10 CD-t pa t'cilat s'rri dot!

dirty vegas

Primus registratum
10 CD-t pa t'cilat s'rri dot!

Pa nai renditje t'vecant:

1. "Sixteen Stone" - Bush
2. "Mirrorball" - Sarah McLachlan
3. "Full Collapse" - Thursday
4. "The Used" - The Used
5. "Around The Fur" - Deftones
6. "White Pony" - Deftones
7. "Deja Entendu" - Brand New
8. "Carmina Burana" - Carl Orf
9. "Koncert per violin e orkester Op. 64" - Mendelssohn
10. "Fumbling towards extacy" - Sarah McLachlan


Po ju ca pelqeni?
 

Blendi

Primus registratum
Re: 10 CD-t pa t'cilat s'rri dot!

Te rrjeshtuara pa qellim:

1. "Led Zeppelin, The best. Live at the LA forum"
2. "LA Woaman" - The Doors
3. "Jesus Freak" DC Talk
4. "Appetite for Destruction" - GNR
5. "Unpluged for MTV" - Nirvana
6. "Gran Turismo" - The Cardigans
7. "The batle for LA" - Rage Againt the Machine
8. "Shaman" - Santana
9. "Californication" - Red Hot Chilli Peppers
10. "Destinazione Paradiso" - Grignani (Nostalgji per adoleshencen)
 

dirty vegas

Primus registratum
Re: 10 CD-t pa t'cilat s'rri dot!

kam dash gjithmon me e ble Californication, po ngaqe pothujse gjysmen kam nigju n'radio, kom fryk se mos harxhoj paret me ble gjysmen tjeter qe s'ja vle.

Si eshte albumi ne pergjithsi? (mos merr parasysh californication/otherside/scar tissue) ..konget e tjera si jan?
 

glamdring

Forumium praecox
Re: 10 CD-t pa t'cilat s'rri dot!

Hmm, teme interesante kjo. Eshte e lehte te kapesh 10 kenge, por 10 albume do me shume pune. Me poshte po rendis ca albume, duke eliminuar muziken klasike, permbledhjet (tip best of, apo muzikante te ndryshem), etc.

# Blackmore's Night - Shadow of the Moon
# Nirvana - Nevermind
# Emperor - Into the Nightside Eclipse
# Cradle of Filth - Midian
# Dimmu Borgir - Enthrone Darkness Triumphant
# Pink Floyd - The Dark Side of the Moon
# Bob Dylan - Blood on the Tracks
# Miles Davis - Kind of Blue
# Vaya Con Dios - Time Flies
# Pink Floyd - The Division Bell

Shikoni nje here ketu: The Guardian: 100 albumet me te mira!

PS. Californication nuk eshte ndonje gje e madhe. Ia vlen ta kopjosh, por jo ta blesh.

Gjithe te mirat.
 

moonlight

Primus registratum
Re: 10 CD-t pa t'cilat s'rri dot!

Fillimisht postuar nga thursday:
[qb] kam dash gjithmon me e ble Californication, po ngaqe pothujse gjysmen kam nigju n'radio, kom fryk se mos harxhoj paret me ble gjysmen tjeter qe s'ja vle.

Si eshte albumi ne pergjithsi? (mos merr parasysh californication/otherside/scar tissue) ..konget e tjera si jan? [/qb]
CD-ne e kam une e po deshe you can borrow it, meqe do na vish ene komshi se shpejti.
Ndryshe, we can trade me nanji tjeter se m'ka dal nga qejfi nime /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Blendi

Primus registratum
Re: 10 CD-t pa t'cilat s'rri dot!

Nuk e di por une kam patur nje eksperience, nje mengjes te shtune te vrenjtur, duke ngare me makine per ne asgjekundi, kisha kafen, cigaret dhe Californiacation. Nuk them se eshte Albumi ideal, por ka nje ndjenje te veten. Nuk eshte i persosur por i ndershem. Te gjitha kenget.
 

dirty vegas

Primus registratum
Re: 10 CD-t pa t'cilat s'rri dot!

