SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

Diskutime tek 'Ekonomia & Biznesi Shqiptar' filluar nga Genti27, 9 Mar 2005.

 1. Genti27

  Genti27 Primus registratum

  SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

  Qëllimi i seminarit tonë është që tu paraqesë pjesëmarrësve sesi ato mund të tregtojnë në tregjet më të mëdha

  Kriteret e pjesëmarrjes:

  1. Pjesëmarrësi duket të ketë një nivel mbi mesataren në anglisht & në përdorimin e kompiuterit.
  2. Duhet të ketë mundësi për aksesin e internetit në shtëpi apo punë. (Nuk preferohet aksesi në internetcafé).
  3. Edhe një pagesë prej $10 ose 1000 lekësh (additional charges).

  Vendi, kohëzgjatja & numri I pjesëmarrësve do të
  jenë si më poshtë:

  1. Seminari do të zhvillohet në një nga hotelet më me emër në Tiranë.
  2. Kohëzgjatja më shumë se 4 orë.
  3. Numri i pjesëmarrësve nuk do të jetë më shumë se 15.

  Programi i seminarit do të përfshijmë sa më poshtë:

  1. C.është bursa?
  2. Llojet e bursave?
  3. Tregu u këmbimit valutor (forex market).
  4. Historia e tregut të këmbimit valutor?
  5. Si mund të hapim një llogari për të tregtuar (trade) në forex?
  6. Mënyra sesi ekzekutohen transaksionet në forex?
  7. Si mund të blejmë $10 000 duke përdorur vetëm $200?
  8. Shembuj në kohë reale (ekzekutimi i transaksioneve)?
  9. Mënyrat sesi ne mund të përftojmë edhe kur monedhat zhvlerësohen?
  10. Treguesit ekonomikë edhe ndikimi i tyre në tregun e këmbimit valutor.
  11. Llojet e grafikëve, si mund ti kuptojmë ne ato.
  12. C.duhet të dimë për të zgjedhur një forex broker, si edhe shumë gjëra të tjera mbi world markets.
  13. Seanca pyetje pergjigje.

  Përsa i përket tregut të aksioneve ne do të realizojmë një seminar tjetër n.q.s ka interesim nga pjesëmarrësit?

  Ju lutem n.q.s i përmbushni kushtet e mësipërme & dëshironi të merrni pjesë në seminarin tonë atëherë dërgoni një email në: info@t2w.com<br />
  Genti Cecja. Approved Forex member by the NFA web page with id no: 0353550 and also introducing broker of Forex Capital Markets web page .
  Contact details: info@t2w.com or G.Cecja@t2w.com
   
 2. Eltoni_bkt

  Eltoni_bkt Primus registratum

  Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

  Z, Genti

  Mua me duket shume interesante kjo ide.

  Une kam dy pyetje.
  1.Sa dollare duhet te depozitoj per te hapur nje llogari ne burse?
  2.Perse ne duhet te paguajme $10 per te marre pjese ne seminar?

  Faleminderit
  fcmilan
   
 3. Genti27

  Genti27 Primus registratum

  Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

  Z Elton,

  Ju mund te hapni nje Llogari ne Forex market edhe me $500 por une te rekomandoj qe te depozitoni te pakten $1500.(dollaret do te depozitohen ne brokerin qe ju do te zgjidhni ne Amerike)

  Persa i perket pyetjes se dyte, Une besoj qe ju e kuptoni se me $150 qe une do te mbledh nga zhvillimi i seminarit do mund te paguaj vetem sallen e konferences.
  Ju lutem nje gje duhet te jete e qarte se une e bej kete vetem per hoby sepse ato qe une do te trajtoj ne Seminar mua me kane kushtuar mijera dollare qe ti mesoj.

  Ju lutem mos hezitoni te me kontaktoni.

  Faleminderit
  Genti
   
 4. Genti27

  Genti27 Primus registratum

  Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

  Zoterinj,

  Mendova tju informoi se Seminari do te zhvillohet tek:

  Doro Hotel
  Rr, M.Gjollesha, Tirane.

