lutficoka1/cikël poezishë

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga lutficoka1, 2 Nov 2018.

 1. lutficoka1

  lutficoka1 Primus registratum

  Rinia Jone

  Te rinjё,por punёtorё.
  Tё mbani mendjen te mёsimi,
  Me liber e laps ne dore.

  Shkollёn fort ta doni,
  Lexoni libra shumё
  Lexoni Naim,Mjede e Fisht,
  Deri vonё mos fleni gjumё.

  Trima ju mlindi nёna,
  Nё djep ju ka mёkuar.
  Tё gjithё zemёr trima,
  Nё Shqipёri tё adhuruar.

  Tё keni guxim e trimeri,
  Tё keni sedёr e krenari.
  Se pa bazё e fuqi,
  Pa libёr e laps
  Dituria s’tё vjen pas.

  Meditim mergimtari.

  Kёrkuam kuptimin,
  Nё valёt e mёrgimit.
  Nuk gjetёm shpёtimin,
  Zog vuajtje e mjerimit.!

  Mos ngrini kulla nё erё!….
  Aty apo kёtu mё mire?!..
  Askund o tё mjere,….
  Jeta pa liri s’ka vlerё.

  Populli pёr liri nuk ngopet,
  As nё xhami ,as nё kishё.
  Ёshtё vigjilent kurdoherё,
  Me syrin lart e syrin pishё.

  Nё se toka nuk punohet,
  Mbushet plot me ferra.
  Mbetet e shkretё,
  S’e gjen pranvera.

  Kur truri nuk mёsohet,
  Mbetet ne errёsirё.
  E kethehet shpejt,
  S’i tokё e shkretё.  Truri do pasuruar,
  Duhet zhvilluar.
  O rini e dashur!..
  Je shume e ҫmuar,
  Gjithёnje e mё mirё,
  Duhet mёsuar.

  E mbushni kokёn,
  Me libra e lapsa.
  Sikur dhe tokёn,
  Me farё e kazma.

  Gjuha e shkolla,
  Tё lidhur me punёn.
  Tё hapin horizont,
  Tё hapin rrugёn.

  Shkolla ёshtё drita,
  E tё hapin sytё.
  Ndaj mёsoni ju,
  Natёn e ditё.

  Mos merrni kulturё tjetёr,
  Ёshtё mjaftё e jona.
  Ndryshe kёngё e balada,
  Do kёthehen nё bopmba.
   

Shpërndajeni këtë faqe