Fillimisht postuar nga Glamdring:
[qb] Hmm, teme interesante kjo. Eshte e lehte te kapesh 10 kenge, por 10 albume do me shume pune. Me poshte po rendis ca albume, duke eliminuar muziken klasike, permbledhjet (tip best of, apo muzikante te ndryshem), etc.

# Blackmore's Night - Shadow of the Moon
# Nirvana - Nevermind
# Emperor - Into the Nightside Eclipse
# Cradle of Filth - Midian
# Dimmu Borgir - Enthrone Darkness Triumphant
# Pink Floyd - The Dark Side of the Moon
# Bob Dylan - Blood on the Tracks
# Miles Davis - Kind of Blue
# Vaya Con Dios - Time Flies
# Pink Floyd - The Division Bell

Shikoni nje here ketu: The Guardian: 100 albumet me te mira!

PS. Californication nuk eshte ndonje gje e madhe. Ia vlen ta kopjosh, por jo ta blesh.

Gjithe te mirat. [/qb]
Ej, n'baz t'listes qe ke, besoj se po te nigjosh grupin Dark Tranquillity do te pelqejn. Jan si tip Dimu Borgir por shum melodioz.
 

dirty vegas

Primus registratum
Re: 10 CD-t pa t'cilat s'rri dot!

Fillimisht postuar nga moonlight:
[qb]
Fillimisht postuar nga thursday:
[qb] kam dash gjithmon me e ble Californication, po ngaqe pothujse gjysmen kam nigju n'radio, kom fryk se mos harxhoj paret me ble gjysmen tjeter qe s'ja vle.

Si eshte albumi ne pergjithsi? (mos merr parasysh californication/otherside/scar tissue) ..konget e tjera si jan? [/qb]
CD-ne e kam une e po deshe you can borrow it, meqe do na vish ene komshi se shpejti.
Ndryshe, we can trade me nanji tjeter se m'ka dal nga qejfi nime /pf/images/graemlins/laugh.gif [/qb]
..vallai lali, Para 10 ditesh m'vodhen kasetofonin dhe CD-t qe kisha n'makin, kshu qe kto qe kom bo s'besoj se do t'pelqejn. ..megjithse, Evanescence duhet ta pelqesh.
 

mbretereshe

Primus registratum
Re: 10 CD-t pa t'cilat s'rri dot!

Per mua:

M.Jackson - BAD :devil:
M.Jackson - Dangerous :thumbsup:
M.Jackson - History
M.Jackson - Thriller :cool:
M.Jackson - Blood on the dance floor
M.Jackson - Invincible
Moxart - Serenata e vogel dhe Rekuiem :angel:
Beethoven - Simfonia e 9-te
Verdi - Traviata
Byan Adams- I do it for you
 

mostro

Putraku
Re: 10 CD-t pa t'cilat s'rri dot!

AUTOMATHIK FOR THE PEOPLE ..R.E.M
NEVERMIND..NIRVANA
OLDER..GEORGE MICHAEL
WHAT'S THE STORY MORNING GLORY...OASIS
DRACONIAN TIMES..PARADISE LOST
L.A WOMAN ..THE DOORS
GREATIST HITS...SMASHING PUMPKINS
UNNPLUGGED..ALICE IN CHAINS
SIMPLY RED...A NEW FLAME
VULGAR DISPLAY OG POWER..PANTERA

..HARROVA TE VEJ DHE "HEAVY BEST OF LABERIA FEAT MALOKERIA""" :rockband:
 

glamdring

Forumium praecox
Re: 10 CD-t pa t'cilat s'rri dot!

Fillimisht postuar nga thursday:
[qb] Ej, n'baz t'listes qe ke, besoj se po te nigjosh grupin Dark Tranquillity do te pelqejn. Jan si tip Dimu Borgir por shum melodioz. [/qb]
Pershendetje! Eshte normale qe nje rob qe njeh Cradle of Filth, Emperor, Dimmu Borgir, etj, ka degjuar per Dark Tranquillity. Megjithate, faleminderit per sugjerimin.