  (ora 16:00-20:00)

  Data e seminarit nuk eshte caktuar sepse po presim qe te plotesohen vendet bosh.

  Genti
  0682398768
   
 5. Guest

  Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

  kujdes fjalorin !!!!
   
 6. Anana

  Anana Primus registratum

  Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

  Missy, nuk te duket se po e ekzagjeron icik me kte pytje?

  Djali info po te jep. Po deshe bleje, po s'deshe leje.
   
 7. Genti27

  Genti27 Primus registratum

  Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

  Te lutem Miss Albformur nuk kam deshire shume te replykoi por me duhet te te them se ajo qe keni shkruajtur nuk eshte aspak normale.

  Ju lutem nje gje duhet te keni parasysh se juve ju drejtuat nje Zoterie qe ka punuar ne nja nga brokerat me te medha ne bote per 3 vjet (ifxmarkets.com),Une nuk arrij te mendoi sesi e kuptoni juve kete punen e seminarit por une nuk po e zhvilloi qe te perfitoi nga juve po e zhvilloi qe ju te perfitoni edhe te jeni te zote te fitoni ne burse sic po fitoi une apo ata qe une kam trainuar. Nejse te lutem nuk me pelqeu aspak kjo sjellje, kjo sjellje i falet vetem nje personi me tipare negative ose nje personi qe nuk ka asnje deshire per te ardhmen?

  Faleminderit
  Genti
   
 8. Guest

  Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

  Po une akoma nuk e kam mare pergjigjen e pyetjes! Nga ku dolen keto mijra dollare?
  Pastaj te mendoj per autokritiken dhe pardonin tim.
   
 9. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

  Genti,
  Iniciativa qe ke ndermar per te zhvilluar nje seminar per te dhene nocionet elementare mbi bursen me duket interesante dhe pse per mendimin tim ai qe ka nje kompjuter ne shpî dhe njef mire nje nga gjuhet perendimore mendoj se gjen gjithçka nepermjet internetit e nuk ka nevoje per 4 ore leksione.
  Se dyti ben gabim te rende kur thua qe do mesosh njerezit me leksione si te fitojne ne burse pasi ne kete menyre po ben marketing e publicitet per ate qe do te besh e nuk ben nje prezantim real te te vertetes!
  Ne burse si fitohet ashtu dhe humbet e ky eshte nje fakt e nuk duhen bere te enderojne njerezit qe nuk e kane idene e burses pasi ndryshe shnderrohet ne piramide e shqiptari nuk ka nevoje me per piramida. Kam praktikuar bursen qe nga 1993 keshtu qe mund te flas me detaje per te e nuk besoj se ka bankier apo broker te me japi leksione e nese e ke per hoby Genti, shume mire mund te japesh adresa web site ku ka informacion te duhur per bursen e keto jane falas e ska pse te paguaje njeri para.
  E sa per "Si mund të blejmë $10 000 duke përdorur vetëm $200?" keto jane Warrants e nuk blen 10 000$ po blen opsione mbi aksionet keshtu qe mjaft me shprehje magjike se kalon gati ne mashtrim.
   
 10. Genti27

  Genti27 Primus registratum

  Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

  Faleminderit MLK
  Me vjen mire qe te pakten doli dikush te me kundershtoi.

  Por ju zoteri nuk mund te gjykoni a do te jap nocionet elementare apo nicione te advancuara ne seminar, niveli i seminarit do te jete sipas nivelit te pjesemarresve edhe gjithshtu une do te jem ne dipozicion te tyre ne cdo kohe, si me ane te emailit edhe me ane te MSN's per cdo pyetje qe ato do te kene.

  Ju keni te drejet qe thone qe ne burse ashtu si fitohet edhe humbet por cfare ti bej une qe ne fund te muajit dal vetem me fitore.Une nuk ia rekomandoi askuj (qofte edhe vellait tim) qe te investoje ne burse por ia rekomandoi qe te marre pjese ne seminar edhe pastaj te vendose vete se cfare do te beje.

