SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

Diskutime tek 'Ekonomia & Biznesi Shqiptar' filluar nga Genti27, 9 Mar 2005.

 1. zog

  zog Primus registratum

  Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

  bluje ke te drejte, gjithnje duhet blere ATE QE PELQEN.
  kjo te kthehet ne pasion, dhe s'ka gje me te mire te ndjekesh pasionin tend, them qe kjo eshte lumturia e vertete.

  njehere me tha dikush, sikur vetem tapa shishesh te koleksionosh, e ke pensionin te siguruar kur te plakesh.

  e jo me te koleksionosh piktura, te cilat shpesh s'ke nevoje fare ti blesh, mjafton te njohesh artistin ose rrethet artistike.

  ne fakt pasioni te ben me vone qe edhe TE NJOHESH objektin te cilin ti e adhuron, po keshtu ti njeh edhe piktoret, pra ate i cili PA TJETER do te shkoi larg, vepra e te cilit, neser, do te jet gurr i palujtshem ne piedestalin e kultures boterore.

  pra VETEM po gjete personin e duhur (ate qe shkon larg) ja ke hudh investimit tat, ndryshe e mbush shtepine me rrangulla pa vlere.

  si dhe kurdohere piktura e mire (edhe ajo e impresionisteve) nuk pelqehet, ngaqe ajo eshte ne avance me kohen kur shfaqet.

  por po te jipesh me pasion, mendoj se i ke shanset ta njohesh, pikturen e mire.
   
 2. Leopardii

  Leopardii Primus registratum

  Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

  MLK te pyeta per vendin ku jeton se historia jote ishte e ngjashme me nje cun qe jetonte ne itali qe kishte nje histori te ngjashme me tenden(kuptohet nga ana e burses)

  mgjt jam kurjoz te di me shume per investimet e tua ,bursen ku investoje , broker qe perdorje, shkoje short apo jo etj etj...... gjithmone duke respektuar anonimatin.

  me respekt
   
 3. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

  Leo..
  Nuk kam jetuar ne Itali keshtu qe nuk besoj se jam personi qe mendon. Kam investuar nga Cac 40 qe eshte dhe indikatori i 40 kompanive me te medha franceze, duke vazhduar me kompanite e New market Hi Tech deri te Warants apo produkte te tjera qe nuk i shpjegoj dot me 2 rrjeshta. Broker ne fillim kam pas Paribas qe aktualisht eshte bashkuar me BNP e eshte banka me e madhe Franceze. Ne vitet 1993 kur kam filluar nuk ka patur transaksione me internet pasi ishin fillimet e internetit ne Evrope e ky service nuk propozohej nga bankat, keshtu qe çdo gje behej me minitel (qe eshte e njeta teori si interneti por jo interaktiv e sugurisht shume me i reduktuar pasi eshte nje teknollogji qe ka 30 vite).
  Vitet me te arta kane qene 1997-2000 e mund te them qe nga viti 1999 nuk kishe thuajse nevoje te njifje as principet elemntare te burses pasi çdo njeri qe fuste para fitonte.
  Rekordin qe kam pas per ne burse ka qene rreth +1200% shuma dhe ndermarja ne te cilen i vura nuk mund ti them se jane personale.
  Shpresoj qe ta kem shojtur sadopak "kuriozitetin" mbi veten /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 4. Genti27

