihet në faktin se sa arrin të jesh i zoti i
vehtvetës (TURGENIEV)
Për interesat e vehtvetës edhe djalli mund ta citoj Biblën.
(SHEKSPIR)
Askush nuk mundë tu shërbej dy Përëndive .(Bibla).
Zemra e njeriut ka kufi në dashuri por jo në urrejtje . (BALLZAK)
Është e pamundur të dashurosh, të jesh i urtë dhe i menqur.
(BEKON)
Forca shpirtërore s'është gjë tjetër, veçse arti per të mbajtur
mbyllur
në zemer shqetësimin. (neitzshe)
Në vetmi, i vetmuari shqyen veten e vet; në shoqëri e shqyejnë të
tjerët (neitzshe)
Gratë e bukura ua lëmë burrave pa fantazi (prust)
Hajdutët të kerkojnë o jeten, o kuleten : Gratë i duan të dyja!
(gibran)
Tri detyrat më të rënda të kësaj bote janë: ta shpërblesh
urrejtjen me
dashuri, pranimi i të pamundshmës dhe thënia-unë
isha gabim. (Sydney J.)
Çdo minutë që e kalon nervoz, humb gjatshtëdhjetë sekonda gëzimi

jetës sate. (Albert)
Njeriu cinik është ai i cili i din çmimet e të gjitha sendëve, por
jo
vlerat e tyre. (Oscar Wilde)
Për të marrë duhet të dish të japësh. (napoleoni)
Zemra ka ndjënja që as truri nuk mund ti kontrollon. (Blaise
Pascal)
Ti nuk ne përshpërite në veshin tim por në zemrën time. Nuk ishin
buzët
e mia ato që puthe por ishte shpirti im. (Judy
Garlant)
Të puthësh është sikur të pish ujë të kripur. Sa më shumë të pish,
aq
më i etur je. (Proverb kinez)
Gratë ende e mbajnë mend puthjen e parë mbasi meshkujt kanë
harruar të
fundit. (Remy de Gourmont)
Jeta, dhuratë e natyres. Dashuria, dhuratë e jetës. Puthja,
dhuratë e
dahurisë.
Një burrë rrëmben puthjen e parë lutet për të dytën, kërkon të
tretën,
merr të katërten, pranon të pestën dhe duron
gjithë të tjerat. (Helen Rowland)
Kur e ke këmbën jashtë gremines është e lehtë të japësh këshilla.
(Faik
konica)
Ati ynë që je në qiell, jepna fuqinë të mbajmë gojën mbyllur kur
s'kemi
gjë për të thënë. (Faik konica)
Vetia e gjeniut është ti furnizoj me ide budallenëjt e njëzet
viteve më
vonë .(ARAGON)
Ka shumë menyra që njeriu të pasurohet dhe këto janë kryesisht të
këqija.(BEKON)
Suksesi zakonishtë është rezultat i hapit të gabuar në drejtim të
duhur.(BERNSHTAJN)
Tadhëtia më e rëndë është ajo ndaj atdheut.
E tërë Dituria rrjedh nga Përvoja (Immanuel Kant-Filozof gjerman).
Vetëm në mbrëmje çmohet shtëpia. (Göthe).
Kur flas pak them shumë. (Shekspeare-Dramaturg anglez)
Ngandonjëherë heshtja eshtë më elokuente se çdo fjalë.
Fundi i të qeshurit është mërzitja, fryti i të qarit është
ngushëllimi.
Bukuria e njeriut përbëhet nga bukuria e fjalës që flet.
Tërë gjithësia e shkrirë në një qenie - kjo quhet dashuri. (HYGO)
Dashuria është romani i zemrës. (BOMARSHE)
Dashuria është pëlhurë që e thuri natyra, e fantazia e zbukuroi me
qëndisje! (VOLTERI)
Të dashurosh, edhe më keq të mos dashurosh, por më së vështiri
është ta
gjesh atë që të do! (PUSHKINI)
Nëse nuk të ka prekur dashuria, je duke ecur nëpër terr. (PLATONI)
Jeta pa dashuri është si viti pa pranverë. (SUEDEZE)
Zemra është pasuri, që as nuk shitet, as nuk blehet por dhurohet.
(FLOBERI)
Dashuria nuk mund të jetë e thellë, nëqoftëse nuk është e pastër.
(KONT)
Dashuria e përhershme është xhevahir, i cili ka nevojë për kuti të
artë. (SANDI)
Të vërtetat dhe femrat deri tek të cilat vjen lehtë, nuk kanë
ndonjë
vlerë të veçantë. (A. ÇEHOVI)
Ka të ngjarë se dashuria s'është tjetër pos mirënjohje e
kenaqësisë.
(Balzaku)
Largësia i bën dashurisë atë që i bën fryma flakës; shuan të
voglen,
flakëron të madhen. (Rabutini)
Dashuria është lamtumira e fundit e historisë universale amini i
universit. (Novalisti)
Dashuria është dëshirë e ndjenjave.
Në çdo ndarje ka një imazh vdekje. (Elioti)
Nuk ju kujtohet më se dashuria është mu si medicina, vetëm art për