  Kurse persa i perket menyrave te fitimit ne burse une ju garantoi qe ka strategji qe ndjekin banka si (UBS, RBSmarkets City Group)etj te cilat jane te provuara, ju mund te thoni se kush ti tregon keto strategji epo hajde ne seminar edhe besoje)

  Mua gjithashtu me vjem mire qe ju thoni se une mund te posti infomacion falas ne forum apo faqe interneti, por une Zoteri kam zgjedhur menyren time edhe besoj qe seminari eshte me i pranueshem.

  Nqs ju nuk e besoni qe ka bankier apo broker qe te jep leksione per hoby ju lutem ky eshte problemi juaj, nqs do te bindeni per kete ju mund te merrni pjese ne seminar edhe pastaj do te bindeni se a ka Trader qe e ben kete per hoby (nqs deshironi te merrni pjese, ju lutem nuk keni perse te paguani, jeni i ftuar nga une).

  Une e kuptoi qe ju mund te jeni marre me bursen qe nga 1993, por ju Zoteri gjithashtu duhet te kuptoni qe po replykoni me nje Zoteri qe ka punuar per nje nga brokerat me te medha ne bote edhe gjithashtu ka fituar te drejten te botoje parashikimet e tij ne nja nga revistat me me emer ne Angli, boton shkrime ne gazeten Biznesi, edhe gjithashtu ka fituar te drejten e licences per floor trader ne www.cme.com

  Persa i perket se si mund te zoterojme $10 000 vetem me $200 ju e dini besoj qe sekreti i burses eshte perdorimi i margin.une kam shoke qe zoterojne shuma marramendese vetem me $10 000 ne llogari.

  Une Zoteri e kuptoi shume qarte se ne Shqiperi fatkeqesisht ka shume njerez negative si juve por kjo nuk do te thote qe i'll step back.

  Nuk po zgatem me sepse besoj qe po humbas kohen kot, kush te deshiroje te marre pjese ne seminar eshte i mirepritur kush e shikon te rrezikshme nuk duhet ti afrohet fare burses

  Faleminderit
   
 11. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

  Genti, apo zoteri,
  Me duket se nuk po keshilloj njeri te mos merret me bursen ashtu si po beni aludim ju me siper, por po them qe mos kapni ekstremet pozitive te burses qe te prezantoni ate ne nje forum e tek njerez qe nuk kane asnje lloj njohurie per te.
  Eshte e vertete qe ka njerez (e ka me qindra apo me mijera( qe kane fituar para e vazhdojne te fitojne) ne burse po ka gjithashtu po me mijera qe kane humbur thuajse gjithe parate e tyre e kjo duhet thene qarte.
  Ata shoket qe keni qe zoterojne per 10 000$ shuma marramendese zoterrojne opsione shitje apo blerje (Calls or Puts) e opsionet ju e dini mire qe kane nje date skadence e nese produkti bursier qe sherben si support per keto opsione shkon ne krahun e kundert te opsionit mund te humbesh komplet kapitalin e investuar e mendoj qe per dike qe ka nje minimum nocioni ne burse ky fakt nuk perben me ndonje sekret!
  Pra dhe nje here Genti, nuk po them qe bursa eshte shume e rrezikeshme e mos u merrni me te, as po akuzoj qe ska njeri te japi leksione falas por thjesht po terheq vemendjen e atyre qe mund te jene te nteresuar te tregohen te kujdesshem pasi po prezantohet pak si fushe me lule.
  Mos harrojme qe kriza boterore nga viti 2000 u shkaktua nga bursa, nga bankat, nga broker & co pasi u manipuluan masat e u "zhduken" qindra miliarde dollare nga "keshillat" e te ashtuquajturve specialiste e parashikues te burses.
   
 12. Genti27

  Genti27 Primus registratum

  Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

  Me falni por ne nuk merremi fare me calls apo puts por merreme me Spot Forex edhe me CFD trading qe nuk kane fare date skadence.(mund ta mbash nje pozicion hapur sa te duash)

  Per mua ska rendesi fare nqs ka krize ekonomike apo arsye te tjera, per mua rendesi ka qe une te kuptoi drejtimin e aksionit, monedhes, Commodities etj

  E pra zoteri duhet ta kuptoni qe juve akoma nuk keni informacionin e nevojshem per tregjet financiare.Keshtu qe te lutem mendo sa ke edhe Zoterinj te tjere me te afte se juve.