Sa per krahasimin, Dark Tranquillity jane shume te ndryshem nga Dimmu Borgir. Dark Tranquillity mund te cilesohen ne maksimum si Doom Metal, nderkohe qe Dimmu Borgir cilesohen pergjithesisht si Black Metal. Faktikisht ne albumet e fundit Dark Tranquillity nuk jane me Doom, ashtu siç nuk eshte me My Dying Bride, Anathema, Lake of Tears, etj, etj. Sa per melodi, Dimmu Borgir eshte pak a shume grupi me melodioz qe ka dale ndonjehere ne Black Metal. Shume njerez qe jane marre me Black Metal mund te thone me te drejte qe Dimmu Borgir nuk jane Black Metal, por kohet e fundit eshte beri disi e veshtire te ndash se kush eshte dhe kush nuk eshte...

Per me shume, shiko kete teme:

The Black Flame!

Gjithe te mirat.
 

dirty vegas

Primus registratum
Re: 10 CD-t pa t'cilat s'rri dot!

Fillimisht postuar nga Glamdring:
[qb]
Fillimisht postuar nga thursday:
[qb] Ej, n'baz t'listes qe ke, besoj se po te nigjosh grupin Dark Tranquillity do te pelqejn. Jan si tip Dimu Borgir por shum melodioz. [/qb]
Pershendetje! Eshte normale qe nje rob qe njeh Cradle of Filth, Emperor, Dimmu Borgir, etj, ka degjuar per Dark Tranquillity. Megjithate, faleminderit per sugjerimin.

Sa per krahasimin, Dark Tranquillity jane shume te ndryshem nga Dimmu Borgir. Dark Tranquillity mund te cilesohen ne maksimum si Doom Metal, nderkohe qe Dimmu Borgir cilesohen pergjithesisht si Black Metal. Faktikisht ne albumet e fundit Dark Tranquillity nuk jane me Doom, ashtu siç nuk eshte me My Dying Bride, Anathema, Lake of Tears, etj, etj. Sa per melodi, Dimmu Borgir eshte pak a shume grupi me melodioz qe ka dale ndonjehere ne Black Metal. Shume njerez qe jane marre me Black Metal mund te thone me te drejte qe Dimmu Borgir nuk jane Black Metal, por kohet e fundit eshte beri disi e veshtire te ndash se kush eshte dhe kush nuk eshte...

Per me shume, shiko kete teme:

The Black Flame!

Gjithe te mirat. [/qb]
...ueee na fal per injorancen mer plak, se kur nigjosha un kshu gjonash vetem 3 lloje kishim t'shkretet: heavy, thrash ne death. Ishim shum inocenti atehere. ...nejse, flmn per shpjegimin.
 

Biba

Primus registratum
Re: 10 CD-t pa t'cilat s'rri dot!

Per emndimin tim keto difernca qe i bejne "shume te ndryshem" sese njeri eshte DOOM dhe tjetri BLACK jane paska egzagjerime.
Anathema me pelqejne dhe mua, por jane Death, Doom apo Black? Who cares!

Eshte pak sikur te them se DMX eshte shume ndryshe nga Ice Cube se njeri eshte East Coast, NYC style Rappin' kurse Ice Cube eshte komplet gje tjeter. Eshte Fast West Coast of the Hip-Hop Janra, NWA style, and he don't rap at all, dmx raps, ice cube, he rhymes. :shrug:

Me falini, por bezdisem kur show off detajimi i ze vendin deshires per muziken.
 

glamdring

Forumium praecox
Re: 10 CD-t pa t'cilat s'rri dot!

Fillimisht postuar nga thursday:
[qb]...ueee na fal per injorancen mer plak, se kur nigjosha un kshu gjonash vetem 3 lloje kishim t'shkretet: heavy, thrash ne death. Ishim shum inocenti atehere. ...nejse, flmn per shpjegimin. [/qb]
Asgje... Me fal nese mesazhi i mesiperm tingelloi i ashpert. Nuk e kisha me qellim. Sa me shume qe njeh nje lloj muzike aq me shume i ndien ndryshimet midis rrymave te ndryshme dhe une kam degjuar black per pothuajse 10 vjet tani, ndonese vitet e fundit po vjen duke u zbehur dhe po kaloj ne muzike klasike gjithmone e me shume...