  Genti27 Primus registratum

  Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

   
 5. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

  Nuk mund te them se ka nje baze egzakte pasi bursa ka rregulla qe ne momente te caktuara nuk vlejne asnje kacidhe e çdo gje eshte ne funksion te shume parametrave, megjithate mund tju them disa prej tyre:
  Se pari rezultatet dhe projektimi i ndermarjes per rezultatet e ardheshme, raporti i valorizimit te aksionit me xhiron apo fitimin neto e bruto, e raporti i ketyre parametrave ne lidhje me rezultatet qe parashikoheshin, kredibiliteti i manaxhimit ne lidhje me parashikimet e verifikimi i deklaratave ne fillim te vitit fiskal dhe ne fund te vitit kur jepen rezultatet definitive, sektori ne te cilin ushtrojne aktivitetin kompanite, konjuktura nacionale e boterore e me ne veçanti konjuktura e aktivitetit qe ka lidhje kompania ne fjale, vlera e aksionit ne momentin e blerjes ne lidhje me vleren e aksionet e kompanive qe ushtrojne aktivitetin ne te njetin sektor, ekspozimi qe ka aktiviteti ne lidhje me raportin dollar/euro apo monedha te tjera, fiksimi i nje humbje te pranueshme ne perqindje ne rast se aksioni humbet vleren gjate periudhes qe e posedon ne portofolin bursier... Pra siç e shihni ka nje pjese te parametrave qe jane subjektiv dhe kjo e ben bursen ne momente te caktuara te rrezikshme jo vetem per nje amator fillestar por dhe per specialistet me te medhenj qe administrojne portofole prej disa qindra milione dollare.
  Une nuk po them qe bursa eshte bixhoz (kete e ka thene dikush tjeter me siper mos gaoj) por po them qe bursa nuk eshte fushe me lule e nuk duhet lene pershtypja qe te investosh ne burse mjafton te marresh disa leksione nepermjet seminareve!
  Nepermjet seminareve sigurisht fiton nje kulture te pergjitheshme dhe kjo te ndihmon te kuptosh nje pjese te fenomeneve qe ndodhin ne burse e ne tregjet boterore por kjo ste garanton kurre fitimin.
  Nje shembull konkret, shihni ne arshivat e brokerave apo specialisteve te burses keshillat qe kane dhene per kompani te caktuara e parashikimet qe kane dhene ne lidhje me vleren e aksioneve e do kuptoni qe po te njetet analiste apo specialiste qe punojne per kabinetet me te medha ne bote pas nje viti japin keshilla komplet kontradiktore ne lidhje me parashikimet qe kishin bere!
  Kjo per mua do te thote qe ka shume njerez qe kane fituar miliona apo dhe miliarda nepermjet burses por jane po keta njerez qe ne menyre te çuditeshme kane dal "bllof" ne nje pjese te madhe te parashikimeve qe kane bere per kompani te ndryshme ne burse.
   
 6. Genti27

  Genti27 Primus registratum

  Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

  Faleminderit shume Zoti Mlk per pergjigjen e detajuar.

  Ne fakt une nuk perdor asnje nga analizat fundamentale por perdor vetem edhe vetem analiza teknike (pra vendimet e mia per te hyre ne nje trade bazohen vetem ne grafik edhe gjithashtu cdo trade e luaj me stop)

  Une i perkrah mendimin tuaj qe bursa ka shkaterruar shume njerez , madje une njoh edhe dike ne Londer qe ka humbur £200 mije , por cfare ti besh ajo nuk kishte ndonje strategji qe ndiqte per te enter a trade.

  Gjithashtu une nuk ia rekomandoi askujt qe te merret me bursen por ideja ime eshte qe nqs dikush nuk ka infomacionin e nevojshem mund te marre pjese ne seminar edhe une mund ta ndihmoi me strategjite qe une perdor te cilat mua me kane kushtuar kohe edhe te holla ti mesoj.

  Faleminderit
  Genti
   
 7. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

  Nese i prezantoni gjerat ne kete forme Genti dhe une nuk do te kisha replikuar ne te njeten forme po do me dukej interesante ideja juaj.
  Nje fjale e urte thote : nuk ka keqkuptime, por vetem fjale te thena keq /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 8. bebi

  bebi Primus registratum

  Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

  jam kurioze me dit se si shkune seminaret e ktij zotnise :rolleyes:
   
 9. Genti27

  Genti27 Primus registratum

  Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

  Jones, do te ishte mire qe pershtypjet rreth seminarit ti jepte nje nga pjesemarresit por me duket se asnjeri nga pjesemarresit e seminarit nuk e ndjek Albforumin?

  Seminari u zhvillua ne fund te muajit Maj, moren pjese 13 persona, shumica punonjes bankash etc.Deri tani jam ne dijeni se tre nga pjesemarresit kane vazhduar trading live, ndersa te tjeret akoma po bejne studimet e nevojshme.
   
 10. swoll83

  swoll83 Primus registratum

  Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

  o njerez nuk keni nevoje te shkoni ne seminare. Gneti ketu po mundohet te fitoj pak pare sepse te gjithe informacion qe do prezantoj ne seminar une e di vetem duke lozur me FOREX software. E vertete eshte qe mund te besh disa parashikime per luhatjen e burses, por keto nuk jane 100%. Gjithasshut nuk ke nevoje ti japesh pare Gentit apo asnjeriu tjeter. Po te duash hap nje llogari online. Dhe per ty Genti, ne te vertete mund blesh nje monedhe nje dite dhe ta shesesh javen tjeter, por duhet te paguash interes mbi shumen e shitur. Keshtu FOREX keshillon qe ti blesh dhe ti shesesh monedhat brenda dites.
   
 11. teab

  teab Primus registratum

  Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

  Nese dikush ka njohuri mbi dicka, qe nje perqindje e madhe e shqiptareve se kane idene se cfare eshte, cfare te keqe ka nese ai person deshiron tua ofroje kete informacion atyre qe nuk e kane? :shrug:

  Nuk e kuptoj se pse duhet gjithmone te shifni anen negative te dickaje. Edhe nese ai perfiton ndonje lek nga ky seminar, s'ka pse i hyn ne pune njeriu. C'do gje eshte me deshire. Askush nuk eshte i detyruar te shkoje.