  Faleminderit
  Genti
   
 13. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

  Me vjen keq po nuk kam thene ne ndonje vend qe jam me i zoti e ska me te zote se une se nuk kam rrjedh akoma nga mend qe te te them kete!
  Produkte financiare ka me qindra e shpiken te reja çdo vit keshtu qe nuk po rrjeshtoj ketu gjithe produktet. Shkruajta qe kam qe ne 1993 qe merrem me burse po nuk thashe ne ndonje vend qe eshte profesioni im, pastaj Genti pse nuk kapeni me thelbin e atyre qe shkruaj po kapeni me detaje te cilat jepen vetem si shembuj e kane me pak rendesi se thelbi!
  Si mund te pretendoni te mesoni fillestare te fitojne ne burse kur ka profesioniste qe punojne prej vitesh e nuk e kane te sigurte ftimin e parave! Ka fonde investimesh qe udhehiqen nga specialiste qe kane humbur nga 30 apo 40% ne keto vitet e fundit, keshtu qe mos e beni fushe me lule bursen. Njerezit qe do investojne para ne burse e kane parane e tyre e jo parane e bankave apo te institucioneve financiare keshtu qe bejini nje prezntim sa me realist burses, vetem kaq po kerkoj.
   
 14. Anana

  Anana Primus registratum

  Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

  Per MLK

  Kjo MLK me tingellon si milk mua ose qumeshtor. /pf/images/graemlins/laugh.gif Dmth ndonji gje tjeter?

  Mlk kur kundershton iniciativen e Gentit, vertet qe thua dicka qe qendron por bie ne kundershtim me iniciativen e shitjes se informacionit apo stokut, shkurt, cfaredo qe shitet.

  Sipas rregullave nderkombetare te shitjes, personi qe e praktikon ka te drejten t'a beje produktin sa me terheqes te jete e mundshme brenda kufijve ligjore te pranueshem dhe te imagjinueshem dhe ligji nuk e pengon kete. Ka gjithmone njerez qe besojne dhe qe nuk besojne. Sikur ata qe shesin te ishin bamiresa dhe mos te kishin kurajon te vazhonin promocionin (edhe sikur te mos besojne te produkti), s'do blente njeri gje.

  Ne fund te fundit shqiptaret jane hapur ne tregjet nderkombetare tani, s'besoj qe kjo iniciative te krahasohet me piramidat dhe s'besoj te kete ndikim negativ ne ekonomine shqiptare. Ne fakt, njerezit thjesht do mesojne me shume, edhe nga gabimet apo thjesht nga informacioni i ofruar. Jo te gjithe kane nge te ulen para kompjuterit dhe te kerkojne faqet e bursave.

  Ti duke thene ato qe thua, thjesht po kundershton iniciativen e shitjes, pre e se ciles behen shume njerez jo vetem ne Shqiperi por edhe jashte saj.
   
 15. zog

  zog Primus registratum

  Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

  oj yllke, ate po thote edhe mlk, qe ai robi (zotnia) duket me teper si tregtar, sesa si pedagog burse.

  ai mund te mos jete i tille, te pakten, deri ne diten kur te provoje te kunderten. kuptohet nepermjet nje argumentimit me te zgjuar nga ai qe prezantoi ketu.


  ps; genti ti e ke mir mo vlla, po ke gjet mjetin e gabuar per mendimin tim. mundohu qe publicitetin tend ta besh per shqiptaret qe jetojne atje. ketu ne forum (bile ne te gjitha forumet) ka shume pak te tille, bile ata qe shkruajne jane tashme milionere, veç po te duan qe milionat e babit ti lene ne burse /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 16. bebi

  bebi Primus registratum

  Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

  Piramida t'reja? /pf/images/graemlins/laugh.gif

  Genti, po deshte po t'jap nr e llogarise e mi depozito ato $ se me lujt s'kam vshtirsi mandej /pf/images/graemlins/laugh.gif .
  Loja n'burse asht pothujse si cdo lloj bixhozit "legal" ku perpara s'ke nji "dealer" po tan "kompanine". Ka prej atyne q1 i ka ec blemja e aksioneve, po ato numrohen me gishta, t'tjeret vec kane pasunu kompanite.