Fillimisht postuar nga Dr. Sue:
[qb]Per emndimin tim keto difernca qe i bejne "shume te ndryshem" sese njeri eshte DOOM dhe tjetri BLACK jane paska egzagjerime.
Anathema me pelqejne dhe mua, por jane Death, Doom apo Black? Who cares![/qb]
Nope, asnjeriut nuk i plas, por nga ana tjeter nje person mund te kete te njejtin qendrim ne lidhje me gjithçka qe ndodh ne kete bote. Me beso, njoh nja dy tipa te tille.

Dallimi behet ne baze te ritmit dhe ritmi i fjala vjen Emperor eshte shume i ndryshem nga ritmi i My Dying Bride. Njesoj siç ti ben ndryshimin midis grupeve qe permend me poshte, ashtu edhe une bej dallimin midis grupeve qe permenda dhe nuk besoj te me thuash qe dallimi qe ti ben eshte me i arsyeshem sesa dallimi qe bej une, apo jo?

Fillimisht postuar nga Dr. Sue:
[qb]Me falini, por bezdisem kur show off detajimi i ze vendin deshires per muziken.[/qb]
Fakti qe nje person arrin te beje dallimin midis dy ose me shume ritmeve te ndryshme nuk do te thote qe personi nuk arrin te shijoje muziken, perkundrazi do te thote qe arrin ta kuptoje ne nje thellesi te tille qe te beje dallimin midis ritmeve te ndryshme.
 

shpresa

Primus registratum
Re: 10 CD-t pa t'cilat s'rri dot!

Mua mu duk sikur krahasimi qe Doktoresha i beri DMX dhe ICE CUBE ishte per efekt ironizimi. /pf/images/graemlins/wink.gif
 

Hermesss

Primus registratum
Re: 10 CD-t pa t'cilat s'rri dot!

1. Pink Floyd - The division bell (1994)
2. Deep Purple - The house of blue light (1987)
3. Metallica - Black album (1991)
4. U2 - Best of 1980-1990 & the B-sides (2002)
5. Leonard Cohen - Live in concert (1994)
6. Dire Straits - Money for nothing (1988)
7. Gary Moore - Blues Alive (1993)
8. Robert Plant & Jimmy Page - No quarter (1994)
9. Chris Rea - Auberge (1991)
10. Bon Jovi - Blaze of glory/"Young guns II" soundtrack (1990)
 

Eni_883

Primus registratum
Re: 10 CD-t pa t'cilat s'rri dot!

1. 883 - "La donna, il sogno, il grande incubo"
2. 883 - "Nord, Sud, Ovest, Est" (and all the other ones they have /pf/images/graemlins/smile.gif )
3. Metallica - "Black Album"
4. The Cure - "Disintegration"
5. Carl Orf - "Carmina Burana"
6. Elton John - "Love Songs"
7. Annie Lennox- "Diva"
8. Nirvana - "Unplugged in New York"
9. Oasis - "what's the story, morning glory"
10. Dagda - "Celtic Trance"
 

Nei

Primus registratum
Re: 10 CD-t pa t'cilat s'rri dot!

1. Carl Orf "Carmina Burana"
2. Elisa "Then comes the sun"
3. Metallica "Black album"
4. Metallica "Reload"
5. Linkin Park "Hybrid Theory"
6. Tracy Chapman "Telling Stories"
7. Soundtrack i "City of Angels"
8. Offspring "Conspiracy of One"
9. Best selected 1(nga une)
10. Alternative hits (prap selected nga une)

p.s .....dhe shume e shume te tjera :rockband:
 

personazh

Valoris scriptorum
Re: 10 CD-t pa t'cilat s'rri dot!

lal te ajo "ps:" mund te vesh 10-çen time /pf/images/graemlins/smile.gif
 
Top