  Sa per bursen, mund te shifet si bixhoz, nese nuk e kupton sistemin se si ajo funksionon. Nese nuk e njef tregun, nuk di asgje per kompanine tek e cila do investosh, apo per faktoret qe ndikojne (te cilet jane te shumte) tek levizja e burses, atehere po qe je duke lujt bixhoz me leket e tua.
   
 12. swoll83

  swoll83 Primus registratum

  Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

  E vertete eshte ti Kandi qe asnjeri nuk eshte i detyruar te shkoj dhe mbi te gjitha eshte nje gje e mire qe ai po ben kete gje per shqiptaret ne Shqiperi. Por ky person thjesht fare mund te mashtroj njerez naiv vetem qe ai te kete perfitimin e vete. Njerezit nfs duan dicka pa bias duhen ta kerkojne vete gjene dhe pse jo nese duan ti hedhin dem ca pare te shkojne dhe ne seminar.
   
 13. bebi

  bebi Primus registratum

  Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

  dmth s'tu shit byreku n'af /pf/images/graemlins/tongue.gif

  te tjeret po bejne studimet e nevojshme? un' mendova se leksionet e seminarit tand ishin t'mjaftushme me u hedh n'loj' :idea:
   
 14. Genti27

  Genti27 Primus registratum

  Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

  Ne fakt nuk kisha deshire te replikoja por cti besh kur dikush te nenvlereson aq shume edhe te ben te ndihesh si nje varfanjak.

  swoll83, sa per tua mbushur mendjen juve une nga seminari nuk fitoi asgje, (13 persona x 1000 leke = 13000)(salla kushton 8000 leke edhe gjithashtu dita ime e punes kushton me shume se 5000 e mbetura),

  Persa i perket atyre qe thoni about the intest qe duket te paguash nuk jeni i sakte, interes te jepet edhe te marret varet nga pozicioni edhe nga vlera e interesave nepermjet shteteve.
  po e mbyll me kaq sepse nuk besoj qe eshte e venojshme tu mbush mendjen juve se ato qe une trajtoi ne seminar jane kot etc.
   
 15. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

  Genti po nese ajo metoda jote eshte e sigurte pse harxhon kohen me seminare te tilla e nuk merresh me trade gjithe diten? Ose me mire do te thoja cili eshte qellimi i vertete i seminareve te organizuar se ndofta nga kjo ka lind dhe moskuptimi per kete teme?
   
 16. regele

  regele Forumium maestatis

  Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

  Genti me vjen keq, por si zakonisht dhe ti paske rene ne kompetenta /pf/images/graemlins/smile.gif S'ka gje se je i ri dhe do te te kaloje /pf/images/graemlins/smile.gif ...
   
 17. Genti27

  Genti27 Primus registratum

  Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

  Miredita MLK,

  Qellimi afatgjate eshte qe te hap nje Forex broker ne Shqiperi,

  Kurse tani per momentin per personat qe deshirojne te vazhdojne Live trading une u rekomandoi nje Forex broker Amerikane me te cilen une kam nje marreveshje edhe e cila me paguan me anen e volumit qe personat qe une intoduce bejne ne monthly basics.

  Kind regrads
  Genti
   
 18. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

  Tani qe e the qarte mendoj se ska pse te thote njeri jo po do fitosh pare....Per menimin tim te uroj te kesh sa me shume kliente e klientet te kene sa me shume fitime /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 19. Genti27

  Genti27 Primus registratum

  Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

  Z. MLK,

  Faleminderit shume per urimet e sinqerta.

  (besoj qe ka qene gabimi im qe nuk a kam shpjeguar qarte qe ne fillim pozicionin tim ne zhvillimin e seminarit, cti besh mu duk vetje si ne Evrope [edhe harrova qe bashkekombasit tane jane akoma prapa ne gjykime]ku eshte mese normale to marresh pjese ne nje seminar edhe pastaj nqs e sheh te arsyeshme mund te vazhdosh me tej me ate qe te ofrohet).

  Kind regards
  Genti
   
 20. Genti27

  Genti27 Primus registratum

  Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

  dmth s'tu shit byreku n'af /pf/images/graemlins/tongue.gif

  te tjeret po bejne studimet e nevojshme? un' mendova se leksionet e seminarit tand ishin t'mjaftushme me u hedh n'loj' :idea: [/qb][/QUOTE]

  Jones. Une sinqerisht ju pergjigja pyetjes suaj,(edhe ju tregova situaten), juve ma kthyet me nje fjalor qesharak, nejse.Faleminderit.
   

Shpërndajeni këtë faqe