  sa teme e bukur :sleep:
   
 17. Leopardii

  Leopardii Primus registratum

  Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

   
 18. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

  Yllka po ben aludim me pseudonimin tim e me duket se ska lidhje me temen megjithate ti nese ke ndonje kuriozitet jam qumeshtor apo jo kete edhe mund te te bej nderin qe ta vertetosh me gojen tende :lol:
  Per sa i perket shitjes dhe blerjes nuk kam thene qe jam kundra, keshtu qe te ftoj ti rilexosh drejt ato qe shkruaj!
  Verejtja ime kishte te bente me informimin per seminar pasi ne kete informim kemi te bejme me teper me nje publicitet se sa nje informim.
  Bursa nuk duhet te prezantohet si nje mrekulli e te lihet pershtypja qe eshte diçka e sigurte pasi ketu kemi te bejme me manipulim.
  Dikush qe ka njohurite dhe aftesite intelektuale mund te manipuloje shume lehte pjesen tjeter te shoqerise e pa akuzuar askend i bera thirrje Gentit te qartesoje gjerat e te mos flasi vetem per nje ane te medaljes pra anen pozitive, por te flasi dhe per pasojat e mundeshme.
  Mos harrojme se ne Burse ka dhe Enron, World Com qe ishin gjigande te Wall Street e sot kur permenden per nje pjese te popullsise perfaqesojne deshtimin e jetes se tyre pasi nuk do te kene me pensione vetem pse vendosen qe ti investojne ne burse. Spo flas per qindra kompani te tjera e qindra raste kur eshte abuzuar me aksionerin e thjeshte qe ne mund te perfaqesojme ...Megjithate kjo eshte ekonomia dhe bota qe jetojme e nuk po ju mesoj ndonje gje te re, mjafton thjesht te prezantosh te verteten e vetem ne kete menyre nuk ka shance njeri ne jete te na akuzoje per manipulim.
   
 19. zog

  zog Primus registratum

  Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

  nuk eshte keshtu, te futesh 200 per te fituar 2000 kjo po mund te quhet loje, ndersa te futesh 2000 per te fituar 2200 kjo quhet investim e s'eshte aspak loje.
  dhe kompanite jane te gjitha te mbeshtetura nga investime te tilla.

  sidoqofte edhe parate qe ne depozitojme neper llogari bankare, jane bankat qe i zhirojne per perfitime, ne rastin me te keq, fare pa dijenine tone.

  e keqja qe une shoh ketu (ne kete teme), dhe qe me shtyu te reagoj, eshte qe blendi megjithese specialist borse me pervoje ne perendim, nuk perpiqet te krijoje bursen shqiptare por kerkon "te pasuroje" shqiptaret e verfer me rruge te shkurtera financjrare.

  pra me rruge piramidale.

  duhet ngrit bursa ne shqiperi njehere, pastaj flasim per te.
   
 20. bebi

  bebi Primus registratum

  Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

  Zog, cdo lloj investimi (perjashto ate ne pasunit e patundshme tip: blerje shpijash apo ndertesash per restaurim etj etj) ku fitimi (e per ma teper paret tuja) nuk asht/jane i/te sigurte/a asht bixhoz.
  Une njof njerz q1 jan ba milioner tuj "lujt" n'burse e s'kan praktiku kurr zanatin e tyne n'jete (edhe pse kane titull prof/doc), por sic thash ma siper kjo lloj "loje-investim" don t'ndejuna t'forta.
  Persa i perket llogarive bankare, ajo ndodh prej moseksperiences e moskujdesit, si n'cdo gja tjeter n'perendim.
  (e kam fjalen po ashtu per aksionet bankare).
   

Shpërndajeni këtë faqe