ndihmuar natyren. (De Laklo)
Kur merr të flas dashuria do heshtur arsyeja. (Renjardi)
Dashuria është mjeshtër i madh, të mëson më një të qëlluar.
(Korenji)
Do të lavdëroj dashurin barabare me përëndinë, se dashuria e
vertetë,
na mban të gjallë në jetë!!! (Çajupi)
Gëzimi i dashurisë zgjatë vetëm një çast, vuajtja e dashurisë
zgjat
tërë jetën. (De Floriani)
Për një martesë ideale nevojitet; një grua e verbër dhe një burrë
shurdh (Montaigne)
Mos u prish me vellanë për punë të shokut se shoqëria zhdukët
vellazëria mbetet.
Në perralla kafshët veprojnë si njerëzit, në jetë ndodhë e
kundërta.(VITOZE)
Lumturia në botë i ngjan dritës së shkrepëtimës, ndriçimi i një
sekondë
sjell pas furtunë disa orëshe.
Martesa është një urë në mes çthurjes dhe lumturisë.
Çdo lule ka erën e vet.
Mendja e zbukuron njeriun.
Pritet petku sipas shtatit.
Sipas kohës vishet petku.
Syri flet më shumë se buza.
Syri zgjedh të bukurën, goja të ëmblën e zemra zgjedh të mirën.
Njerëzit përçmojnë atë që s’e kuptojnë. (Anatol FRANS )
Për të njohur mirë një tjetër, duhet të njohësh më parë vehten.
(GOETTE)
Tërheqëse është vetëm martesa që vjen nga dashuria. Të martohesh
me një
vajzë vetëm pse ajo është simpatike është
njësoj si të blesh një send të panevojshëm vetëm pse është i
bukur.
(Antun BARAC)
Njeriu që s'mund të mbrojë mendimin e vet i ngjan një qyteti të
pambrojtur.
Kur jemi të lumtur jemi gjithnjë të mirë. Por jemi te mire nuk
jemi
gjithnje te lumtur (oskar wild)
Bota është kopsht zologjik në të cilin asnjëri nuk mban evidencën
mbi
ndarjen e dhenëve nga ujqit.(GERI)
Kush kerkon dekorate nuk e ka merituar, kush e ka merituar, nuk i
nevojitet.(BALZAK)
Përparësia e alkoolit kontrabandë është se i mbyt njerëzit para se

mësohen te pinë.(QAPLIN)
Tavolina e punës është vend ku vendoset për fatin e botës. (REMAK)
Perri i ngateruar nuk zgjidhet me nguti.
Egzistenca dhe lumturia e shoqerisë njerëzore varet nga gruaja.
(Midani) thotë: aty ku mungon gruaja asaj i duhet bërë
një shtatore prej druri.
Bukuria për një herë, dituria për gjithherë

Oscar Wilde
Te jetosh eshte gjeja me e rralle ne bote. Pjesa me e madhe e njerzve ekziton dhe asgje me shume.


Eshte nje mekat i vertete qe mesojme leksionet e jetes vetem atehere kur nuk na duhen me.


Egoizmi nuk kosiston ne ate qe te jetojme si na pelqen por, qe te detyrojme te tjeret te jetojne si na pelqen ne.

Eshte e nevojshme te lozesh gjithmone ndershmerisht, kur ke ne duar letra fituese


Baltasar Gracian

Pasioni ngjyros me ngjyrat e tij çdo gje qe prek.

Injoranca eshte gjithmone e kuqe.

Askush nuk mund te jete padron i vetes ne qoftese me perpara nuk e njeh veten.

E verteta ju perket pak njerzve kurse , gabimi eshte prone e te gjitheve.

Ne qofte se dikush harrin te jete zot i vetes, do kthehet me vone dhe i te tjereve.

François de la Rochefoucauld

Zgjatja e pasioneve tona , ashtu si dhe zgjatja e jetes , nuk varen nga ne.

Sikur te mos kishim difekte , nuk do ndienim kaq kenaqesi kur te vinim re difektet e te tjereve.
Premtojme sipas shpresave tona dhe mbajme premtime sipas frikave qe kemi.

Mund te gjenden femra qe nuk kane pasur asnje aventure por, eshte shume e rralle te gjenden qe kane patur vetem nje.

Dashuria e vertete eshte si fantazmat: te gjithe flasin por, pak e kane pare.Luc de Clapiers de Vauvenargues

Asgje qe zgjat shume eshte e pelqyeshme , perveç jetes : akoma e duam.

Kur plakesh , eshte e nevojshme te vishesh gjithmone ne menyre elegante.

Urrejtja e te dobtit nuk eshte aq e rrezikshme sa miqesia e tyre.

E veshtire nuk eshte te jesh inteligjent por, te dukesh i tille.

Me e tmerrshmja e te gjitha ndjenjave eshte ndjenja e te pasurit shpresa te vdekura.

Federico García Lorca

kjo eshte tragjedia me e madhe ne jete te kesh gjithcka, dhe te mos kesh ate qe do
 

Monroe

Valoris scriptorum
Përpara se të flasim, është e nevojshme të dëgjojmë, se Zoti flet në heshtjen e zemres...!!
Nene tereza
 

Monroe

Valoris scriptorum
Cdo njeri mund te mërzitet - kjo është e leht. Por qe te merzitesh me personin e duhur, ne gradën e duhur, ne kohën e duhur, për arsyet e duhura, dhe ne mënyrën e duhur - kjo nuk është e leht.
 

Monroe

Valoris scriptorum
I jemi mirnjohës kujtesës që na jep mundësinë të kujtojmë... Por duhet t'i jemi mirënjohës edhe pse na lejon të harrojmë...!
 

Silencio

Primus registratum
Direkt Copy/Paste nga Interneti! Une di vetem nje shprehje Filozofike qe e kam shpikur vet:
''Mos u bej filozof se stresohesh''
 
Top